bloodline

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 8.10.2012  15:24
    Harry Brown (2009)

Harry Brown uspokojil sobotné chúťky na zmyselné chvíle v náručí britskej kinematografie. Drsné splašky násilia ako produkt ostrovnej adolescencie posledných 20 rokov, vymývajúca si mozog (nielen) generačne geniálnymi Boylovsko-Ritchieovskými úletmi si mädlia ruky s excelentným výkonom Michaela Caina. Presvedčivú atmosféru dotvára elementárne bravúrna výprava/kamera, katapultujúc tento výbušný britský koktail do niekoľkých silných momentov (feťácky brloh sťa výklad De Beers) a smrteľná trivialita (ako inak) donúti krútiť hlavou nad okázalým rozpočtovým barbarstvom na druhej strane Atlantiku. Skvost ochudobnila od plného bodového zisku iba nedostatočná stopáž (ktorá by nepodmienečne dokopala tvorcov k prekopaniu scenára a zocelila réžiu) a miestami degradácia schopností mužov zákona na bezduchý komparz. 4 a 1/2*

• 27.9.2014  09:03

Hasta la vista Amerika! Takto sa točia filmy o obyčajno neobyčajných ľuďoch, humorom krásno morbídno čiernym a výpravne čistým. Vo svojej podstate prostý príbeh, podávaný ako exkluzívne ľadové víno v neoznačenej fľaši. Nevedomosť striehla, čo ma čaká vo vnútri, ale po otvorení a vypití (čítaj pozretí) zostala chuť výnimočného večera :) 4 a 1/2*

• 16.8.2011  16:04

Priznám sa, nečakal som tak minoritné zastúpenie romantiky, čo výrazne rozšírilo okruh možností pre lepšie zvládnutie vzniknutého priestoru. Napriek tomu sa všetko odohrávalo okolo pána Forda a dej sa držal vzniknutej línie. Harrison Ford bol koniec-koncov svetlým "úkazom" filmu a jediný dokázal svoj nesporný talent obaliť do frapantnejšej pozície. U Rachel McAdams sa striedali svetlé okamihy s horším "pozičným poňatím hry" a o Diane Keaton ani netreba písať. Jej rola asi len chýbala do počtu inak si neviem vysvetliť tento jej herecký omyl, ktorý by v prípade väčšieho priestoru vedel pozdvihnúť úroveň. V prípade kvalitnejšieho (aj kvantitatívnejšieho) scenára a réžie by mohlo byť moje hodnotenie na vyšších métach, takto len ďalší, aj keď slušne komediálny a príjemný priemer, bohužiaľ...

• 26.7.2011  10:11

Balansovanie pána Reitmana medzi romantickou komédiou a ozajstnou "plnokrvnou" romantikou, ktorá prevláda v druhej polovici filmu, predstavuje fundamentálnu prekážku voči vyšším sympatiám. Ak si odmyslíme viac ako 100 minútovú "duchovnú" schizofrenickosť, dostane sa nám bezmyšlienková nezáväzná zábava so slušným výkonom Natalie Portman a nepresvedčivým Ashtonom Kutcherom, ktorý je sterilný ako pasterizované mlieko.

• 24.9.2012  17:02

Po 99 minútach hromženia titanov (aj keď sa vlastne hneval iba Kronos), nasledoval hnev môjho ja. Prečo sa taká tuposť natočila napriek minuloročnému fiasku? V hľadaní odpovede by ma zastavil aj chudák Sizyfos. Scenár ma unášal do Cháronových spárov na rieke Styx a efektové harašenie hypnotizovalo bravúrnejšie ako spev Sirén. Zeus sa premenil v zámorskej produkcii, z najväčšieho sukničkára staroveku a priľahlej histórie, na milujúceho a odvážneho otca so vznešenými ideálmi a cnosťami sťa Barackov prejav. Dokážem ospravedlniť Perseov boj za GRÉCKO, či nechutné znásilňovanie slovíčka triumvirát, ale nevedomosť kráľovnej Andromedy o tom, kto je Héfaistos sa rovná kopancu z Taygéta. A tie biele zuby už vypálili do mojej plazmy krajší úsmev ako môj chrup s pomocou švajčiarskej dentálnej nuclear army. V poslednej dobe Hollywood strieľa prvotriednym antickým hnojom z Augeiových chlievov, už len čakám, kedy sa objaví Héraklés.

