• Romantický

Nadějná mladá žena (2020)

Staré veci sa vracajú i zaceľujú. Satisfakcia, ktorú ponúka len film. Vďaka zaň. Dúfam, že si ho pozrie čo najviac ľudí. This gotta stop.

Souboj (1991)

Connection matters. Prekvapivo príjemný film s krásnou myšlienkou.

Kouzelný svět Davida Copperfielda (2019)

Svieža adaptácia. Príbeh je svižne posúvaný dopredu. Spomienka, či realita sa prelínajú - filmoví diváci sú doslova prenesený na miesto príbehu, cítia z neho vietor vo vlasoch, či vidia, čo autor príbehu rozpráva. Predstavujem si, že toto je filmové stvárnenie toho, ako za Dickensa čitatelia silno prežívali príbehy jeho kníh. Vďaka Bohu za neuveriteľné obsadenie. Každý charakter bol tak výrazný a odlišiteľný, že "Davida" úplne chápeme, ako si vedel zapamätať každého typické maniere a tak byť pútavým rozprávačom. Vtipná takmer až grotesknosť, aj ťažkých situácií (vyberači dlhu berú hodiny od p. Micawbera), zábavne trefné repliky film úžasne odľahčovali. Obľúbený citát: "She was a clever woman. She brought everything to a grindstone and sharpened it as she has sharpened her own face and figure over the years. She was now all edge." (O nabrúsenej/ pichľavej/ drsnej dokonalosti) Som nadšená, ako už dlho nie.

Malé ženy (2017) (seriál)

Ďalší náhľad na rodinu. Potešil ma priestor, ktorý venovali Beth. Prvýkrát som porozumela jej rozpoloženiu, odhodlaniu pomáhať, vnútorným bojom a prečo i ona bola silná, i keď inak ako sestry. ___ "We are both aunts."..."The world should be kinder to those of us. Our lives are not without purpose."

Niet inej cesty (1968)

Život jedného tvorený z čriepkov života mnohých. Film veľmi zaujímavo zachytáva motivácie, túžby, obavy i nepriamych účastníkov revolučného diania- aby starenke vojaci nezničili variaci sa lekvár, revolúcia kazí business ženám ulice, hrajúci sa chlapci napodobňujúci vojenskú kapelu, žena kritizujúca vojakov spievajúcich po nemecky prepletajúca slovenčinu nemeckým "ach so", rabujúci povstalci, pomsta vojakov, nedbalosť polície o situáciu, tá má prácu za každého režimu, skaza revolúcie očami Štúra... Čriepky životov je však občas náročné pospájať do deja, porozumieť premenám- prečo revolucionári bojovali s či proti Maďarom a Rakúšanom. Táto náročnosť, zložitosť vyznať sa v postavách spolu s úsilím pochopiť hutné dialógy však našťastie spôsobili potešenie vďaka zaujímavej zápletke.___ Rozmýšľala som, prečo bol film zakázaný. ( Pár vždy platných výrokov: "Moc uznáva iba poslušnosť, slepú poslušnosť bez myšlienky." "Či to vždy tak bolo, že sa okolo politiky motalo toľko pochybných existencií?" "A nech sa naši ľudia neukazujú v uniformách. Mám rozkaz, aby Ríša vyzerala, ako slobodný štát.")___ Nezvyčajná atmosféra podporujúca zápletku, vizuálna pôsobivosť i opakujúce sa krásne hudobné motívy zanechali hlboký zážitok.

Vojna a mír (2016) (seriál)

Ako sprostredkovať veľkolepé dielo širokému publiku? Povinné čítanie, viac než 1 000 strán, historická dráma... Námet je „zaťažený“ povesťou akoby náročnej zatuchnutej literárnej klasiky. Výsledkom sú rozporuplné autorské rozhodnutia. Pozitívne i tie menej priaznivé. Ak sa divák nechytí na začiatku, tak seriálu nedá druhú šancu. A tak vidíme zo začiatku hedonistický život, spoločnosť v prebytku, intrigy, rozprávkovú naivnú romantiku, explicitnosť, vypäté vášne všetkého druhu... Čistá široká cieľovka. V ďalších dieloch ide našťastie aj o niečo viac.___ Som presvedčená, že nemá zmysel doslova kopírovať predlohu. Stačí sa pozerať adaptácie od BBC zo 70-80-tych rokov. Nové spracovanie má priniesť nový náhľad na látku. A to táto verzia skutočne priniesla. Väčšia vyhranenosť, „prifarbenie“ charakterov môže byť prínosom. Pre jednoznačnejšie porozumenie spletitosti vzťahov. /Ak niekto nemá chuť lúštiť narážky./ A naopak iné vzťahy seriál nezobrazuje miestami tak romanticky a priamočiaro ako v knihe ale iba príjemnými náznakmi.___ Ako klad preto považujem skratku v ďalších dejových líniách v prospech atmosféry. Je nutné ukázať nielen, že sa Nikolaj zúčastnil svojej prvej bitky ale aj jeho stratu odvahy, či to, že nechcel stratiť tvár pred svojimi známymi. Pes vo vojne, pomalosť plynutia času v depresii, protirečenie si vlastnému odhodlaniu zmeniť sa, lúpenie a nepokoje, užívanie si každého kúsku jedla... Tiché zábery vypovedia viac, než dialóg. (I keď bolo toľko nedostatočne využitých metafor, príležitostí.. ach.. nebo nad Slavkovom, vyschnutý strom...)___ Konečne ďalšia generácia spozná z inej strany Vojnu a mier. Štýlom blízkemu tejto dobe. Čo môže primäť ľudí pozrieť si staršie seriály, filmy, prečítať predlohu. Predsa len, meniace sa charaktery i názory v priebehu vekov, zlo a dobro v každom človeku, úvahy o tak večných otázkach a skutočných stránkach života- to stojí za to skúmať ďalej. Teším sa možno opäť o 10-15 rokov na ďalšiu verziu.

