bloodline

Organized Chaos...

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 8.2.2019  19:43
    Potomek (2019)

Solídny prírastok do strachuchtivej domácnosti. V čase, kedy vznikajú na hororovej scéne samé žbrndy, prišlo na svet konečne niečo s prémiovým nádychom. Inšpirácia s Chuckym reže viac ako Adidas s piatimi pásikmi, ale zároveň ponúka prešpekulovanejší priebeh. Koniec v štýle mindfuck ideálne zapadol do slastnej spokojnosti. Znova vidím hororové zajtrajšky vo veselších tieňoch. 3 a 1/2*

• 22.11.2018  10:24
    Creed II (2018)

Pred troma rokmi som nad Rockym boxoval do umieračika, ale osud opäť premohla reč čísel, ktorá vylúdila, žiaľ, ďalšie zbytočné pokračovanie. Reputáciu nezachraňuje ani resustitovaný Drago, Sly pôsobí unaveným dojmom a zvyšok zmieta akosť B úrovne. Viem, že boxerské zápasy musia byť na filmovom plátne (trochu) pritiahnuté za vlasy, ale ten záverečný súboj bol prisilný aj na Alfových osem žalúdkov. 2 a 1/2*

• 7.3.2019  19:45

Horúci kandidát na prepadák roku 2018 až kým svetlo sveta neuzrel Robin Hood. Veľkým hendikepom je žánrové zaškatuľkovanie v kolónke horor. Tri štvrtiny filmu sa tu buduje atmosféra psycho thrilleru, ktorý napĺňa prvú polhodinku aj nadpriemerné kritéria. Potom niekto z produkcie zistil, že videl zopár ducharčín Jamesa Wana, a tak v rámci naplnenia kasičky obšťastnil posledných 30 minút prvotriednou lobotómiou. Amaterizmus, pri ktorom aj Sharknado schováva hlavu pod vankúš.

• 11.11.2018  13:04
    Equalizer 2 (2018)

Zbytočne rozťahané ako podprda Lolo Ferrari, patetické ako nemecká imigračná politika a vláčne ako ďalších 99% pokračovaní 99% úspešných (polo)originálov. Dalo sa čakať, že dejovo to bude subsaharská pustina s priezračným vývojom. Všetko mohla uhrať na rozumnú remízu aspoň vypiplaná akcia (veď práve to chlapi čakajú od každej akčnej zbíjačky), ale ostalo iba pri záchvevoch s rozpačitým, aj keď dobre natočeným, finálnym zúčtovaním.

• 17.11.2018  13:40

Maximálne zbytočné pokračovanie. Človek, ktorý sa pod toto podpísal, nemá páru o jurských filmoch a dinosaura videl maximálne na drese jediného kanadského klubu v NBA. Reštart dobrodružstva z pred troch rokov vyzeral sľubne. Zdobil ho potenciál, na ktorý sa pozeralo dobre a v šikovných rukách mohol vyrásť do epickejších rozmerov. Ale všetko, čo jurskú ságu zdobilo v lepšom či horšom prevedení, tu pochovali zaživa. Presne ako jaštery pred 65 miliónmi rokov. Tržby však zachránili tretiu novodobú resuscitáciu a mám obavy, že skončí s ešte väčšou hanbou ako staršia trilógia...

• 1.2.2019  19:27

Zas ma dobehli vlastné očakávania. Netradičný spôsob poňatia dokumentu, ktorý azda osloví len fajnšmekrov (vojnovej) histórie, robí z neho úzkoprofilový tovar. Rozprávanie veteránov o živote radového vojaka od povolávacieho rozkazu po návrat z vojny domov uspí nejedno senzáciechtivé oko. Preto sú jedinou devízou colorované a ozvučené dobové zábery, ktoré aj tak vyťažia dĺžku dokumentu iba z polovice. Na škodu veci naďalej zostáva tieň, ktorý vrhá WW2 na staršiu predchodkyňu. Jacksonova robota nech slúži ku cti, ale v zálohe ešte zostalo veľa nevyužitého potenciálu. Pre spestrenie rýdzo kinematografického zážitku odporúčam Spielbergov War Horse, ktorý (odhliadnuc od deja) dokonale ilustroval (nielen) zákopové šialenstvo WW1.

