Aljak

fallen angel

<< předchozí 1 2 3 4 19 36 54 71
    • 17.8.2017  17:56
    Dishoom (2016)

Akčné filmy nemusím, ale raz za čas na prestriedanie si nejaký pustím. Väčšinou ma znechutia zakaždým tie prehnané akčné scény a hyperbolizované vizuálne efekty, a inak to nebolo ani v tomto prípade. Zápletka bola slabučká, hoci spočiatku som myslel, že by sa z toho mohol vykľuť nejaký zaujímavý thriller, no bohužiaľ, nevykľul... Jacqueline Fernandez ma akosi vôbec nebavila, takže ani ženská "hrdinka" nezlepšila celkový dojem z filmu. Ale tak nebolo to zas až tak úplne na zahodenie, niektoré veci boli vcelku fajn. Najviac sa mi asi páčili kulisy (väčšinou Abu Dhabi, ale aj ikonické Aït Benhaddou), takže aspoň toto chválim. Ale inak, žiadna sláva...

• 16.8.2017  18:59

Rozprávka o Marťanovi a Pozemšťanke... Námet síce zaujímavý aj pre náročnejšieho diváka, ale ten príbeh bol asi skôr určený pre deti a mládež. Nehovorím, že to bola nuda, len to bolo celé akosi v mnohých ohľadoch naivné. A to teraz nenarážam len na tisíc fyzikálnych a biologických absurdností, ale aj na to impulzívne správanie hlavných postáv. Nehovoriac o tom, že Asa Butterfield ma absolútne nebaví. Britt mám rád, ale tu mi prišla taká nijaká. Každopádne, aspoň ten námet za niečo stál. Inak žiadna sláva...

• 16.8.2017  13:59

Toto znelo podľa popisu veru dosť lákavo a zaujímavo. A napokon zdanie našťastie neklamalo. Prvá polovica bola super, potom moje nadšenie trochu upadlo a nezostávalo mi nič iné ako krútiť hlavou nad tou absurditou - avšak napokon to predsa len bol všetko inak! Už som sa naozaj miestami naozaj obával, že celý ten super námet a zápletku takto trestuhodne zahodili, no ten záver to parádne zachránil - dokonca to všetko dávalo aj logiku a zmysel (a to už je čo povedať). Napokon teda nadpriemerné dojmy, hoci tamten spomínaný úpadok v polovici filmu spôsobilo trochu rozporuplné dojmy. Takto zostať väzňom vo vlastnom dome, to musí byť teda fakt na nervy. Všetko "na dosah" a pritom "v nedohľadne". Inak, herecké obsadenie ma nijako extra nezaujalo, ale tak na druhú stranu lepšie ako nejaké opozerané tváre mladých hviezd.

• 16.8.2017  11:34

Na americkej scéne komédií je už naozaj ťažké nájsť nejaký originálny námet, kde by ten humor nebol až tak veľmi plytký a úboho teatrálny. How to Be a Latin Lover bolo napriek všetkým klišé a schematickosti celkom vydarené a v porovnaní s inými súčasnými komédiami to bol nadpriemer. Totiž, viacero scén a taktiež dialógov bolo skutočne vtipných a aj celý námet mal v sebe kus originality, ktorá tak nevyhnutne chýba väčšine americkej komediálnej tvorby. Eugenio Derbez sa predviedol v celkom dobrom svetle, inak mi svojim hereckým prejavom pripomína dosť Russella Branda, akurát v takom latino prevedení :)

• 15.8.2017  19:53
    Wakefield (2016)

Aj vás by zaujímalo, ako by sa správali vaši blízki, keby jedného dňa zmiznete bez jedinej stopy? Skvelý námet aj s pôsobivou zápletkou. Do cca polovice som bol skutočne nadšený, ale potom to akosi celé upadlo do Howardových úzkostných vnútorných monológov a predstáv o tom čo sa všetko deje a nedeje. Prvé dni, možno 1-2 týždne, bolo určite zaujímavé sledovať vývoj ohľadom správania rodiny zmiznutého manžela / otca. Len potom to stratilo tú prvotnú atmosféru a išlo to skôr kdesi do témy tuláctva a psychického úpadku (samozrejme, pod ťarchou vzniknutej situácie). Sám som bol zvedavý kam až to celé Howard nechá zájsť, no celkovo mi už tá druhá polovica filmu prišla dosť dejovo rozpačitá. Myslím, že by sa s takýmto námetom dalo pohrať aj lepšie. Objektívne by som dal 3*, ale za ten zaujímavý námet dávam hviezdičku navyše.

