• Romantický

Příště budu mířit na srdce (2014)

Podľa popisu a hereckého obsadenia to bolo veru lákavé, ale napokon som dosť sklamaný. Celé to bolo také chladné, bezemočné, a v podstate tu nie je žiadny výrazný epický záber. Po celú dobu len sledujeme psychopata Francka, ktorý úplne bezdôvodne vraždí mladé stopárky a potom sa tvári, že chce tieto vraždy aj vyšetriť. Myslím si, že na daný námet by sa dal natočiť aj oveľa lepší film. Z tohto pohľadu je to pre mňa dosť sklamanie. Za týchto okolností by to bolo asi skôr na dokument.

Nachytaní: Zločin, korupce, kriket (2023)

Smutné, ako dokáže šport pošpiniť korupcia a úplatky. A myslím si, že indický kriket v tomto dokumente je len vrchol ľadovca a v histórii športu toho bolo ovplyvneného až až. Kauzy a škandály v Indii však boli priamo na najvyšších miestach a z mnohých hrdinov či vzorov sa stali obrovské sklamania. Dokument bol fajn, hoci som sa v ňom miestami strácal, a mám pocit, že bol preplnený informáciami, ktoré pre nezainteresovaného človeka boli dosť neprehľadné a mätúce. 3*

Johnny (2022)

Nie som zrovna priaznivec náboženskej agitácie v akejkoľvek forme, tak som sa trochu obával, či tento film nebude jeden z tých katolibanských. A veruže nebol! Práve naopak, bolo to celé veľmi milé prekvapenie a tak charizmatickú postavu akou bol kňaz Jan, to som už dlho nezažil. Skutočný príbeh o jeho odhodlaní a snahe vidieť vo všetkých ľuďoch len to najlepšie, naučil Patryka pokore a emóciám. Ústredná dvojica pôsobila spočiatku síce pomerne kontrastne, ale navzájom sa pekne dopĺňali. Film sa mi veľmi páčil - bol skutočne inšpiratívny a s príjemným posolstvom, ktoré však bolo dosť predvídateľné počas celého filmu. 4*

To Leslie (2022)

Podľa popisu to znelo viac než len dobre, no napokon to bolo na môj vkus až príliš nevýrazné. Leslie po výhre v lotérii akosi preplo a zostala sa točiť v rovnakom kolotoči alkoholizmu a ľahkovážnosti, z ktorého sa akosi nedokázala dostať. Mala šťastie, že narazili na sympaťáka Sweeneyho, ktorý jej dal opakovane mnoho šancí na to, aby sa pozviechala. Andrea zahrala Leslie naozaj hodnoverne, no ani to nestačilo na to, aby sa tento film povzniesol na úroveň priemeru. 3*

Harka (2022)

Po scenáristickej stránke zaujímavý existencialistický námet, ktorý mal rozhodne potenciál. Ale to spracovanie bolo na môj vkus príliš nevýrazné a bohužiaľ aj mĺkavé. Aliho mi bolo pochopiteľne ľúto, a bolo len otázkou času, kedy už jeho pohár trpezlivosti pretečie. Ten záver mi pripomenul osud tuniského katalyzátoru Arabskej jari Mohameda Bouaziziho. Škoda, že Tunisania nenatočili film radšej o ňom, to by malo veru väčšie grády!

Era ora (2022)

Výborný námet, ktorý mi pripomínal Click, akurát tu išiel Dante s výnimkou svojich každoročných narodenín "na autopilota". S odstupom jedného roka vidíme ako sa vyvíja život workoholika Danteho, ktorý si uvedomuje, že to na čom mu reálne záleží mu postupne preniká pomedzi prsty, a nevie to nijako zastaviť. Najprv to pôsobí ako komédia, ale čoskoro sa to mení na drámu, ktorá chytá pomerne smutný nádych. Posolstvo je jasné (tak ako aj pri Clicku), a celkovo ma tento film zaujal a bavil. Edoardo Leo to zahral výborne! Zaslúžené 4*

Kon'ja, sekai kara kono koi ga kietemo (2022)

Námet z 50 First Dates, ale v takom serióznejšom prevedení, aké si takáto diagnóza v podstate aj zaslúži. Japonci sú na takéto romantické drámy naozaj dobrí (čo sa však nedá povedať o ich teatrálnych komédiách), takže aj toto zvládli veľmi dobre. Príbeh bol milý a pútavý, malo to kvalitný spád, a aj chémia medzi dvomi ústrednými postavami ma bavila. Dialógy mohli byť aj o kus lepšie (miestami boli trochu trápne), ale čo sa dá robiť. Celkovo spokojnosť, a hoci je to pomerne smutný film, tak bol príjemným spestrením dňa. 4*

Chang dá smeč (2023)

Jeden z tých filmov na tému "kto ďalej doští", umiestnené do basketbalového prostredia v rámci strednej školy. Typická konfrontácia školského frajera a miestneho outsidera má pomerne jasný smer vývoja. Keď sa to tak vezme, z tejto dvojice mi nebol sympatický ani Chang, a ani Matt. Obaja mali až príliš veľké egá, a hoci v závere z toho "vytriezveli", tak môj dojem to už nenapravilo. Po dejovej stránke to bolo celkom fajn, keďže filmy o zúfalej túžbe po popularite sú často dosť reálnym obrazom reality. Je to smutné, ale Changov osud žije mnoho nedocenených detí. 3*

Djam (2017)

Zaujímavá etno dráma s road movie (alebo skôr walk movie?) atmosférou, a v hlavnej úlohe Rembetiko. Djam bola fakt svojská dievčina, ktorá má skutočne "vyberané" spôsoby :D Jej impulzívnosť ma zopár krát dokonca rozosmiala, no zároveň som nad ňou krútil hlavou. Aj keď film postráda nejaký epickejší rozmer, tá atmosféra s rembetiko hudbou je aspoň čiastočnou náplasťou. No mňa osobne by potešilo, keby bol aj samotný dej o kus výraznejší. Takto je to len na 3*

5000 Blankets (2022)

Čo ja viem? Na jednu stranu to pôsobí ako inšpiratívny a motivačný filmy, ale ja si nemôžem pomôcť, no na bezdomovcov mám proste svoj názor (veľmi negatívny). Je pekné, že Phillip vytvoril s mamou takúto peknú iniciatívu, no mnoho bezdomovcov je skutočne nevďačných a presne ako bolo vo filme ukázané, tak pomocnú ruku často opľujú, lebo "nestojím o ľútosť" a "neviete, aké to je, tak sa netvárte, že vám na mne záleží" (mimochodom, typické argumenty). Ale inak sfilmované to bolo pekne, len po obsahovej stránke to nebol zrovna môj šálok kávy. Aj tak si myslím, že drvivá väčšina bezdomovcov by sa vedela postaviť na vlastné nohy (keby chceli)...