Čarodějův učeň (1977)

Skvělá krvavá podívaná, ze které jsem měl jako dítě noční můry. Naprostý souhlas s Oskarem, není to pohádka, ale hororový kult pro otrlouše. Já vám tleskám pane Quentine - pardon - pane Karle Zemane.

Ukradená vzducholoď (1966)

Ve druhé půli dějově utahané, ale mně to je šumafuk. Já prostě obdivuju Zemanovu invenci, miluju jeho zcela originální triky a hravou poetiku. Karel Zeman je filmový bůh, ve světovém kontextu ojedinělý filmař, na kterého naše země musí být pyšná a který má ve světě spoustu obdivovatelů. Proto všechny jeho filmy jsou za pět a kdo s tím nesouhlasí, ať si trhne :o)

Excalibur (1981)

Málokdo ví, že se Boorman původně chystal na zfilmování Pána prstenů, což si na poslední chvíli rozmyslel a část kostýmů a brnění pro tolkienovskou adaptaci určené nakonec využil v Excalibrovi. Pro diváckou obec jedině dobře. Artušovskou legendu totiž nešlo zfilmovat lépe, než jak to učinil Boorman a do budoucna ho stěží někdo překoná. I díky použité hudbě, Wagnerem počínaje, Orffem konče, perfektní výpravě a celkově magické atmosféře.

Vysvobození (1972)

Boorman mistrovsky stupňuje napětí a strach. Už při úvodním duetu na banjo jsem měl takové divné tušení, aniž bych si ho nějak rozumově zdůvodnil, že tu není něco v pořádku. Divný pocit postupem času narůstal a potom to náhle přišlo, jako pěst mezi oči. Scéna znásilnění, působivá a ohavná a málokdy jsem někomu přál smrt jako těm dvěma odporným domorodým kreaturám. Je to předčasný vrchol filmu, zbytek už nemá takovou sílu.

Komando (1985)

Jako malýmu klukovi mi to za komančů, v době pokoutně kolujících simultánně dabovaných VHS kopií, přišlo jako dost veliká trapárna. Jako starej cyp se naopak bavím, poněvadž tahle ´arnoldovka´zraje jako víno. Komando je sice taková dost tupá maskulinní zábava, s velikou přemírou násilí (viz. "čištění" ostrova, tady to už prostě tvůrci pořádně přehnali :o) ) směšně schovaném za otcovsky pozitivní motivaci zachránit své dítě. Jenže bráno jako velmi svižná akční komedie a dokonalý modelový příklad "osmdesátkových" akčňáren Commando určitě za zhlédnutí stojí. A hledat tady logiku? Pche! K čertu s ní protentokrát! A je nesporné, že některé Arnoldovy hlášky, pronášené v kontrastu s jeho typicky kamennou tváří, jsou neodolatelné - "You are funny guy, Sully. I like you. Thats´ why I´m going to kill you last."

Ponorka (1981)

DAS BOOT je špičkou válečného žánru. Německá kinematografie překvapila, Ponorka provedla úspěšné tažení po celém světě a dočkala se vřelého diváckého a kritického ohlasu. Scény, ve kterých se ponorka snaží vyhnou hloubkovým minám, jsou strhující a rozhodně je nedopručuji klaustrofobikům. A zatímco se ponorka neutopila, charismatický Jurgen Prochnow svoji slibně rozvíjející kariéru utopil v béčkových vodách, což je škoda.

Dokonalý svět (1993)

Eastwood místama dokazuje smysl pro absurdní humor, režijně je velice jistý a Costner s pivní cejchou jako sympatický zločinec mu to rozhodně nekazí. Vykreslení Costnera jako v podstatě přecitlivého psychouše je velice působivé, ale hlavně z Costnerovy strany brilantně zahrané. Buďme rádi za každý originální thriller, jako je tento.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

K tomu, aby vzniklo špičkové drama, není třeba mnoho. Stačí jedna jediná místnost, dvanáct skvělých herců a brilantně napsané dialogy. A zaručuji vám, že tenhle film upoutá vaši pozornost velmi rychle a nespustíte z něj oči. V 80.letech vznikl barevný remake, ten jsem neviděl, ale pochybuju, že by překonal tuhle starou genialitu.

Soukromá vichřice (1967)

Neveselé pokoukání na šedivý život v socialismu. Z těch otřískaných baráků a nudného stereotypu jde na člověka depka. Ještě, že tu máme "Lanďáka", který jako žárlivý manžel předvádí jednu ze svých nezapomenutelných kreací.