• Romantický

Napoleon (2023)

Aj keď nie som zrovna fanúšik historickej osobnosti Napoleona Bonaparteho, jeho vplyv na dejiny a historický geopolitický vývoj v Európe je nepopierateľný. Od filmov Ridleyho Scotta má človek vždy vysoké očakávania, a inak tomu nebolo ani pri Napoleonovi. A musím uznať, že toto sa naozaj vydarilo po všetkých stránkach! Vynikajúca výprava, kulisy, kostýmy, kamera, takisto herecké obsadenie, scenár, kompozícia, kvalitné dialógy,... všetko bolo výborné (teda až na zopár tých prebytočných intímnych a erotických scén). Joaquin Phoenix a Vanessa Kirby boli vo svojich úlohách výborní! Bolo určite ťažké napchať celý Napoleonov život do 158 minút, ale podľa mňa tu všetko to podstatné bolo a nič zásadné opomenuté nezostalo. Celkovo teda veľká spokojnosť, až som nemilo prekvapený, že takýto historický veľkofilm neútočil na viac filmových cien ako svojho času Gladiator. Za mňa však  jednoznačne 5*

7 citů (2018)

Toto bola poriadna divočina. Vidieť partiu dospelých, ktorí sa ocitli v detských roliach na základnej škole, to pôsobilo poriadne bizarne. Inak, príbeh je zaujímavý a z psychologického hľadiska mal vysokú úroveň. Akurát tá prehnaná infantilita ma v tomto neustále vyrušovala, hoci viaceré scény pôsobili nanajvýš úsmevne. Celkovo mám teda z tohto filmu zmiešané pocity, lebo posolstvo je super, ale to prevedenie, to bol fakt bizár. 3*

Falešný princ (1984)

Na to, že je táto rozprávka z roku 1984, tak treba uznať, že na svoju dobu je to naozaj vydarené. Táto klasická rozprávka o Labakanovi so všetkými svojimi esenciami a závanom orientu ma celkom dostala. Veľmi pekné kostýmy, dôvtipné dialógy, dej so všetkými rozprávkovými náležitosťami a zaujímavou zápletkou postavenou na zámene postáv - to všetko vytvorilo výbornú kompozíciu. Akurát tá spievajúca ihla bola na mňa trochu moc :D Ale inak super, 4*

Nic (2022)

Zápletka tohto filmu je poriadne bizarná, takpovediac existencionaliticko-nihilistická. Tá "spolupatričnosť" Pierrových spolužiakov bola pre mňa fakt priam fanatická, a vyzeralo to skôr ako nejaká sekta. Tie obety deciek boli spočiatku ešte ako tak náležité, ale ako sa to stupňovalo, tak to bolo fakt už za hranicou - a to všetko kvôli nejakému znudenému debilkovi Pierrovi, ktorý sa na protest odobral na strom. Posolstvo je síce evidentné, ale obetovať niečo nezvratné (panenstvo, prst, pes, atď), to by som určite nenazýval ako zmyselné. Celkovo je však psychologický a filozofický rozmer tohto filmu na mieste, akurát nie v takomto šialenom vyústení... 3*

Ať žije Bělorusko! (2012)

Aj keď je pre mnohých ľudí na Slovensku (z nepochopiteľných príčin) Lukašenkov režim na obdiv, tak toto je len jeden z tisíciek prípadov, ktoré dokazujú, že niet rozhodne čo závidieť! Film pochádza z roku 2012, no teraz je to s Bieloruskom ešte horšie a beznádejnejšie. Tento film, ktorý je inšpirovaný skutočným príbehom, je hotovou reklamou na absurditu bieloruského režimu. Aj keď to miestami pôsobí naozaj úsmevne a satiricky, celkovo je to však veľmi smutné. Scenáristicky aj spracovaním je to kvalitne natočené aj podané. Poliaci nám priniesli ďalší pozoruhodný film a príbeh Franaka Viachorky určite stojí za zamyslenie. 4*

