bloodline

Tomáš Nagy

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 8.8.2012  16:56

Mrs. James Bond amerikáno nesklamal. Táto hollywoodska megalomanská mašinéria ma neobohatila po umeleckej stránke ani bleskovým preletom nad kukučím hniezdom. Tom Cruise pôsobí čím ďalej, tým menej presvedčivo a skôr by som jeho úlohu videl marketingovo ladenú. Chémia v kolektíve pracovala, len ten humor sa tam tisol, niekedy až kŕčovito, na silu, čo ešte viac umocňovalo scenáristickú impotenciu. Po technickej stránke som si prišiel na svoje, až na niektoré mašinky, ktoré vyzerali ako z čínskeho tuzexu. Čo mrzí azda najviac je určite vtesnanie dubajskej scény uprostred M:I kolosu. Vnímam to ako predčasnú kinematografickú ejakuláciu, keďže v iných rozpočtových monštrách by išlo určite o zlatý nuget pred záverečnými titulkami. Nuž, v nemožnom je všetko možné. Trojka potešila podstatne viac.

• 19.7.2012  16:48

Poctivo úchylné, no vo svojej podstate nelogicky geniálne. Almodóvar si publikum nevyberá, ale publikum si vyberá jeho filmy. Konštelačný priebeh tejto vyzretej perverzity ma nútil prejsť spektrom najpestrejších nálad. Od aplauzu až po znechutené opovrhovanie. Finálny rezultát však hovorí jasne v prospech režisérskej originality, najmä vo väzbe režisér-herci-scenár. Zlatá neutrálna cesta k hodnoteniu neexistuje, ja som sa priklonil k platinovo-pozitívnemu vysvedčeniu.

• 9.7.2012  17:13
    Madagaskar 3 (2012)

Z mini súboja so štvorkou Ice Age, ťahá Madagascar 3 mierne za kratší koniec. Alex a jeho banda to poriadne rozbehnú až v druhej polovici, kde nie je núdza o dva silné animačné momenty. Veľký otáznik visí nad monštruóznou nelogickosťou v niektorých momentoch. Aj vďaka nim som sa zabával o pol plynu menej, ale stále ide o nadpriemer v súčasnej poddimenzovanej animačnej tvorbe. 3 a 1/2*

• 9.7.2012  14:44

Z mojej strany nevidím toľko negatív ako v prípade ostatných. Ide o neškodnú záležitosť na po pracovné rozptýlenie. Nepotratil, zabavil a dopozeral s naplnenými očakávaniami. Scenár pokrivkával, úloha Cameron oklieštená na únosnú mieru (ostatné herecké výkony obstáli), zbytočne neprekombinované a žánrovo vyvážené. 3 a 1/2*

• 29.6.2012  17:23

Vtip a svižnosť drží Ice Age: Continental Drift nad vodou nekonečnej nudy. K tomu výrazná absencia hluchých miest, únosná miera nových charakterov, jednoduchosťou ovenčený príbeh a exkluzívna grafika prispievajú od sladkej neškodnosti k sviežemu letnému vánku nezáväznej animovanej zábavy. Ice Age už veľmi ťažko obohatí moje spektrum originality, ale na druhej strane nejde o žiadny lacno recyklovaný "nápad za milión", ktorý už nemá a nevie čo ponúknuť. To však neznamená, že hrozba tohto scenára nečíha sťa poctivý Diego...

