• Romantický

Napoleon (2023)

Aj keď nie som zrovna fanúšik historickej osobnosti Napoleona Bonaparteho, jeho vplyv na dejiny a historický geopolitický vývoj v Európe je nepopierateľný. Od filmov Ridleyho Scotta má človek vždy vysoké očakávania, a inak tomu nebolo ani pri Napoleonovi. A musím uznať, že toto sa naozaj vydarilo po všetkých stránkach! Vynikajúca výprava, kulisy, kostýmy, kamera, takisto herecké obsadenie, scenár, kompozícia, kvalitné dialógy,... všetko bolo výborné (teda až na zopár tých prebytočných intímnych a erotických scén). Joaquin Phoenix a Vanessa Kirby boli vo svojich úlohách výborní! Bolo určite ťažké napchať celý Napoleonov život do 158 minút, ale podľa mňa tu všetko to podstatné bolo a nič zásadné opomenuté nezostalo. Celkovo teda veľká spokojnosť, až som nemilo prekvapený, že takýto historický veľkofilm neútočil na viac filmových cien ako svojho času Gladiator. Za mňa však  jednoznačne 5*

Sněžné bratrstvo (2023)

Keď som prvý krát zazrel tento film, tak som si povedal, že "na čo ďalší film o tejto tragickej udalosti, keď už tu máme Alive?". Ale musím uznať, že táto nová verzia spracovania andskej tragédie z roku 1972, bola naozaj vynikajúca! Úžasný vizuál, skvelé herecké obsadenie, vykreslenie atmosféry (bez)nádeje, dilemy, uvažovania, a všetky esencie, ktoré by survival dráma mala mať. Navyše, Bayona sa silno držal reálnych okolností a od skutočnosti vybočil len ojedinele - čo ešte viac zvýraznilo atmosféru a tento srdcervúci príbeh. Veľmi som prial Bayonovi, aby za toto získal Oscara za Najlepší medzinárodný film, ale kdeže by sa chytal takýto príbeh na holokaust? :( Za mňa jasných 5*

Z popela (2024)

Napriek slabším hodnoteniam to bolo pre mňa o to väčšie prekvapenie. Saudi milo prekvapili zaujímavou coming-of-age drámou z prostredia dievčenskej školy. Malo to v sebe všetko, čo by človek od kvalitnej drámy chcel - zaujímavú sieť medziľudských vzťahov, závisť, žiarlivosť, šikanu, predsudky, vzdor, skrat v správaní, pocit viny, prekvapivý obrat, etc. Samozrejme, malo to zopár chybičiek, a niekoľko nelogických súvislostí, ale ako celok super, vrátane záverečnej scény, keď sa dozvieme, ako to teda v skutočnosti celé bolo. Pôvodne som chcel dať 4*, ale dám plný počet (už len kvôli tým hejterom arabskej produkcie)

Ztraceni v sítích (2023)

Vynikajúci film o negatívach sociálnych sietí, ktoré sú dobrý sluha, ale zlý pán. Trojica priateľov sa do sociálnych sietí zamotajú až príliš a ublížia tým nielen sebe, ale aj ľuďom vo svojom okolí. Máme tu závislosť na online datingu na Tinderi, potom typický stalking spojený s attention seekingom, a napokon zle uchopený influencing s neblahými dôsledkami pomsty. Bolo to kompozične naozaj výborné, dejovo vyvážené, a v závere s kvalitným posolstvom. 5*

57 vteřin (2023)

Aj keď nie som žiadny veľký fanúšik sci-fi, tak 57 Seconds ma celkom chytilo. A musím uznať, že celý ten koncept bol fakt vydarený, takže vôbec nechápem to neúmerne nízke hodnotenie (len 52%). Príbeh mal navyše kvalitnú thrillerovú zápletku s motívom fundovanej pomsty, takže sa mi páčilo, že to nebolo len také prvoplánové a impulzívne. Franklin to mal premyslené fakt dobre, a ešte mal aj výhodu, že si to mohol aj zopakovať :) V závere som sa bál, že sa to ukončí nejakým priblblým spôsobom, ale napokon aj to bolo zvládnuté celkom obstojne. 5*

Botticelli – Florencie a Medicejští (2020)

Veľmi pekný dokument, ktorý každého milovníka umenia chytí za srdce. Sandro Botticelli patrí medzi mojich obľúbencov, vždy ma fascinovali jeho krásne diela. Dokument krásne mapuje jeho život a rôzne fázy jeho tvorby, ovplyvnené aj dejovými súvislosťami a vplyvmi politiky a cirkvi. Najradšej mám jeho mytologické obdobie, predovšetkým Zrodenie Venuše a Primavera (bolo úchvatné ich vidieť naživo v Uffizi). Bolo zaujímavé sledovať, čo sa dialo s Botticellovými dielami po jeho smrti a ako dlho trvalo, kým sa opäť dostali na svetlo sveta. Tie novodobé inšpirácie sa mi však vôbec nepáčia (ale tak to mám celkovo s vnímaním moderného umenia). Každopádne, 5* úplne zaslúžene!