Obchodníci s bolestí (2023)

Ďalší filmov z podnikateľského prostredia o prudkom vzostupe, ale aj rovnako prudkom páde. Tentokrát vstupujeme do vôd farmaceutického priemyslu, kde je pochopiteľne poriadne veľa bahna. Všetko to vyzerá až príliš ideálne, až do chvíle, kým neprídu rôzne nežiadúce účinky a zdravotné komplikácie. Vtedy zrazu rýchlo dávajú všetci od úspešného biznisu ruky preč. Scenáristicky to bolo vyvážené, dej mal množstvo turbulencií, postavy a príslušné herecké obsadenie bolo výborné, takže celkovo mám z toho veľmi dobré dojmy. Nebolo to síce na 5*, ale na tie 4* určite!

Zimní prázdniny (2023)

Priznám sa, že spočiatku ma tento film absolútne nechytil a vôbec som nechápal všetky tie vysoké hodnotenia. Postupne som však tomu prišiel na chuť a to zbližovanie ústrednej dvojice v podaní študenta Angusa a učiteľa Paula (mimochodom, parádne výkony Sessa a Giamattiho) ma bavilo čoraz viac. Tie rôznorodé dialógy, nadobudnutie vzájomnej úcty a empatie, a celý priebeh osamelých zimných prázdnin, mali naozaj kvalitnú atmosféru. Celé to bolo také smutno-pekné (alebo ako sa vraví, bittersweet). A na mňa to celkovo spravilo veľmi dobrý dojem (teda až na ten nenápadný úvod). 4*

Chudáčci (2023)

Kto pozná tvorbu Yorgosa Lanthimosa, tak už je vopred pripravený, že to bude ďalší bizár. Tentokrát však výrazne rozvíril vody filmového priemyslu a za Poor Things získal kopu prestížnych cien a taktiež množstvo nominácií. Pochopiteľne som sa na tento film o to viac tešil, ale nemyslím si, že práve toto bol doterajší vrchol Lanthimosovej tvorby (to bol podľa mňa The Lobster). Samozrejme, príbeh je pútavý a maximálne odvážny, ústredná postava absolútne nevšedná, ale samotné spracovanie a také tie fantasy prvky, to ma vôbec nebralo. Každopádne, Emma Stone zahrala postavu Belly famózne (hoci som si ju v takomto type role nevedel vôbec predstaviť). Takže celkovo, za mňa také silnejšie 3* (nuž, asi som mal fakt príliš veľké očakávania).

Klinika zlomených srdcí (2024)

Od začiatku bolo snáď každému jasné, ako sa to celé skončí. Otázne zostávalo jedine to, že akým spôsobom? Napokon z toho bola totálna šablóna, podľa ktorej bolo natočených už nespočetne veľa romantických komédií. Terapeutické prostredie zlomených sŕdc bolo síce príjemným osviežením s potenciálom, ale v mnohých ohľadoch išlo všetko podľa šablóny, takže darmo zaujímavé prostredie, keď niet žiadnych prekvapení. Ústredná dvojica bola fajn, aj viaceré ich dialógy a vzájomné doťahovanie, tak aspoň to držalo film nad priepasťou. 2*

Poslední představení (2021)

Veľmi pekný a príjemný film s kvalitným posolstvom, ktoré rozhodne stojí za zamyslenie. Bohužiaľ, klasiku zvalcovala modernizácia na všetkých frontoch, a iné tomu nebolo ani v kino priemysle, dokonca aj v zapadnutých dedinkách "na konci sveta". Dejová línia bola síce relatívne priamočiara, ale napriek tomu to malo celkom príjemný spád, hoci miestami to bolo trochu strnulé. Všetko to vynahradili viaceré zlomy v deji, ktoré nás privádzajú až k finále, kde sa ukázalo, že pán učiteľ na škole mal predsa len pravdu. 4*