01Zuzana10

okres Ilava

LinkedIn: 01Zuzana10

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 6.1.2018  23:21
    Malé ženy (TV seriál) (2017)

Ďalší náhľad na rodinu. Potešil ma priestor, ktorý venovali Beth. Prvýkrát som porozumela jej rozpoloženiu, odhodlaniu pomáhať, vnútorným bojom a prečo i ona bola silná, i keď inak ako sestry. ___ "We are both aunts."..."The world should be kinder to those of us. Our lives are not without purpose."

• 25.2.2016  22:57

Život jedného tvorený z čriepkov života mnohých. Film veľmi zaujímavo zachytáva motivácie, túžby, obavy i nepriamych účastníkov revolučného diania- aby starenke vojaci nezničili variaci sa lekvár, revolúcia kazí business ženám ulice, hrajúci sa chlapci napodobňujúci vojenskú kapelu, žena kritizujúca vojakov spievajúcich po nemecky prepletajúca slovenčinu nemeckým "ach so", rabujúci povstalci, pomsta vojakov, nedbalosť polície o situáciu, tá má prácu za každého režimu, skaza revolúcie očami Štúra... Čriepky životov je však občas náročné pospájať do deja, porozumieť premenám- prečo revolucionári bojovali s či proti Maďarom a Rakúšanom. Táto náročnosť, zložitosť vyznať sa v postavách spolu s úsilím pochopiť hutné dialógy však našťastie spôsobili potešenie vďaka zaujímavej zápletke.___ Rozmýšľala som, prečo bol film zakázaný. ( Pár vždy platných výrokov: "Moc uznáva iba poslušnosť, slepú poslušnosť bez myšlienky." "Či to vždy tak bolo, že sa okolo politiky motalo toľko pochybných existencií?" "A nech sa naši ľudia neukazujú v uniformách. Mám rozkaz, aby Ríša vyzerala, ako slobodný štát.")___ Nezvyčajná atmosféra podporujúca zápletku, vizuálna pôsobivosť i opakujúce sa krásne hudobné motívy zanechali hlboký zážitok.

• 8.2.2016  15:51
    Vojna a mír (TV seriál) (2016)

Ako sprostredkovať veľkolepé dielo širokému publiku? Povinné čítanie, viac než 1 000 strán, historická dráma... Námet je „zaťažený“ povesťou akoby náročnej zatuchnutej literárnej klasiky. Výsledkom sú rozporuplné autorské rozhodnutia. Pozitívne i tie menej priaznivé. Ak sa divák nechytí na začiatku, tak seriálu nedá druhú šancu. A tak vidíme zo začiatku hedonistický život, spoločnosť v prebytku, intrigy, rozprávkovú naivnú romantiku, explicitnosť, vypäté vášne všetkého druhu... Čistá široká cieľovka. V ďalších dieloch ide našťastie aj o niečo viac.___ Som presvedčená, že nemá zmysel doslova kopírovať predlohu. Stačí sa pozerať adaptácie od BBC zo 70-80-tych rokov. Nové spracovanie má priniesť nový náhľad na látku. A to táto verzia skutočne priniesla. Väčšia vyhranenosť, „prifarbenie“ charakterov môže byť prínosom. Pre jednoznačnejšie porozumenie spletitosti vzťahov. /Ak niekto nemá chuť lúštiť narážky./ A naopak iné vzťahy seriál nezobrazuje miestami tak romanticky a priamočiaro ako v knihe ale iba príjemnými náznakmi.___ Ako klad preto považujem skratku v ďalších dejových líniách v prospech atmosféry. Je nutné ukázať nielen, že sa Nikolaj zúčastnil svojej prvej bitky ale aj jeho stratu odvahy, či to, že nechcel stratiť tvár pred svojimi známymi. Pes vo vojne, pomalosť plynutia času v depresii, protirečenie si vlastnému odhodlaniu zmeniť sa, lúpenie a nepokoje, užívanie si každého kúsku jedla... Tiché zábery vypovedia viac, než dialóg. (I keď bolo toľko nedostatočne využitých metafor, príležitostí.. ach.. nebo nad Slavkovom, vyschnutý strom...)___ Konečne ďalšia generácia spozná z inej strany Vojnu a mier. Štýlom blízkemu tejto dobe. Čo môže primäť ľudí pozrieť si staršie seriály, filmy, prečítať predlohu. Predsa len, meniace sa charaktery i názory v priebehu vekov, zlo a dobro v každom človeku, úvahy o tak večných otázkach a skutočných stránkach života- to stojí za to skúmať ďalej. Teším sa možno opäť o 10-15 rokov na ďalšiu verziu.

• 28.11.2015  00:28

"Do you realize that she is in every cow in the country for 52 %?" A tak som si uvedomila, že to nebude len tak hocijaký film. Bystré korenisté dialógy, nečakané drobné zvraty a komika. (Scénka s kávou, telegramy, opisy deja...) Hlavný pár vyžaruje charizmu. Vizuálne potešia nielen úchvatné tanečné scény ale i kostýmy poddaných a tanečníkov (Arméni?), účes a make-up žien (30-te roky). Veľmi príjemné nečakané prekvapenie.

• 22.4.2015  12:59
    Šílenci z Manhattanu (TV seriál) (2007)

Rôzne motivácie prepracovaných charakterov, každý diel ako úvaha nad danou témou. Treba byť veľmi vnímavý, mnohé nepatrné náznaky majú veľký význam. Takúto pridanú hodnotu len tak nevidno.

