Mission: Impossible - Fallout (2018)

Z Rogue Nation jsem byl nadšený, ale tady jsem měl neodbytný pocit, že McQuarrie vykrádá sám sebe. Navíc mi trochu dělaly problémy přepálené špionské hry s maskami, nenabitými pistolemi a tak podobně. Notabene některá rádoby překvapivá odhalení byla dlouho dopředu avizovaná. Nicméně tohle je o akci a ta byla opět špičková rvačkami počínaje a honičkami snad ve všech dopravních prostředcích konče. Vyšlo i doplnění osvědčeného hereckého týmu o Cavilla či Vanessu Kirby, takže nakonec jsem spokojen. Ale myslel jsem si, že budu spokojenější. 75%

Equalizer 2 (2018)

Akční stránka je slušná. Nejedná se sice o nic, co by mě vystřelilo z ponožek, ale Denzelovi to krosení s tváří pokerové hráče sedí a třeba závěrečný vichřicový souboj měl něco do sebe. Nijak neurážela ani omletá zápletka či kýčovité vedlejší linky, ačkoliv ten stařecký závěr si mohl Fuqua odpustit. Co mi ale lezlo nebetyčně na nervy byla Washingtonova snaha dělat tátu floutkovi od vedle. Tahle postava tu byla naprosto zbytečná a sloužila jen k natahování stopáže. A v mém případě i k pokaženému celkovému dojmu. 60%

The Haunting (2018) (seriál)

Ne že by se mi Flanaganova tvorba po Oculusu nelíbila, ale pořád jsem čekal na nějakou pecku, která mě zarazí do židle a ta nepřicházela. Až teď. Co se týče atmosféry, nástupů a vizualizace strašidel či lekaček, tak není vůbec co vytknout. Takhle to dokáže už jenom Wan a celkem záhy jsem přestal jednotlivé epizody sledovat po setmění. Ale v tomto případě se nejedná o pouhý duchařský horor, ale i o hutné rodinné drama o vzájemném odcizení, které hororovou linku v lecčem předčí, byť jsou obě roviny neodmyslitelně spjaté. S tím úzce souvisí i dokonale napsané postavy sourozenců, kdy je každý úplně jiný, ale zároveň je z nich cítit vzájemné pouto a to platí jak pro dětské, tak dospělé verze všech hlavních hrdinů a hrdinek. Na tom má zásluhu skvěle odvedená práce při castingu, který nemohl být lepší. A nakonec mi sedl i styl vyprávění, kdy se přítomnost prolíná s minulostí a vzájemně se doplňují. Jediné, čeho jsem se trochu bál, byl konec, který často dokáže dobrý dojem pokazit, ale ani tady nejsem zklamán a dá se říct, že mě Flanagan skoro rozbrečel. Pro mě jednoznačně nejlepší hororový seriál vůbec a zároveň jeden z nejlepších žánrových počinů napříč věky. 100%

Possum (2018)

Sean Harris s výrazem hroutícího se člověka pobíhá kde se jen dá a střídavě zahazuje a zase sbírá tašku, z níž občas vytáhne docela děsivou loutku. Ani pořádně nevím, o čem to celé bylo, ale fakt je ten, že zneklidňující atmosféru si film udržuje od začátku až do konce. Nějaký doslovnější děj by ale neškodil. 50%

A.X.L. (2018)

Celkovým pojetím to na mě působilo jako klučičí dobrodrůžo z 80. a 90. let. Problém je, že dnešní mládežníky to těžko osloví. Ale mě tahle pohádka o kamarádství kluka a bojového robopsa docela bavila. Hlavní zásluhu na tom má zejména čoklík, který se vizuálně vydařil a bylo ho hodně. A nic moc jsem neměl ani proti hercům. Ne že by se jednalo o nějaké extra talenty, ale svoje role odehráli celkem solidně a nelezli mi na nervy. Nic k zapamatování, ale za tu trochu nostalgie to stálo. 60%

BlacKkKlansman (2018)