• 15.8.2017  13:49
    Lekce (2014)

Zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia... Teoreticky by to mohol byť skvelý film, pretože ústredná zápletka a vnútorná dilema pani učiteľky mali dobré predpoklady na kvalitnú sociálno-spoločenskú drámu. ALE prakticky to bolo napokon pod hranicou priemeru, najmä kvôli tej zdrvujúcej takmer bezemočnej chladnosti, a akosi mi to celé prišlo dosť nevýrazné. Na to aké má tento príbeh predpoklady v morálnom ale i sociálnom ponímaní, tak to bolo dosť mimo toho obrovského potenciálu. Škoda-preškoda.

• 14.8.2017  11:04

Ďalší z hlbokých príbehov o nespravodlivosti, ktoré napísal sám život. 27 rokov to trvalo, kým André s vypätím všetkých síl a času vyhrabal spravodlivosť z útrob ľahostajnosti súdov a úradov, ktoré pravdu pochovali pod zem spolu s nebohou Kalinkou. André sa nevzdal, bojoval, a napokon aj zvíťazil. Aj keď sa obávam, že keby tamten hajzlík Krombach nebol taký chamtivý a nenásytný, tak by ho nedokopali za mreže dodnes... Čo sa týka filmu ako takého, so spracovaním som v podstate spokojný, aj s hereckým obsadením a gradáciou deju. Akurát miestami by som ocenil, keby to išlo aj viac do hĺbky emócií a psychológie postáv. Nechcem tým povedať, že by to bolo povrchné, ale niektoré situácie by si zaslúžili určite obsiahlejšie emočné vypätie. Aj keď na druhú stranu, radšej toto ako keby mal byť z toho nejaký uplakaný doják.

• 13.8.2017  23:19

Naozaj dobrých romantických komédií je v americkej produkcii ako šafránu, tak treba oceniť každý čo i len výnimočný počin - a medzi ne by som napokon kľudne zaradil tento zaujímavý film z právnického prostredia. Hra na mačku a myš fungovala na výbornú, do toho motív pomsty a vypočítavosti v kontraste s láskou, a dvojica charizmatických hlavných postáv - to všetko ťahalo tento film do nadpriemernej úrovne. Miestami to síce pôsobilo trochu strojene a afektovane, ale to nič nemení na tom, že to bola jedna z tých lepších romantických komédií, ktoré aspoň svojou originalitou v mnohých ohľadoch vybočovali z klasickej tisíc krát obohranej šablóny.

• 13.8.2017  23:06

Podivné, veľmi podivné. Až mám pocit, že práve tá podivnosť vyniesla tomuto filmu také vysoké hodnotenia. Nuž, obávam sa, že ja takéto výstrelky akosi neviem oceniť a mne osobne tento film nič nepriniesol. Možno, že to má celé nejaké tajné posolstvo, ale bohužiaľ, mne sa ho odhaliť nepodarilo. Ale tak aspoň 1* za tú prírodu a rozprávajúcich ľadových medveďov.

• 13.8.2017  20:01
    Wilson (2017)

Podobne ťaživá a depresívna atmosféra ako pri Johnsonvom predchádzajúcom filme The Skeleton Twins. Akurát toto vyznievalo miestami ako skutočná tragikomédia. Dvojica Wilson a Pippi naozaj pobavili (hoci viac v tom sarkastickom ponímaní) - tie ich dialógy a občasné "výkriky do tmy" vedeli na jednu stranu pobaviť a na druhú stranu aj dojať k ľútosti. Len škoda, že niektoré fázy príbehu boli slabšie a nie až tak vydarené. Ale čert to ber, takýto depresívno-sarkastický žáner mám ja rád, takže sa prikláňam k 4*.