• 9.6.2014  01:14
    Chartreuse de Parme, La (TV film) (2012)

Sláva románu či veľkolepé lokácie a výprava nedokážu skryť mizerné a lacné spracovanie látky, ktorá vyznieva ako historická telenovela. Ach.. i ten očarujúco nádherný muž (Argentínčan Díaz) je z nej akoby vystrihnutý. K tomu pridáme dlhé ničnehovoriace pohľady, jednoduché klišoidné repliky, bezcenné pikantnejšie scény, natiahnutý dej... Mám dojem, akoby všetky možné podnety, v ktorých sa postavy mohli preukázať ako mysliace bytosti s charakterom, skrátili/ vypustili pre prospech priamočiarych pohľadov, scén, ktoré divák rád uvidí a ich očakáva. Napr. čo sa udialo s Fabriziom vo vojne, keď ho tá skúsenosť mala zmeniť? V čom spočívali dvorné intrigy? Ide skutočne iba o postavu Giny a o to, kto získa ministerské kreslo? Nie je v tom niečo viac? Prečo je väčšina postáv tak jednoducho manipulovateľná? Postavy nám rozdelili na dobré a zlé. Na rozmýšľajúce a cítiace/ impulzívne/ idealistické. (Dozvuk romantizmu?) Nejakým zázrakom sa veci spočiatku vyvíjali tak, ako postavy chceli a bez odporu okolia. (Ako to, že gold-digger Gina príde k majetku bez povinností?) Dej sa neposúva, točí sa len okolo intríg a malicherností. Čo v prvej časti bolo nesmierne unavujúco nudné. Druhá časť našťastie prináša nové prostredie väznice i novú i keď romantickú zápletku. Opäť nám nie je predstavená motivácia postáv konať ako konajú. Tak sa spolieham, že to je starý známy romantizmus a impulzívnosť. Znovu však nevidíme výraznejší vnútorný boj a rozkol postáv potom, čo museli prekonať prekážky. (Čo prežívali milenci po odlúčení?) Obávam sa, že píšem namyslene, veď je to veľkolepá adaptácia, koprodukcia. Musela stáť ohromné prostriedky, ktoré na obraze sú úžasne vidno. No o mnohých elementoch príbehu sa rozhoduje asi v prospech publika než podnieteniu úvah, čo ma mrzí. Ich vynechaním sa dostávame k fantastickému príbehu, ktorý môže byť zasadený do ľubovoľného prostredia. Pretože väzby na možné problémy spoločnosti či človeka boli (z môjho pohľadu) odstrihnuté.

• 1.6.2014  00:33

Kritický pohľad na ľudí, ich vypočítavosť, závisť, pomstychtivosť, pretvárku, pokrytectvo. Lily, tiež člen tejto spoločnosti sa na jednu stranu snaží hrať podľa očakávaní, potrebuje sa/ chce sa výhodne vydať. No ide proti tradícii, keď z jej rozhodnutia zanecháva možnosť manželstva z lásky. Na druhú stranu odmieta podľahnúť správaniu, aké jej ostatná závistlivá (?) spoločnosť prisudzuje. Jej povesť je tvorená pomyselnými škandálmi, klebetami. Tie vznikajú jej nedomyslenými pobytmi s mužmi osamote, pohybmi peňazí, keď Lily nevidí, ako to môže vyzerať pre ostatnú spoločnosť. ("What is truth? When a woman is concerned, it is a story that is the easiest to believe.") A tak jej povesť, ktorú nie je schopná napraviť (ako?) ničí postavenie v spoločnosti, v ktorej Lily stráca schopnosť plávať. Je obeťou ľudských žiadostí, žiarlivosti a nečistých pokryteckých hier. Nechce využiť nečestné príležitosti, lebo by poškodili iných, i keď jej by priniesli úžitok. Je to jej naivita, snaha o čestnosť či nezávislosť, alebo že nechce využívať pomoc tých pár verných priateľov? Lily nedokáže odolať a berie riziko, hazarduje. Je optimista života, keď vždy dúfa v lepšiu výhru? - Že nájde ešte lepšieho možného manžela, že ďalšou výhrou v kartách splatí svoje dlhy? Že jej investícia pomôže vytrhnúť sa z oprát života danými nízkym príjmom od tety? She always takes the risk. Aj omylom. "What luck!" "Good luck?" - prvé repliky filmu sú jeho definíciou. Film je pre mňa zaujímavý premenou názorov človeka (tu na manželstvo, spôsob zaobstarania si živobytia) a predsa možnou stálosťou, pevnosťou charakteru (neškodiť druhým, nešíriť klebety, nepomstiť sa, i keď má príležitosť). A fascinujúce i keď veľmi smutné sú zlomyselné detinské hry, ktoré jedine ničia životy druhých.

• 10.3.2014  21:40
    Tři mušketýři (TV seriál) (2014)

