bloodline

Tomáš Nagy

okres Bratislava
Organized Chaos...

• 13.1.2017  17:34

Romantika pri sviečkach, negližé, voňavý kúpeľ, fľaša perlivého, večera a na záver šukací maratón s hitparádou polôh, že aj mníška by podpísala reverz na celibát. Nie však v tomto filme... Hlavná protagonistka keby mohla, znesvätila by aj syfilis či HIV pozitívnu záchodovú kefu a intimitou manifestovala vlastnú neexistenciu decentnej zhýralosti. Semeno dekadencie umocňovala tuposťou životných rozhodnutí a nad odpad to vytiahol iba vcelku filozoficky potešiteľný epilóg. No hnus velebnosti! To už aj porno pre pamätníkov oplýva poetickejším rozmerom. 1 a 1/2*

• 4.1.2017  11:23
    Apocalypto (2006)

Pekelne epická historická survival dráma, ktorú spásajú viac oči ako myseľ. S nehercami asi ťažko namútite vody trýznivými dialógmi na spôsob Hoří, má panenko a preto sa Gibson správnym spôsobom ubral smerom akčnosti The Last of Mohicans s výrazným oskalpovaním dejovej náročnosti, čo činí z Apocalypta iba technologicky zábavnú jednorázovku a nie zmysluplný veľkofilm, na ktorom by spočinula ťarcha slávy.

• 3.1.2017  09:17
    Sowon (2013)

Prepychový citový masaker. Sowon vyvoláva paletu všemožných emócií od dojatia po hnev. Práca s dieťaťom zvládnutá na červený diplom a postupné budovanie rodičovského vzťahu otec/dcéra radím medzi najkrajšie slzy kinematografického dojatia. Reči, komentáre a iné ódy hoďte do zberu, Sowon je skvostný dar, ktorý treba zažiť a precítiť... tak ako život.

• 3.1.2017  08:45

Najzbytočnejší director's cut aký som videl. Dlhý ako kauza Hedvigy M. a tak tvrdo tlačiaci na city, že ma od dojatia už mrle obhrýzali. Príbeh chytí za srdce, má ohromný emočný potenciál, ale nie je stavaný na dva a pol hodinový romantický Lord of the Rings. Vylúpnuť toho požehnane hlavne v druhej tretine a mohol by vyzvať na férovku oveľa pestrejší The Notebook. V pohode však moržuje tematicky príbuzný Still Alice.

• 13.12.2016  20:25

Pekne kinematograficky sprostredkované Leove celosvetové turné (v ktorom azda jediní chýbali Vladimir Vladimirovič a Tändzin Gjamccho) o tom, ako si zarábame na prúser globalizačných rozmerov. Nestačil som slzy odháňať, ale nie nad tým kam speje naša matička Gaia, ale od smiechu. Raz a znova, príbehom z Káčerova, preletela éterom výpoveď A, ale s tým B vytreli recyklovaným papierom zadok všetkým, účelovo trafeným, konzumentom. Napríklad aká je ekologicky náročná výroba a likvidácia solárnych panelov, alebo aký veľký priestor ornej pôdy zaberú pri inštalácii, prípadne aká je ich energetická využiteľnosť, alebo aké riziká prinášajú elektromobily (ekologické riziká výroby a recyklácie batérií a kto a ako vyrobí elektrinu na ich pohon), alebo koľko litrov vody je potrebných na 1kg mäsa, ktoré tie chúdence metánové kravy potrebujú, na to aby nasýtili obezitnú generáciu homo fast food. Alebo poukázanie na to, aká je nezmyselné pestovanie plodín pre biozložku do palív (spotreba vody, nulová potravinová využiteľnosť etc.). A čo zatepľovanie polystyrénom? Že by budúca ekologická katastrofa? Alebo by stačilo poukázať aj na to, že táto chorá doba nadspotreby, kde jedinú modlu úspechu predstavuje (ekonomický) zisk, pozostáva z veľkého počtu absolútne nelogických až absurdných pochodov a tie zdravý sedliacky rozum častokrát nevideli ani na svetovom sedliackom fóre. V časoch, keď kupujeme potraviny a tovary, v lepších prípadoch precestujúce pol kontinentu, v horších pol zemegule, a naša demokratická spoločnosť ročne vyhadzuje von oknom desiatky až stovky miliónov ton potravín za prítomnosti hladomoru vo svete, musím skonštatovať, že budem rád, ak mi vnúčence iba napľujú do ksichtu. Pokiaľ budú existovať dotácie a iné divokotvorné "objavy", tak globálne otepľovanie bude len ďalšia dojná (ale ekologická) krava pre pár vyvolených. Podľa mňa existujú mechanizmy, vynálezy a zdroje na účinné zastavenie globálneho otepľovania zo strany človeka, len tie vyššie (ekonomické) záujmy majú, ako vždy, prednosť :) Ale ako hovorím, pekne natočené... Mimochodom Leo, kedy nám ukážeš svoju ekologickú rezidenciu a vyúčtovanie jej energetickej náročnosti?