• 23.8.2017  19:20

Ďalší biedny pokus zo zákulisia ženských rozlúčok so slobodou... Keď už nestačil varovný prst v podobe Bridesmaids, tak potom čo ešte?! Z humoru naskakovali kŕčové žily a o ostatných veciach radšej pomlčím. Skomolenina The Hangover a Very Bad Things naháňa hrôzu aj husej koži, namiesto toho, aby dávila lukulské hody smiechu. Aspoň uletená scéna na spôsob ukradnutia tigra Mikovi Tysonovi by potešila (napr. intímna hračka prvej dámy). Facepalm za 1 a 1/2*

• 24.8.2011  15:22

Môj pocit pri pozeraní sa rovnal zhruba pocitom spaľovanej čarodejnice na hranici: veľmi to bolelo a prial som si rýchly koniec... Čo k tomu dodať? Zhruba 3/4 filmu sa ako-tak zvládnuť dali, ale záver radím do kategórie katastrofických omylov. Napriek tomu som túto milosrdnú popravu prežil bez väčšej ujmy na zdraví, čo by nemuselo platiť pri ďalšej projekcii :)

• 13.1.2016  09:32

Explicitná zabíjačka hladiaca ostrie noža pravoverných feťákov krvi. Tajuplný príbeh, dusivé prostredie, desivý oponent/i a naturalizmus v tej najnahatejšej a obludnej podobe. Prepadnutie karavanu či vandrovačka v mestečku patria k žánrovým ozdobám mutagénnej akosti. Aj keď sa The Hills Have Eyes lepšie pozerajú ako počúvajú, nemilosrdne porcujú hodnotiace bariéry. Keby záver doplával do nekompromisnej dekadencie útoku na karavan, asi by môj močový pud tiesnený bázňou od šťastia explodoval.

• 5.11.2014  22:08

Z môjho pohľadu rozhodne jeden z mála podarených animačných počinov v posledných rokoch (a fungoval dokonca aj na druhý pokus!). Miestami by som ubral na preafektovaných výkonoch, ale inak po humornej a animačnej stránke som si prišiel na svoje, čo už sa nedá povedať o tej námetovej a dejovej. V tomto prípade nejde o žiadny patentovaný prielom, ale vzhľadom k účelovo postrašeným prostriedkom na vekovú kategóriu násť a menej ročných by som povedal, že došlo k zapichnutiu dreveného kolu priamo do srdca vkusu. Takže žiadny Hotel Transtragédia a The Wolf Man rulezzzz :)

• 2.10.2015  15:53

Plnokrvné pokračovanie na spôsob How to Train Your Dragon 2. Hluché miesta síce nevysala s precíznosťou pána Pattinsona, ale marmeláda smiechu vyberie priekupnícku daň zhruba na dve denné dávky odporúčané (česko)slovenskou hematologickou komorou. Menším krucifixom na striebornom podnose rezonuje dejový krvný kolobeh okolo dvoch postáv čím dochádza k výraznému celoplošnému degradovaniu multilevelovej zábavy na plese monštruóznej krúžkovice. Žiadne strachy, zárobok istý a trojka už čaká na západ slnka v lunovom opare splnu.

• 18.9.2015  17:37

Asi ma osvietila odvrátená strana Luny, praštila opačná strana bejzbalky alebo naruby obrátené boxerky omráčili smradom, ale namiesto Hoří, má panenko mi opísal laser v mechanike Jiskří, má šlapko. Akýkoľvek (úspešný) pokus o sarkazmus, reflexiu doby či charakter národa udupalo v popole dejín totálne neherectvo. Fakt obrovská škoda a až mi srdce zovrelo v umeleckom opare pri myšlienke zverenia úloh veľkým menám jednej generácie. Pri tak majstrovskom scenári a učebnicových scénach z veľkej kinematografickej encyklopédie by sa na oživovanie pacientov raz až navždy prestal používať defibrilátor. Takto tie kŕče s povinnosti už repete neodkrútia. Ja viem, rozmaznanému na Pelíškoch ani Forman nevyhovie...

