bloodline

Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 14.10.2020  12:11
    Tenet (2020)

Čo dodať. Nolan natočil ďalšiu inovatívnu mozaiku, kde mozog nemá nárok na oddychový čas a šponuje ho na doraz ako gumu na rúšku slovenského hlavného hygienika. Zabudnite na Inception či Interstellar. Ak ste tieto kúsky doteraz nepochopili, tak Tenet vám vyrve aj posledné vyhliadky na porozumenie Nolanových autorských diel a môžete mať akademických titulov pred a za menom na rozdávanie ako v Sládkovičove. Mám za sebou dve projekcie, ale dejovo sa chytám, vlastne viac nechytám, preto siaham aj po videách s vysvetlením od šikovnejších jedincov. V takýchto prípadoch zanechá film vyslovene tie hlboké dojmy, ktoré aj po xy rokoch neprestanú baviť. A Nolanove majstrštyky presne spĺňajú spomínanú definíciu do bodky. Každé ďalšie zhliadnutie obohatí myseľ o nové poznatky, postrehy a nehrozí ich opozeranie. Tenet je hodný maxima. Štyri hviezdy zodpovedajú mojej snahe na viacnásobné vrátenie k nemu. Keď raz budem veľký a konečne pochopím to nelineárne časové križovanie, vytasím mu aj piatu hviezdu. Samozrejme technická stránka. Úplne iná liga. Všetky ostatné predigitalizované večerníčky môžu vlastnú hanbu oplakávať. IMAX je priam svätá povinnosť, ktorá, umocnená o brilantnú hudbu, povýši audio-vizuálny zážitok na udalosť dekády.

• 27.3.2020  19:49
    1917 (2019)

Kinopovinnosť! Kiežby sa prvej svetovej vojne dostalo toľko vrúcneho mainstreamového prijatia ako tej druhej. Novodobý boom, ako aj v prípade Ryana, zamýšľal nastoliť maestro Spielberg s War Horse. Síce prestrelil, ale ponúkol výpravné scény a detaily vojenského zákopového šialenstva. Mendes zvolil artovejšie poňatie s (nielen) diváckym úspechom na celej čiare. Film naaranžovaný na jeden záber nedal vydýchnuť ani povaľačom na úrade práce, neustále držal v šachu aj Garriho Kasparova a rozparceloval ďalšie útrapy prvej vojny. Zaslúžený Oscar. Z Nolanovho Dunkirku okopíroval (takmer) trvalo neprítomnú absenciu nepriateľa (či bojovej scény), ktorá aj tak divákom trhala nervy v pejoratívnom vydaní. Občasne nelogické konanie hercov síce zbytočne zhadzuje percentá nadol, ale stále sa jedná o úchvatnú vojenskú filmárčinu, ktorá vysúka režisérsku a hudobnú poklonu. Silný film. Technicky, dejovo aj emočne.

• 3.2.2020  18:57
    Dětská hra (2019)

Chápem, žijeme dobu remakov, rebootov, sequelov, prequelov, spin-offov a čo ja viem, čoho ešte. No a remake Child's Play je šliapnutie do riadneho hororového hovna. Zámer možno vychádzal z dobrých úmyslov a námet cielil na digitálny ošiaľ posledných dvoch dekád, ale inak prúser ako had na bicykli. Chucky s charizmou prdu Charlesa Mansona, s pedofilným výzorom a úchyláckym prejavom vyslovene iba nasieral. Pôvodný Chucky by mu vyhodil ističe iba jediným oplzlým vtipom, poprípade prostredníkom by ho poslal letovať vlastnú základnú dosku. Parazitovanie na béčkovej klasike prináša iba emocionálnu strasť... Oh, you gotta be fucking kidding me! 1 a 1/2*

• 16.4.2020  20:32
    Irčan (2019)

Scorseseho tri a pol hodinový úlet s hereckou smotánkou gangsterského žánru sľubovalo prinajhoršom niečo veľkolepé. Lenže sľuby sa sľubujú... a namiesto opojnej labutej piesne jednej generácie famóznych hercov to skôr pripomínalo pohrebný pochod na Červenom námestí. Téma odborových zväzov hýbe americkými žlčníkmi vo väčšej oscilácii ako v európskych končinách, preto môže zvolený námet vyvolávať mierny diskomfort vzhľadom na masívne časové nároky. OK, obsahová látka občas pláva mimo mozgových centier ako posolstvá mieru v súťažiach krásy. O to viac by mala zaujať forma v podobe ikonických scén a nahláškovaných dialógov, ktoré by aj poslední náčelníkovia Apačov orálne prednášali o 500 rokov v bordeloch Las Vegas. Lenže The Irishman za 3 a pol hodiny šaškovania s digitálnym botoxom nadchol iba jednou(!) takouto scénou (o rybe) a to je na Scorseseho formát riadna chudoba. Ešteže stále existujú na svete garancie ako napríklad herecká fantázia Al Pacina.