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani (2023)

Karan Johar nesklamal a priniesol so sebou ďalší výborný film, ktorý mal síce typické stopy klišé romantickej komédie, ale vďaka tomu dramatickému rozmeru s výrazným posolstvom sa tá schéma celkom rozplynula. Ranveera síce nemusím a jeho postava Rockyho mi spočiatku išla parádne na nervy (ale to asi každému?), no postupom deju si získal moje sympatie, rovnako aj Rani. Zápletka s výmenou rodín bola výborná a ten kontrast medzi konzervatívnou a liberálnou rodinou dokázal priniesť skutočne dobrý dej. Posolstvo tolerancie a vzájomného rešpektu tu bolo krásne citeľné (najmä v druhej polovici filmu). Napriek slabšiemu začiatku to bol napokon jeden z TOP indických filmov tohto roku. 5*

Mastičkář (2023)

Waw, tak toto ma naozaj veľmi milo prekvapilo! Podľa popisu to znelo tak obyčajne, ale napokon výborné - či už po scenáristickej stránke, ale aj svojim kvalitným spracovaním. Spočiatku som síce tápal v deji, nevedel som sa akosi zorientovať, kto je kto a čo sa to vlastne udialo. Ale postupne začalo všetko dávať zmysel a príbeh bol celkovo pútavý po všetkých stránkach. Inak, je to dosť irónia, že doktor, ktorý bojoval proti šarlatánom sa po strate pamäte stal nechtiac jedným z nich (avšak to len preto, že si nebol vedomý svojej praxe a histórie). Poliaci opäť ukázali, že patria medzi to najlepšie v súčasnej európskej kinematografii. 5*

Rebel (2022)

Už samotný popis filmu pôsobil viac než lákavo. A napokon to skutočne stálo za to! Parádny film, ktorý je bohužiaľ zároveň tragickou reflexiou vyčíňania fanatikov z ISIS v Sýrii. Rebelantský frajer Kamal po odchode z Bruselu veľmi rýchlo precitne a pochopí, že jeho útek do Sýrie bol jeden obrovský omyl. Z machra sa následne stáva slušák, ktorý si postupne získal moje sympatie (a to mi bol na začiatku poriadne odporný). Príbeh to bol skutočne silný a emocionálne vypätý. Nielen čo sa týka dejovej línie v Sýrii, ale aj v dejová línia naivného Nassima, ktorého zmanipulujú a dobrovoľne putuje za svojim bratom priamo do pekla ISIS. Natočené to bolo vcelku realisticky, vrátane hereckého obsadenia a všetkých tých scén. Hrozné, že takéto veci sa skutočne diali a ISIS zničilo životy nesmierne veľa ľuďom - nielen v Sýrii, ale aj z naverbovaných "dobrovoľníkov", ktorí prepadli manipulácii verbovačov. Čudujem sa Leile, že si toho hajzlíka kdesi nepočkala so zbraňou v ruke (samozrejme, bez dôkazov by jej predsa nič nemohli, či?). 5*

V ráji (2023)

Ten poster vyzerá poriadne desivo, ale našťastie som sa pri rozhodovaní, či si to pozriem neriadil ním, ale zaujímavým popisom. Takýto typ sci-fi mám celkom rád, a musím uznať, že Nemci natočili naozaj parádny projekt. Aj keď sa to svojim charakterom trochu ponášalo na In Time, tak Paradise išlo našťastie svojou cestou, ktorá bola rozhodne originálna. Aj keď čítam, že ľudia neboli so spracovaním tohto konceptu celkom spokojní, mne sa to celkovo pozdávalo a som rád, že tam tej akcie bolo relatívne málo (aj tá, čo bola, mi však išla na nervy). Celkovo Nemci uchopili tento námet kvalitne, a za mňa to bolo napokon veľmi milé prekvapenie, ktoré stojí za to vidieť. Mimochodom, je to aj na zamyslenie, či by takéto "trestanie" zločincov alebo dlžníkov bolo na mieste (keďže by to mohlo mať aj takéto dôsledky). 5*