• 11.4.2013  17:57

Mississippi Burning pálilo efektívnejšie ako pece košických železiarní. Asi 2-ročné flirtovanie v jednom obchodnom reťazci sa vyplatilo a hrdo vkladajúc tento bonbónik do mechaniky, som konečne žiaril spokojnosťou, že nadišiel ten radostný večer. Komorne dusná atmosféra drsných a segregačných rokov 60-tych upratala štruktúru diela to optimálnych koľají, ktoré nežne ukazujú elementárny život južanského malomesta bez príkras a ostychu. Náväznosť udalostí hecuje výkony dua Hackman/Dafoe do emočne vypätých situácií, v čom tkvie ďalší pozitívny ohlas. Negatívne charaktery učebnicovo reflektujú morálny úpadok južanského života, slepo obhajujúc zvrátený spôsob života, schopný nebrať ohľad na životy černošského obyvateľstva. Mississipppi Burning jasne podčiarklo moje očakávania sťa horiaci kríž a s fantastickým hudobným doprovodom uštedrilo nekompromisný prielom do popredných priečok žánrových skvostov, ktoré som mal možnosť vidieť v mojom krátkom, ale o to intenzívnejšom živote. Klasika nepustí, učte sa, novodobí márnotratní synovia Hollywoodu!

• 27.4.2015  22:00

Audio-vizuálna kalokagatia. Na jej základe môžu v Sèvres zaviesť novú základnú mernú jednotku. Zdatne sekundovala dychberúca výprava, kamera či kostýmy. Na obrovskú škodu veci, dej zaobalil Scorsese do maximálnej sterility japonského zdravotníctva. Čiastočné estetické uspokojenie doteperila posledná polhodinka, ku ktorej viedla cesta pracného zívania. Hugo ma pravdepodobne pristihol v inej žánrovej dimenzii, inak si neviem vysvetliť ako takýto vznešený hold prapočiatku kinematografie zanechal hrejivý pocit chladu sibírskej zimy. Určite príde odveta, ale prelúskať dospelácky scenár v detskom zložení bude chcieť konskú dávku božej trpezlivosti. 3 a 1/2*

• 8.4.2013  16:31
    Hunger Games (2012)

Na podobnú nôtu už zaspievali moje multimediálne hračky lepšiu alegóriu, ale tínedžerské mozočky bez umeleckého vkusu, zdatnosti a selekcie nepohrdnú mejnstrímovému lesku bez zlata. Ku cti slúži lepšia filmárska práca ako na pentalogickom utrpení Twilight, a aj keď nás čakajú u tohto počinu podobné muky, hrdo hlásim: "Bez mojej účasti!" 2 a 1/2*

• 9.4.2014  11:33

Priznávam, mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Tak ako som sa po jednotke búchal do pŕs a zaprisahával, že projekt Hunger Games už pôjde mimo mňa, predsa som sa len nechal nahovoriť. No a čo čert nechcel a očakávania nepripúšťali, pokračovanie zdvihlo reputáciu (aj hodnotenie) tomuto tínedžerskému vykrádaniu mozgov. Pán Lawrence ponúkol kompaktnejšie a oku lahodiacejšie divadlo až sa dalo na to pozerať (a netrpieť). Výpravovo okuzlujúcejšie, kostýmovo prepracovanejšie a režisérsky a herecky na vyššom prevodovom stupni v porovnaní s predchodkyňou. Záver bez prekvapení. Jeden dôvod výrazne prehovoril v prospech pokračovania, ktoré by som si nenechal ujsť - Philip Seymour Hoffman. Ale zas a znova zasiahol osud... Zrejme mám tomu prikladať väčšiu vážnosť a nechať Hunger Games ležať úhorom. Každopádne som veľmi zvedavý ako si tvorcovia poradia s touto výraznou indispozíciou. Držím palce!

• 10.11.2018  20:28
    Hříšnice (TV seriál) (2017)

1. séria - Podarené krimi s nádychom mystiky. Všetky časti si hrkútajú vo vyváženej polohe, herci vyvádzajú s nadštandardom k spokojnosti... Akurát príbehovo to klesá k prehľadnej čítanosti a to sťahuje napätiu slučku. Neskôr neprichádzajú ani dychberúce zvraty až nakoniec výsledok vyšumí do priemerného rozuzlenia. Škoda, že taký potenciál stroskotal na podupanom scenári.