Ťažko premárnená príležitosť. Skvelý svižný pilot, mladý boyband, ktorý spolu funguje a navyše spolu s Constance sú obdarení vzácnym komickým timingom. Ich "fyzická komika" a početné milé gagy sú asi tým naj čo seriál pre mňa prináša. Snáď všetci epizódni hrdinovia sú známi herci. Samozrejme, teším sa z každej známej krásnej lokácie. Avšak nejako postrácam orientovanie sa v niektorých miestach. Využívajú mnoho lokácii na tie isté účely ("konzultácie" - knižnice, Kroměříž..) a akosi sa rozdrobuje zmysel pre miesto. Strácam sa. Takisto recyklácia lokácii a ich "preoblečenie sa" za inú lokáciu, i keď rozoznávam, že to sú zjavne miesta, kde sídlia mušketieri. Prečo sú mnohé obrovské interiéry také prázdne? Naopak v exteriéroch je krásne preukázaná vyššia "production value". ___Čo ma však neskutočne zarmucuje je zahodenie príležitosti spraviť zo seriálu niečo viac ako len epizódny seriál. Chýba mi rozvíjanie nejakej centrálnej zápletky - čo príbehy 4 mušetierov, Constance, Milady? A vôbec, ako je možné, že D'Artagnan chodí s mušketiermi, je poverovaný úlohami, keď nie je mušketier?! Absolútne mi chýba vysvetlenie jeho motivácie. Prečo sa k nim teda nepridá a .. ja neviem.. nebude za to platený ako mušketier? Ach taká škoda.. dokedy bude tento seriál fungovať? Postavy nie sú plné charaktery. A keď sa nenecháme zvábiť ich príbehmi, čím iným? Pekným historickým hávom, lokáciami, akciou, záletmi, vtipmi sa nebude dať donekonečna nahrádzať istá krátkodobosť užitia si seriálu. Ach ... prosím o viac než len epizodický seriál.. Čo má diváka držať pri obrazovke a nabádať ho, aby si pozrel ďalšiu epizódu?

• 18.2.2014  17:33

Blažené zahmlievanie cenzúrnym Haysovým kódexom robí celý príbeh akoby romantickým. Zápletku i charakter hlavnej postavy Manon si musíme domýšľať. A tak žena, v literatúre často označovaná ako "padlá" je vo filme dočasne akoby oprostená od svojich pozemských hriechov. Ale iba do času, kedy to divákovi a tiež hlavnému hrdinovi dopne. Preto príbeh podľa mňa nie je vôbec romantický. __Naopak... ako žena vodila za nos chlapov. A ešte s ňou máme súcitiť..?! Jedine kvôli tomu, že nie je riadne vysvetlený dôvod, prečo mala odoprené cestovanie.__ Film s dvoma nádhernými bytosťami. No žiaľ žena úmyselne necháva v nevedomosti a zavádza, či má neznesiteľne málo replík. Z môjho pohľadu sa za celý film podstatne nezmení ani pod vplyvom okolností. A tak nevytvorí ideálnu druhú stranu do páru, čím stráca celý film. Zaujímavým prvkom bolo nezvyčajné, exotické prostredie.

• 12.2.2014  21:55
    Nezlomná pouta (TV film) (2008)

Variácia príbehu Malých žien, len v menšom, menej heartwarming, či ambicióznom podaní. Rovnaký vzorec, typológia hlavných postáv. Sústredenie padá na Tilly, konflikt matky a jej matky a zvyšné postavy sú len "do počtu", čo je veľká škoda. Ale.. akoby prepracovanie vidíme v Malých ženách. Svojou počiatočnou romantickosťou a jazykom ako z dávneho románu sa hodí pre mladšie -násť ročné.

• 17.1.2014  00:35

Na filmoch je úžasné, že nám ukazujú, nielen akoby reálne sny a fantázie ale aj aký by mohol byť náš svet, keby... Myslím, že takéto nie vyslovene pozitívne filmy sú veľmi dôležité, aby nám dávali námet na zamyslenie sa nad vlastnou situáciou. A zdvihli varovný prst. Ukážu, kam môže isté správanie sa viesť. A tak keď zveličené zrkadlo budúcna odráža niečo nechcené, môžeme to zmeniť, ak chceme.

• 2.1.2014  13:35

Dobrodružný príbeh pre mladých. V prímorskom mestečku Moonfleet mladý John Trenchard sníva o svojej veľkej budúcnosti. Dozvie sa povesť o prekliatom Blackbeardovom diamante a tak sa ho rozhodne získať. Keď pri tom takmer príde o život, prichýli ho pašerák Elzevir. A spolu s ním bude čeliť ďalším nástrahám a nebezpečenstvu.___ Séria mieri na mladších. Prvý diel to potvrdí. No druhý už prináša viac dobrodružstva a napätie, ako to celé skončí.

• 29.12.2013  21:24

Čo sa stane potom, čo zazvoní zvonec na konci rozprávky? Death Comes To Pemberley nám to v krátkosti načrtne v „krimi dráme“. Zaujímavo kĺbia vyšetrovanie smrti (1) a pokračovanie Pýchy a predsudku (2). ___ (1) Prekvapivo, celkom chytľavo rozohrali celkom nový, iný príbeh (smrť) na známych základoch. Či časť zaujímavo domyslia. Spätne vyplnia niektoré medzery v pôvodnom príbehu. Možno by ma zaujal aj nezávisle na období, v ktorom sa odohráva. ___ (2) Pokračujeme v príbehu videným očami Elizabeth. Osobne veľmi pozitívne hodnotím jej miernu sebareflexiu ohľadne manželstva v čase, keď prechádza istou krízou. Pochopila kus pravdy, ktorý jej Mr. Darcy prezradil už v prvej žiadosti. A zvyšné dopady a následky vysvetlia ostatní. ___ Ak majú ľudia radi už známe veci, tak séria to využíva. Jednak v krátkych scénkach, kedy sa nám pripomenú rodičia, Jane, Lady Catherine. Zdá sa mi, ako by sa ich prítomnosť využila čisto na udržanie kontinuity s Pýchou a predsudkom. Ale nedbám. Tvorcovia sa veľmi snažili, aby aj ich ďalšie činy boli v súlade s ich niekdajším charakterom. Úspešne. Ďalším spôsobom na nadviazanie spojitosti s Pýchou sú aj znovu použité lokácie a kostýmy. Radujem sa nad opätovnou návštevou známeho Chatsworth House a prírodných scenérií z P&P. Červený kostým Lydie už nosila Caroline v P&P, kostým Jane nosila už Marry v P&P 1995, či Anne v Persuasion 2007. ___ Veľmi pekne líškajú svoje predovšetkým diváčky, period drama fans. Možno zle interpretujem, čo vidím ale pobavili ma narážky na žáner, ku ktorému sa séria môže hlásiť. Okrem klasických klišé aj napr. prehľad jedál, ktoré sa podávali v Georgiánskej ére (potešenie pre ľudí, kt. majú radi, aby boli filmy verné obdobiu + pohľad na “behind the scenes“ vtedajšej doby – jedlo a kuchyňa). Ďalej – nemožno rozoznať, komu patrí krv. Nehrajme sa na Boha! Etc. __ Príjemné, zaujímavé. Krimi by obstálo aj „bez“ P&P ale „s“ je to zaujímavejšie :). Vďaka za náznaky krízy! And now, let’s take a moment to swoon over Matthew Goode and how charming he looks in those coats and uniforms... ;)