• 3.1.2020  19:37

Ordinárna jednohubka, pri ktorej aj nežnejšie polovičky vypínajú šiesty zmysel. Je to megalomanskejšie, prostoduchejšie, šialene drahé a hrá tam The Rock. Čo je to? Stávka na istotu, že končiaci rok uzavrie účtovné oddelenie v čiernych číslach a pred sviatkami producentom cinknú na účet vianočné prémie.

• 2.1.2020  18:57
    Klaus (2019)

Nová vianočná klasika. Keď polovicu filmu utierate slzy z krajíčka, číha z toho zárobok na (nielen) animovaný film roka. A pritom Klaus netasí príbehové esá z rukávu, ale jeho poňatie je tak úžasné, že kvantum ľudí opantá rozprávkovou láskou na prvý pohľad. Deti by sa mali smiať, preto nech je táto rozprávka posvätením prostriedkom spolu s čarokrásnym leitmotívom pre dospelých - A true selfless act always sparks another.

• 12.1.2020  19:54
    Le Mans '66 (2019)

Pokiaľ vám v žilách koluje, tak ako mne,od kolísky motoršport, doručili vás na správny okruh. Poézia osem a viac valcových motorov je v kinosále povinnou 2,4 hodinovou jazdou à la Le Mans. Éra ikonických športiakov, ktorí trhali asfalt na legendárnych tratiach s maximálnou spotrebou a nulovou bezpečnosťou, vám rozvibruje vnútro do totálneho filmového zážitku s láskyplným úsmevom. Rush nastavil latku extrémne vysoko, ale zatiaľčo nad týmto klenotom akadémia ohrnula nos čo i len jedinou nomináciou, Le Mans '66 by mohlo tento nepriaznivý stav zvrátiť a nastoliť spravodlivý trend. Mierou vrchovatou by mali na tom zásluhy herecké výkony. Bale a Damon potvrdili výnimočnosť tak ako Ford GT40 a Ferrari 250 LM. Vysoká miera entuziazmu narazila jedine na emočne rozpačitý záver, inak by som z voleja hovoril o filme roku.

• 4.1.2020  10:52
    Lví král (2019)

Rozpačitá hraná adaptácia s mierne horkastou až mdlou príchuťou. Keďže animovanú verziu nosím v srdci od detských čias, žmúril som na novodobý počin náročnejšou optikou. Animák drtí Favreauovu verziu ako Kličko konkurentov zamlada. Realistické poňatie zvierat (a ich hovorené slovo) vnímam ako škodovú udalosť a aj CGI zrejme občas renderovali na hardvérovo slabších zostavách (The Jungle Book je stále v tomto smere výkladná skriňa). Emocionálne to nepozdvihli ani piesne a tak v záchvatoch nostalgie naďalej siahnem po úžasnom originále z roku 1994. 3 a 1/2*

• 10.2.2020  19:51
    Parazit (2019)

Žánrová križovatka, ktorá sa hemží twistami. Zvláštny to kúsok. Pravoverne nepatrí do komédie, ale zahreje tvár úsmevom, s drámou na srdci zvráskavie čelo a s thrillerovým harašením otvorí ústa aj anorektikom. Navzdory enormnej snahe ma Parazit neuchlácholil natoľko, aby sa uvelebil na pozícii výnimočnosti. Má svoj štýl, vedený umnou réžiou, podporený skvelým scenárom, ale ako najlepší film roku? Hollywood pokračuje v dehonestovaní hlavnej kategórie politicko-korektnými obštrukciami na úkor kvality a tento rok z nastoleného kurzu neuhol. Parádne dielko, ale ovácie nehrozili. Slabých 4 a 1/2*