• 27.2.2018  21:21
    Noční hra (2018)

Maximálne odviazané ako ruské dopingové kontroly... Ak by mal niekto vymyslieť patent na amputáciu bránice rehotom, tak v poslednej dekáde bojujú o primát Jason Bateman a Zach Galifianakis. Zabudnite na Sandlera so Stillerom. Prvý moc vymäkol a druhý varí z vody stále nejakých lotrov z fotrov. Bateman opäť potvrdil komediálnu extratriedu a ľahko negustiózne-štipľavú zábavu zveľadil na plnokrvnú jazdu bez okolkov s jemne parodickým námetom na Fincherovu The Game. Už nejde o takú jarmulkovú one man show, pretože v dnešnej dobe treba komplexne ťahať pílku každý svoju chvíľku. Aj preto zvyšok osadenstva nepôsobí ako predražený screensaver, ale dotvára komediálny kolorit do utešenej súhry dejových zvrat(k)ov a filmových odkazov. 4 a 1/2*

• 23.3.2018  21:11

V jednotke deštrukcia rozumového aparátu... Dvojka zdvihla level na hotovú apokalypsu akéhokoľvek pokusu o myslenie. To už si mám vážne nahnať do trenok z nefunkčného štartéru? Viem, že horory existujú v určitých napätých linkách, ale nastal čas držať ich v rozumných medziach a posunúť žáner do 21. storočia. Priekopnícke Get Out či It Follows nech zadupú takéto chabé pokusy darobných filmárov do prízemných námetov albánskych telenoviel. 1 a 1/2*

• 11.10.2018  16:43

Režisér bravúrneho tretieho Iron Mana totálne zhovädil kultovú klasiku, pri ktorej vyzerá aj družina z roku 2010 ako steroidová jazda. Upodozrievam čínskych súdruhov, že pokradli aj patenty na filmovú originalitu. Od hlúpeho obsadenia, cez primitívny scenár (to som od Blacka naozaj nečakal) až po CGI a vizuálny bordel s litrami digitálnej (!!!) krvi. Je problém vyrobiť kvalitnú mäsiarčinu pre dospelých? Nemusí byť všetko pompézne, ale atmosférou a budovaním strachu sa dá dosiahnuť aspoň solídny a charakterný masaker s výlukou apelu na reč tržieb. Zjavne už žijeme v dobe, keď niečo podobné nájdeme iba na VHSkach. Len dúfam, že táto Marvel šablóna rýchlo vychladne. Podobné trápnosti dosť bolia ako POMOve komentáre v češtine a v poslednej dobe sa cintorín nebezpečne rozrastá (Die Hard, Terminator, Alien, Predator...) 2 a 1/2*

• 8.3.2018  18:29

100 krát opakovaná lož sa stane pravdou... Ale čo so 100 krát opakovanou dejovou kostrou? Už aj guatemalská telenovela mi príde viac vynaliezavá ako námet Death Wish. Kde robia deti v Afrike chybu pri zháňaní peňazí na ich hlad, keď producenti ešte stále neváhajú vysoliť na nekonečne omieľaný akčný príbeh kopu dolárov, len preto aby nakojili a napojili nejakého obezitného (afro)američana? Na druhú stranu Bruce to dal so cťou jamajského bobistu. Miestami pripomínal toho hláškujúceho bad assa spred 20-30 rokov. Ale naháňať vlastný chvost za zenitom už akosi smrdí únavou materiálu. Z očakávaného totálneho braku to aspoň zachránil na neslušný priemer.

• 6.4.2018  20:49

Števo už do kín nevykopne také zlaté vajce ako Jurassic Park. Nech mu je snaha akokoľvek na chválu, oplieskal nám zmysly dva a pol hodinovým digibordelom, ktorý využíva kompaktnosť primitívneho a stokrát prežutého deja s 2D charaktermi. Ak túžite po zábave, tak tento totálne špičkovo učebnicový hi-tech výkvet absolútne zakopal potenciál s percentami humoru na úrovni nula celá päť, divákovu psychiku "ohúril" asi ako grafika prvého Wolfensteina a iba sa viezol na vlne bezduchého vykrádania hrobov. Ale aj Spielberg už má svojho A(a)vatara. Slabé 4*

• 20.1.2019  18:41
    Robin Hood (2018)

Robin Flood disaster movie... Pokiaľ by išlo o adaptovanie komiksu (niečo na štýl 300) alebo iného pop kultúrneho fenoménu, rozmýšľal by som aj nad druhou hviezdou. Ale... za seriózne prznenie klasiky mám dočinenia s prepadákom roku a najhorším filmom (spolu s Maleficent) aký som kedy videl v kine. Tu nefungovalo NIČ!