• 19.6.2012  17:16

Ľahká a precítená umelecká symfónia zasadená do jednoduchého apokalyptického obrazu. Zombíci, pohyblivé kontinenty, asteroidy, kométy, neposlušné jadro, slnečné erupcie, mimozemská invázia, smrteľné vírusy, doby ľadové, zostali pekne uchované v miliónovom šuplíku Emmerichovej rezidencie niekde na úpätí Beverly Hills. Namiesto toho nám britské ostrovy ponúkli pomalú agóniu ľudského pokolenia bez primárnych zmyslov v neuveriteľne skromnom ošatení, z ktorého v kalifornskom zálive padla nejedna sánka. Herecká chémia a sladko-trpká romantika ponúkli podobne spektakulárnu dimenziu ako celá stopáž. Azda by ma na budúce potešila aj adekvátna dĺžka minutáže, v zmysle výraznejšieho estetického precítenia v bez zmyslovom opojení. 4 a 1/2*

• 12.6.2012  17:28

Marastické trápenie pána McG v štruktúrach filmovej variability naďalej nepozná hranice. Štandardne predvedená práca pri This Means War odsúva čiastočne vydarený pokus o akčnú komédiu do veľkého vreca nalinajkovaného priemeru bez prenikavého zážitku. Opus konzumnosti na ľahko stráviteľnom podnose z 3/4 nevyužitou začatou dejovou líniou, neublížil mojim predstavám, ale naopak pripravil telo po náročnom dni na zaslúžený spánok. Tom Hardy a Reese Witherspoon oslnili sympatickým výkonom, zvyšok sa niekde slnil vo sne...

• 7.6.2012  16:30
    Moneyball (2011)

Tak tomuto sa hovorí filmový homerun! Konečne športová dráma podľa môjho gusta. Od hereckých výkonov cez scenár, hudbu až po výpravu dávam absolutórium. Baseball je krásna hra, aj keď na sledovanie náročná, ale sfilmovanie na úrovni Svetovej ligy pokorilo všetky moje predsudky. Obával som sa nalinajkovaného amerického klišé na spôsob The Blind Side, ale páni Miller a Pitt ma viac ako príjemne prekvapili. Čo k tomu viac dodať? Vidieť, prežiť a velebiť :)

• 30.5.2012  17:02
    Imigranti (2009)

Je pravdou, že Kramerov odtlačok sa nevyhýba ani mojou osobnou komparáciou s podobnými skvostami na spôsob Crash. S mozaikovým predvádzaním do dnešných dní sympatizujem, aj keď zámer originality pomaly, ale isto vyprchá. Crossing over reprezentujú tú statočnejšiu a kvalitatívne vydarenejšiu pozostalosť obľúbeného subžánru. Prečítal som si rôzne zaujímavé úvahy, kritiky, názory, ale hľadať skutočný princíp tohto filmu pozostáva z útržkov viacerých relevantných názorov. Gloriola amerického sna častokrát víťazí nad ľudskou dôstojnosťou, alebo vidina ilúzie demokracie pokorí medziľudské vzťahy či rodinné väzby... Filozofovať sa dá donekonečna. Film splnil základný cieľ vytvorenia priestoru pre diskusiu ohľadom aktuálnej témy imigrácie a jej ne/výhod a obzvlášť geopolitický priestor USA je v tomto smere viac ako špecifický.

• 28.5.2012  16:53

Dôstojné upgradovanie Shrekovej žatvy rozprávkových postavičiek, ktoré však nemôžem považovať za plnokrvnú originálnu divočinu, pretože sláva postavená na vysychajúcom močiari v kombinácii s ťažko priepustným scenárom podstupuje kritickejší drobnohľad, ktorý, žiaľ, nenaplnil moje skromné očakávania. Kocúra a jeho kumpánov tak môžem vnímať ako jednorazovú slepú vývojovú vetvu (zatiaľ nie vedľajší odpad), poznačenú kŕčovitosťou posledný dvoch zlobrových zárezov, ktorá si na(ne)šťastie zarobila na pokračovanie...

• 10.5.2012  16:55
    Válka Bohů (2011)

Antický Armageddon poznačený (alebo skôr postihnutý) hollywodsko-bollywodskym škrabopisom. Zeus s jeho olympským združením zmietli z Tartaru aj posledný kvalitatívny plamienok chudáka Prométhea a s ním aj moje hodnotenie. Sokrates svojho času dobrovoľne vypil bolehlav, dnes by mu stačilo zhliadnuť Immortals...