• 17.11.2013  23:53
    The Hour (TV seriál) (2011)

James a Moneypenny s v obrovským zoskupením známych britských hercov. V živote som nevidela toľko subtle narážok a vyznaní od mužského hrdinu, často videných len divákom, ako tu. Škoda, že to nepokračuje. Vyvíjalo sa to odvážnym smerom. Poukazujúc na podplatiteľnosť a nevierohodnosť vlády a iných verejných činiteľov. Možno by to mohlo byť v tomto smere rovnako zaujímavé a nové ako Homeland. "I hate you too."

• 20.8.2013  13:43
    Bílá královna (TV seriál) (2013)

Spievali sa o nich rytierske piesne a dnes sú v TV. Slávne príbehy vojen ruží. Ak sa nenecháme odradiť zúfalo zlým pilotom a 2. dielom, čakajú nás prepletené príbehy bojov o moc, vplyv na dianie a osudové rozkoly v rodine. Ide o historickú fikciu, mnohé fakty sú doplnené legendami, ktorým ľudia verili. __Ďalej píšem o: 1) ženy ako oficiálne hlavné postavy na úkor historických udalostí, ktorých vznik je nedostatočne vysvetlený, 2) skazený pilot, 3) od 4 ep. zlepšenie zápletky/postáv/dialógov, 4) vizuálna nádhera, 5.) populárna vlna historických seriálov. __1) Názov napovedá, že ústrednou postavou je žena, resp. tri ženy. A ako ovplyvňovali mužov pri moci, aby sa udalosti vyvíjali v ich prospech, ako mal rovnaký čin rôzne účinky na tri ženy v rôznom postavení. To je premisa. The White Queen je však centrálna postava, s najvyššou dotáciou času. Čo býva často na škodu. Pretože faktický príbeh sa začal ešte pred tým, než je Biela kráľovná na scéne a diváci tak prichádzajú o poznanie súvislostí, základov, na ktorých možno stavať. (Hl. v pilote.) Bez naštudovania si aspoň wiki či pozretia pár hist. dokumentov o vtedajšej dobe nerozumieme, prečo bolo TAK nerozumné od kráľa vziať si ovdovelú ženu z nižšej šľachty s dvoma deťmi. Nerozumieme vplyvu grófa z Warwicku a jeho nárokom, či prečo majú jeho dcéry privilegované postavenie. Nerozumieme dôležitosti miestnych grófstiev a ich povinnosti/dobrovoľnosti pomáhať kráľovi atď.__ Zameranie sa na ženy odoberá čas mužom a teda nedostávame dostatočné informácie o výrazných zvratoch, rebéliach, neuvedomujeme si ich závažnosť. Hlavne spočiatku (1. 3 ep) ide príbeh Elizabeth zbytočne a neprirodzene na úkor skutočnosti. ___2) Toto v kombinácii s nudou spôsobenou veľmi jednoduchým rozťahaným prázdnym príliš rozprávkovým prehnane romantickým príbehom IBA dvoch ľudí, s kt. sa ťažko sympatizovať je príčinou FATÁLNE SKAZENÉHO PILOTU. (Hoci ten mal ľudí nalákať, mnohé drobnosti, ktoré si divák nezaujatý príbehom ľahko všimne, opäť vyvolávajú nevôľu. - 1. sekvencia sneh a zelené lístie nejdú do kopy, až po čase vidíme, že ide o sen. Sklené zábradlie, zipsy, odkvapové rúry... V ďalších dieloch však krásne dbajú na detaily. ) Na akú cieľovku mierili? ___3.) Našťastie, od 3./4. ep. konečne vidíme faktické zápletky, viac postáv, lepšie dialógy, postavy sa začínajú vyvíjať a nie čierno-bielo. Bola som potešená istou pomaly sa rozvíjajúcou slow-burn postavou, ktorá mi príjemne pripomenula príbehy rytierov z hodín literatúry. Hoci mnohé charaktery v istých častiach otravujú, v iných ich vieme pochopiť, či sympatizovať s nimi. Predstaví sa nám široká paleta nových mladých hercov. Z nich o mnohých snáď budeme ešte počuť. Napr. charizmatický Aneurin Barnard, ktorého mocnosť a sila prichádza časom s postavou. David Oakes je už klasický historický záporák. Faye Marsay počas série rastie a na konci jej veríme významové odtienky emócií. Krásna Rebecca Ferguson má tiež svoje svetlé chvíle. Som zvedavá, aká by bola v iných filmoch. Vďaka bohu, seriál spočiatku drží James Frain, neskôr Rupert Graves. Alebo charaktery vyrastú a postačia si sami. ___ 4) Nemôžem nespomenúť nádhernú cinematografickú stránku seriálu zlepšujúcu sa každým dielom. Takmer každý frame sťa obraz, hlavne posledné 3 epizódy. Ako sa dostávame hlbšie do duše postáv objavujú sa aj častejšie(extrémne) close-upy. Spočiatku mi robilo problém, aby ma akože silne epické nasvietenie cez okná neiritovalo. Rada som uvidela, že neskôr ubudlo prehnané množstvo týchto záberov na efekt a boli použité skutočne na vyvolanie dramatického efektu. Rovnako ako nízke uhly záberu kamery. Tumblr bola plná detailných záberov účesov, s tými sa fajne pohrali. Oceňujem aj príhodný production design, krásne interiéry, či bohato zdobené kostýmy. ___ 5) TWQ sa propagovala (zveličím to) - ako Game of Thrones pre ženy. Nemyslím si, že je to vhodné prirovnanie, pretože oba príbehy sú priveľmi odlišné (typ rozprávania, obsahovo, vyšší dôraz na charaktery neskôr v TWQ, obe však chcú ťažiť z explicitných sex. scén, honosných kostýmov a zápletiek). Avšak výhodou pre BBC bola práve popularita Game of Thrones, stredovekých The Pillars of the Earth, The Tudors a obľúbené knižné predlohy. Vyskúšané a úspešné historické fikcie tak uľahčili získavanie finančných prostriedkov. Zaujímalo by ma, či je séria zisková aj po prepade ratingov po pilote. ___CELKOVO: nenechajme sa odradiť úvodnými dielmi, TWQ stojí za to. TWQ má totiž potenciál stať sa srdcovou záležitosťou, čo býva zriedkavé. A keď už pre nič iné, získame predstavu, čo sa dialo v slávnych vojnách ruží a čo predchádzalo Henrichovi VIII. Môj tip – spolu so seriálom postupne krátko čítajte wiki pre kontext/historickú verziu. Ale pozor na spoilery. Choďte do toho.