• 12.8.2017  14:34
    Lady Macbeth (2016)

Tak tomu sa povie "sila lásky" resp. posadnutosť. Presne takéto postavy ako Katherine (alias Lady Macbeth) ma vždy fascinovali - postavy, ktoré sú pre svoje sny a túžby ochotné spraviť čokoľvek, a pritom všetkom keď už ide do tuhého, tak vedia nahodiť ten výraz tváre obete okolností. Florence Pugh to dokázala zahrať naozaj znamenito. Dejová línia síce úplne priamočiara (čo ja až tak neobľubujem), ale zato tie zlomy stáli za to. Navyše aj natočené to bolo kvalitne. Ešte dlho budem mať v pamäti ten záverečný zronený výraz v Katherininej tvári, no kto by jej neveril?

• 11.8.2017  10:49

Tragikomédia ako sa patrí! Keďže pracujem na železnici, tak mi toto prostredie bolo o to bližšie. Postavy viac ako len sympatické, rovnako aj tie dejová línia, ktorá je ukotvená v rušňovodičskom remesle. Očakával som oveľa plytkejší príbeh, ale napokon to malo dosť emotívny základ, ktorý bol vyvážený situáciami a dialógmi plnými dôvtipu a symboliky. Takže z tohto pohľadu veľmi svieži, no zároveň smutný film = znamenito zvládnutý kontrast. Film ma bavil, akurát škoda, že niektoré časti deju neboli viac obsiahle a celý príbeh bol vtesnaný do skromných 85 minút.

• 10.8.2017  20:05
    Aamir (2008)

Princíp rovnaký ako pri Phone Booth, akurát tu išlo o niečo úplne inšie a nebezpečnejšie. Miestami tomu dosť chýbala logika a niektoré tie miesta kam Aamira posielali boli úplne odveci a nemali žiadny vplyv na tú moslimskú "krížovú" cestu, hoci tým asi ten šéf chcel len docieliť to, aby si Aamir spomenul na to odkiaľ pochádza a videl všetku tú biedu v mumbaiských uliciach. Ale beztak, napätie hodné kvalitného thrilleru prišlo akurát tak na konci, kedy sa okrem nečakaného odhalenia objavila aj obrovská dilema hlavného hrdinu. A ešte by som rád vyzdvihol výborný herecký výkon sympaťáka Rajeeva Khandelwala. Škoda, že to celé nebolo také dobré ako tá záverečná fáza.

• 10.8.2017  14:52
    Raabta (2017)

Fúha, tak to bola poriadna zlátanina, ktorá pôsobila strašne neprirodzene a celkový dojem tým dosť utrpel. Námetovo a formátovo to síce nebolo až také zlé, ale čo sa týka deju, okolností a výstredných mužských postáv - tak to bola naozaj kotva, ktorá to ťahala silno dole. Nemôžem si pomôcť, ale neznášam takéto excentrické typy mužov ako boli Shiv a Zakhir, takže s ani jedným som v tomto nesympatizoval, a v postate ani s "princeznou cnosti" Sairou. Jediné, čo v tomto filme asi jasne bodovalo, bol úryvok z minulých životov, ktorý pôsobil vizuálne veľmi vydarene a malo to v sebe silnú atmosféru. Bohužiaľ, to čo sa odohrávalo v súčastnosti, bolo do veľkej miery tuctové, a napriek zaujímavému námetu prepojenosti minulých životov, to u mňa akosi neslávilo úspech.

• 9.8.2017  23:14

Je ťažké nájsť lásku, ale stratiť ju, je jednoduché... V podstate som čakal priemernú romantickú komédiu, ale napokon vcelku milé prekvapenie - najmä svojim dramatickým rozmerom. Švajčiarsky začiatok bol síce trošku tuctový, ale potom sa to parádne rozbehlo a už to bolo len lepšie a lepšie, teda až na ten zas mierne tuctový záver. Celý film bol v podstate postavený na karmickom princípe zlomených sŕdc a odpustenia, takže samo o sebe to bola relatívne jednoduchá schéma, no zároveň dejovo zložité. A síce, tie roky života so zlomeným srdcom spravili svoje, a tak to odpustenie nie je zas až tak prosté ako by sa prvotne mohlo zdať. Po toľkých rokoch traumy zrazu prichádza ku konfrontácii, a sám som bol prekvapený ako to celé prebiehalo, hoci mi tie konečné odpustenia prišli tak trochu naivné (aj keď to malo logiku). Ale treba uznať peknú pointu v tom, že človeku dôjde ako ublížil niekomu, až keď sa ocitne v jeho situácii. Ranbira moc neobľubujem, ale napokon bol celkom znesiteľný. Ale aj tak ma najviac bavila Bipasha Basu s postavou Radhiky resp. Shreyi. Celkovo to bolo však milé prekvapenie, až na niekoľko tuctových zvratov. No filmy o zlomených srdciach ma vždy akosi dokážu zaujať (zrejme to bude osobnou skúsenosťou).