• 13.12.2016  19:37

Rutinérska robota bez štipky emócie. Oukej, občas vzbĺklo napätie, ale vyfasovať zlatú sošku v hlavnej kategórii znie dosť vtipným dojmom. Vlastne ani nedokážem pomenovať nejakú výstupnú umeleckú klauzulu, pretože The Hurt Locker sa snažil byť všetkým a bol zároveň ničím. Technická stránka fajn, ale ďalšie náznaky výnimočnosti nedovidím ani s teleskopom pán Hubbla. Už len za zbytočné a neúčelné cameá tria Pearce, Fiennes, Morse malo dielo obísť Oscary 180 stupňovým poloblúkom.

• 2.12.2016  17:29
    Zodiac (2007)

Tam, kde Spielberg (alebo Cameron) vyniká v detailizme vo veľkom, Fincher mu elegantne sekunduje v menšom merítku. Rozmenené na drobné - Fincher kraľuje napätej atmosfére podobným štýlom, ako King v tlačenej forme. Zodiac pokračuje v tradícii žiarivých príkladov režisérskych a scenáristických Everestov. Na škodu veci mu neprihrieva do polievočky uťahaný, jeden a pol hodinový, rozbeh. Ten veľmi rýchlo vyselektuje netrpezlivé povahy a zamáva na dobrú noc rýchloobrátkovým exportným jednohubkám na nedeľné poobedie pri Poirotovi. Kto, ale prečká sled spoznávania postáv, miesta, času, činu a pod., odmenou mu buď krásna poklona investigatívnej žurnalistiky v deluxe balení. 4 a 1/2*

• 1.12.2016  18:29

Vysoko reaktívna marketingová lobotómia z pár kúskov bezcenného plastu. "Všetko je úžasné, všetko je super" v graficky originálne prevedenej paródii na všetko, čo v minulosti (skoro) trhlo nejakú tú miliardu v kinosálach (chýbal asi len Avatar a Jurský park), z ktorej sa vykľuje 100 minútová best ofka vtipných hlášok s hĺbkovou podstatou deja na stupni nula a tak tomu zodpovedá aj hodnotenie. Nuž, LEGO Kameňák vhodný na návštevu pediatrickej ambulancie, kde ja už dávno nepatrím.

• 29.11.2016  17:22
    Riddick (2013)

Menej podarená nadstavba jednotky, ktorej síce padol do lona neporovnateľne vyšší rozpočet, ale to zároveň prispelo aj priamo úmernému pádu preferencií. Ťažko niečo inovovať, keď sa starý koncept predstavil v lepšej grafike. Ani tá, žiaľ, nedokázala natoľko uchvátiť, aby stála za väčší prínos ako hovädzie vetry ku skleníkovému efektu. Človek si to pozrie, ale už iba z úcty k Pitch Black. No a na záver len pokrúti hlavou, kde zasa súdruhovia kvalitných béčiek urobili chybu...