• 7.9.2011  11:48

Ťažko vyriecť verdikt nad filmom, s ktorým sa žánrovo stotožniť predstavovalo pokročilejšou minutážou čoraz väčší problém. Duo cum faciunt idem, non est idem... Výrok platiaci pre kreativitu horeuvedených režisérov. Každý robil niečo, ale výsledok stojí viac za nič... Nebyť Jim-a Carrey-ho, možno by som nesiahol ani na 3*. Pokiaľ prevládala zábava, malo to svoj zmysel, ten sa však začal vytrácať akonáhle dej získal na vážnosti.

• 30.5.2012  17:02
    Imigranti (2009)

Je pravdou, že Kramerov odtlačok sa nevyhýba ani mojou osobnou komparáciou s podobnými skvostami na spôsob Crash. S mozaikovým predvádzaním do dnešných dní sympatizujem, aj keď zámer originality pomaly, ale isto vyprchá. Crossing over reprezentujú tú statočnejšiu a kvalitatívne vydarenejšiu pozostalosť obľúbeného subžánru. Prečítal som si rôzne zaujímavé úvahy, kritiky, názory, ale hľadať skutočný princíp tohto filmu pozostáva z útržkov viacerých relevantných názorov. Gloriola amerického sna častokrát víťazí nad ľudskou dôstojnosťou, alebo vidina ilúzie demokracie pokorí medziľudské vzťahy či rodinné väzby... Filozofovať sa dá donekonečna. Film splnil základný cieľ vytvorenia priestoru pre diskusiu ohľadom aktuálnej témy imigrácie a jej ne/výhod a obzvlášť geopolitický priestor USA je v tomto smere viac ako špecifický.

• 6.11.2014  17:40
    Interstellar (2014)

Snaha niektorých tvorcov pretaviť fyzikálne teórie a dohady do zmysluplného kinematografického zážitku, bez toho, aby divák zvieral v ruke slovník jadrovo-kvantovej fyziky, zaváňa často vysokou degradáciou reputácie, čo nám, nie tak dávno, dokázal so svojou Lucy pán Besson. Tentokrát sa do sršnieho hniezda o veľkosti Atómia rozhodol kopnúť ďalší velikán. A ako to dopadlo? Mimoriadne kontroverzne... Rozhodne ide o najdiskutovateľnejší a divácky najbipolárnejší počin v jeho režisérskych pochôdzkach. Nuž a kde začať? Nolan predviedol opäť svoj talent v plnej kráse a ukázal, že z velikánov si zobral to najlepšie, ale pritom si zachováva status nezameniteľnej originality. Spielbergovsky technickú dokonalosť a zmysel pre maximálny detail, Scottovský cit pre sci-fi, Gilliamovo nadanie pre "nepochopenie" a Kubrickovský vizionizmus a nekonvenčnosť. Počas takmer troch hodín ponúka naozaj strhujúce momenty, ale paradoxne stopáž, podľa môjho skromného názoru, nasmerovala velebenie do kytek. Interstellar by si totižto zaslúžil viac a nadobúdam dojem, že citlivé rozdelenie do dvoch dvojhodinových počinov by z neho spravilo míľnik kinematografie. V podstate dnešnú podobu vnímam ako mierne nepodareného mačkopsa, rozdelením by vznikli úžasné dvojvaječné dvojičky - z jedného cesta, ale predsa rozdielne. Prvé dve hodiny sú totižto excelentnou pastvou pre oči, uši, dušu, srdce aj rozum. Nepotrpia si na zložitý výklad, idú do hĺbky, netlačia na city, oplývajú silnými momentami... Jednoducho filmárčina vo svojej najkrajšej večernej róbe. Následne pokračuje sklz do ťažšie pochopiteľného, na city zbytočne tlačiaceho, často chaoticky zostrihaného a zvukovo prehúleného defilé. O čo ušetril výkladový slovník apokalyptickú situáciu na Zemi, dostalo sa na divácky menej atraktívnu vesmírnu interpretáciu času, priestoru, gravitácie, relativity až nasledovalo konštatovanie, že aj tak nebudem ušetrený od povinného a na pochopenie bohatšieho repete... 4 a 1/2*

• 19.5.2015  08:43
    Iron Man (2008)

Frajerský casting nemožno vytknúť novodobým komiksovým veseliciam a Marvel v prípade vlajkovej opancierovanej lode chytil zlatú rybku v kope sena. Charizmatický Robert kúzli, tepe a komponuje plecháča na svoj obraz, aby z neho sršala herecká prirodzenosť Charlieho Harpera s nalakovaným humorom vlastnej značky. Výnimočnosť Ironic Mana dokladuje o triedu lepšia réžia ako v prípade jeho učeníkov z Avengers družiny. Samozrejme audio-vizuál drtí zmysly a obývačku rovnako excelentne ako hudobný doprovod s jednosmerným/striedavým prúdom.