• 19.3.2018  20:37

Spomeňte si na akýkoľvek špionážny film od Jamesa Bonda po Bourna a máte 90% šancu, že ide o trefu do fajnovejšieho filmu ako Red Sparrow. Scenáristicky bezzubé, námetovo fádne a suchopárne natočené. 140 minút ťažkého boja s vlastnými sedacími svalmi, silno pociťujúce prvé štádium dekubitov. Pred šedým zákalom ma uchránilo občasné a explicitne tupé (a)sexuálne pasáže, popretkávané prehnanou brutalitou niektorých scén. S minimom výčitiek, prvé sklamanie tohto roka za 2 a 1/2*

• 12.11.2018  20:28
    Venom (2018)

MCU stráca dych. Vykrádajú samých seba. Všetko mixujú do jedného digibordelu bez pointy s rovnakým priebehom a v inom kabáte. Venom vo svojej podstate nehrá so zlými kartami, ale Tom Hardy ako sám vojak v poli postráda väčšie esá na rovnocennú partiu merania vtákov. Chýba mu väčší dôraz na vtip a predovšetkým R-kový rating!!! Pri fungujúcej Deadpool mašine to v Marveli mohli risknúť. Venom by to s prstom v nose ustál. Takto ide len o ďalší bezcharakterný polotovar, ktorý obsahovo (a tak trochu aj digitálne) nemá čo ponúknuť, okrem jednej famóznej naháňačky v uliciach San Francisca. RIP Stan Lee

• 20.1.2019  18:57

Na svete neexistuje veľa filmov s Jennifer Lopez, ktoré sa dajú dopozerať bez úhony až do konca. Legenda hovorí, že toto je jeden z nich.

• 25.4.2018  20:35

Vzhľadom k súčasnej dobe a k spoločenskej situácii, účelne mierená novinársko-politická rana s presnosťou Vasilija Zajceva. Spielbergov cveng a prostriedky naservírovali technicky atraktívne spracovanú drámu s hereckými esami, ktorá skôr slúži ako povinná výplň v nominačných jazdách zámorských ocenení. Bežný divák, viacmenej, nemá šancu nájsť vlastnú niť v kope (ušľachtilého) scenáristického sena, pokiaľ sa aspoň z časti neorientuje v danej historickej problematike. Pre liberálno-kapitalistických deviantov chlieb každodenný, pre zvyšok ľudstva mierne nadpriemerný Spielberg.

• 14.9.2017  19:59

Ľahko stráviteľné akčné béčko, ktoré si neláme hlavu nad scenáristickými blábolami a dejovými stereotypmi. Jednoducho to do vás nasolí z prvej a máte vystaranú necelú dvojhodinku makareny zlámaných kostí, letiacich guliek s minimálnou dávkou výstrahy a na rad prídu aj nejaké tie okázalejšie detonácie. Občas povznesú osoh príjemné prekvapenia, občas čosi nečakané. Na mojej krvotvornej mienke to určite nezanechalo trvalé následky syndrómu American Sniper.

• 24.4.2017  19:38

Mimoriadne hlboko plytká zábava tak, ako ju nepoznáme z televízneho panelu. Ikonické hlášky, narážky a iné dychberúce perimetre kačacej doby dostanete z ľahkého polpercenta. Všetko ostatné splýva so silene trápnou nudou, úspešne znásilňujúc značku komediálnej istoty. Je síce pravda, že dobre známy prejav dua Šebová/Polnišová by v celovečernom časopriestore sotva obstál, ale vynechať ho takmer úplne, sa rovná škaredej podpásovke na nič netušiacom divákovi. Je to podobný pocit ako, keď prídete do ZOO na biele tigre a namiesto nich premietajú Chlapca v pruhovanom pyžame.