• 23.11.2016  18:05

Nízkorozpočtová lahôdkáreň pre náročnejších sci-fi pôžitkárov. Zopár umne použitých filtrov na kamere, CGI na nenápadnej úrovni s podmanivou atmosférou strachu, tu a tam pridružená slovná prestrelka, režijné čerešničky a typologicky vyvážená striedačka naničhodníkov...a hitovica je na svete :)

• 21.10.2016  17:58

Ďalšia ultra-patriotická splaška. Dve hodiny byrokratickej avantúry o tom, kto má dlhší či hlbší kopulačný orgán. Z tých dvoch hodín sa celá pol hodina točila okolo opakovania základov písania na tabuľu popretkávaná neurotickými tikmi agresie. AŽ následne "boj s terorizmom" naberie spád nalinajkovaným prepadnutím z Veľkej učebnice ilegálnych akcií CIA, hodné premietania počas prestávky v Super Bowle. Chladnokrvné spracovanie tejto sekvencie a neurčité kritické napľutie do vlastných radov za simulované topenie zajatcov, potiahli honbu za teroristickým jednorožcom do polohy 2 a 1/2*. I keď tá digitálna krv mrazila oči v údive WTF.

• 14.10.2016  17:39
    Elysium (2013)

Keby réžiu masíroval Michael Bay, tak by rozum prepáčil kŕčovité búšenie do dutosti divákovho gusta. Ale keďže na keby existuje priestor iba v hypotetických rovinách a kritika musí pracovať s reálne videným materiálom, je to v prípade Elysium smutná pravda o scenáristických žalospevoch. Ani akcia zrovna nejedla špenát Pepka námorníka a interakcia diváka s postavami pripomínala citové iskrenie na mat-fyzáckom plese. Od stvoriteľa District 9 už nejde zobrať na milosť ani umelá krv sirupovej konzistencie v zmätenom a o dve triedy slabšom sci-fi elaboráte...

• 3.6.2016  16:56

Neviem odkiaľ Haneke vyhrabal to nechutné obsesívno-úchylné duo, ale ak mu v tom pomohol veľký obrázkový slovník hrdlorezov pre začiatočníkov, potom skalpujem klobúk aj s vlasmi, pretože mať také hebedá v akomkoľvek rodinnom alebo príbuzenskom zväzku, asi by ma zmohol celibát niekde na Fidži (alebo radšej Fudži). Toľko stručné zakopnutie na štýl Laca Borbélyho. Funny Games nedovolia dýchať a ako respirátor položia do pléna beznádej, z ktorej vystrelia srdcervúcu impotenciu empatie. Ako defibrilátor roztočia ruskú ruletu s otvoreným scenárom možností. Aby toho nebolo málo, ruka v ruke šíria agresívnu dokonalosť. Momenty prekvapenia žiaria sťa sviečky na Matuzalemovej torte, z ktorej si Haneke sfúkol ovácie za epický perfekcionizmus. Hviezdičkový gangbang brzdí neskutočne vysoká miera reálneho rozmeru na brehoch každodennosti, ktorú rozpáral Eden Lake.

• 17.5.2016  20:17

Šoková terapia a morálny prostredník pre súčasnú pohnutú pestrofarebnú spoločnosť. Viac ako lamentovanie nad všadeprítomným rasizmom (obojstranným) či extrémizmom (všetkého druhu), odkaz American History X spočíva skôr v prapodstate nezmyselnosti násilia a nenávisti, čo vystihuje záverečný parafrázovaný citát 16. prezidenta bašty rasizmu od U cez S po A. Pamätám dodnes na ten moment, keď som po konci sedel mŕtvicovo zmeravený, pretože okrem toho skutočného, má dielo oveľa viac otvorených záverov ako uzáverov po prezidentských voľbách. Obsahovo aj formálne kričí vyšperkovanou prvou triedou hlasnejšie ako prejavy Adolfa Schicklgrubera. Pokiaľ situácia dovolí, tak unášanie atmosférou navodí extrémne citovo vypätý zážitok, ktorý okrem reštaurácie móresov pošteklí nejeden kulinársky rebríček filmového bonvivána. À propos silný imaginárny kandidát na povinné "čítanie" do stredných škôl.

• 10.5.2016  19:04

Podstatne menej bolestivá uspávanka ako predchodca Snow White and the Huntsman. Tak či onak zbytočné a neopodstatnené pokračovanie s hĺbkovou nulosťou a citovou apatiou. Od prvej hereckej ligy by potešila exhibícia umenia, ale po prequelovskej predohre ide už len o sequelovské strieľanie vlastencov. Každý na pľaci ohrieva polievočku svojským štýlom a ako prvá chytila balans stolička režiséra, čo sa odzrkadlilo na fungujúcom nepomere cena/kvalita. Predražený vrtoch v zhnitom štáte dánskom.