• 9.8.2017  14:53

Tématicky síce zaujímavé, ale filmovo naozaj dosť priemerné. Pri takomto filme som čakal akosi väčšie vypätie emócií, ale bohvie prečo to pôsobilo tak vlažne. Inak, záver je naozaj na zamyslenie. Normálne by ma zaujímalo, koľko ľuďom predčasne uzavreli diagnózu (BPI, schiza, a pod.) s tým, že mali napokon túto autoimunitnú háveď. Inak, asi nie som jediný komu Chloë do hlavnej úlohy akosi nepasovala, keďže vizuálne mi pripomínala skôr stredoškoláčku ako serióznu novinársku vychádzajúcu hviezdu. Ale zas nebola až tak úplne márna ako som spočiatku čakal. Najviac ma z toho celého filmu aj tak bavil doktor Najjar, ktorý zachraňoval nielen Susannah, ale napokon aj celý dejový spád, ktorý sa už ocital pomaly ale isto na mŕtvom bode.

• 31.7.2017  22:03

Disney sa zhostil úlohy nového prevedenia slávnej klasiky naozaj znamenito. Vizuálne prevedenie bolo fantastické, hoci niektoré akčné scény boli zas dosť za hranicou môjho vkusu. Ďalšia vec, čo mi prekážala, bolo to muzikálové poňatie tejto rozprávky, ktoré mi tam akosi vôbec nepasovalo, ale našťastie to bolo len zopár songov, a niektoré dokonca boli aj vcelku obstojné. Čo sa týka hereckého obsadenia a stvárnenia postáv, tak tu je na mieste veľká pochvala. Dokonca aj scenár sa dočkal kvalitnej dramatizácie, ktorá tomu dodala patričný spád. Takže celkovo viacmenej spokojnosť, teda so spomínanými výhradami.

• 29.7.2017  14:32
    To the Bone (2017)

Áno, anorexia je závažná téma, o ktorej treba točiť filmy! Medzi mladými dievčatami je to už pomaly civilizačná choroba, a tak treba tomuto problému venovať zvýšenú pozornosť - aj prostredníctvom filmového plátna. Čo sa však týka tohto filmu, mňa osobne ničím extra nezaujal. Začiatok bol veru sľubný, zaujímavé postavy, aj základ pre príbeh - ale akosi sa to nikde nerozvíjalo a zostalo to stále v tom istom kolotoči s jemným spádom v deji, bez výraznejších zlomov. Takže z tohto pohľadu to celé prvotné nadšenie zostalo pohltené tou nevýraznosťou. Navyše, postava excentrického Luka mi išla extrémne na nervy - presne takýchto ľudí, čo za každú cenu chcú vnášať všade umelý optimizmus, veru nemusím. No škoda toho, čakal som oveľa viac, takže akurát tak 1* za sľubný základ.

• 28.7.2017  12:38
    The Promise (2016)

Nemôžem si pomôcť, ale historické filmy ma proste takmer za každým dostanú. Obzvlášť, keď je príbeh postavený na skutočných dejinných súvislostiach alebo aspoň v reálnom dejinnom kontexte s dobovými reflexiami ako sú kostýmy, reálie, vzhľad miest, a pod. No a tento film to dokázal napokon úplne všetko poňať tak, aby som mohol konštatovať moju veľkú spokojnosť. O arménskej genocíde sa toho už popísalo dosť - a zďaleka to asi nebolo až tak jednoznačné ako si mnohí myslia, ale jedno je isté - tak ako pri každej vojne, aj tu trpeli najviac bežní a nevinní ľudia. Čo sa filmového príbehu týka, tak nemám žiadne väčšie výhrady, hoci niektoré reakcie postáv boli dosť neuveriteľné (najmä Chrisove priateľstvo k Michaelovi napriek tomu čo si všimol), ale inak ma zápletka so zakomponovanou lovestory aj so všetkým ostatným naozaj bavili. Takže chválim a s čistým svedomím dávam 5*.