• 23.8.2017  19:20

Ďalší biedny pokus zo zákulisia ženských rozlúčok so slobodou... Keď už nestačil varovný prst v podobe Bridesmaids, tak potom čo ešte?! Z humoru naskakovali kŕčové žily a o ostatných veciach radšej pomlčím. Skomolenina The Hangover a Very Bad Things naháňa hrôzu aj husej koži, namiesto toho, aby dávila lukulské hody smiechu. Aspoň uletená scéna na spôsob ukradnutia tigra Mikovi Tysonovi by potešila (napr. intímna hračka prvej dámy). Facepalm za 1 a 1/2*

• 3.2.2019  18:25

Kong to na diaľku Godzille natrel aj s arašidovým maslom na hlave. Sexi ostrov mu svedčal viac ako tej zmutovanej jašterici fádna skulptúra mrakodrapov. Z priehršte nápadov ste si mohli vybrať kam siahala inšpirácia. Od Cesty do pravěku cez Indyho až po Predátora. Ťažisko môjho kladného hodnotenia treba hľadať, okrem iného, aj v delikátnej kamere a v šialene nadupaných efektoch, kde závisťou blednú aj A(ss)vengeri. Vidieť aj počuť v nich každý cent, vďaka čomu mi bola priemerne scenáristická a herecká vložka na míle ukradnutá. Ako prvotriedny blockbuster Kong rozdával radosť ako trinásty plat.

• 25.4.2017  18:09
    Skryté zlo (2017)

Ale no tak... Nejedná sa o takú hlúposť, ako nasvedčuje hodnotenie vox populi. Uznávam, má to scenáristické trhliny a aj v trikových zákutiach mohol The Bye Bye Man brúsiť vyššiu ligu. Ale v pravej chvíli docupital horor, ktorý prekvapil v psychických rozmedziach a nesnažil sa iba prvoplánovo strašiť so slabou nekoexistenciou deja. V tomto smere valí jedna radosť a nehrá na rovnakú strunu ako plejáda novodobých hororových predchodcov. Šikovný koncept, ktorý by mohol otesať do lahôdky zvučnejší žánrový fachman.

• 30.5.2017  18:05
    The Circle (2017)

Dráma prešpikovaná naivitou, ktorú vstrebe s minimálnou ujmou asi len americký divák. Prízemný pohľad na kybernetickú spoločnosť, kde najväčším prehreškom popularity býva offline status a cucanie zápletky z prsta dávno stokrát lepšie prezentovanými "náhodami" ani nemožno nazvať plnohodnotným námetom na trápny blog s čítanosťou na úrovni umelej inteligencie MS DOS. Inšpirácia Orwellom očividne razí ako pozostatkový alkohol po fláme s Vladimírom W. ml., ale etické ponaučenie postráda logiku, pretože korporátna realita už predbehla morálny status ďaleko chytrejšími a globálnejšími prostriedkami na stratu súkromia a identity.

• 10.11.2018  20:28
    The Sinner (TV seriál) (2017)

1. séria - Podarené krimi s nádychom mystiky. Všetky časti si hrkútajú vo vyváženej polohe, herci vyvádzajú s nadštandardom k spokojnosti... Akurát príbehovo to klesá k prehľadnej čítanosti a to sťahuje napätiu slučku. Neskôr neprichádzajú ani dychberúce zvraty až nakoniec výsledok vyšumí do priemerného rozuzlenia. Škoda, že taký potenciál stroskotal na podupanom scenári.

• 31.8.2017  19:01

Chladne láskyplný film o nedokonalosti, márnotratnosti a krehkosti šťastia, pokiaľ nie je prijímané s pokorou a zároveň príjemne nekonfliktná dráma, zasadená v pôvabnom prostredí s prekvitajúcimi detailami. Lepšie prekyprená réžiou by azda zožala väčšiu úrodu na hereckom poli. Poväčšine bol zaradený polplyn a z takých es ako Waltz či Vikander už treba žmýkať vodu zo skaly. Ale aj ten polplyn stačil na slušný zážitok, ktorý miesil sympatie kultivovaným spôsobom zlatého veku Amsterdamu a v napätí ulahodil vyšším nárokom na spotrebu nervov.

• 18.2.2018  23:05

Prostí hrdinovia so sprostým slovníkom v (s)prostom mestečku. Klišé na aké mám citlivé srdce. McDormand síce s chlapským napľutím do rúk ťahala dejové opraty, čo jej umelecké sily stačili, ale až páni Rockwell a Harrelson rozvinuli tú ozajstnú sentimentálnu časť, pri ktorej nejeden slzný kanálik nezostal suchý. Trefne napísané, hudobne časovo presne umocnené a slastne natočený kinematografický kúsok, ktorý na opojný zážitok ani nepotreboval zodpovedať na mnoho otázok. Namiesto toho prišla adekvátna náhrada v podobe hneď niekoľkých silných momentov.