• 21.5.2015  22:05
    Iron Man 2 (2010)

Medziplyn osvedčených jednoliatych postupov, ktoré dunia, dymia, hromžia, ale chutia ako vlažné obedové menu o pol tretej... nad ránom. Iron Man 2 pozváral nejaké tie obligátne novoty s fintičkami, priskrutkované kúúlovými vetnými konštrukciami, len megalomanské ego zošrotoval povinným orgazmom každej high-tech pukancovej zábavy - akciou. Tá prítomná utkvela v neurónoch dostatočnou razanciou Hulkovej päste, avšak pred ňou a po nej zívali synapsie Hluchovou päsťou s prstom v nose. Popritom sa pozerali na rozprávkové ródeo o jednookom býkovi, čo ohúril svet, ale tentokrát skončil na lopatkách po technologickom K.O.

• 18.4.2016  19:07
    Iron Man 3 (2013)

Už aj Marvel má svojho skutočného temného rytiera. Zatiaľ čo tí predošlí, okrem bombastickej akcie a Roberta, márne hľadali väčší psychologický prienik či pôsobivejší dejový proces, tentokrát mi až komiksové srdiečko poskočilo od radosti, pretože Iron Man prešiel prerodom z popcornovej jednohubky k ikonicky serióznej a komplexnej forme zážitku. Nielen audio-vizuálna dokonalosť, ale aj réžia a scenár konečne dobyli piedestál velebenia. Shane Black dokázal šmahom ruky odviať sklamania a ak mám tretí zárez chápať ako definitívny sólový auf wiedersehen pre opancierovanú konzervu asi aj slzu vyroním. Ale odísť v najlepšom, po brilantne sebaistej frajerine, už nepotrebuje ďalšie argumenty na ceste k nesmrteľnosti.

• 30.7.2014  09:15
    Jack a Jill (2011)

Akoby som to slušne povedal... Kto nič nerobí, nič neposerie. V tomto prípade však išlo o excelentnú hnačku, ktorú pred potopením nezachránil ani veľký AL. Naopak, jeho prítomnosťou zrejme utrpela výroba filmu poruchu ega o vlastnej dokonalosti. Nuž, Sandler spravil z Jack and Jill capa záhradníkom a práve záhradník, ako jediný, ponúkol najviac zábavy. Aký to paradox, najlacnejšia položka v hereckých výdavkoch v pomere cena/čas pred kamerou a zanôtila, vzhľadom na okolnosti, najviac muziky. Vlastne inú muziku som ani nepočul...

• 29.4.2015  15:21

Snáď aj niekoľko miliónov kubíkov vody pretieklo dole Dunajom od chvíle, kedy som naposledy a dobrovoľne načrel do modernej SK/CZ tvorby. Paradoxne, symbolicky v deň, žiaľ, nedožitých 55. narodením autora Petra Pišťaneka. Vysoko zaujímavému námetu transformácia na celovečerák ubrala na atraktivite. Herci tieň neprekročili. Lasica, Šafránková, Vetchý odviedli štandard a v mladom Labudovi drieme talent, ale pri chýbajúcom emočnom (a aj humornom) ťahu na bránu tkvelo najslabšie očko reťaze v réžii. Jediný silný moment doprial záver a Lasica ako archetyp milujúceho starého otca dojal.