Pokud by se Spike Lee držel komediálně-kriminální linky, bylo by to fajn. Najdou se tu důvody pro zasmání a infiltrace do Klanu je podaná víc než uspokojivě. Jenže nebyl by to Lee, aby se neangažoval, takže se tu pořád dokolečka otřepává bílý rasismus ve všech jeho odstínech a to tak doslovně, že to leze nebetyčně na nervy. No a samotný závěr je úplně na přesdržku. Herecky mě film nezklamal, pokud nepočítám jednu výjimku. Ale ta je bohužel dost zásadní. Mladý Washington mi tady připadá jako další protekční hollywoodské dítko, které se veze na tatíkově jménu. Dokázal bych si vzpomenout na půltucet jiných herců, kteří by to zvládli lépe. Naopak mě bavil Adam Driver, jehož jinak moc nemusím a také přehrávající Jasper Pääkkönen, který vystřihl vyšinutého jižanského vidláka s naprostým přehledem. 60%

Alien Predator (2018) odpad!

Původně jsem se na tohle nechtěl vůbec dívat, ale mizerné hodnocení mě přimělo dát tomu šanci. A zklamán rozhodně nejsem. Je to totiž snad první film od Asylum, kde hrají prim dialogy. Jedná se o skutečnou mňamku.

The Dark (2018)

Pokud by film zůstal v rovině "dvě děti prchají lesem a krosí všechny dospělé, které potkají", bylo by to OK. Gore se mi jevilo celkem solidní a holčičí maska, byť mohla být trochu vymazlenější, také ušla. Jenže filmaři si zvolili i druhý pohled, ve kterém se hlavní hrdinka snaží znovunalézt sebe samu a tady silně tápali, což se odráželo především na mizerných dialozích. A těch tu byla fůra. Jinak pokud se těšíte na Markovisce, tak ten se tu objeví tak na pět minut. Průměr. 50%

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Jason vs. Megalodon je žraločina plnící do puntíku žánrová pravidla bez jakékoliv výraznější odchylky. To by ani tak nevadilo, protože žralok je docela sympaťák a byť by mohl tropit větší neplechu, bylo jeho blbnutí celkem uspokojivé. Nicméně má to dva zásadní mínusy. Tím prvním je stopáž, která je nesmyslně přetažená a jen zvýrazňuje naprostou scénáristickou tupost. Druhým negativem je PG-13. Dělat žraločí horor bez okousaných lidí je faux pas a třeba šikmooký plankton u pláže si o nějaký výživný masakr vyloženě říkal. Zejména tlustý chlapeček. No a taky zamrzí, že trochu víc prostoru nedostala oliheň. Kouknout se na to dá, ale druhý díl mi přijde jako naprostá zbytečnost. 55%

Hurikán (2018)

Společné prvky s Tmavomodrým světem se jistě najdou, ale je to spíš proto, že osudy českých i polských pilotů byly podobné, než že se filmaři snažili něco okopírovat. A mě se to líbilo. Jasně, pokud člověk hledá mouchy, tak je najde, ale tady nejsou zase až tak viditelné. Na leteckých soubojích je sice vidět chybějící finance, ale i tak si s nimi tvůrci poradili celkem solidně. Co se týče příběhové linky, tak ta tu prakticky chybí, ale jednotlivé epizody ze života příslušníků 303. perutě jsou vykreslené dostatečně zábavně a to platí i pro pozadí vzniku samotné letky. Výhrady nemám ani k hercům a je fajn, že je tu vedle angličtiny hodně slyšet polština, přičemž dojde i na nějaká česká slovíčka. K tomu mám ale asi jedinou větší výhradu. Vykreslení Josefa Františka je v naprostém rozporu s tím, co o něm říkali současníci. Tady mi občas připadal téměř jako záporák. Ale dalo se to nakonec přežít. Hurricane rozhodně nebude atakovat přední příčky žebříčku válečných filmů, ale z mého pohledu se pořád jedná o slušnou zábavu. 75%