Černočerná tma (2000)

Nízkorozpočtová lahôdkáreň pre náročnejších sci-fi pôžitkárov. Zopár umne použitých filtrov na kamere, CGI na nenápadnej úrovni s podmanivou atmosférou strachu, tu a tam pridružená slovná prestrelka, režijné čerešničky a typologicky vyvážená striedačka naničhodníkov...a hitovica je na svete :)

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Dodnes si pamätám, keď som ako 14 ročný sopliak, celý rozklepaný a s malou dušičkou, prosil anjelička môjho strážnička, aby ma pustili do sály na Black Hawk Down, ktorý mal hranicu pozerateľnosti od 17 viac. Tento ilegálny prešľap dodnes úprimne neľutujem a s hladom Somálčana by som bez výčitiek prijal, ako trest, aj 72 hodinovú projekciu Power Rangers a dokonca by moje ja nemalo problém stroviť aj 80 hodinový director's cut. O tak FAMÓZNY masaker ide! Ridley Scott natočil vojnu. Bez príkras, zbytočnej príkrosti, debility (aj keď vánok sa našiel), v technickej dokonalosti. Zabudnite na 3D oblbovačky, 4D a 5D hlúposti. Tu ide o takú precíznosť, že guľky si ma aj v sedadle našli bez šance na úhybný manéver a piesok mi týždeň robil spoločnosť v topánkach. Nehovoriac o pachuti a smrade vojny zmiešaný s Afrikou... Ako keby ste čumeli na dvoj hodinové vylodenie v Normandii v Spielbergovom Raynovi. PURE FUCKING WAR!!! (A Hans Zimmer nepotrebuje komentár. O jeho výnimočnom hudobnom doprovode svedčí fakt, že soundtrack sa vyníma vo svojej nefalšovanej originalite v mojej hudobnej zbierke, čo je na SK/CZ pomery ojedinelý zjav :)

Červená Karkulka (2011)

Ešte o 5 minút dlhšie a volal by som psychiatrickú pohotovosť, čomu sa ale zrejme nevyhli Gary Oldman a Leonardo DiCaprio... Skromná hviezdička za exteriéry, ale inak filmová lobotómia deštruktívnych rozmerov a lá Twilight...

Četa (1986)

Zlatý fond svetovej kinematografie. Platoon vrylo do srdca pocit viny z účasti na tomto barbarstve. Memento pre generácie o tom, ako sa vo Vietname naozaj bojovalo za "demokraciu".

Ďábel (2010)

Neortodoxný námet pochovalo spracovanie pre masy. Fungujúce maškrty prekričia do neba volajúce chyby. V optimálnom prípade by ma dostal do filmovej brány nebeskej iba výťah, pôvodné osadenstvo a poriadne našľahaný scenár, z ktorého by aj v pekle naskakovala čertom husia koža. To záchranárske krovie popritom a pokusy o mystické rodeo iba marilo čas, peniaze a hodnotenie. 2 a 1/2*

Ďáblova dílna (2007)

Zaujímavý námet, slabšie spracovanie. Z hľadiska vojnovej tematiky rozhodne nadštandard, ktorému chýba výraznejšie mučenie na city. Viac ako dej pohltí skľučujúca atmosféra a jednoducho komorná výprava. Profilovanie postáv nedovoľuje zotrvanie ani na jednej strane brehu a o zážitok budú mať postarané skôr apatické živočíšne druhy než sentimentálny rojkovia.