• 12.4.2012  17:06

English people, voodoo people! Efektívne zúžitkovanie prostriedkov a výsledkom je krásne vztýčený britský prostredník americkej produkcii, hrdo sa týčiaci ako sovietska vlajka nad východnou Európou. Stačilo tak málo (jednoducho vyzerajúci marťankovia, jednoduché charaktery a dej a britský pohľad na svet s typicky suchým, ale oduševneným humorom) a z podpriemerne vyzerajúcej podpásovky vznikla slušná sci-fi férovka (z časti) pre silnejšie povahy, ktorá hravo premočí americké vyblýskané sci-fi limuzíny s čínskym interiérom.

• 4.4.2012  17:03

Rozlúsknuť rébus, kto trpí horšou formou deviácie, či Ženy v pokušení alebo Muži v naději, je skutočne sizyfovská úloha. Pán Vejdělek si urobil zo vzťahov trhací kalendár, čo považujem za najväčšie mínus. Konštrukcia námetu postavená na veľmi slušnom, strihu, výprave a kamere, nie celkom korešponduje s mojim pohľadom na vzťahové rošády. Určite sa dalo dráždiť so cťou a nie s až perverzným podtónom, kde už sami protagonisti nevedia či majú dieťa a ak, tak s kým. Tu už končila sranda... Skutočne ma potešil efektný záver, to bolo pohladenie pre oči a brnknutie na dojemnú notu.

• 4.4.2012  16:37
    Barbar Conan (2011)

Vzkriesenie kultu tým najnemožnejším spôsobom, pod taktovkou ťarbáka Nispela. Obdivuhodná deštrukcia logiky, zdravého rozumu a fantasy žánru. Jeden a 1/2* za stráviteľnú výpravu a slušné kostýmy s maskami. Inak sa mi zvyšok nehodnotí ľahko, vlastne sa ani nedá hodnotiť... Ukážkové biele zuby z reklamy na Si(ck)gnal a pol metráková bojovníčka s mečom ťažším ako guľomet Maxim figurujú na piedestály mnohých, do očí bijúcich, prešľapov... Balansovanie na pomedzí B a C kategórie si Conan the Barbarian nezaslúži.

• 3.4.2012  16:29
    Ženy sobě (2011)

Takto to dopadne, keď sa rozhodne nežnejšia časť populácie natočiť svoj pohľad na The Hangover. Paul Feig si zavaril pod vlastným kotlom a za 125 minút vyformoval tuctový priemer s nadpriemernou Kristen Wiig a so značne výkyvom trpiacim scenárom. Vtipu pramálo, romantika sem-tam ukázala rožky, ale inak to nebola moja šálka kávy, nebodaj fľaša piva... Nech sú chlapi akékoľvek prasce, vedia to (nielen na striebornom plátne) roztočiť, zatiaľ čo intrigovanie, podlizovanie a iné ženské predsvadobné rituály akurát pokazia večer... Napokon, bez urážky dievčence a dámy, percentá hovoria jasnou rečou.

• 3.4.2012  16:08
    The Hunter (2011)

Skvelé výpravové scenérie (+ námet) trhajú tŕne z päty v podobe podvyživeného scenára a málo presvedčivého hereckého umenia. Ťažké vetné konštrukcie netreba čakať, všetko plynie rozvláčne pomaly ako rozplývanie nad farebným pigmentom dinosaurov. Skromnosťou, strohosťou, mystickosťou a prostoduchosťou vyvolal vo mne The Hunter sympatické dojmy, ktoré umocnil jednoducho pôsobiaci záver.

