Dvojčata (1988)

Milujem Twins (ale nie tie slovenské)! Vyrastal som na nich. Na skvelom slovenskom dabingu, na tak skvele hroznom herectve Arnieho s veľkým srdcom, nezabudnuteľným DeVitom, a hriešne krásnou Kelly Preston. Komediálna klasika v mojom kinematografickom chotári, ktorá vykalkuluje smiech a úsmev aj vo vysokom štádiu depresívnej gravidity :)

Bílé maso (2008)

Musím uznať, frajerina! Kórejci vykrútili krky aj zdatnejším borcom remesla a na parádu maznajú pocity v mäsiarskych bielych rukavičkách. Prekvapenia, zápletky, či iné rozmary sledu udalostí súkajú do ľudských lebiek s presnosťou vražedných beštií, aby v konečnom účtovaní odpálili duševné zdravie do bezsenných, mánio-depresívnych, nocí. Občas povyskakujú aj menej záživné minúty pripomínajúce hľadanie konsenzu na taliansky spôsob, ale pokiaľ vás omrzela burgrová kultúra, tak vám ázijský orient napraví chuťové poháriky až na krv. 4 a 1/2*

Temný případ (2014) (seriál)

1. séria - Dokonalé 8 hodinové miesenie Se7en a 8 MM. Ešte raz podotýkam DOKONALÉ! Definitívne zabudnite na cukríčkové a béčkové úlohy pána Matthewa McConaugheyho. Herecká sien slávy mu leží pri nohách a True Detective zhmotňuje jednosmerný lístok do jej náručia. Harrelson nehrá druhé husle, on ich žije, rovnako ako Matthew tie prvé. Na vytknutie tu slúži veľmi málo vecí, ak vôbec. Okrem samotných aktérov vystúpili, v mojich očiach, na Olymp aj scenár, kamera, výprava, hudba, strih a úvodné titulky. Zvyšok ho dosiahol tiež, s menšou kyslíkovou maskou. Osem dielov, ktoré vypovedali viac ako osem sérií prekombinovaných tovární na prachy.

Amadeus (1984)

Hudobný prelet nad kukučím hniezdom o Michaelovi Jacksonovi svojej doby. Forman je macher. Jeho pitvanie v psychológii postáv môže poslúžiť na nejednu dizertačku. Tam, kde dochádzajú slová, necháva prehovoriť molové a durové stupnice, ktoré odzrkadľujú stelesnenie doby. Jej božská majestátnosť musí vibrovať v srdci každého hudobného neznajboha. Kašľať na to, že Amadeus nekráča s faktografiou po jednej ceste, to prináleží dokumentu. Amadea treba chápať ako oslavnú spoveď nôt v ebenovej filmovej škatuľke, ktorá s prehľadom rozoberie akýkoľvek muzikál na súčiastky. No a zvyšok je história...

Sowon (2013)

Prepychový citový masaker. Sowon vyvoláva paletu všemožných emócií od dojatia po hnev. Práca s dieťaťom zvládnutá na červený diplom a postupné budovanie rodičovského vzťahu otec/dcéra radím medzi najkrajšie slzy kinematografického dojatia. Reči, komentáre a iné ódy hoďte do zberu, Sowon je skvostný dar, ktorý treba zažiť a precítiť... tak ako život.

Zodiac (2007)

Tam, kde Spielberg (alebo Cameron) vyniká v detailizme vo veľkom, Fincher mu elegantne sekunduje v menšom merítku. Rozmenené na drobné - Fincher kraľuje napätej atmosfére podobným štýlom, ako King v tlačenej forme. Zodiac pokračuje v tradícii žiarivých príkladov režisérskych a scenáristických Everestov. Na škodu veci mu neprihrieva do polievočky uťahaný, jeden a pol hodinový, rozbeh. Ten veľmi rýchlo vyselektuje netrpezlivé povahy a zamáva na dobrú noc rýchloobrátkovým exportným jednohubkám na nedeľné poobedie pri Poirotovi. Kto, ale prečká sled spoznávania postáv, miesta, času, činu a pod., odmenou mu buď krásna poklona investigatívnej žurnalistiky v deluxe balení. 4 a 1/2*

Kult hákového kříže (1998)

Šoková terapia a morálny prostredník pre súčasnú pohnutú pestrofarebnú spoločnosť. Viac ako lamentovanie nad všadeprítomným rasizmom (obojstranným) či extrémizmom (všetkého druhu), odkaz American History X spočíva skôr v prapodstate nezmyselnosti násilia a nenávisti, čo vystihuje záverečný parafrázovaný citát 16. prezidenta bašty rasizmu od U cez S po A. Pamätám dodnes na ten moment, keď som po konci sedel mŕtvicovo zmeravený, pretože okrem toho skutočného, má dielo oveľa viac otvorených záverov ako uzáverov po prezidentských voľbách. Obsahovo aj formálne kričí vyšperkovanou prvou triedou hlasnejšie ako prejavy Adolfa Schicklgrubera. Pokiaľ situácia dovolí, tak unášanie atmosférou navodí extrémne citovo vypätý zážitok, ktorý okrem reštaurácie móresov pošteklí nejeden kulinársky rebríček filmového bonvivána. À propos silný imaginárny kandidát na povinné "čítanie" do stredných škôl.

Zlatý věk formule 1 (2013)

Dokument zmáknutý za ef jedna. Formulovo nespriaznená duša dostane adekvátne množstvo spestrených informácií. Presne toľko a ešte presnejšie mierené, aby gloriola a humbuk okolo kráľovnej motošportu dávala zmysel aj pre fanúšikov cyklistiky, krasokorčuľovanie nevynímajúc. Ortodoxná časť publika ťažko oželie viaceré nemenej podstatné míľniky na okruhoch bezpečnosti, ale v tom prípade by preteky v pozeraní trvali vytrvalostných 1111 minút. 4 a 1/2*

Iron Man 3 (2013)

Už aj Marvel má svojho skutočného temného rytiera. Zatiaľ čo tí predošlí, okrem bombastickej akcie a Roberta, márne hľadali väčší psychologický prienik či pôsobivejší dejový proces, tentokrát mi až komiksové srdiečko poskočilo od radosti, pretože Iron Man prešiel prerodom z popcornovej jednohubky k ikonicky serióznej a komplexnej forme zážitku. Nielen audio-vizuálna dokonalosť, ale aj réžia a scenár konečne dobyli piedestál velebenia. Shane Black dokázal šmahom ruky odviať sklamania a ak mám tretí zárez chápať ako definitívny sólový auf wiedersehen pre opancierovanú konzervu asi aj slzu vyroním. Ale odísť v najlepšom, po brilantne sebaistej frajerine, už nepotrebuje ďalšie argumenty na ceste k nesmrteľnosti.

Tajemná řeka (2003)

Tak tajuplne prostý, sentimentálne bohatý, geniálne vznešený... Eastwood v najlepšom tvorivom rozkvete. Mystic River dobíja horné hodnotiace poschodia časom ako archívne víno všakovaké súťaže v snobskom slopaní. S citom podaný komorný príbeh s veľkým duševným odkazom, navyše prednesený hereckou extratriedou na hranici možností. Clint potriafal spŕšku priamych zásahov do stredu a viac ako s vytýkaným scenárom sa pohral s celistvou psychikou príbehu, ktorý nekolíše, barometricky vzostupne graduje a chytá za srdce hudobnou dávkou noblesy. A tá hra s detailami... Obzvlášť kamera by v tomto segmente vedela spievať árie.