• 10.6.2013  20:39
    Evropané (1979)

Úvodné titulky (hudba, náčrty) ma naladili a zdvihli očakávania od náhodne nájdeného filmu. Sklamalo až postupné zistenie, že v celom filme nešlo o nič iné, iba o vzťahy dvoch príbuzenských rodín. Jediné čo zaujalo je občasný pocit, že presne si viem predstaviť atmosféru, v ktorej sa nachádzajú herci. Keď sa prechádzajú jesenným lesom, svieti na nich teplé mäkké podvečerné svetlo, či keď ležia vonku na slnku. A tá hudba, ako keby chcela osladiť vzduch. Škoda, na mňa to celkom nezafungovalo.

• 1.4.2013  00:58
    Gepard (1963)

Prečo si ma nechceli získať? Nechajú nás nazrieť domov ale do duše iba málo. Tú odkrývajú až na konci v mene kniežaťa Fabrizia. Sprvu som myslela, že len perlí ale v závere strhával celé moje sympatie. Vďaka jeho myšlienkam pochádzajúcich z univerzu, nadpozemna. Vďaka dlhému pohľadu a pomaly padajúcej slze. Až bál mi odkryl časť významu filmu. A manželkin pohľad, Tancredi prelietavý v názoroch, ,,skackajúce opice". Akoby nám tvorcovia ukázali nehmatateľnú atmosféru života z pohľadu 3. nezúčastnenej osoby. Ach keby som sa dokázala naladiť na túto vlnu už skôr...

• 21.1.2013  22:57
    Ripper Street (TV seriál) (2012)

Historická kriminálka. Istým spôsobom mi to vzdialene pripomína Sherlocka. Titulkami, uličkami Londýna, istým nádychom moderna, ahistorickou hudbou. Nemáme tu digitálne fotografie, ktoré môžeme x krát priblížiť a vieme, kto je vrah ale nejakú tú ich verziu konca 19. st. Historické referencie na známe postavy - Muybridge, Bernhardt, J.S. Mill etc. Využívanie moderných prístrojov a poznatkov vedy, ktoré sú príjemne menej dokonalé ako tie, ktorými nás presycujú seriály zo súčasnej doby. A tak sa musíme spoľahnúť aj na schopnosť detective Inspector-a improvizovane vytvoriť bombu z pár chemikálií, ktoré nájde. (Moje nevedomé ja priviedlo späť predstavu MacGyvera, na kt. som vyrástla :) ) a na skúsenosti a vedomosti. K zaujímavosti pre mňa tiež prispievajú nevyjasnené príbehy detektíva a jeho manželky a dcéry a doktora, exvojaka. Len čo potom, keď ich odhalia? A samozrejme ich hlavné tri charaktery. Juj páči sa mi každý z nich svojim spôsobom! __ Chválim krásne lokácie a production design!!!! Bohatý v množstve i v ľuďoch. A tí extras. Krásne zvláštny!__ Jediné čo mi fakt že prekáža je nechutná mäsiarina. Veď nepotrebujeme vidieť, ako vyberajú črevá! V tom sa vyžívajú! Mohli si to ušetriť...__ Nie som špecialista na krimi žáner. Ako spestrenie je to fajn.

