• Romantický

Můj policista (2022)

Nie som žiadny veľký fanúšik filmov s LGBT tématikou, takže takéto filmy ma väčšinou až tak nechytia. Avšak My Policeman bolo kompozične celkom obstojne, predovšetkým vďaka zaujímavému prostrediu 50.rokov v konzervatívnej Británii a samozrejme vďaka kvalitnej dejovej línii s dobrou kompozíciou. Tých erotických scén by mohlo byť aj menej (ale niektorí inak orientovaní si isto prišli na svoje). Postavy boli taktiež zaujímavé, a v mnohých ohľadoch dosť impulzívne. Najviac ľúto mi bolo samozrejme Marion, ktorá sa musela cítiť ako piate kolo na voze. Celkovo na 3*

Super-Blb (2022)

Nie som zrovna fanúšik akčných filmov o superhrdinoch, ale táto satrická paródia ma celkom pobavila. Scenár je miestami tak trocha pritiahnutý za vlasy, ale s tým musíme vo filmoch s Philippom Lacheau predsa rátať. Základná dejová línia však bola fajn, humor už tradične svieži, a mnoho scénok bolo fakt vydarených. Ak má niekto v súčasnosti francúzskej kinematografie fajn komédie, tak je to určite partia okolo Philippa a Tareka. Nie je to síce úplne Top, ale "Badman" bol celkom vydarený. Silnejšie 3*

Ztracený transport (2022)

Film o stratenom transporte z konca WW2 mal obrovský potenciál, a hneď od začiatku ma zaujal. Bol som prekvapený, že má také priemerné hodnotenia, no už asi chápem prečo. Totiž, miestami mi absolútne unikol kontext toho, prečo sa práve táto nesúrodá trojica žien dala dokopy a čelili prichádzajúcim udalostiam. Ich priateľstvo bolo dosť nevšedné, ale predovšetkým nestabilné a niektoré ich impulzívne kroky som nepochopil. Navyše, čo z tohto priateľstva mala tá ruská vojačka? Divné... Ale aspoň tá výprava bola naozaj vydarená a vojnové kulisy pôsobili celkom autenticky. Škoda, že ten dej bol taký, naivný. 2*

Orgasmus s.r.o.: Příběh jménem OneTaste (2022)

Zaujímavé. O tejto "firme" OneTaste som predtým veru nepočul, takže som ani netušil, o čo tu ide. Orgazmická meditácia bola skutočne originálny start-up, a pre mnohých určite aj lákavé dobrodružstvo. A myslím, že počiatočná myšlienka bola celkom fajn - a mnohých hanblivých ľudí to asi aj posunulo v živote vpred. Horšie bolo, keď to prerástlo do toho sektárskeho rozmeru - a vtedy to už bola skutočne len práčka na peniaze, a pôvodná myšlienka išla absolútne bokom. Orgie sa zmenili na násilnosti, a celý OneTaste postupne upadol do zabudnutia. 3*

Neodcházej (2022)

Námetovo a tematicky to bolo podľa mňa celkom nádejné, no to prevedenie mi prišlo akési nevýrazné a mdlé. Orientácia v deji bola spočiatku dosť problematická, nielen vo vzťahoch postáv (kto je kto?), ale aj v tých časových rovinách. Navyše, Semih mi bol od samého začiatku pomerne nesympatický a vôbec mi ho nebolo ľúto, aj keď by si zaslúžil počuť aspoň konštruktívne vysvetlenie, prečo sa na neho tá jeho princezná vykašľala. Nuž, napokon snáď na to prišiel...

Benidorm mon amour (2016)

Podľa popisu tu znelo celkom fajn, ale napokon to bolo dosť biedne a slabučké. Čakal som nejakú sviežu letnú komédiu situovanú do dovolenkového Benidormu. Ale super komédia sa nekonala ani náhodou. Dalo sa na to pozerať, malo to zopár dobrých a nádejných momentov, ale ako celok to bolo také akési prihlúple. Dej tiež nič extra, a keď sa to tak vezme, dosť pritiahnuté za vlasy. Nuž, Španielom akosi tie komédie nejdú...

Neuvěřitelné, ale pravdivé (2022)

Ďalšia bizarnosť na filmovom plátne. A musím uznať, že kompozične to bolo celkom vydarené a zaujímavé. Zaujímavá zápletka, aj keď miestami mimoriadne satirická, až za limity bizarnosti. Ale napriek tomu film ušiel ako voda, no očakával som nejaké zmysluplnejšie zakončenie. Ale to bolo rovnaké, ako celý film - bizarné. Postavy boli zaujímavé, dialógy chytľavé a často plné irónie (to mám rád), no a princíp "kúzelnej pivnice" či "robotického údu" bol naozaj dômyselný (aj keď zvrátený). Silnejšie 3*

El amor no es lo que era (2013)

Zaujímavo poňatý film, ktorý však nie je komédiou ani náhodou. Skôr taká romantická dilematická dráma. Kompozične to má celkom dobrý potenciál, keďže tu sledujeme strasti a radosti Lásky v troch rôznych životných etapách (mladosť, stredný vek, a na staré kolená), akurát, že scenáristicky to nie je veru žiadny zázrak. Hlavne ten pár v stredných rokoch mi prišiel dosť divný, ale aspoň tie ostatné dva protipóly boli celkom dynamické. Celkovo si viem však na tomto podklade troch životných etáp predstaviť oveľa lepšie stvárnenie, predovšetkým zaujímavejšie a dramatickejšie. Toto je hodné tak 2/3*

Moje velká indická svatba (2004)

Pride & Prejudice po indicky. To znie v podstate celkom lákavo a zaujímavo, no finálny výsledok žiaľ nie je až tak oslňujúci. Samozrejme, scenár vytovrený podľa predlohy Jane Austen je vynikajúci (to je nespochybniteľné), ale to prevedenie a splynutie s Bollywoodom nepôsobilo až tak dobre, ako by som čakal. Mne to celé pôsobilo také neprirodzené, a na Darcym nebolo nič takého, čo by mohlo Lalite až tak imponovať. Teda okrem jeho ušľachtilých úmyslov, no inak pôsobil veľmi nevýrazným a čudáckym dojmom (vôbec mi charakterovo nepasoval k takej dominantnej postave). Tie muzikálové vsuvky boli fajn, príjemne to oživili. Ale ani to nezachránilo celkový dojem, ktorý je u mňa viacmenej priemerný. Slabšie 3*

Líbánky s.r.o. (2007)

Námetovo a kompozične to bolo skvelé, ale obsahovo to dosť zaostala za svojimi možnosťami a potenciálom. Spočiatku bolo dosť problematické zorientovať sa v týchto pároch, ale postupne sa prostredníctvom krátkych retrospektívnych príbehov dozvedáme, ako tieto páriky vznikli, a potom je už všetko jasné. Mimochodom, tie retro scénky ma bavili z celého filmu snáď najviac. Inak to bolo celkom fajn, aj keď občas príliš impulzívne a nesúrodé. Dialógy tiež väčšinou nič extra, no a ten párik superhrdinov, to mi sem vôbec nepasovalo... 3*

Ovládací panel
199. nej uživatel Slovensko