• 27.7.2017  21:31
    The Bad Batch (2016)

A takto to dopadne, keď niekto popapá príliš veľa psychotropných látok. Nie, nenarážam na žiadnu z postáv (hoci aj medzi nimi sa našli kadejaké indivíduá). Ana Lily Amirpour musí mať zrejme bezhraničnú fantáziu, no zaujímalo by ma, či na tento film došla s čistou hlavou (tipujem, že nie). Žasnem nad tým, aké chujoviny už dokážu niektorí natočiť. Nič proti moderným žánrom, ale toto proste nie!

• 26.7.2017  21:33
    Dhobi Ghat (2010)

Mumbai aj s Dhobi Ghatom som navštívil začiatkom roka - o to väčší zážitok boli pre mňa tieto scenérie rušného veľkomesta na pozadí tohto zaujímavého príbehu popretkávaného až nevídanou nádielkou platonickej lásky. Jednoznačne najcharizmatickejšou postavou bol pre mňa Munna - taký nedocenený dobrák plný túžob, a po spoznaní sympatickej Shai, aj plný lásky - žiaľ, platonickej (ale tak to bohužiaľ býva). Ale celkovo mal tento film parádnu atmosféru, to treba uznať. O každej z týchto štyroch postáv (Arun, Shai, Munna a Yasmin) by sa dal kľudne natočiť aj samostatný film - alebo sa ešte viac ponoriť do tejto vytvorenej fúzie - rozhodne by ešte bolo o čom...

• 26.7.2017  18:57

Podľa popisu to znelo vcelku lákavo, ale napokon bol film po dejovej stránke dosť priemerný a tá mysteriózna fáza na konci už bol len akýsi zúfalý pokus o dramatizáciu. Vďaka Marion to bolo predsa len hneď znesiteľnejšie - neuveriteľná žena. V tomto prípade bola tá jej postava dosť pomätená, no musím uznať, že to zahrala veľmi obstojne a tie jej hysterické výpady boli naozaj emočne vypäté. Pochvalu si však isto zaslúži aj Alex Brendemühl - a jeho postava sympatického Josého, ktorý ma na konci aj kúsok dojal, keď objasňoval Gabrielle svoje mlčanie o skutočnej pravde.

• 26.7.2017  08:49

Nie som fanúšikom "nemých filmov", ale v tomto prípade akosi ani nebolo čo povedať, resp. nebolo to komu povedať. Celkom smutný pohľad do domácnosti manželského páru, ktorý žije "spolu" ale v podstate "bez seba". Celý film tým pádom pôsobí dosť depresívne a tá manželská dvojica už pôsobila skôr ako bezemoční roboti ako ľudské bytosti. A čo je na tom najsmutnejšie? Že takto to u mnohých indických párov zamestnaných vo fabrikách aj reálne býva...

• 25.7.2017  11:30

Väčšinou takéto filmy o bankových prepadoch moc nemusím, ale že to malo takéto slušné herecké obsadenie a režíroval to Zach Braff, tak som sa na to napokon dal. Bola to v podstate skôr taká oddychovka - nič mimoriadne prevratné, ale zas ani žiadny brak. Niektoré scénky a neustále doťahovanie sa hlavných aktérov boli nadmieru vydarené, no dejová línia bola na môj vkus až príliš priamočiara a takmer bez prekvapení. A to pri filmoch o vykrádačkách baniek býva dobrým zvykom do toho zamiešať aj väčší kus napätia a zložitejšie zápletky. Ale čo už, aj tak to malo vcelku fajnovú atmosféru.

• 24.7.2017  19:21

Fajnový malayalamský film :) Kerala v tomto prípade "kolonizuje" karnatakskú metropolu Bangalore. Film ako celok ma bavil, hoci nie rovnomerne od začiatku až do konca. Prvá hodinka bol v podstate len taký prológ, v ktorom sa zoznamujeme s trojicou hlavných postáv. Musím uznať, že táto fáza ma až tak neupútala, hoci zaujímavé životy Divye, Arjuna a Krishnana dávali dobrý základ pre črtajúce sa zápletky po príchode do Bangaloru. A potom sa to celé začalo otvárať a postupne spoznávame prostredníctvom prichádzajúcej reality a odkrývaniu minulosti skutočné charaktery postáv, a samozrejme aj ich aktuálnych túžob. Vynikajúca atmosféra a veľké prekvapenia tvoriace nečakané zlomy deju, ktoré dokázali skvelo udržiavať celkový spád filmu. Aj tak ma najviac fascinovali tie okolnosti okolo Dasa a jeho minulosti (kto by to bol na začiatku čakal?). Ale celkovo to bol pôsobivý filmový zážitok s kvalitným dejom a pozoruhodnými osudmi postáv. Aj keď ten koniec bol taký všelijaký, so závanom klišé.