• 5.5.2017  18:01
    Uteč (2017)

Producenti môžu Alaha do nebies vzývať, že Barrack Hussein Obama nemohol do tretice skysnúť na štyri roky v Bielom dome (niečo mi tu smrdí rasizmom). Úspech filmu sa, podľa mňa, vlečie s módnou vlnou kydania na novú hlavu štátu v mierumilovnej a Bohom vyvolenej krajiny s orlom bielohlavým v znaku. Odhliadnuc od komerčného zákutia, ide o neokukaný mysteriózny kus poctivej práce, ktorý spása prérie pozitívnej kritiky právom. Tri štvrtiny naťahuje Get Out skľúčenú atmosféru do rozpoloženia súceho pre klinickú cvokarinu. Má nápad, rozvíjajúcu myšlienku, ťah na bránu, ale zároveň ultra rýchle finále. Vzhľadom na priebeh akcie je príliš jednoduchým sústom a hádže uterák do ringu vyšším poschodiam kladnej kritiky. Správne rasisticky uletený, napätím grandiózny avšak so záverom vysoko nekultivovaným k daným dejovým podmienkam.

• 15.9.2017  16:05
    Wonder Woman (2017)

Schizofrenický marazmus v DC pokračuje na úspešnej vlne predchodcov. WW chce a robí veci čiastočne inak, ale výsledok tentokrát končí iba ľahkým fiaskom. Chabý dej, amatérske CGI a digitálne porno znova hádžu flintu do žita nádejám na kvalitatívny posun. Obsadenie s výpravou zakrývajú pramálo nedostatkov. Postupom času zisťujem, že The Dark Knight otvoril Pandorinu skrinku s prekliatym Pyrrhovým víťazstvom pre celú DC sebranku. Marvel im ľahkým, sviežim a humorným poňatím zobral vietor z plachiet a latka vysoko nastavenej temnoty robí paseku v kladných dojmoch ako Meliško pri prázdnom regáli s cibuľou (dva týždne po výplate). Ovácie nad Marvel univerzom tak naďalej zostávajú u Warner konkurencie iba zbožnou chimérou ilúzií, aj keď z tržieb im na teambuilding zostane rozpočet.

• 18.8.2017  18:17

Pokiaľ by scenár nekopíroval Deadpool a námet Kingsman: The Secret Service, snáď by zarezonovala úvaha nad štedrou originalitou sparného leta. Herecký potenciál kvitne sťa láska pod májovými čerešňami, ale čo z toho, keď ma siločiary nútili dvíhať kútiky na 1488. (pozdravujem NAKA) variáciu slova "fuck" a "motherfucker" a na záporácku charizmu Garyho Oldmana musím obrátiť list na The Fifth Element alebo Leon. Váľanie od smiechu levitovalo v zbožných predstavách Entourage a prvky drámy zbytočne natiahli minutáž k dvom hodinám. Jedine akčný rádius pookrial znudený dojem, pretože tam si počínal The Hitman's Bodyguard na vysoko pestrej úrovni. Inak mu priamočiarou erekciou nápadov dopriali K.O. komiksový grobian a britská špionážna revolta.

• 31.5.2017  19:21
    Únos (2017)

Únos treba chápať ako dobre cielenú politickú satiru a nie ako mienkotvorný dokument na propagandistické vzbĺknutie vášní pre precedens v jurisdikcii. Samotné historické udalosti by v niektorých prípadoch vykreslila dôveryhodnejšie aj Horná Dolná, ale po technickej stránke už konečne filmári dobiehajú dobu (aj keď v tomto ohľade skladám väčší kompliment Červenému kapitánovi). Režisérska stopa skôr pasovala na hraný dokument, v čom utvrdzovali aj herecké výkony. S časovým ohraničením vznikol iba malý priestor na zložitejšie poprepletanie zákulisného boja kohútov s veľkým egom. Takto nám bol večerníčkovým spôsobom prerozprávaný príbeh o tom ako zlodej uniesol zlodeja (a dodnes lapajú iba jedného z nich). 3 a 1/2*

• 30.3.2017  10:13

Dokonalá Avatar párty pre najmenších. Reštart pýtal dejinný úsvit a s láskavým požehnaním verím, že predchádzajúce dva filmy navždy upadnú do zatratenia. Noví Šmolkovia kopírujú trendy súčasnosti, stále kúpu detské srdiečko v nevinnej čistote, ale nech ich snaha vyznie akokoľvek oduševnene, ťažko už prídu s niečim kúzelne originálnym.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18