• 2.4.2012  16:07

Superman, Top Gun, The Incredibles... Green Lantern vykradol viac exkluzívnych hrobov ako je zdravé, aj keď sa dá niekedy z kolektívnej krádeže vystrúhať mahagónová truhla. Žiaľ, v prípade Green Lantern rúbal Campbell a spol. vysoko nad svoje možnosti, preto vyznie táto spleť farieb častokrát ako nevydarená reklama na hovoriace pero od marťankov. Bavil som sa ani nie na pol plynu, ale očakával som horšiu nálož filmovej kremácie aká ma nakoniec čakala. Priestoru na zlepšovanie vytvoril Ryan Reynolds viac ako dosť, len aby tvorcovia pokračovaním nekomponovali zelenú labutiu pieseň celému projektu... 2 a 1/2*

• 2.4.2012  15:17

Herecký kumšt obalený v klaustrofobickej zlatej klietke finančných tokov a transakcií. Výkony spočívali so slovného pingpongu permutácií, konjugácií a vektorových nezmyslov, nad ktorými ani môj polopatistický duch nestratil hlavu a pätu. Gloriola finančného monštra vypláva decentne na povrch bez pompy a slávy. Jednoduché, priamočiare dielko, neurazí, ale ani neohúri, napriek tomu kráča so vztýčenou hlavou rovno do vytýčeného cieľa. Spokojnosť s videným a počutým.

• 21.3.2012  17:03

Nápad za milión s chytrým využitím časovej variability a s nepochopiteľným nezúročením ponúkaného potenciálu. Všetko sa začne rúcať po príchode Amandy Seyfried na scénu. Chémia s Justinom nefunguje, pôsobí stroho, necharizmaticky... Esprit vypŕchol rýchlejšie ako sladký pocit žuvačiek Pedro. U mňa 0 bodový zásah na vysokých podpätkoch, žehlila exoticky futuristická výprava, pôsobiaca s invenčným prelínaním minulosti a prítomnosti nezvykle diogenovsky "cool". In Time v priamej konfrontácii s The Island narazil na horu železobetónu. Keď už tupú akciu, nech má aspoň zlaté dno dláždené explóziou a letom čohokoľvek. Inak si neviem predstaviť bdelý koniec pod záštitou horiaceho subwoofera.

• 20.3.2012  14:38

Bolestivý hollywoodsky brainwashing gigantických rozmerov. Námetová impotencia umocnená vykastrovaným scenárom a hereckým sebatrýznením. Odložený syn, múdrejší ako predsedníctvo Mensy, jazykovo vybavenejší lepšie ako orácie amerických prezidentov, skrachovaný tatko s pokriveným vzťahom, minulosťou a zadĺžený viac ako Lehman Brothers, dojímavá spomalená scéna tesne pred orgazmom... Stačí objaviť zhrdzavený odpadkový kôš a hurá, idú sa vyhrať Majstrovstvá oblasti Krompachy a priľahlých galaxií... Jednoduchý recept na splnenie amerického "sna", však? Ale no tak pán Levy, toto sme tu už mali stokrát len v inom obale. Jemne futuristická výprava stála viac-menej za vrece zemiakov, vizuálne chválitebné a inak vykrádanie hrobov rokov 80-tych. Ak mám toto porovnávať s Rise of the Planet of the Apes, potom si Real Steel hodil uterák do vlastného ringu. Bohužiaľ, na príklade Real Steel môžeme stále vidieť ako jednoducho sa dá zarobiť slušná kôpka peňazí bez štipky originality poskladanej do neforemnej zhrdzavenej škatule na zlatom podnose. Aj v tomto spočíva kúsok originality, že pán Levy? Našťastie sa mi podarilo prejsť týmto lobotomickým experimentom bez ujmy.