• 8.2.2019  19:43
    Potomek (2019)

Solídny prírastok do strachuchtivej domácnosti. V čase, kedy vznikajú na hororovej scéne samé žbrndy, prišlo na svet konečne niečo s prémiovým nádychom. Inšpirácia s Chuckym reže viac ako Adidas s piatimi pásikmi, ale zároveň ponúka prešpekulovanejší priebeh. Koniec v štýle mindfuck ideálne zapadol do slastnej spokojnosti. Znova vidím hororové zajtrajšky vo veselších tieňoch. 3 a 1/2*

• 19.4.2020  19:55
    Rocketman (2019)

Muzikály vážne nemusím. Ale pokiaľ sú hudobné vsuvky použité účelne a vhodne, môže byť z toho celkom podarený výsledok. Piesne sira Eltona pozná notoricky každý, komu zavadilo rádio o uši a ich nasadenie považujem za vkusné, občas aj choreograficky pútavé a správne extravagantné. Taron Egerton pustil do éteru svoj spevácky talent, za čo dostáva zlatého bludišťáka, ale predsa len ho radím do novej generácie výrazne charakterových hercov, preto ma mrzí, že tak výstredný a provokatívny naturel Eltona Johna museli tvorcovia utopiť (na môj vkus) prílišnými muzikálnymi intermezzami. Silný tlak na americký happy end zatienil potenciál na prvotriedny herecký zážitok. Summa summarum. Hovorí za mňa žánrová apatia voči hudobným maškarádam na striebornom plátne, mimo toho Rocketman zvládol moje zaujaté personálne výhrady s velice príjemným zadosťučinením.

• 20.5.2020  19:24
    Skleněný (2019)

Dôstojné zavŕšenie autorskej trilógie s vlastným, neortodoxným, pohľadom na fungovanie sveta pod záštitou, tak trochu nadmieru obdarených ľudí. Záverečný crossover už netlačí nervovú sústavu do tak silného emocionálneho pnutia. Napriek tomu svoje miesto na Shyamalanovskom nebi s prehľadom obhájil. Pán režisér zatlačil do úzadia tradičné postupy, pri ktorých pookrialo nejedno oko esteticky pravoverného diváka a zvolil menej komplikované poňatie, ušité pre masovejšie stotožnenie. V súčasnom svete jednohubkových marvelákov bude aj tak celá trilógia niekde v tieni nepochopenia, ale koho to trápi? Nech sa Glass akokoľvek snaží fascinovať, z môjho pohľadu ide len o akúsi fanúšikovskú nadstavbu ku kinematografickým bonbónikom Unbreakable a Split. A tie dosiahli výsostného uznania aj ako samostatne zárobkovo činné filmy.

• 12.2.2020  18:09

Dôstojne zvládnutá pocta kultovej ikone akčného sci-fi. Predošlé nemastné-neslané magľajzy (obzvlášť Genisys) zažili úspešnú ignoráciu. Škoda, že Cameron nezobral režisérske a scenáristické opraty pod patronát ako za starých čias a na chvíľu si dal pohov od tých modrých neandertálcov. Mám tušenie, že by znova išlo o mrazivé sci-fi inferno. Dark Fate dopláca na chabé (a nezmyselne korektné) obsadenie, občas na prepálený digi bordel v nadväznosti na sterilnú atmosféru, ktorá ozdobila korunou krásy jednotku a dvojku a... málo Arnieho. Svetlo naprieč tunelom žiari v podobe Lindy Hamilton, hustej akcie, lineárne priamočiareho (a zrozumiteľne zmysluplného) deja, hudby a výpravy. Nanajvýš môže mrzieť nezvládnutý marketing, ktorý pravdepodobne pochoval nádeje na trilógiu skôr ako Skynet hackerský útok z Ruska.