Veselá vdova (1934)

"Do you realize that she is in every cow in the country for 52 %?" A tak som si uvedomila, že to nebude len tak hocijaký film. Bystré korenisté dialógy, nečakané drobné zvraty a komika. (Scénka s kávou, telegramy, opisy deja...) Hlavný pár vyžaruje charizmu. Vizuálne potešia nielen úchvatné tanečné scény ale i kostýmy poddaných a tanečníkov (Arméni?), účes a make-up žien (30-te roky). Veľmi príjemné nečakané prekvapenie.

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Rôzne motivácie prepracovaných charakterov, každý diel ako úvaha nad danou témou. Treba byť veľmi vnímavý, mnohé nepatrné náznaky majú veľký význam. Takúto pridanú hodnotu len tak nevidno.

La Chartreuse de Parme (2012) (TV film)

Sláva románu či veľkolepé lokácie a výprava nedokážu skryť mizerné a lacné spracovanie látky, ktorá vyznieva ako historická telenovela. Ach.. i ten očarujúco nádherný muž (Argentínčan Díaz) je z nej akoby vystrihnutý. K tomu pridáme dlhé ničnehovoriace pohľady, jednoduché klišoidné repliky, bezcenné pikantnejšie scény, natiahnutý dej... Mám dojem, akoby všetky možné podnety, v ktorých sa postavy mohli preukázať ako mysliace bytosti s charakterom, skrátili/ vypustili pre prospech priamočiarych pohľadov, scén, ktoré divák rád uvidí a ich očakáva. Napr. čo sa udialo s Fabriziom vo vojne, keď ho tá skúsenosť mala zmeniť? V čom spočívali dvorné intrigy? Ide skutočne iba o postavu Giny a o to, kto získa ministerské kreslo? Nie je v tom niečo viac? Prečo je väčšina postáv tak jednoducho manipulovateľná? Postavy nám rozdelili na dobré a zlé. Na rozmýšľajúce a cítiace/ impulzívne/ idealistické. (Dozvuk romantizmu?) Nejakým zázrakom sa veci spočiatku vyvíjali tak, ako postavy chceli a bez odporu okolia. (Ako to, že gold-digger Gina príde k majetku bez povinností?) Dej sa neposúva, točí sa len okolo intríg a malicherností. Čo v prvej časti bolo nesmierne unavujúco nudné. Druhá časť našťastie prináša nové prostredie väznice i novú i keď romantickú zápletku. Opäť nám nie je predstavená motivácia postáv konať ako konajú. Tak sa spolieham, že to je starý známy romantizmus a impulzívnosť. Znovu však nevidíme výraznejší vnútorný boj a rozkol postáv potom, čo museli prekonať prekážky. (Čo prežívali milenci po odlúčení?) Obávam sa, že píšem namyslene, veď je to veľkolepá adaptácia, koprodukcia. Musela stáť ohromné prostriedky, ktoré na obraze sú úžasne vidno. No o mnohých elementoch príbehu sa rozhoduje asi v prospech publika než podnieteniu úvah, čo ma mrzí. Ich vynechaním sa dostávame k fantastickému príbehu, ktorý môže byť zasadený do ľubovoľného prostredia. Pretože väzby na možné problémy spoločnosti či človeka boli (z môjho pohľadu) odstrihnuté.

The House of Mirth (2000)

Kritický pohľad na ľudí, ich vypočítavosť, závisť, pomstychtivosť, pretvárku, pokrytectvo. Lily, tiež člen tejto spoločnosti sa na jednu stranu snaží hrať podľa očakávaní, potrebuje sa/ chce sa výhodne vydať. No ide proti tradícii, keď z jej rozhodnutia zanecháva možnosť manželstva z lásky. Na druhú stranu odmieta podľahnúť správaniu, aké jej ostatná závistlivá (?) spoločnosť prisudzuje. Jej povesť je tvorená pomyselnými škandálmi, klebetami. Tie vznikajú jej nedomyslenými pobytmi s mužmi osamote, pohybmi peňazí, keď Lily nevidí, ako to môže vyzerať pre ostatnú spoločnosť. ("What is truth? When a woman is concerned, it is a story that is the easiest to believe.") A tak jej povesť, ktorú nie je schopná napraviť (ako?) ničí postavenie v spoločnosti, v ktorej Lily stráca schopnosť plávať. Je obeťou ľudských žiadostí, žiarlivosti a nečistých pokryteckých hier. Nechce využiť nečestné príležitosti, lebo by poškodili iných, i keď jej by priniesli úžitok. Je to jej naivita, snaha o čestnosť či nezávislosť, alebo že nechce využívať pomoc tých pár verných priateľov? Lily nedokáže odolať a berie riziko, hazarduje. Je optimista života, keď vždy dúfa v lepšiu výhru? - Že nájde ešte lepšieho možného manžela, že ďalšou výhrou v kartách splatí svoje dlhy? Že jej investícia pomôže vytrhnúť sa z oprát života danými nízkym príjmom od tety? She always takes the risk. Aj omylom. "What luck!" "Good luck?" - prvé repliky filmu sú jeho definíciou. Film je pre mňa zaujímavý premenou názorov človeka (tu na manželstvo, spôsob zaobstarania si živobytia) a predsa možnou stálosťou, pevnosťou charakteru (neškodiť druhým, nešíriť klebety, nepomstiť sa, i keď má príležitosť). A fascinujúce i keď veľmi smutné sú zlomyselné detinské hry, ktoré jedine ničia životy druhých.