• Romantický

Au voleur (2009)

Podľa popisu to znelo lákavo, no reálny výsledok už taký vydarený pre mňa nebol. Vôbec nechápem, čo taká sympatická a inteligentná Isabelle videla na takom hajzlíkovi Brunovi, ktorý nikdy nič nedosiahol a jediné, v čom vynikal boli podvody a krádeže. Normálne mi jej bolo ľúto, že si nechala svoj život pošpiniť takým blbečkom. Čo sa týka dejovej línie, tak tiež nič extra, proste len "osudové" stretnutie a následný útek mimo civilizácie. Jedna hviezda, ale to jedine tak za Florence.

Moonrise (2022) (TV film)

Typická šablónovitá romantická seansa á la Rosamunde. Aj keď uznávam, že to prostredie ranču bolo skutočne príjemnou scenériou pre tento film. Rovnako aj náročná situácia, v ktorej sa rodina ovdoveného Willa ocitla, mala potenciál na rozvíjanie rodinnej psychologickej drámy. Spočiatku to tak aj vyzeralo, ale ako náhle prišla Sam, bolo jasné, kam celý film smeruje. Všetko išlo podľa typických klišé foriem, a prvotný potenciál išiel do kytek. 2*

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Áno, film má pekné posolstvo o tolerancii a boji proti predsudkom, takže z tohto pohľadu jednoznačne boduje. Narodiť sa s takouto vadou je naozaj smola, a či sa to niekomu páči alebo nie, táto "kotva" v podobe takéhoto postihnutia sa bude vliecť s človekom celý život. Najviac z celého filmu mi však nebolo ľúto Auggieho, ale jeho sestry Olivie, ktorá bola po celú dobu na druhej koľaji. Tá posadnutosť Auggiem mi prišla zo strany rodičov, ale aj ostatných z jeho okolia, dosť prehnaná. Z tohto pohľadu film na mňa až tak nezapôsobil. Ale inak OK, akurátne 3*

Supl (2022)

Filmy o učiteľoch mám veľmi rád, takže som sa celkom potešil, že tu máme ďalší kúsok z tohto prostredia. Argentínci zvyknú točiť super film, a o to viac som sa teda tešil. Ale napokon som z toho zostal zarazený, lebo El suplente vôbec nesplnil moje očakávania. Lucio mi prišiel ako učiteľ nevýrazný a ústupčivý. Neviem veru, či by si reálne touto "taktikou" dokázal získať dôveru tých drzých a znudených študentov, aby mu dovolili až tak nazrieť do ich súkromia. Filmu dominoval škandál s drogami, no na môj vkus to bolo až príliš sociopatické. Nuž, škoda toho, ale niekomu sa možno bude páčiť viac ako mne.

Na Hromnice o den více (1993)

Vynikajúca filmová klasika, ktorá sa stala nesmrteľnou. Jeden z prvých filmov, kde bol rozvinutý námet s časovou slučkou jedného neustále opakujúceho sa dňa. Od tej doby sme tu už mali ďalšie desiatky filmov s týmto populárnym námetom, ale toto je predsa len priekopník. Aj keď Billa Murraya až tak nemusím, v tomto filme sa mi páčl, a taktiež Andie MacDowell. Bavilo ma to nielen po dejovej stránke, ale aj ten humor, irónia a sarkazmus, ktoré celý film sprevádzali, prispeli k celkovému zážitku. Zaujímavé je aj sledovať psychologický vývoj Phila, ktorý od sebeckého hundroša dospel až k empatickému dobrákovi. Aj keď k tomu musel absolvovať skutočne dlhú cestu s množstvom pokusov a omylov :) 5*

Honor Society (2022)

Veľmi milé prekvapenie. Podľa popisu som nečakal od toho nič extra, ale napokon to bolo svieže, manipulatívne a nechýbali ani viaceré obraty v deji. Hlavná postava Honor mi bolo od začiatku veľmi sympatická, hoci jej plán sa mi až tak nepozdával a prišlo mi to miestami až zlomyseľné. Postupom času síce precitla a k svojim obetiam si vytvorila puto, no už to bolo príliš ťažké z jej plánu vycúvať. V závere mi jej bolo celkovo ľúto, ale asi sa jej len vrátilo to, čo zasiala. Každopádne, vydarený teenage film s dobrou pointou, správnym dôvtipom a rôznorodými postavami. 4*

Úlet středního věku (2023)

Taký typický road movie o 4 ženách, ktoré unavujú domáce stereotypy a vyrazia na cestu k moru. Cestou sa samozrejme naskytnú rôzne prekážky, ktorým musia čeliť ... a napokon aj nebezpečný gang. Nebolo to úplne na zahodenie, ale mnohé veci mi prišli prvoplánové. Bolo tu zopár dobrých scén, dokonca aj vtipných, ale ako celok taký vlažný priemer. Ale za to mexické prostredie to napokon zaokrúhľujem k 3* (inak by to bolo len za dve)

Vesničanka v Paříži (2014)

Síce by som to rozhodne nezaradil do žánru komédia, no ako dráma to bolo celkom obstojné. Zaujímavý kontrast stereotypu kdesi na vidieku a slobody v parížskych uliciach. Postava Brigitte sa javila spočiatku ako taká puťka, no potom sa pod vplyvom extrémne sympatického Jespera zmení na nespútanú ženu. Xaviera mi bolo celkom ľúto, ale vzhľadom na to ako sa správal, ani sa nečudujem Brigitte, že tak ľahko podľahla šarmu a pozornosti Jespera. Film síce neprichádza s ničím výnimočným, práve naopak, pôsobilo to dosť obyčajne. Napriek tomu ma tento milostný trojuholník celkom bavil. Slabšie 3*

V sevření (2023)

Základ príbehu síce nie je zlý, a rozhodne by mohol tento námet čo ponúknuť. Ale v celkovom výsledku to celé pôsobí ako taký nonsens. Hlavne, v prvom rade nechápem, prečo by človek, ktorého má v zuboch pomerne veľa ľudí neodišiel bývať kdesi mimo ľudí, aspoň kým prehrmí tá jeho kauza? A keď už, tak načo sa chodil promenádovať kade-tade? A že ho nikto nedokázal len tak kdesi odpálkovať, to je tiež dosť divné. Rovnako ako celý film, vrátane záverečnej pointy. Škoda toho, Turci vedia točiť aj oveľa lepšie drámy.

Vzplanutí na Rye Lane (2023)

Svojim spôsobom taká "cool" konverzačka, aké dnes vcelku letia. Od britskej produkcie by som však čakal niečo o kus fundovanejšie, lebo tu sa to nieslo v dosť prízemných sférach humoru, ktoré sú typické skôr pre americké filmy. Kostra filmu bola taká prvoplánová, humor bol na môj vkus príliš vulgárny, hoci sa tu našlo niekoľko dobrých hlášok. Ale ako celok to na mňa nespravilo žiadny výrazný dojem. Skôr naopak, bolo to skôr podpriemerné, a v mnohých ohľadoch prihlúple.