• 4.2.2020  16:44

Jedno sa musí konglomerátu Toy Story uznať. Dokážu vyvolať nostalgiu za detstvom a dojať. (Definitívne?) Posledné pokračovanie zamiešalo, ku spokojnosti dospeláckeho oddelenia, všetky oporné prvky z predošlých dielov ako vtip, city a technologickú inováciu. Mimo grafiky, tkvie nosná devíza každého dielu v príbehu, ktorý aj tentokrát má čo priniesť a nenudí. Ak má byť toto derniéra, tak bola odvedená so cťou k predošlým pokračovaniam, aj keď nešlo o taký emocionálny masaker ako v trojke. 4 a 1/2*

• 23.7.2020  18:01

Netuším koľko krát ešte bude zhovadený fantastický a pôvodný film Perfetti sconosciuti (2016), ale už aj môjmu rezistentnému žalúdku dochádza trpezlivosť. Nemecká verzia je z troch štvrtín totálny plagiát danko-kollárovsko-matovičovho typu, ktorá sa neštíti okopírovať aj jedálny lístok. Vykrádači hrobov mi dvíhajú tlak a skôr by som čakal nedôstojný remake z americkej pôdy, kde by za peniaze znesvätili aj všetkých 27 dodatkov ústavy. Nemci tentokrát prekvapili ako Sovietov v lete 1941, ale konečný rezultát zostáva aj po takmer 80 rokoch totožne katastrofálny.

• 30.5.2020  19:38

Cítiť, vidieť a počuť, že realizáciu Bohemian Rhapsody roky sprevádzalo množstvo autorských problémov, nezhôd a rošád. Desili ma obavy z konečného výsledku a možno aj preto mi návšteva kina moc nevoňala. Zmena postihla aj najpovolanejšiu stoličku - režisérsku. Navyše vo fáze, keď bohémska rapsódia už pomaly smerovala do strižne. Vyúčtovanie znie nasledovne. Musím dlho loviť v pamäti, aby mi zišla na um tak sprasená réžia na vysoko profesionálnej úrovni. Zásahy torza kapely do príbehu sú evidentné a na škodu veci. Freddie a jeho život predstavuje natoľko extravagantne svojskú mašinériu, že aj tento pamätník evokuje moc uhladenú večerníčkovú verziu Queen a v žiadnom prípade sa nedá hovoriť o pocte legende. Malek zahral na hranici svojich možností, no ani to nestačí, aby siahal tej nenahraditeľnej charizme aspoň po členky. Prevláda vo mne veľké rozčarovanie. Po tých ováciách z každej strany som očakával filmovú noc v opere, ale vyšiel z toho popík Justina Biebera nehodný kráľovnej. 3 a 1/2*

• 22.11.2018  10:24
    Creed II (2018)

Pred troma rokmi som nad Rockym boxoval do umieračika, ale osud opäť premohla reč čísel, ktorá vylúdila, žiaľ, ďalšie zbytočné pokračovanie. Reputáciu nezachraňuje ani resustitovaný Drago, Sly pôsobí unaveným dojmom a zvyšok zmieta akosť B úrovne. Viem, že boxerské zápasy musia byť na filmovom plátne (trochu) pritiahnuté za vlasy, ale ten záverečný súboj bol prisilný aj na Alfových osem žalúdkov. 2 a 1/2*

• 7.3.2019  19:45

Horúci kandidát na prepadák roku 2018 až kým svetlo sveta neuzrel Robin Hood. Veľkým hendikepom je žánrové zaškatuľkovanie v kolónke horor. Tri štvrtiny filmu sa tu buduje atmosféra psycho thrilleru, ktorý napĺňa prvú polhodinku aj nadpriemerné kritéria. Potom niekto z produkcie zistil, že videl zopár ducharčín Jamesa Wana, a tak v rámci naplnenia kasičky obšťastnil posledných 30 minút prvotriednou lobotómiou. Amaterizmus, pri ktorom aj Sharknado schováva hlavu pod vankúš.

• 11.11.2018  13:04
    Equalizer 2 (2018)

Zbytočne rozťahané ako podprda Lolo Ferrari, patetické ako nemecká imigračná politika a vláčne ako ďalších 99% pokračovaní 99% úspešných (polo)originálov. Dalo sa čakať, že dejovo to bude subsaharská pustina s priezračným vývojom. Všetko mohla uhrať na rozumnú remízu aspoň vypiplaná akcia (veď práve to chlapi čakajú od každej akčnej zbíjačky), ale ostalo iba pri záchvevoch s rozpačitým, aj keď dobre natočeným, finálnym zúčtovaním.