Ďáblův advokát (1997)

Existuje taká povera, že ten kto si pamätá 90-te roky, tak ich nežil. Našťastie si 90-te roky pamätajú životnú hereckú formu génia menom Al Pacino. Čo film s jeho ksichtom to národný poklad, pri ktorom ide roztrhať aj Tutanchámonovu hrobku. O jazyku nehovoriac, ten mal gloriolu dotyku kráľa Midasa a premenil geniálne scenáre na zlaté bane prednesu plné perverzie, štipľavých slovných zoskupení a zasrane pravdivými hláškami o živote, vzťahoch, (viero)vyznaniach, o všetkom... Už len nech Al Pacino zarecituje Hviezdoslava a budem spokojný :) The Devil's Advocate zapadá do tohto súhvezdia tak dokonale, že aj v pekle bili na poplach pri čertovsky masakrujúcom Johnovi Miltonovi. Kvarteto Reeves-Theron-Nielsen-Tunie dotvárali dokonalý pentagram hereckého plesu príšer s výpravovo chladnou industriálno-klaustrofobickou New Yorskou atmosférou. Howardov hudobný doprovod hypnotizoval sťa dupot Luciferových kopýt... Partitúra v čiernom maestro! A scenár, ten mrazil, čo mrazil, horel v "zádech" každou vetou, súvetím, myšlienkou a dúfam, že je zaradený ako ďalšia kapitola v LaVeyovej Satanskej biblii. Nemôžem si pomôcť, ale v područí sloganového manifestu Miltonovho Paradise Lost "Better to reign in Hell than serve in Heaven", kapitulujem na ďalšie superlatívy. Moja filmová viera je pevne a neoddeliteľne spätá s The Devil's Advocate a v nebi budú musieť urobiť výnimku, lebo bez tohto dva a pol hodinového základného kameňa môjho kinematografického vierovyznania tam hore nejdem! Ale, čo ak tam hore nepôjdem vôbec? Belzebub teš sa! "Vanity, definitely my favorite sin." ]:)

Dáma ve zlatém (2015)

Suchopárkové ako viedenský schnitzel, kde reputáciu ľudomilských chúťok Schindlerovho formátu spasila retrospektívna dejová linka a ostentatívny vklad Helen Mirren na osvedčene úctyhodnej úrovni. Zvyšok predstavuje nalinajkované ukájanie nad ľudskou krivdou menom holokaust, ktorá už nespočetne krát dojala v edukatívne ohromnejších dielach. Keď už naháňame umenie za chvost, nech žmýka zmysly nad rámec biologickej únosnosti aspoň hudba a kamera. Spoľah na dôchodkyňu a miliónový námet sú slabé esá vo fraku na to, že exteriérovo účinkovala filmogenická Viedeň. S polovicou rozpočtu by vystačil aj Time Square a hodinový dokument na Discovery Channel s coverom My Heart Will Go On od Conchity Wurst.

Dánská dívka (2015)

Tak ako Carol zaujala predovšetkým technicky a s jemným dôrazom na tému, The Danish Girl demonštratívne útočí na všetky nerozhodné gender faktory nespochybniteľným herectvom a nebadateľnou audio-vizuálnou barličkou. Musím priznať, že so začiatkom záverečných tituliek ma opantala vlna nezadržateľnej eufórie z konca preveľmi trýznivej tematiky, ktorá sama o sebe vyvolávala stavy ťažko fyzicky znesiteľné. Z podobných schizofrenických pohlavných chúťok by ma vyliečila už len samotná predstava, že ten najzábavnejší inštrument by skončil ako ľudský separát v kafilérke alebo ako vedecko-biologický maskot vo formaldehyde. Navyše tak emocionálne vypätý námet zasluhoval odvážnejšie stvárnenie. 3 a 1/2*

Dárek (2015)

Príjemne šťavnatá psycho oddychovka a bez zbytočných kecov jazda s ponurou atmosférou. Čiste a poctivo zahratý falat filmárčiny a na režisérsku prvotinu aj vcelku kompaktné klbko šponovania nervov, kde zívacie fázy prehltli slonie sústo cyankáli. Pri väčších skúsenostiach na režisérskej stoličke, o aspoň level nadupané herectvo s temnejšou klímou a žáner by obohatil plus jeden skvost do zbierky výstavných kúskov s ohrozenými druhmi filmového vyhynutia. Ale inak, s menšími výhradami, zvládol Edgerton talentovky na výbornú.