• 12.1.2013  23:31

*Ivan Mistrík*Ivan Mistrík*Ivan Mistrík*Ivan Mistrík*... ok je jasné, že mi padol do oka. Pavel s jeho šarmom a tvárou a vlasmi a vyhrnutou košeľou.... hlboký nádych... :)___ Dramatické a predsa správne živé, skutočné. Blondýnkine rozprávanie, ako si spálila chrbát a preto sa už nechcela hrbiť nad matikou, v čase keď vyhlasovali výstrahu o obmedzenom pohybe po tme, matkina úžasne praktická starosť o prežitie a blízku budúcnosť v kontraste s humanistickým zaľúbeným idealistom. Lament miesto vďačnosti mi bol nesympatický. Pavel znáša všetko sám, s nikým sa nedelí. Dedečkove ,,vždyť jsem se tě na nic neptal" pozitívne dojíma. V scéne tanca, s Hankinými rozpustenými vlasmi človek na chvíľku zabúda a nechá sa uniesť na vlne nádeje, do budúcnosti. Nedokončené holenie sa. Krv tuhne v žilách. Na dramatično stačilo často iba tak málo.

• 12.1.2013  20:37

?! Ďakujeme za to, že sme na tomto nevyrástli. Séria podivných logických nejasností, zápletky 2-3 ľudí prerastú do krajských štrajkov v hutníckom priemysle proste zo solidarity. Demokracia spočívajúca v riešení veci zainteresovanou skupinou proti jednotlivcovi, ktorý je umlčaný a vyčlenený zo spoločnosti. Vojak sa po 4 rokoch vráti z vojny sa hneď musí zvedieť, ,,co je se socializací?" a až potom ide pozrieť rodinu. Problémové hospodárenie s múkou a obťažovanie na pracovisku sa vyrieši štrajkom a vzburou proti radným a zamestnávateľovi. A samozrejme, že štrajk získa širokú podporu solidárnych súdruhov, ktorí prispejú, aby ich kolegovci mohli ostávať v proteste. I keď sami nemajú čo jesť, príp. im hrozí strata zamestnania. Súdruhovia si svoje veci vedia spravovať sami, podľa vlastného práva. Zlí pravičáci, ktorí neprejavia záujem riešiť situáciu, zobrazení ako páni na svojom panstve, (či tradične ako kapitalisti s veľkým bruchom a fajkou). Vlastne ani nevieme prečo, štrajk zahltí celý kraj. Aj keď vojaci pochytajú rebelov, ich ženy ich samozrejme že nechajú ísť, i keď kto sa bude starať o deti doma, či kto bude živiť rodinu? Na nič také nemyslíme, ide predsa o správnu vec. Listy z Moskvy či väznice nezačínajú ľúbostným vyznaním či opisom ako sa má, ale podporou pokračovania boja proti bezpráviu a za že socializmus bude žiť. _ O čo tu vlastne išlo? O čom boli všetky tie protesty a prejavy? Akože o vzniku a podpore KSČ? ___ Idealisické zábery rozkvitnútých vetvičiek stromov na pozadí dymiacej továrne. Rudé záře v zmysle vlajúcich červených vlajok či liatého železa. Spievajúci súdržný ľud. Prerod do industriálnej doby v Československu.... Jediným pozitívom pre mňa bol sympatický úsmev Viléma Bessera. Josef Bek tiež imponoval. Ale v dlhšej stopáži by som ho už nezniesla. Diky za skúsenosť, moving on. Agitky mám na ďalší rok dosť.

• 11.1.2013  22:33
    Předtucha (1947)

Veľmi krásne zobrazené dospievanie. Hlavne jazyk a správanie mladých hrdinov vyznieva autenticky. A to sa nestáva často vo filmoch o mladých. => neznižujú hodnotu diela zveličením alebo infantilnosťou. Je krásne vidieť súdržnosť mladých vo vtedajšej dobe, pri dnešnej tendencii k individuálnosti. Som rada, že dej nezrýchľovali ale nechali nás trápiť sa spolu s rodinou. Trápiť sa ponad zábery búrky, psa, nálady. A tak sa mi to páčilo. (V prípade, že sa vžijem do príbehu, tak som rada, za koniec dievčatinho príbehu. Že našla svoju cestu a samu seba a nepoddáva sa iným.)

• 11.1.2013  20:19
    Morgiana (1972)

Už prvé zábery ukázali tendenciu, že to bude vizuálne štylizovaný krásny zážitok! A pravda. Už samotná mierne secesná výprava (1. zámoček, kasíno), južanské prostredie, či vzhľad oboch dám (vždy inak zalomené obočie čiernej dámy ;) ), zábery z pohľadu mačky, či slečien, mierne psychedelické halucinácie, výrazné farby. Srdiečko je potešené. K tomu dramatický organ, spinet či sláčiky (kt. mi pripomínali soundtrack z The Young Victoria). Len ma silne sklamalo, že po zhruba polovici filmu sa príbeh viac nerozvíja, iba pomaly ukončuje. Nechcem veriť, že žiarlivosť bola len o majetku a chlapoch. Alebo bolo to o tom? Myšlienka filmu mi ušla. A teda zážitok sa neznásobil. Každopádne zaujímavé!

