Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 110)

Nour (2019)

Welcome to Lampedusa! Ostrov, ktorý je využívaný ako "migračný most" medzi Afrikou a Európou, sa stal postupom času ostrovom utečencov. Film vytvorený z reálnych zážitkov ostrovného doktora Pietra Bartola sa sústreďuje na postavu 10-ročnej dievčiny Nour, ktorá sa ocitla sama na ostrove. Príbeh je skutočne pekný, aj tá atmosféra je zachytená pôsobivo, akurát to celé vyznievalo ťažkopádne. To, že takmer celý film pohltilo hľadanie Nourinej matky, mi prišlo ako mrhanie potenciálu ohľadom ostatných postáv a toho, čo sa na ostrove dialo. A keď už chceli, aby sa film točil okolo Nour, nezaškodilo by tam aj viac tej retrospektívy. 3* sú tak akurát.

Tramps (2016)

Spočiatku to vyzeralo ako nádejná komédia o nešťastnej zámene tajomného kufríka. A napokon sa z toho vykľula nudná a mdlá konverzačka o nenápadnom chalanovi a tajomnej dievčine. Stále som čakal, kedy sa už konečne niečo zásadné stane, ale akosi som sa nedočkal. Dialógy boli fádne, bez dôvtipu, bez irónie,... proste nič. A pritom sa bolo od čoho odraziť, lebo zápletka mala potenciál na to, aby to bolo plné irónie osudu a domino efektu nedorozumení. Nuž, nevyšlo.

plakát

Baggio: Božský copánek (2021)

90 minút na pozoruhodný životný príbeh talianskej legendy Roberta Baggia? Tak to je fakt málo a obrovská škoda! Pretože to malo všetky predpoklady pre to, aby bol z toho vynikajúci športový film. Štýl akým to bolo natočené sa mi veľmi pozdával, a to najmä kompozícia, ktorá sa uberala nielen tým futbalovým smerom, ale ide aj hlbšie do rodinného či psychologického zázemia. Takže z tohto pohľadu spokojnosť. Ale veľmi veľa vecí Robertovej športovej kariéry zostalo opomenutých, a skôr sa to celé sústredilo na jeho neúspešné zlomové momenty a trápenie po zraneniach ako na všetky tie obrovské úspechy, vďaka ktorým si vyslúžil veľkú slávu. Potom to vyznieva akoby celú kariéru len bojoval o priazeň a uznanie... Aj keď áno, tá penalta vo finále MS 1994 zostane navždy spätá s jeho menom (hoci penalty vtedy nedali aj Baresi a Massaro, ale to nikto nerieši). Andrea Arcangeli zahral Roberta vynikajúco! Rád by som dal viac ako 3*, ale bohužiaľ, chýbalo tomu dosť.

Long Weekend (2021)

Dosť mdlý úvod filmu razom vystriedala relatívne svieža zápletka, ktorá v jednej chvíli dostáva úplne nový rozmer a postupne sa z nezáživnej konverzačky stáva potenciálne zaujímavá dráma. Do popredia sa teda dostáva dilema o tom, kto je vlastne Vienna - teda či je naozaj to "dievča z budúcnosti", za aké sa vydáva, alebo či je to len nejaká podivínka. Rozuzlenie bolo napokon vlažné a finálnemu dojmu z filmu to veru nepomohlo. Čakal som nejakú skvelú pointu, a napokon toto? 2*

Koi Jaane Na (2021)

Nebolo to zlé, ale myslím si, že z daného príbehu a postáv sa dalo vybúchať oveľa viac potenciálu. Scenár bol fajn, ale to prevedenie bolo miestami zdĺhavé, zvraty pomerne rýchle a občas neprehľadné. No vo finále celkom fajn, hoci ten záver by som si vedel predstaviť aj oveľa lepší. Ale rozhodne to nebola nuda, a človek sa mal nad čím počas sledovanie zamýšľať. Akurát kompozične to mohlo byť o kus vyváženejšie a mám pocit, že niektoré zápletky sa akosi ocitali v slepej uličke (napr. postava tej slúžky, jej rola išla zrazu úplne do úzadia). Ale OK, 3* si to zaslúži.

plakát

Sei no Gekijaku (2020) odpad!

Nechutné, zvrhlé, nevkusné,... ale pre tých, ktorí obľubujú mužskú gay "romantiku" to bude asi chuťovka. Do tejto kategórie nepatrím ani náhodou, a tak tento film na mňa pôsobil skôr kontroverzne a nechutne. Áno, ten záver mal aspoň ako tak nejakú pointu, ale v podstate nič extra. Pre niekoho to bude možno créme de la créme, no pre mňa je to nevkusný odpad. P.S. Nie som žiadny homofób, ale čo je veľa, to je moc...

Čas na změnu (2020)

Tak toto nie! Presne tento typ lyrickej kompozície fakt nemusím. Depresívne, mdlé, takmer bez dialógov, takmer bez deju,... A pritom táto téma nebola vôbec márna a určite sa z toho dal spraviť aj nejaký epickejší film, alebo aspoň konverzačnú drámu. Samozrejme, pointa je dobrá, ale nie je to predsa len málo na to, aby mal človek z filmu pocit, že to stálo za to?

Závodník (2020)

Parádne! Napriek relatívne priemerným hodnoteniam a vlažným recenziám bol pre mňa tento film skvelý. Nie som síce žiadny cyklistický nadšenec, ale táto filmová tematika ma rozhodne bavila. Obzvlášť, keď príbeh nie je z pohľadu hviezdneho team lídra, ale z domestika, ktorý to tam celé odmaká a v závere sa musí uhnúť predurčenej hviezde. Musí to byť náročné, spraviť všetku špinavú prácu, a potom sledovať ako kolega zoberie všetku pozornosť a obdiv len na seba. A taká je celá Domova kariéra, ktorá sa postupne chýlila ku koncu. Takže už len základ filmu bol pre mňa nesmierne zaujímavý, plus ešte k tomu tie rôzne okolnosti a trendy vtedajšej cyklistiky (samozrejme myslím EPO). A veľkým plusom tohto filmu bol aj ten ironický rozmer, ktorý relatívne často vystupoval do popredia. Fakt super, film hodný 5*!

Ali a královny (2021)

Pekné, no najmä exotické. Indonézska dramédia zasadená do New Yorku. Zápletka vcelku vydarená, prevedenie na môj vkus príliš teatrálne (ale taká je väčšina aziatských filmov), no posolstvo v závere veľmi príjemná bodka za celým filmom. Ali bol sympaťák, no zároveň naivka, takže o to viac s ním človek súcitil. Aj keď sa v jednej fáze príbehu zachoval veľmi nepekne voči tým, kto ho podporil a prichýlil, ale napokon tento impulzívny skrat aspoň napravil. 3* sú tak akurát! Btw. Taký dobrý rendang by som si veru dal :)

Nerozluční (2019)

Kvalita francúzskych komédií posledné roky akosi svojvoľne klesá, ale táto bola podľa mňa z tých vydarenejších. Aj keď mi ústredná dvojica svojim svojským správaním a humorom pripomenula legendárne duo Ruby a Quentin z Drž hubu!, ale rozhodne to nebolo copy&paste. Takže z tohto pohľadu milé prekvapenie, miestami sa dalo na tom aj zasmiať, aj keď niektoré scénky boli zbytočným tlačením na pílu. Ale inak fajn, určite som sa nenudil, a po dlhšej dobe vydarená francúzska komédia. 4*