• 9.5.2016  18:22

Boľačka, ktorú si budem ešte dlho fúkať. Totálna zrada a kinematografická krádež storočia pre core fanúšikov. Pľuvanec na oltár oddanosti kultovej mantre. Ak som tvrdil pri T3, že išlo o "najviac pomrdaný kasting (vynímajúc Arnieho) široko ďaleko za hranicami mliečnej dráhy všetkých cereálnych otrúb", tak Genisys klesol na kastingové dno (samozrejme okrem Arnieho), aké nezachytia ani najcitlivejšie sonary. Sarah Connor zmenila imidž hodný francúzskej légie na poldruha metrové úbožiatko s nohami krivými ako maďarské poníky, John Connor pôsobil akčne asi ako šikanovaný astmatický prváčik a Kyle Reese môže robiť reklamu na vlhčené nohavičky do prílohy v rozšírenom vydaní Bravo Girl. Scenár? Paródia na prvé dva diely recyklovaním ikonických hlášok a medzitým smradľavý logický hnoj Carihradskej konzistencie. Zatiaľčo jednotka a dvojka prenasledovali nočné mory celej generácie, pán Taylor svoril bezduchú tínedžerskú popcornovku. Cameronova truhla otáča hrob rýchlosťou svetla a Skynet horúčkovito programuje sebazničujúci vírus. Vrátiť sa takto... prosím už nie! 1 a 1/2*

• 5.5.2016  16:57

Mr. Peabody & Sherman patrí do kategórie veselých a sviežich animákov, ktoré potešia hravými detailami, vtipnými narážkami a celému kolosu kryje chrbát prvotriedna technická stránka veci. Zároveň, ale nedisponuje atraktívnejším oparom geniality. Okrem sociologicky-historického podtextu nevidím bližšie dôvody na resuscitáciu. Vďaka tomu poslúži zvieraco-ľudské duo iba na povinnú detskú jazdu každoročným animovaným repertoárom a po nej zabuchnú dvere dejiny s hordou podobne ladených rozprávok.

• 5.5.2016  16:32

Dobový manifest hrôzy. V časoch, keď internet fungoval na dobré slovo výlučne drôtovým spôsobom, Britney Spears oblizovala len lízatka a zaklínadlo "(inšpirované) podľa skutočnej udalosti" nevykrádal masovo z hrobu skoro každý okrem sebranky Marvel/DC, vletel do oázy pokoja komorný horôrik s vymodelovanou zápletkou na zelenej lúke a s tak frajersky uveriteľnou atmosférou, že aj sliepky v kuríne chodili ovešané cesnakom. Megaboom autenticity síce rokmi ochladol, ale bezsenné miléniové noci ostanú navždy späté s fikciou Blair Witch, ktorú korunovali herci so siahnutím na vlastné zlaté dno možností.

• 25.4.2016  19:20

Citové duchoprázdno svišťalo pomedzi výkyvy v mantineloch bilancovania. V mnohých ohľadoch čistokrvný obraz M:I, avšak s pár kratučkými dychoberajúcimi sekvenciami stoja za zmienku len dve, umelecky a akčne, precízne scény - opera a záverečné londýnske uličky. Samozvaný fanklub nemožných misií si príde na svoje, oddychový rekreant pohodlných chvíľ tu a tam oko za/prižmúri, ale naladiť správnu frekvenciu na nápor kopcovitej akcie akosi blúznil v časoch minulých a vo vyhliadkach neistých. Pointu možno pohľadať v slovách klasika - "Bolo to dobré, ale nemalo to gule!"... ani (de)kolt. 3 a 1/2*

• 25.4.2016  18:27

Dokument zmáknutý za ef jedna. Formulovo nespriaznená duša dostane adekvátne množstvo spestrených informácií. Presne toľko a ešte presnejšie mierené, aby gloriola a humbuk okolo kráľovnej motošportu dávala zmysel aj pre fanúšikov cyklistiky, krasokorčuľovanie nevynímajúc. Ortodoxná časť publika ťažko oželie viaceré nemenej podstatné míľniky na okruhoch bezpečnosti, ale v tom prípade by preteky v pozeraní trvali vytrvalostných 1111 minút. 4 a 1/2*