• 2.1.2013  21:41
    Princezna Fantaghiró 3 (TV film) (1993)

Spomienka a hudba z detských čas ma zvábili späť a cez skúškové som si to opäť po rokoch pozrela. Samozrejme, že kedysi som zbožnovala Fantaghiro a Romualda a nejaký Tarabas kazil ich idylku. Teraz som však rada za jeho neopätovanú lásku. Aby nebolo všetko také ideálne. Oceňujem, že Fantaghiro dáva svoje mnohé vlastnosti za príklad. A ako učila Smeraldu, že ubližovať zvieratám nie je správne. Trošku nie som stotožnená s oblečením čarodejníc. Také výstrihy a strihy šiat do rozprávok?? Hm.. Rozmýšľam tiež, či aj táto rozprávka neovplyvnila môj vkus v neskorších rokoch. Romualdo mi príde dosť sladký ale dlhšie vlasy majú stále pre mňa niečo do seba..:) Juuj a nemohla si ich Fantaghiro nechať narásť dlhšie, nech nemá stále taký hríbik?:)___ Nesmiem zabudnúť na hudbu. Božská. A jej prechody do dramatickej roviny.. Po rokoch mi fantazijné stvorenia prídu trošku moc. Ale možno také boli vtedajšie pomery. A rozhodne sympatické sú známe české lokácie. Anyway... príjemné. Ale to asi všetko, čo súvisí s idealizovanými časmi dávnymi...

• 27.12.2012  22:02
    Desirée (1954)

Hurá hurá, náhoda mi prihrala do rúk tento film a som vďačná. Spoznala som ďalšieho potomka povojnovej produkcie, ktorá si žiadala šťastné príbehy a romantických hrdinov. A ďalší film týkajúci sa do kráľovských rodín typu Sissi, Mladosť kráľovnej Viktórie, The Swan (vypadli mi ďalšie..) so ženskou hrdinkou. ,,The two most outstanding men of our time have been in love with you and you are not a real beauty but you have a way with you." Je svojská, svojhlavá, trošku neznalá a velikáni jej padajú k nohám. A ešte akí. Marlon Brando pre mňa konečne dokázal, prečo kedysi mohol byť považovaný za zvodcu. Aj on má "a way about him", svoj štýl. Nie jeho vzhľad ale tá jeho sila, podmanivosť. Uf. A správny chlapík Michael Rennie s jeho výškou a hruďou, na kt. sa dá plakať... Je jasné, že táto trojica ma zlákala. Ešteže čas vo filme letí. Keby plynul trochu reálnejšie, vzťahy by si neuchovali svoju dynamiku a chémiu. A pytačky by nenastali po tak krátkej známosti. ;) Ešteže stará láska nehrdzavie. Mnohé repliky hlavnej hrdinky majú asi pôsobiť vtipne no.. neviem. Trošku ju znevažujú svojou neukázenosťou. Asi to má byť časť spomínanej svojskej atraktivity. Hlas hlavnej predstaviteľky mi veľmi pripomínal Audrey Hepburn.__ Zle som rozumela, alebo malo byť „you are more nourished“ pokladané za kompliment? :) Film často zaváňa klišé z červenej knižnice. Ale príjemné pocity z filmu prekryjú jeho škvrny na krásne.

• 20.10.2012  23:21

Ešteže udreli na moju slabšiu strunku miestami. Film je pre mňa krásne komický. Nechcem byť neúctivá k dobovej presadzovanej nálade ale tak prehnané heroizovanie každého aspektu červenej armády spolu s ďalšími náhodnými scénami ma často skoro rozosmiali: - Nádherné nedeľné popoludnie, polovica Prahy na prechádzke, deti sa utešene hrajú, svetu vládne mier a láska. Slávne prechody tankov a armády cez rozkvitnutý sad, roztomilý chlapček prihovárajúci sa koníkovi, jednoduché dialógy v kombinovanej ruštine a češtine (a čo ešte, keď 1 strana vie slovko-dve v náprotivnom jazyku!), dievča idúce lesom - nedá sa inak, musí bežať. Samozrejme, že bosá. A zahodí topánku do jazera. Nádherná scénka s brnením a mačiatkom. ,,Tyhle všechny znáš?" Odhaľovanie vlasov ala Hollywood! WTF prestrihy na sovu a kostru, keď hrá na hud. nástroj. ,,Jiskra!" (Za toto zhorím v pekle ale - človek vracajúci sa z Osvienčimu s bruškom? + ,,Hotel"?!) Všetci horlivo mávajúci vojaci. Mierna absurdnosť 4. zápletky.... no uznajte. __ Nádherne píšuci a spievajúci Tichonov. Nemohla som uveriť. Očakávala som český film a tam milášik /Bolkonský/-Tichonov! Srdiečko mi zaplesalo! On i keď je ticho, nič veľmi nerobí, vždy hrá mierne inak a predsa predstavuje nejakú emóciu, situáciu... Hneď je mi film bližší. Aj pretože chrabrý vojak v 3 epizódke mi veľmi pripomína otca. - Krásny záber na konci 3. časti človeka prechádzajúceho osvetlenou malou uličkou v daždi.__Môjmu uchu lachodiace prelomové piesne, resp. ich variácie. __,,Co se stalo?" - ,,Nic." - ,,No to je hodně."__ Májové hviezdy sú pre mňa zábavným prekvapením, ktorý si netreba veľmi pripúšťať. Je dobré, že viem o ich existencii. A vďaka za Tichonova!! :)