• 19.3.2012  11:54
    Dům snů (2011)

Koncept postavený na prvkoch The Amityville Horror a Shutter Island si hereckým zastúpením vydláždil ambiciózny cieľ, ktorý sa však zďaleka nenaplnil ani do poloprázdneho pohára. Prvých cca 20 minút pútalo pozornosť, ale postupne sa z toho vyvinula len povinná jazda bez akejkoľvek zmyslovej vnímateľnosti. Ďaleko za očakávaním dopadla pozícia Naomi Watts. Jej rola neoslnila a skončí akurát tak na smetisku filmových dejín. "Čerešničku na torte" vystrúhal Jim Sheridan maximálne zbytočne rýchlym záverom... Na počiatku bol chaos a Dream House...

• 14.3.2012  17:10

Stará dobrá akčná all-star old-school trhavina, ostrejšia ako britva Sweeneyho Todda. Sly Stallone skonštruoval pevný základ pre ešte explozívnejšiu dvojku, ktorá zaklope granátom na dvere. Hrejivé výbuchy, litre krvi, tony munície či rozdávanie úderov jedna radosť, pookriali srdiečko nejedného bonvivána klasického akčného žánru, ktorý musel od vytrženia roniť slzy radosti pri pohľade, na zrejme už kultovú, kostolnú scénu. Mašinéria však mala aj o jeden kaliber menej, v podobe nedostatočného priestoru pre legionársku čatu Sylvestrovej družiny. Dúfam, že pri dvojke postihne detonáciu kino aj s mojou telesnou schránkou. It's your turn Arnie... :)

• 13.3.2012  11:04

Čím ďalej dejová linka pokračovala, tým viac sa vzďaľovali vyhliadky na lepšie hodnotenie... Slušný úvod zostal jedinou zaujímavou a svetlou spomienkou na značne kvalitou podvyživený "alienwestern". Herecké a vizuálne výkony obstály, čo nemôžem povedať o poriadne mizernom závere. 2 a 1/2*

• 12.3.2012  17:00

Kŕčovito nablyšťaná promenáda nevkusnej nudy prerušovaná snahou o vtip. Eddie Murphy ako poradný orgán vo vedľajšom prevedení, Ben Stiller ubral na trápnosti, ale tentokrát nepresvedčil o svojom "výkone" ani porotu Razzie Award (alebo to mám považovať za úspech?)... No a všetko zostalo na pleciach toho najstaršieho. Alan Alda by pôsobil hodnoverne aj z reklamy na použité plienky :) Jediné, čo zanechalo v pamäti viditeľný zážitok je znovu ten krásny červený elegán... 2 a 1/2*

• 9.3.2012  15:02
    The Artist (2011)

Láskavé pohladenie nostalgie bez príkras či nádychu modernej doby. Filmové Dom Pérignon pre fajnšmekrov sa nezaobišlo bez chybičky krásy v podobe elementárnej dejovej kostry, ktorá tiež, svojsky, odráža lesk začiatkov profesionálnej filmovej produkcie. Očakávania naplnené do bodky, ocenenia za excelentné výkony v správnych rukách (za všetky patrí špeciálne uznanie pre Jeana Dujardina, odviedol mimoriadny výkon), čo viac som si mohol priať. Dôstojná pocta a poklona.

• 6.3.2012  15:24

Neškodná oddychová záležitosť na víkendovú siestu so sympatickým obsadením a s vyváženou romanticko-komediálnou vizážou podchytená jemným prienikom drámy. Nad návštevou kina som ohrňoval nosom, ale na svoje osobné sympatie si Friends with Benefits počkalo a zaslúžene. Nejde pri tom o žiadny hymnus na jednorazové hýrenie či baladický nekrológ večnej lásky, ale štruktúrovo jednoduchý produkt zábavnejšieho elementu hollywoodskej produkcie. Kvalitatívne zaostalo za Crazy, Stupid, Love, o priemere zasa nemožno hovoriť. Palec hore za asi najvtipnejšie (prvé) harašenie (Justina a Mily) na striebornom plátne :)