• 23.7.2017  21:25
    Kecky (2016)

Tak toto bola jedna obrovská čierna nigga telenovela! Určite to bolo zaujímavé, ba priam fascinujúce - avšak nie až tak v tom pozitívnom zmysle slova. Keď sa tak nad tým zamyslím, tak to bolo fakt ako v telenovele - akurát že namiesto intríg a klebiet sa tu bojovalo päsťami a zbraňami. Takže takto to vyzerá v černošskom ghette? Celý deň len pobehovanie po vonku, basketbal, štetky, a pouličné šarvátky? No ďakujem pekne. Nehovoriac o tom, že to ich afektívne správanie pôsobilo mimoriadne absurdne. No a v hlavnej úlohe "tenisky"! Ja neviem, som zmätený - ale ak to budem hodnotiť ako paródiu, tak aspoň na 2* to bolo.

• 22.7.2017  21:16
    Kali (2016)

Kali = Hnev. A práve tento element dominoval celému filmu. Prvá polka bola trochu jednotvárna a v podstate sa to točilo stále okolo Siddharthovho neskonalého hnevu a následnej agresie. Avšak potom, keď sa manželská dvojica vydáva na cestu, razom sa to celé poriadne rozbehlo a napätie priamo úmerne rástlo. Už dlho ma na filmovom pláte nikto tak strašne neiritoval ako ten vodič kamiónu, ktorý sa tu zjavil. Podobne aj ten personál reštaurácie popri ceste. Napätie by sa dalo krájať. No tamtie akčné scény a bitky ma vôbec nebavili, a zbytočne to bolo až neprirodzene prehnané. No, ale v konečnom dôsledku akurát tak 3*.

• 21.7.2017  14:34

Čo ja viem. Akosi nedokážem zdieľať to všeobecné nadšenie ostatných, no možno budem jediný, koho tento krátky film v podstate ničím extra neoslovil - ani mizerná animácia, ani post-apokalyptický koncept, ani depresívny príbeh, no možno akurát tak to záverečné posolstvo o ocenení prítomnosti skôr ako sa z nej stane minulosť...

• 21.7.2017  13:37
    Tour de doping (TV film) (2017)

Po tenisovej paródii 7 Days in Hell tu máme od rovnakých tvorcov ďalšiu športovú satiru, tentokrát z cyklistického prostredia. Opäť v mnohých ohľadoch dosť trefné a ironicky vtipné. Akurát mi znovu vadil ten perverzný "humor", ktorý by mi veru moc ani nechýbal, keby to bolo bez neho. Ale z celkového pohľadu sa mi to páčilo o kus viac ako 7 Days in Hell. Prekvapil najmä Lance Armstrong, ktorý tu vystupuje "inkognito" :D Celkom sranda. Som zvedavý, či sa ešte dočkáme aj nejakej ďalšej paródie. Námetov by bolo až-až.

• 19.7.2017  21:13
    The Circle (2017)

Popis k filmu znel veru lákavo, vlastne viac ako len lákavo. O to trpkejšie sklamanie bolo zistenie, že okrem ústrednej témy a pozoruhodnej originality, to napokon bolo úplne priemerné a potenciál zostal akosi v úzadí tohto celého. Mám taký pocit, že "Circle" až taká utopia v podstate nebola a možno nás to už o pár rokov skutočne čaká. Aj keď mi to prišlo celé také akési choré. Týmto by asi u ľudí nadobro zabili ich pravú osobnosť a všade by bola len samá pretvárka, lebo sa všetci stalkujeme ako diví... Príbeh bol slabučký, ale záver celkom pobavil. No keď už film nezažiaril, tak aspoň táto téma neobmedzeného stalkingu vytvára zaujímavú úvahu o ideálnom svete.

<< předchozí 1 2 3 4 19 36 54 71