• 18.4.2016  20:00

Príbeh o tom, ako džentlemnskú eleganciu prišla erektívne rozpáliť závislá a psychicky labilná ikona krásy. Jej súčasná herecká adaptácia si potykala s najvyššími remeselnými nárokmi. Vnútorná krása diela nadväzuje na technickú gráciu, exteriérovú funkčnosť, ale zároveň navonok hľadá kľučky zo slepých uličiek fádnosti, ktorá bráni k interakcii hlbších citových väzieb k postavám, alebo samotnému celku. Nevýrazný zhluk nulových emócií otvára priestor pre letargické stavy, sprevádzané festivalom roztopašnosti v hlavnej úlohe, ktorá si viac ako o uznanie koleduje o kopanec do zadku. A pritom o ňom sníval každý s vrodeným chromozómom Y... 3 a 1/2*

• 18.4.2016  19:07
    Iron Man 3 (2013)

Už aj Marvel má svojho skutočného temného rytiera. Zatiaľ čo tí predošlí, okrem bombastickej akcie a Roberta, márne hľadali väčší psychologický prienik či pôsobivejší dejový proces, tentokrát mi až komiksové srdiečko poskočilo od radosti, pretože Iron Man prešiel prerodom z popcornovej jednohubky k ikonicky serióznej a komplexnej forme zážitku. Nielen audio-vizuálna dokonalosť, ale aj réžia a scenár konečne dobyli piedestál velebenia. Shane Black dokázal šmahom ruky odviať sklamania a ak mám tretí zárez chápať ako definitívny sólový auf wiedersehen pre opancierovanú konzervu asi aj slzu vyroním. Ale odísť v najlepšom, po brilantne sebaistej frajerine, už nepotrebuje ďalšie argumenty na ceste k nesmrteľnosti.

• 16.4.2016  15:01

Existujú bájky o tom, že 10% populácie vlastní 90% všetkého bohatstva. A práve prvá hodina Olympus Has Fallen by v reále bola tou 90% menšinou oslavovaná bujarejšie ako druhý príchod mesiáša. Patriotizmus v nadmerných dávkach ožiarenia skrýva návykové formy zhubnosti a aj keď za tie roky už priniesol (zlo)zvyk v podobe každoročného masírovania pruhovano-hviezdičkovou propagandou znesiteľné porcie oblbovania, stále dokáže prekvapiť navyšovaním kreácií zhovädilosti. Nadobúdam seriózny pocit, že scenáre píšu "poradcovia" na 1600 Pennsylvania Avenue NW a pri réžii kormidluje na preskačku Kongres s Pentagónom. Tváriac sa pritom fatálne vážne, chce poriadne gule, ale popracovať trošku na technickej stránke veci dokáže "coolovo" asi len Michael Bay. Byť Sochou slobody, preplávam naspäť Atlantik. Vopruz za 1 a 1/2*

• 16.4.2016  14:23

Tak tajuplne prostý, sentimentálne bohatý, geniálne vznešený... Eastwood v najlepšom tvorivom rozkvete. Mystic River dobíja horné hodnotiace poschodia časom ako archívne víno všakovaké súťaže v snobskom slopaní. S citom podaný komorný príbeh s veľkým duševným odkazom, navyše prednesený hereckou extratriedou na hranici možností. Clint potriafal spŕšku priamych zásahov do stredu a viac ako s vytýkaným scenárom sa pohral s celistvou psychikou príbehu, ktorý nekolíše, barometricky vzostupne graduje a chytá za srdce hudobnou dávkou noblesy. A tá hra s detailami... Obzvlášť kamera by v tomto segmente vedela spievať árie.

• 14.4.2016  18:59

Realita kruto skresala očakávania až na kritické minimum. Spochybňovať kvality Julianne Moore sa rovná návratu k serióznej viere v geocentrizmus, avšak otázniky nad Still Alice burácajú ako v Riddlerových hádankách. Svetlých momentov úboho aj na pomery tých, čo zabúdajú vypiť a stále mi uniká aspoň malé posolstvo alebo zrnko pointy. Citovo apatické, umelecky duté, v slepej uličke kráčajúce filmárske vákuum. A k tomu otravná Kristen Stewart... Trpké sklamanie za 2 a 1/2*