• 5.3.2012  15:01

Ukážkový príklad ako poukázať na problém bez veľkohubých Kingovských politických formuliek s militantno-hypnotizujúcim efektom. Veľmi citlivá, jemná a správne emotívna dámska jazda. Tam, kde chlapi berú kopije, ženy použijú rozum a cit. Nadmierná spokojnosť, bez pochybností o plnom hodnotení. Očarenie neplynulo len z hereckých výkonov, ale aj z úžasne zachytenej atmosféry 50. a 60. rokov 20.storočia (kostýmy, výprava, masky). Už som napísal dosť, kto nevidel, pochopí po 146 minútach filmového bonbóniku :)

• 27.2.2012  16:56

Američania s tým svojim terorizmom nedajú pokoj :) Z počiatku kostrbaté vymieňanie názorov a prehadzovanie kompetencií od malej ryby až po vorvaňa, mi s komickou noblesou pripadalo ako politická dráma z pera Rowana Atkinsona (bez urážky Pán Fazuľka). Za Atlantikom si z toho urobili národný šport :) Vďaka Alahovi, teroristicko-dramatické zore zočilo aj svoj krajší deň a zo skromnej výpravy vytĺklo chvályhodný psychologický masaker, ktorý s pribúdajúcou minutážou sekal zlý dojem hlava-nehlava. Triviálny námet s morálnym lavírovaním určite nechal v neistote, či je správne obetovať jednotlivca pre dobro celku... S vyšperkovaným scenárom a silnejším hereckým puncom by sa mi, ale zaspávalo plnohodnotnejšie.

• 22.2.2012  16:24
    Lidice (2011)

Po dlhšej dobe som sa odhodlal načrieť do českých kinematografických vôd a s malou dušičkou očakávania plnohodnotného zážitku, keďže sa česká filmárska elita zahryzla do veľmi citlivej rany s celosvetovým posolstvom. Bohužiaľ, kritikou nešetrím. Miestami ma až rozčuľovalo o čo sa tu pán Nikolaev pokúšal. Ambície námetu na český Schindler's List vyhoreli ešte rýchlejšie ako Nerónov Rím. Jediný silnejší moment, zvyšok vata, hudba zaliezala pod nechty horšie ako sibírska zima nad Stalingradom. Pátram po pozitívach, ale hľadajú sa skutočne veľmi, veľmi ťažko... Azda Luknár, podobnosť filmového Heydricha s originálom a snaha konfrontácie filmu s historickou faktografiou. Na viac sa nezmôžem. Fundamentálnosť a podstata filmu, vypálenie a ľudsko-materiálna likvidácia Lidíc, diletantsky odfláknutá. Mohol by som, ale nechcem pokračovať. Lidice a ich občanov si vážim a s nesmiernou hĺbkou súcitím s ich tragickým osudom. Prosím len o pochopenie môjho komentáru k danému filmu a k filmárskej práci. Moja kritika nepramení s historických udalostí, ale z frustrácie, že ani tak citlivá a sentimentálna téma, akou Lidice nespochybniteľne sú, nedokáže povzniesť českú kinematografiu do klenotov historickej drámy. 2 a 1/2*

• 20.2.2012  17:13

O tomto filme by aj krovák nezaváhal, že ide o britské filmové jahody so smotanou. Herecké výkony, výprava, kamera, scenár, hudba a ďalšie oceňované kategórie právom žali úspech za úspechom. Všetkému diktovala tempo profesorská réžia Toma Hoopera. Neosobne brilantný režisérsky výkon predstavuje nútené zlo, ale daná konzervatívna historicko-geografická konštelácia si niečo také nevyhnutne vyžadovala. Preto zrejme najviac mrzí, že z hereckého triumvirátu získal sošku iba Colin Firth a Aronofsky (a tí druhí) ťahali s Hooperom za kratší koniec. Ale ocenenie je len pozlátkom kvality, ktorú nepriehľadne ani slepecká palička. Aj takto sa robí poctivá historická filmárčina.