• 9.7.2012  14:44

Z mojej strany nevidím toľko negatív ako v prípade ostatných. Ide o neškodnú záležitosť na po pracovné rozptýlenie. Nepotratil, zabavil a dopozeral s naplnenými očakávaniami. Scenár pokrivkával, úloha Cameron oklieštená na únosnú mieru (ostatné herecké výkony obstáli), zbytočne neprekombinované a žánrovo vyvážené. 3 a 1/2*

• 1.2.2013  17:32

Svojský humor Simona Pegga rezonuje ostrejšie (ale hlavne výstrednejšie) ako žiletka britskej ocele od židovského mnícha na počiatku rokov 80-tych. Zatiaľ čo sa na ostrovoch stal fenoménom Mr. Bean, z plienok postupne vyrástla jeho gramotná verzia, ktorá rozkvitla pred kamerami do sarkasticky-ironicko-grotesknej marihuany. No a tento filmový joint sa nevyhol kolapsom bránice. Skvele obsadená priamočiara línia sarkazmu a odkazov, zohizdená cca poslednými 20 minútami. Ale na zabitie pohodového soaré postačujúca ideálna eutanázia zábavy a smiechu.

• 29.1.2013  15:01

Jasný, priamy a výstižný kopanec medzi nohy celej rodine Pixar. Žiadna animačná jednohubka, či koncepciou príbehu vypálená vikingská dedina, ale digitálna plnokrvnosť v tej najelegantnejšej hravej forme. Celistvosť diela konsolidovalo kompaktné laškovanie s mojimi pocitmi tak systematicky, až som mal miestami enormný apetít byť súčasťou tej dračej pompéznosti. Silné momenty a grafická precíznosť zahanbily akékoľvek výhrady k nenáročnosti dejovej štruktúry. Zároveň ma tento obsiahly a nezrozumiteľný komentár privádza k rečníckej otázke, kde mám do čerta aj ja svojho draka? :)

• 11.7.2014  12:36

Keďže jednotka kvalitatívne zmietla dnešnú animátorskú impotenciu do večných lovíšť, stala sa ventilčekom kvality k pokračovaniu a úspech dvojky bol tak povediac na spadnutie ako podmínované dvojičky, aj keby púšťali v kine namiesto dvojky záver vysielania na Dvojke. Pokiaľ ste fanúšikom týchto avatarovsko-dračích ekíp je čas na radosť, pretože sklamania nehrozia a môžete zahorieť blaženosťou na sequelský upgrade a prequelovskú povinnosť. Kým jednotka sa orientovala na detského diváka, dvojka už pomerne častejšie lavírovala na vodováhe dieťa/dospelý. Každopádne treba nasadnúť na štvorkolesových okapotovaných drakov a upaľovať do kín za novým dobrodružstvom, lebo už len tá animácia za to stojí. Vážení, nejde o žiadnu čerešničku na torte, ale čerešňový sad, alebo lepšie povedané ide o tortu na čerešniach!!!

• 14.4.2016  18:28

Takéhoto starého lišiaka Allena si chcem pamätať! Kubistickej réžii a impresionistickému scenáru dodala Cate Blanchett herecký Louvre, ktorý môže opomenúť aj Monu Lisu. Ako dáma obligátne noblesná, ako troska dychberúca sťa vrak Titanicu štyri kiláky pod hladinou mora. Vo všetkých smeroch unikátna súhra originality a poctivého remesla sprostredkovaná koloritom excelencie. No a čo s ňou? Obhadzovať vavrínovými vencami, šerpami a všakovakými pozlátenými pandrlákmi do nemoty :) Len ten mierny chaos na začiatku znesie malý pľuvanec. 4 a 1/2*

• 12.5.2015  22:17

Aplauz vážení! Navonok tuctové koketovanie, ale vo vnútri uragán pozitívnych emócií. Nech si hovorí kto čo chce, mal dočinenia s riadnou fackou umenia a tá múza sršala ako prameň večnej mladosti v predškolskej prípravke. Zo všade kričal rukopis Woodyho Allena, ale tentokrát vytunoval do výšin hodných poklôn jeho režisérsky a scenáristický naoko manuskript herr Bogdanovich. Korene nezaprie divadelná predloha, ale čert to vem, keď herecké kvality otlačil bravúrne na strieborné plátno a pohladil nostalgickými spomienkami s čarokrásnym hudobným doprovodom ruka v ruke s kamerou. Body strhujem za ošúchanú námetovú skulptúru a pomalší rozbeh, inak ma svrbelo odklepnutie plného počtu... A to po ďalšom rande pesimisticky rozhodne nevidím, pretože She's Funny That Way :) Birdman uč sa!