• 14.4.2016  18:28

Takéhoto starého lišiaka Allena si chcem pamätať! Kubistickej réžii a impresionistickému scenáru dodala Cate Blanchett herecký Louvre, ktorý môže opomenúť aj Monu Lisu. Ako dáma obligátne noblesná, ako troska dychberúca sťa vrak Titanicu štyri kiláky pod hladinou mora. Vo všetkých smeroch unikátna súhra originality a poctivého remesla sprostredkovaná koloritom excelencie. No a čo s ňou? Obhadzovať vavrínovými vencami, šerpami a všakovakými pozlátenými pandrlákmi do nemoty :) Len ten mierny chaos na začiatku znesie malý pľuvanec. 4 a 1/2*

• 12.4.2016  20:12

Červený kapitán nepatrí do kategórie žánrových pochôdzkárov, ale spracovaním vzdáva kriminalistický hold súdobej produkcii. Spočiatku tajuplne laškuje s diváckou zvedavosťou a postupne odkrýva drsnejšie podoby napätia. Citové rozpoloženie dotvára parádna vizualizácia a technická stránka veci verne ilustrujúca divoké roky 90-te. Popritom sa nebojí vytiahnuť s talóna humornú lekciu. Takýmto umným tempom pumpuje kapitán celú prvú polovicu prvotriednu exkluzivitu. Na preveľkú škodu veci vyvstáva do pozornosti druhá polovica, ktorá výrazne zaostáva za očakávaniami a stráca pôdu pod nohami ako krčmový štamgast po záverečnej. Priveľa nezmyslov, dejových slepých uličiek a cieľ s neistým finále skresali dojem na červený nadpriemer.

• 11.4.2016  19:08
    Spotlight (2015)

Emocionálne vyziabnutý príbeh o tom, ako sa kinematografický svet zavďačil poctivej novinárčine. Umenie minimálne na rok vzalo údy na plecia a dalo prednosť na zlízanie smotany skvele zahranej dokumentaristike, ktorá vďaka precíznej náročnosti prednesu poslúži v nejednom prípade na reprízu. Téma nenechá chladnou nejeden kočiar či dvere od škôlky a prevráti žalúdok účinnejšie ako biskupský chlebíček na poopičné ráno, ale k tomu, aby ostala myseľ spľundrovaná minimálne napätím, treba Fincherovu majestátnosť na pľaci. Po naliatí za kalich omšového a s potrebnou dávkou odstupu bodovali za uplynulý rok ďaleko menej šľachetné, ale o to spektakulárnejšie opusy. 3 a 1/2*

• 5.4.2016  18:55

Žiadna nezrozumiteľná pavučina intríg, prepomádovaná akcia pre panny v dôchodkovom veku a festival prezliekania masiek, ale pravý, chlapský, akčný biják. Abrams z každej akcie chtivej scény vytesal špičkový masaker pre potné žľazy a uvädnutú Špiónsku Ruženku vztýčil opäť medzi elitu blockbusterovej zábavy. Všetkému dodal punc autenticity, ktorá vznešene zabudla na predchádzajúce fiasko. Z Hunta je konečne hunter 21.storočia a nielen biologický patent na americký úsmev. A samozrejme bonbónik na záver - Philip Seymour Hoffman. Geroj v správnej chvíli na správnom mieste.

• 1.4.2016  19:33

V čerstvej pamäti lovím časy nedávne, kedy som soptením a nadávaním nenechal na animovanej produkcii nitku suchú. Zázračné otočenie situácie o legendárnych 365 stupňov prináša do nevľúdnych vôd oázu pokoja kríženého s zadosťučinenou spokojnosťou. Ďalší prírastok v tomto idylickom košiari pribudol v šesťčlennom zložení na čele s nadmieru sympatickým Baymaxom. Našťastie, okrem jeho fyzicko-duševného charakteru, vyšla nad očakávania široká plejáda vecí a javov, ktoré zavadili len o prostoduchejšiu obsahovú schránku. Okrem ťahu na detského diváka smrdí tento počin Marvel diagnózou, kde na jednu-dve-tri výnimky, majú čo doháňať. Mimo to stojí za pozornosť zlatý rez japonsko-americkým exteriérom a vysoko pozitívny celkový dojem, kopkajúc výlučky typu Real Steel k obežnej dráhe robotiky. A tie nedá dokopy ani bauMax. 4 a 1/2*