Equalizer 2 (2018)

Zbytočne rozťahané ako podprda Lolo Ferrari, patetické ako nemecká imigračná politika a vláčne ako ďalších 99% pokračovaní 99% úspešných (polo)originálov. Dalo sa čakať, že dejovo to bude subsaharská pustina s priezračným vývojom. Všetko mohla uhrať na rozumnú remízu aspoň vypiplaná akcia (veď práve to chlapi čakajú od každej akčnej zbíjačky), ale ostalo iba pri záchvevoch s rozpačitým, aj keď dobre natočeným, finálnym zúčtovaním.

Hříšnice (2017) (seriál)

1. séria - Podarené krimi s nádychom mystiky. Všetky časti si hrkútajú vo vyváženej polohe, herci vyvádzajú s nadštandardom k spokojnosti... Akurát príbehovo to klesá k prehľadnej čítanosti a to sťahuje napätiu slučku. Neskôr neprichádzajú ani dychberúce zvraty až nakoniec výsledok vyšumí do priemerného rozuzlenia. Škoda, že taký potenciál stroskotal na podupanom scenári.

Monstrum (2008)

Reeves zhmotnil v horšej či lepšej forme z každého súdka niečo, ale podal to tým najepickejším spôsobom. Forma, nad ktorou Cloverfield drtí súperov minulosti, nastavila štandardy na vyššiu úroveň, aj keď občas postráda duchaplné myšlienkové pochody. Ako komplexný balík prevetrá hlavne audio-vizuálne zostavy obývačiek a s výživovým rámcom zapôsobí osviežujúco v každej strachom bažiacej duši. Nechajte sa unášať vírom jednoducho účinnej deštrukcie a ako milodar dostanete spektakulárnu búrku poetickej zábavy.

Přátelé (1994) (seriál)

Rokmi odkladané, ale konečne mám seriálový Mount Everest pokorený. Všetky diely v uncut verzii a neskutočne blažený pocit. Najväčšia devíza Friends spočíva v ich chémii pred kamerou aj za kamerou a je to sakra vidieť a cítiť. Priateľstvo nefalšované, ozajstné a nezištné. Kopec smiechu a slza na záver... Vlastne jediný moment, kedy vám to Priatelia dovolia. Ako celok fantázia a veľmi rád som bol toho súčasťou. Jedno veľké, nostalgické ĎAKUJEM :)

Predátor: Evoluce (2018)

Režisér bravúrneho tretieho Iron Mana totálne zhovädil kultovú klasiku, pri ktorej vyzerá aj družina z roku 2010 ako steroidová jazda. Upodozrievam čínskych súdruhov, že pokradli aj patenty na filmovú originalitu. Od hlúpeho obsadenia, cez primitívny scenár (to som od Blacka naozaj nečakal) až po CGI a vizuálny bordel s litrami digitálnej (!!!) krvi. Je problém vyrobiť kvalitnú mäsiarčinu pre dospelých? Nemusí byť všetko pompézne, ale atmosférou a budovaním strachu sa dá dosiahnuť aspoň solídny a charakterný masaker s výlukou apelu na reč tržieb. Zjavne už žijeme v dobe, keď niečo podobné nájdeme iba na VHSkach. Len dúfam, že táto Marvel šablóna rýchlo vychladne. Podobné trápnosti dosť bolia ako POMOve komentáre v češtine a v poslednej dobe sa cintorín nebezpečne rozrastá (Die Hard, Terminator, Alien, Predator...) 2 a 1/2*

Kniha džunglí (2016)

Malý krok pre kinematografiu, veľký skok pre digitálne efekty. Všetky doterajšie CGI eskapády za posledných 10 rokov zhrnula The Jungle Book do all star game, kde aj realita bledne závisťou tradičného Slováka a musí prijať osud fackovacieho štatistu. Hrané disneyovky bavia. Revolúciu po obsahovej stránke nečakajte, ale forma špičkovo ukázala výkvet možností 21.storočia. Tá krása, hravosť, jednoduchosť a dojatie zostali v analógovej dobe. Kto ju (aspoň z časti) zažil, vie, s nostalgiou na srdci, o čom je reč.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Vzhľadom k súčasnej dobe a k spoločenskej situácii, účelne mierená novinársko-politická rana s presnosťou Vasilija Zajceva. Spielbergov cveng a prostriedky naservírovali technicky atraktívne spracovanú drámu s hereckými esami, ktorá skôr slúži ako povinná výplň v nominačných jazdách zámorských ocenení. Bežný divák, viacmenej, nemá šancu nájsť vlastnú niť v kope (ušľachtilého) scenáristického sena, pokiaľ sa aspoň z časti neorientuje v danej historickej problematike. Pre liberálno-kapitalistických deviantov chlieb každodenný, pre zvyšok ľudstva mierne nadpriemerný Spielberg.

Ďábel (2010)

Neortodoxný námet pochovalo spracovanie pre masy. Fungujúce maškrty prekričia do neba volajúce chyby. V optimálnom prípade by ma dostal do filmovej brány nebeskej iba výťah, pôvodné osadenstvo a poriadne našľahaný scenár, z ktorého by aj v pekle naskakovala čertom husia koža. To záchranárske krovie popritom a pokusy o mystické rodeo iba marilo čas, peniaze a hodnotenie. 2 a 1/2*

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Števo už do kín nevykopne také zlaté vajce ako Jurassic Park. Nech mu je snaha akokoľvek na chválu, oplieskal nám zmysly dva a pol hodinovým digibordelom, ktorý využíva kompaktnosť primitívneho a stokrát prežutého deja s 2D charaktermi. Ak túžite po zábave, tak tento totálne špičkovo učebnicový hi-tech výkvet absolútne zakopal potenciál s percentami humoru na úrovni nula celá päť, divákovu psychiku "ohúril" asi ako grafika prvého Wolfensteina a iba sa viezol na vlne bezduchého vykrádania hrobov. Ale aj Spielberg už má svojho A(a)vatara. Slabé 4*

Oni 2: Noční kořist (2018)

V jednotke deštrukcia rozumového aparátu... Dvojka zdvihla level na hotovú apokalypsu akéhokoľvek pokusu o myslenie. To už si mám vážne nahnať do trenok z nefunkčného štartéru? Viem, že horory existujú v určitých napätých linkách, ale nastal čas držať ich v rozumných medziach a posunúť žáner do 21. storočia. Priekopnícke Get Out či It Follows nech zadupú takéto chabé pokusy darobných filmárov do prízemných námetov albánskych telenoviel. 1 a 1/2*