• 17.11.2018  13:40

Maximálne zbytočné pokračovanie. Človek, ktorý sa pod toto podpísal, nemá páru o jurských filmoch a dinosaura videl maximálne na drese jediného kanadského klubu v NBA. Reštart dobrodružstva z pred troch rokov vyzeral sľubne. Zdobil ho potenciál, na ktorý sa pozeralo dobre a v šikovných rukách mohol vyrásť do epickejších rozmerov. Ale všetko, čo jurskú ságu zdobilo v lepšom či horšom prevedení, tu pochovali zaživa. Presne ako jaštery pred 65 miliónmi rokov. Tržby však zachránili tretiu novodobú resuscitáciu a mám obavy, že skončí s ešte väčšou hanbou ako staršia trilógia...

• 1.2.2019  19:27

Zas ma dobehli vlastné očakávania. Netradičný spôsob poňatia dokumentu, ktorý azda osloví len fajnšmekrov (vojnovej) histórie, robí z neho úzkoprofilový tovar. Rozprávanie veteránov o živote radového vojaka od povolávacieho rozkazu po návrat z vojny domov uspí nejedno senzáciechtivé oko. Preto sú jedinou devízou colorované a ozvučené dobové zábery, ktoré aj tak vyťažia dĺžku dokumentu iba z polovice. Na škodu veci naďalej zostáva tieň, ktorý vrhá WW2 na staršiu predchodkyňu. Jacksonova robota nech slúži ku cti, ale v zálohe ešte zostalo veľa nevyužitého potenciálu. Pre spestrenie rýdzo kinematografického zážitku odporúčam Spielbergov War Horse, ktorý (odhliadnuc od deja) dokonale ilustroval (nielen) zákopové šialenstvo WW1.

• 27.2.2018  21:21
    Noční hra (2018)

Maximálne odviazané ako ruské dopingové kontroly... Ak by mal niekto vymyslieť patent na amputáciu bránice rehotom, tak v poslednej dekáde bojujú o primát Jason Bateman a Zach Galifianakis. Zabudnite na Sandlera so Stillerom. Prvý moc vymäkol a druhý varí z vody stále nejakých lotrov z fotrov. Bateman opäť potvrdil komediálnu extratriedu a ľahko negustiózne-štipľavú zábavu zveľadil na plnokrvnú jazdu bez okolkov s jemne parodickým námetom na Fincherovu The Game. Už nejde o takú jarmulkovú one man show, pretože v dnešnej dobe treba komplexne ťahať pílku každý svoju chvíľku. Aj preto zvyšok osadenstva nepôsobí ako predražený screensaver, ale dotvára komediálny kolorit do utešenej súhry dejových zvrat(k)ov a filmových odkazov. 4 a 1/2*

• 23.3.2018  21:11

V jednotke deštrukcia rozumového aparátu... Dvojka zdvihla level na hotovú apokalypsu akéhokoľvek pokusu o myslenie. To už si mám vážne nahnať do trenok z nefunkčného štartéru? Viem, že horory existujú v určitých napätých linkách, ale nastal čas držať ich v rozumných medziach a posunúť žáner do 21. storočia. Priekopnícke Get Out či It Follows nech zadupú takéto chabé pokusy darobných filmárov do prízemných námetov albánskych telenoviel. 1 a 1/2*

• 11.10.2018  16:43

Režisér bravúrneho tretieho Iron Mana totálne zhovädil kultovú klasiku, pri ktorej vyzerá aj družina z roku 2010 ako steroidová jazda. Upodozrievam čínskych súdruhov, že pokradli aj patenty na filmovú originalitu. Od hlúpeho obsadenia, cez primitívny scenár (to som od Blacka naozaj nečakal) až po CGI a vizuálny bordel s litrami digitálnej (!!!) krvi. Je problém vyrobiť kvalitnú mäsiarčinu pre dospelých? Nemusí byť všetko pompézne, ale atmosférou a budovaním strachu sa dá dosiahnuť aspoň solídny a charakterný masaker s výlukou apelu na reč tržieb. Zjavne už žijeme v dobe, keď niečo podobné nájdeme iba na VHSkach. Len dúfam, že táto Marvel šablóna rýchlo vychladne. Podobné trápnosti dosť bolia ako POMOve komentáre v češtine a v poslednej dobe sa cintorín nebezpečne rozrastá (Die Hard, Terminator, Alien, Predator...) 2 a 1/2*