• 28.7.2012  14:50

Na ďalšiu adaptáciu Hardyho som sa veľmi tešila, mala relatívne vysoké očakávania. Sklamala som sa v jednoduchšej zápletke, jednoznačnejších postavách. Bola som však rada menšej premene Grace z nesympatickej dokonalosti na prijateľnejšiu postavu, ktorá konečne má v živote prekážky. Eileen píše, že ju na konci prikrášlili. Je to skutočne prikrášlenie? Asi závisí na uhle pohľadu a morálnych princípoch hodnotiaceho. Pamätám si z Vojny a mieru, kde Bolkonskij vravel, že práve opačné gesto by bolo prejavom láskavej duše. Sama som sa trošku prekabátila, keď som čakala zvrat spôsobený postavou hranou Jodhi May. V 1997 určite nebola tak známou ako je teraz. Ale to mi nenapadlo, takže som si vravela, že známa herečka predsa nemôže mať iba kratučkú rolu. A predsa :) Konečne ďalší film s hudbou Fentona. Chcem viac spoznať jeho rukopis. Niektoré motívy v hudbe mi prišli strašne povedomé. Ale neviem si spomenúť, odkiaľ to poznám... __ Celkovo. Film pojednáva o téme, na tú dobu prevratnú a predznamenávajúcu zmenu, no spracovanú v jednoduchšej až rozprávkovej podobe s miestami reálnymi črtmi. Nie úplne zlé. Asi už mám moc vysoký štandard. Dá sa vidieť na YT.

• 8.7.2012  14:54
    Žena v bílém (TV film) (1997)

Senzačné, napínavé, strašidelné, podivné. Keď predstavili Justine Waddell, ako "angel", tak ma napadlo, či nie je tak kategorizovaná - ako "pure woman" (ktorá si možno prejde niečím strašným) Podbne aj v Tess. Vo Wives and Daughters je len zlatíčko. Musím si znova pozrieť jej ďalšie filmy. Dobre vybraný casting hlavných 3. Zaujímavé vybočenie z obvyklého. No asi ostanem pri menej fantastických a "intense" adaptáciach. Dá sa vidieť na YT.

• 7.7.2012  00:55
    Moonstone, The (TV film) (1997)

Nie dobré. Film toľko krát spomenutý v rôznych kompiláciach, zoznamoch period dramas, že som sa nazdávala, že je populárny. Ale asi je prosto známy v UK. __ Tak som sa na to dala. A nemám z filmu dobrý pocit. Zápletka je neskutočne rozťahaná a nudná. Hoci ide o .. povedala by som - detektívku. Existuje hlavná téma a od nej v podstate nie sú odbočky. Takže sa stále iba hľadá mesačný kameň. V deji sú zvraty, ktoré pôsobia neprirodzene, vykonštruovane. Išla som po nižšie hodnotenie, no záver je našťastie originálny. Nuda ma celkom pohltila, takže som bola neschopná všímať si niečoho viac. Iba som rada, že som opäť videla Grega Wisea a Keeley Hawes zamlada. A Peter Vaughan tiež potešil. Rovnako aj kratučká zmienka, že si predstaviteľ priniesol jednu pieseň z Heidelbergu, kde som bola pred pár mesiacmi. Príjemná narážka na realitu. __ Čítam, že autor predlohy Wilkie Collins, Dickensov kamoš, bol značne populárny vo viktoriánskom Anglicku. Ešte mu dám jednu šancu s The Woman in White, kde je sľubný casting. The Moonstone sa pravdepodobne v pamäti dlho neudrží. __ dá sa nájsť na YT

• 6.7.2012  18:10
    Trieda 9.A (TV seriál) (2011)

výborne, ďakujem. Školstvo je problematické, nerieši sa poriadne, zabúdame naň a predsa všetci ním prejdeme a sme ním silne ovplyvnení v živote. V Škole strávime svoju najskoršiu mladosť. Ale zabúdame, aké to tam je. Pohľad späť je preto prínosný, aby sme na znovu zamysleli. Ľutujem však, že epizódy neboli dlhšie. Za 30 min. sa nedá predstaviť všetko poriadne. Trošku viac zo školského prostredia by sa mi rátalo. Čo silne oceňujem je, že sa snažil zobraziť striepok života. Skutočnosti. Snažili sa ukázať, že motivácie týkajúce sa školy sú iné, že naše zázemie hrá silnú rolu, že nás rodičia môžu navádzať, pobádať k lepšiemu. Výber prostredia je výborný, pretože ľudia s vzdelaním na dobrej škole môžu vidieť, že nie všetci majú to šťastie. A môžeme sa snažiť pochopiť ich pohnútky, ktoré stoja ich cieľmi. Vidíme ich ciele. A sú krásne oprávnené. Nemusíme siahať k hviezdam, aby sme boli šťastní. Ani vysoká škola to bezpodmienečne nezaručuje. __ Je milé vidieť mladších, ako sa učia, robia chyby, ako menia mienku, ako sa učia robiť závažnejšie rozhodnutia, ako hrajú sami pred sebou, ako sa učia byť samým sebou, spoznávajú sa. Nemôžem povedať, že sa v nich vidím ale pamätám si v niektorých momentoch aké to bolo. Asi bolo rozumné od tvorcov, že si vzali príbeh zo ZŠ. Tam sme ešte všetci na jednej lodi, na SŠ sa už výraznejšie diferencujeme, už sme zaradení do soc. triedy. Ale aj pohľad na iné SŠ než na akú som chodila ja, by ma veľmi zaujímal. Výborne, ďakujem! Aj na budúce.

• 6.7.2012  17:52

3,5-4*__Jemný pomalší TV príbeh. Veľmi sa mi rátalo, že sa 99% filmu z toho nesnažili spraviť viac a že brali do úvahy deti. Ich rozkošné, občas viditeľne strojené ale predsa milé hranie je veľkou devízou celého filmu. Záver to trošku pokazil. Je milé, ak nie vždy ide vo filme iba o hľadaní protějšku. Ide o klasické téma ale detský pohľad možný klišoidný pocit mierni.__Dá sa vidieť na YT.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9