• Romantický

Tři srdce (2014)

Scenár skvelý, no dejovo dosť chabé, a čo sa týka dialógovej stránky filmu, tak v tomto ponímaní dosť sklamanie. To nahnevá, keď taký dobrý scenár dopadne takto... A pritom to malo nábeh na kvalitnú drámu s motívom pozoruhodného milostného trojuholníku. Najviac ľúto mi bolo prirodzene Sophie, ktorá bola v tom celom úplne nevinne. Po očakávanom zlome v deji sa na moje prekvapenie situácia vôbec nevyostrila - a vyzeralo to, že zvíťazila ľahostajnosť, ale potom ...

Jsem tu pro vás (2015)

Dobrý a originálny námet, aj keď tá komédia mi do toho vôbec nepasovala. Toto bolo na čisto dramatický žáner, a je veľká škoda, že do toho motali aj tie komediálno-absurditné prvky. Najviac zo všetkého sa mi páčili tie retrospektívy do minulosti na vývoj vzťahu a formovanie osobností oboch súrodencov. Toho tam mohlo byť aj oveľa viac. Naopak, najmenej atraktívna časť bola tá Hannina "chorobná súcitnosť", to ma fakt nebavilo. Ale inak fajn, a najmä zaujímavé.

Offside (2006)

Tak tomu sa povie iránsky realizmus. Jafar Panahi si zobral na pretras veľmi zaujímavý námet zo športovo-spoločenského prostredia. Zopár dievčat to risklo a chcelo si vychutnať futbalovú atmosféru na vlastnej koži, hoci tým riskovali zadržanie mravnostnou hliadkou. Dôvod prečo nemôžu sledovať zápas priamo z tribún je viac než alibistický. Ústredná téma skvelá, len dejový rámec dosť nevyhovujúco uzavretý do ohrady za tribúnou. Potenciál to malo vyšší, stačilo trochu väčší záber ako len dialógové nezhody medzi dievčatami a policajtmi, mimochodom stále o tom istom. Aj preto, len 3*.

Bohové Egypta (2016)

Starovek mám rád, aj mytológiu - ale Egypt ma nikdy nijako obzvlášť neuchvátil. Ale aj tak rád siahnem po filmoch z tohto prostredia... Gods of Egypt ma na jednej strane prekvapili celkom vydareným scenárom, ktorý mal tú pravú advanture atmosféru, no na druhú stranu všetky tie prehnané vizuálne efekty a akčné súboje bohov v robotickom prevedení, to bolo pre mňa dosť veľké sústo, keďže takéto vizuálno-efektívne extrémy fakt nemusím! Ale napriek tomu, že som od toho nečakal nič extra, tak napokon som v podstate milo prekvapený a film hodnotím ako ľahký nadpriemer. Nebyť toho vizuálno-efektívneho extrémizmu, možno by som dal aj o hviezdu navyše!

Taxi Teherán (2015)

Zaujímavá idea, aj formát, ktorý dokonca vyvolával pocit autenticity, hoci predsa len to bolo miestami trochu strojené a neprirodzené. Ale tento koncept rozhodne zaujal! Slávny perzský umelec Jafar v roli taxikára sa potuluje teheránskymi ulicami a v jeho aute sa postupne striedajú rôzni ľudia, ktorí tvoria rozmanitú mozaiku iránskeho hlavného mesta. Celé to pôsobilo fakt prirodzene a do toho charizmatický Jafar, ktorý bol stredobodom celého filmu. Mne sa osobne najviac páčila pasáž s jeho neterou, a najmä ten rozhovor o nečistom realizme a reálnej realite - taká morálno-filozofická debata, ktorá však prispela k celkovému posolstvu tohto diela.

Rebarbora (2014) (TV film)

Ak film dokáže vyvolať nejaké silnejšie emócie (samozrejme okrem zhnusenia), tak to stojí za to. V tomto prípade to bolo najmä dojatie, ktoré dosiahlo v závere absolútne emočné vypätie a v očiach sa mi dokonca zjavili slzy (dojatia) a telom sa mi prehnali zimomriavky (v pozitívnom zmysle slova). A to bol na prvý pohľad v podstate klišovitý rodinný film s očakávaným vývojom. Ale tá idea, s ktorou prišli Siems a Winnie, tak to dodalo celému filmu neuveriteľné čaro! Obzvlášť, keď sa v labyrinte náklonnosti a odcudzenia ocitli aj oni samotní. Ale toto bola fakt kvalita! Dojatie v závere naozaj neopísateľné!

Demolice (2015)

Jake Gyllenhaal ma baví stále viac a viac. Nie je to len zaujímavými rolami, ktoré stvárňuje, ale aj samotným hereckým prejavom a tou charizmou, ktorú vyžaruje. Po úlohe sociopata vo filme Nightcrawler tu je ďalšia bizarná rola - tentokrát melancholicko-psychopatický Demolition-man, ktorý sa po svojom vysporiadáva s tragickou udalosťou. Väčšinou sa mi nepáči, keď film príliš prerastá do poetiky, ale v tomto prípade to vytváralo práveže naopak vysoko pozitívny aspekt. Naomi Watts tiež prispela ku kvalite, a v neposlednom rade určite aj prísny otec Chris Cooper. Fakt, treba uznať, že to stálo za to, a treba určite pochváliť aj soundtrack. No ešte jedna vec by ma dosť zaujímala - kto jazdí v tom kombi?

Americká reportérka (2016)

Takže W.T.F. podľa knihy založenej na skutočných udalostiach? Popis k filmu a taktiež zohľadnené prostredie, kde sa to celé odohrávalo sľubovalo skvelý film, na ktorý som sa tešil. Bohužiaľ, vysoké očakávania naplnené neboli. Atmosféra zákulisia afgánskej vojny z tohto reportérskeho uhlu pohľadu ma síce bavila, ale v podstate zápletka dosť nevýrazná a tým pádom aj dejová línia dosť oslabená. No to bezhlavé vrhanie sa do nebezpečných situácií počas vojenských misií mi prišlo fakt prehnané, neuvážené a najmä bezohľadné voči okoliu. Na mieste tých vojakov by som tým reportérom riadne vynadal a poslal ich kade ľahšie, keby sa mi ta počas prestrelky drbali pod nohy len aby ulovili nejakú senzáciu. Najsympatickejšia postava celého filmu - jednoznačne tlmočník Fahim (Christopher Abbott).

Ztrácení (2014)

Atraktívne prostredie dievčenskej školy so zaujímavou zápletkou, ale napokon som skôr sklamaný a prvotné nadšenie ustúpilo po tom ako sa fyzicky z deju vytratia Abbie. Potom už to bolo také kadejaké, často až príliš podivné. Pritom všetkom som očakával aspoň nejakú skvelú pointu, ale ani tá sa napokon nekonala. Čakal som od toho ďaleko viac, obzvlášť keď si predstavím akými veľkými možnosťami disponoval tento základ v pozoruhodnom prostredí. Škoda toho.

Chůvák (2015)

Očakával som niečo na štýl The Sitter, a zas až tak ďaleko od predpokladu som nebol, aj keď tento nemecký Nanny ma bavil o niečo viac. Aj keď sa tá klasická šablóna tam bola pomerne dosť citeľná a vývoj deju prakticky dosť priamočiary a predvídateľný. Na druhú stranu, fajn postavy (najmä chúvak Rolf), a niektoré scénky mali veľmi príjemný sociálny rozmer. Bohužiaľ, komédie v tom bolo dosť máličko, aj keď snahy o humor tu boli - lenže to bol dosť prízemný humor. Ale tak aspoň na tie 3* by to bolo!