• 15.5.2020  20:28

Amíci ten vesmír skrátka vedia predať či už po blockbusterovej alebo artovej stránke. First Man predstavuje zlatý rez oboma umeleckými zameraniami. Určite nečakajte lahodné posedenie s úsmevným happy endom o najväčšom veľkom skoku ľudských dejín, ale blahosklonnú drámu o pozoruhodnom mužovi. O človeku, ktorého osud zvierajú mlynské kamene. Na jednej strane lomcuje rodinou komplikovaný osud poznačený tragédiou a nemožnosť pokojného vysporiadania sa s ňou, pretože ste hybnou silou dobývania lunárnej epochy. Film pracuje so silnými emóciami prirodzene čistým spôsobom. Napínavo zviera nervy pri akčnejších scénach, aby vás rozomlel na súčiastky v poslednej pol hodine. S tou neskutočnou hudbou top zážitok. Z technologického aj citového hľadiska. Rok 2018 má pomerne jasného víťaza v kategórii film roka.

• 8.3.2018  18:29

100 krát opakovaná lož sa stane pravdou... Ale čo so 100 krát opakovanou dejovou kostrou? Už aj guatemalská telenovela mi príde viac vynaliezavá ako námet Death Wish. Kde robia deti v Afrike chybu pri zháňaní peňazí na ich hlad, keď producenti ešte stále neváhajú vysoliť na nekonečne omieľaný akčný príbeh kopu dolárov, len preto aby nakojili a napojili nejakého obezitného (afro)američana? Na druhú stranu Bruce to dal so cťou jamajského bobistu. Miestami pripomínal toho hláškujúceho bad assa spred 20-30 rokov. Ale naháňať vlastný chvost za zenitom už akosi smrdí únavou materiálu. Z očakávaného totálneho braku to aspoň zachránil na neslušný priemer.

• 6.4.2018  20:49

Števo už do kín nevykopne také zlaté vajce ako Jurassic Park. Nech mu je snaha akokoľvek na chválu, oplieskal nám zmysly dva a pol hodinovým digibordelom, ktorý využíva kompaktnosť primitívneho a stokrát prežutého deja s 2D charaktermi. Ak túžite po zábave, tak tento totálne špičkovo učebnicový hi-tech výkvet absolútne zakopal potenciál s percentami humoru na úrovni nula celá päť, divákovu psychiku "ohúril" asi ako grafika prvého Wolfensteina a iba sa viezol na vlne bezduchého vykrádania hrobov. Ale aj Spielberg už má svojho A(a)vatara. Slabé 4*

• 20.1.2019  18:41
    Robin Hood (2018)

Robin Flood disaster movie... Pokiaľ by išlo o adaptovanie komiksu (niečo na štýl 300) alebo iného pop kultúrneho fenoménu, rozmýšľal by som aj nad druhou hviezdou. Ale... za seriózne prznenie klasiky mám dočinenia s prepadákom roku a najhorším filmom (spolu s Maleficent) aký som kedy videl v kine. Tu nefungovalo NIČ!

• 19.3.2018  20:37

Spomeňte si na akýkoľvek špionážny film od Jamesa Bonda po Bourna a máte 90% šancu, že ide o trefu do fajnovejšieho filmu ako Red Sparrow. Scenáristicky bezzubé, námetovo fádne a suchopárne natočené. 140 minút ťažkého boja s vlastnými sedacími svalmi, silno pociťujúce prvé štádium dekubitov. Pred šedým zákalom ma uchránilo občasné a explicitne tupé (a)sexuálne pasáže, popretkávané prehnanou brutalitou niektorých scén. S minimom výčitiek, prvé sklamanie tohto roka za 2 a 1/2*

• 22.3.2020  20:36

Festival najprimitívnejších rozhodnutí pod kinematografickým nebom naplno rozkvitol počas tejto relácie pre nepočujúcich. Na nešťastie podkopali očakávania natoľko, že medzi nimi prichodili na um niekoľko krát vykradnuté a ďaleko sofistikovanejšie zvládnuté survival postupy (The Road, 10 Cloverfield Lane) a fatality (Signs, War of the Worlds). Mohla to byť epická žánrovka udávajúca smer zvučnejším tvorivým veličinám. Takto ide len o ďalšiu premárnenú príležitosť, ktorá zarábala iba na nemom úžase a podkopala kvalitatívny rozmer prehliadkou postupov z Príručky mladých svišťov pre brunejského sultána. 3 a 1/2*

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20