• Romantický

Delikatesa (2021)

Filmy o varení mám rád - tie z prítomnosti, ale aj z minulosti (ako napr. tento). Atmosféra 18.storočia ma v tomto podaní veľmi bavila, len škoda, že dejovo to bolo také nevyvážené. Skvelý úvod aj záver, ale tá prostredná časť - tá až taká vydarená nebola, a miestami sa skutočne nič extra nedialo. Ale napriek tomu to rozhodne nebola žiadna nuda a príbeh o vzniku prvej verejnej gurmánskej reštaurácie ma bavil. Aj keď v podstate vznikla "z pomsty". 3*

L'Origine du mal (2022)

Námetovo vcelku kvalitný psychothriller, ktorý mal relatívne jasnú zápletku, no napokon sa to rozvinulo do celkom prekvapivého deju. Napriek tomu veľkému potenciálu mi však celé spracovanie prišlo pomerne ťažkopádne a v mnohých častiach deju to bolo také vlažné a nevýrazné. Chýbalo mi v tom viac dialógov, viac manipulačných praktík v podaní Stéphane. Rodinná dráma mala určite čo ponúknuť, ale myslím si, že potenciál zostal stále nevyužitý. 3*

The Russian Five (2018)

Super! Hokej zbožňujem už od detstva, takže na "Ruskú 5ku" v drese Red Wings si veľmi dobre pamätám. Ale úprimne, nemal som ich rád - a vždy som fandil akémukoľvek teamu, ktorý hral proti ním. Napriek tomu som sa z dokumentu potešil a bolo zaujímavé sledovať príbeh vzniku legendárnej ruskej pätice, ktorá si získala srdcia hokejového Detroitu. Dokument sleduje aj celé pozadie angažovania hráčov, a potom ich vzostup až k dvom Stanley Cupom v rokoch 1997 a 1998. Rivalitu s Avalanche si dodnes pamätám, to boli vždy zápasy plné emócií a nevraživosti. Tá tragická nehoda v roku 1997 bola veľmi nešťastná, až mi to prišlo takto s odstupom času ľúto. Inak ma dosť prekvapilo, že Slava Kozlov sa nedokázal za cca 20 rokov naučiť po anglicky... Jediné, čo mi v dokumente chýbalo, bol nejaký komplexný prehľad prieniku hráčov z východnej Európy po páde opony - to by určite stálo aspoň za nejaký 5-minútový zostrih a oveľa lepšie by to dotvorilo predstavu o vtedajšej atmosfére v NHL. Ale to je snáď jediný nedostatok, takže 4*

Úžasný Mauric (2022)

V súčasnej konkurencii animovaných rozprávok je to skôr priemer. Či už podľa spracovania príbehu, alebo samotnej animácie. Princíp scenáru bol síce fajn, ale na môj vkus to bolo občas príliš temné a nevkusné (ale to sa asi od Pratchetta dalo čakať). Tie potkany sa mi celkom pozdávali, ale samotná animácia Maurica bola dosť nesympatická - na prvý pohľad pôsobí skôr ako negatívna "postava". Bolo tu zopár dobrých hlášok a scén, ale ako celok to rozhodne nedosahuje kvality ostatných súčasných animákov. 3*

Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

Typický Wes Anderson, ktorý je snáď najľahšie rozoznateľný režisér na základe kompozície. Čo sa týka príbehu ako takého, bolo to skôr také vlažné, ale len vďaka Wesovmu spracovaniu to malo celkom fajn efekt. Malo to v sebe iróniu, decentný vtip, a napokon aj milé posolstvo. Akurát tak na 3*

Milion mil daleko (2023)

Aj keď nie som nejakým extra fanúšikom filmov o kozmonautoch a vesmíre, tento ma zaujal svojim popisom. Príbeh Josého Hernándeza je predsa len pozoruhodný a musím uznať, že aj jeho prenesenie na filmové plátno bolo dobrým nápadom. Páčila sa mi Josého neodbytnosť, a že napriek početným neúspechom sa nevzdával svojho sna, ktorý sa napokon po strastiplnej ceste stal skutočnosťou. Výborné herecké obsadenie, rovnako aj zaujímavé postavy, príjemné spracovanie dramédiového deju, a celkovo vydarený scenár - to všetko bolo základom úspechu. Za mňa jasné 4*! Michael Peña bol skvelý.

Barbie (2023)

Prekvapivo dobré! Môj prvotný pocit bol síce taký, že to bude len taká rozprávočka plná prízemného humoru, ale napokon z toho bol celkom dobrý film s posolstvom, aj keď zaobaleným do feministického pozlátka. Každopádne, k úspechu filmu rozhodne prispelo aj kvalitné herecké obsadenie, a taktiež štýl ironického humoru, ktorý sa niesol celým filmom. Scenár síce až tak nadpriemerný nebol, ale napriek tomu to bol celkovo taký lepší priemer, 3*

Dozorce (2019)

Základ príbehu celkom zaujímavý a plný potenciálu, ale tá pomerne komorná atmosféra tomu vôbec neprospievala. Očakával som nejaké retrospektívy, ktoré by nám priblížili aj osud "zmiznutého" väzňa, ale bohužiaľ, nič také sa nekonalo. Namiesto toho sme tu sledovali maratón posadnutosti pátrania šéfa väznice po záhadne zmiznutom väzňovi. Veľká škoda, lebo toto malo skvelý potenciál na zaujímavý thriller, no namiesto toho to uviazlo v komornej mini-dráme. Nebyť toho výborného záveru, tak by to bolo mierne sklamanie... 3*

Gran Turismo (2023)

Motoršport mám rád už od detstva, takže na Gran Turismo som bol celkom zvedavý. Scenáristicky sa mi to viacmenej pozdávalo, no predovšetkým musím určite pochváliť parádny vizuál, ktorý sa niesol naprieč celým filmom. Inšpirácia v skutočných udalostiach a príbehu Janna Mardenborougha bola fajn, ale čo mi dosť prekážalo (tak ako aj vo väčšine športových filmov), je tá prehnaná dramatizácia. Jann má v aute za každým nejaké tajné turbo, vďaka ktorému všetkých bez problémov v kľúčových okamihoch predbehne, a rozhodujúci výsledok získa vždy o pár centimetrov priamo na cieľovej čiare. Chápem, že pre filmový účel je dramatizácia nevyhnutná, ale toto je predsa len úplne mimo akejkoľvek reality. Škoda toho, lebo inak by sa mi film ako celok pozdával o dosť viac (takéto hlúpe dramatizácie mi to dokážu väčšinou dosť sprotiviť).

Zapomenuté cesty (2020)

Podľa popisu to znelo celkom zaujímavo, ale napokon to pôsobilo dosť ospalým a lyrickým dojmom. Uvítal by som viac dramatického rozmeru, a ani väčší epický záber by nebol na škodu. Štruktúra deju je inak dosť jednoduchá a hoci prináša kontroverzný coming out staršej vdovy Claudiny, tak to napokon pôsobí úplne prirodzene a bezemočne. Jedna hviezdička za nádejný scenár, ale inak nič moc. Posolstvo, že život smrťou životného partnera nekončí, proste nestačí...