Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 070)

Psí poslání (2017)

Táto psia reinkarnačná seansa bude mať u ľudí úspech z jednoduchého dôvodu - že väčšina zbožňuje psy. Ja síce k tejto majoritnej skupine ľudí nepatrím, ale musím uznať, že koncept a forma tohto filmu sa mi celkom páčili, hoci to pôsobilo až príliš fantasticky a rozprávkovo, najmä kvôli tej reinkarnácii. Ale dajme tomu, bola to celkom fajn oddychovka na tému psí život. Myšlienkové pochody tých psov ma celkom bavili, sem tam zaúradoval aj milý dôvtip, takže z tohto pohľadu uznávam kvalitu. Po obsahovej stránke to však až taká sláva nebola. Akurát tak na 3*.

Mirzya (2016)

Zmiešané pocity. Na jednej strane vcelku zaujímavá love-story o stretnutí detskej lásky v najnevhodnejšiu dobu, na strane druhej taký ťažkopádny vývoj deju, ktorý mal silný nábeh na typickú šablónu akú poznáme z amerických romantických filmov. Príbeh priam núti diváka sympatizovať s Munishom (resp. Adilom) po ťažkom životnom osude, no napokon predsa len nebol na tom až tak zle, keď sa osudovo stretol na kráľovskom dvore so svojou detskou láskou Suchitrou, ktorú mimochodom hrala dosť nevýrazná Saiyami Kher. Príbeh to bol síce dobrý, ale dramatizácia dosť priemerná. No a tá paralelná dejová vetva eposu o Mirzyovi tam veru nemusela vôbec byť, pretože bola úplne zbytočná...

plakát

On Paper (2014) (TV film)

Jeden z typických amerických romantických filmov v znamení "to sa dalo čakať" aneb tisíc krát omielaná šablóna. Ale musím uznať, že aspoň to knižno-spisovateľské prostredie a niektoré postavy pozdvihli tento film do kategórie Pozerateľné. Aj keď hlavná "hrdinka" mi pripadala ako predpojatá čúza čo si o sebe dosť namýšľa, hoci v záverečnej fáze filmu sa už ako tak normalizovala. Drewa Fullera mám rád najmä vďaka The Ultimate Gift, tak po dlhej dobe som niekde zazrel tohto sympaťáka - a opäť vo výrazne pozitívnej postave. Aj keď najviac ma bavila predsa len šarmantná Haley Strode (šéfka vydavateľstva). Hodnotenie niekde na úrovni 2/3 hviezd, ale predsa len to bolo o kus lepšie ako iné americké romantické TV filmy.

plakát

Jak se zbavit nevěsty (2016)

Ehm, celé mi to prišlo dosť prvoplánové a vo svojej podstate dosť nevýrazné, hoci zápletka ako taká mala na to, aby mohol byť z toho relatívne zaujímavý film. Tieto novodobé romantické komédie sú často veľmi priemerné a len málokedy sa nájde v tomto žánri niečo pozoruhodné a nadpriemerné. Toto však nedosiahlo ani len úroveň priemeru, aj keď to malo podľa mňa určite vyšší potenciál (aspoň tá kostra scenáru), no to jednoduché a prosté podanie to akosi napokon celé potopili.

Kaabil (2017)

Koncept o slepom chlapcovi, o hľadaní vinníkov a vytrvalej odplate bol super, rovnako aj celá zápletka a koniec koncov aj ústredný motív o jedinej karme, ktorá reálne existuje = pomsta vykonaná vlastným pričinením. Bohužiaľ, celý dojem z filmu pokazili prehnane akčné scény a nereálne bitky, pri ktorých už by niekde v tretine súboja boli zrejme obaja aktéri v bezvedomí kdesi na zemi. Na takéto výstrednosti som mimoriadne alergický, a dokáže mi to to dosť znechutiť celkový filmový zážitok. Dalo by sa to spraviť veru aj reálnejšie... Nevadí, tak či tak to bola kvalita a musím uznať, že takéto drámy o manipulácii a pomste sú moja srdcovka (akurát bez tej akčnej zložky).

52 úterků (2013)

Silná téma, ktorá bola dlhé roky/desaťročia tabu, a zároveň vynikajúci formát akoby v 52 dejstvách v rámci jedného roku. Zaujímavé, ako to celé prebiehalo a ako sa u Jane/Jamesa fázy entuziazmu razom striedali na fázy sklamania, a naopak. Všemožné experimentovanie so sexualitou u dospievajúcej Billie v rámci tejto dejovej línie mi prišlo občas scestné, ale bol to zároveň aj zaujímavý kontrast voči jej matke podstupujúcej premenu na muža. Filmov s podobnou témou je pomerne dosť málo, takže originalita sa tomu rozhodne nedá uprieť, vďaka čomu sa film stáva výslovne zaujímavým a aj kvalitatívne dokáže dosiahnuť relatívne vysoko.

Trollové (2016)

Ak máte do 6 rokov, budete asi unesení. Inak to dosť zaostávalo za priemerom, keď to porovnám s inými súčasnými animákmi. Téma a celkovo aj koncept rovnaký ako u klasických Šmolkov - akurát tu miesto Šmolkov boli priblblí Trollovia a namiesto Garganela nejakí Bergeni. Zatiaľ čo so Šmolkami sa dalo aspoň ako tak sympatizovať, títo Trollovia mi prišli dosť otravní svojim excentrickým prejavom. Zápletka slabučká, dej detto, no celková atmosféra bola aspoň o kus lepšia, aj to len vďaka reprodukcii slávnych hitov. Takže v podstate, keď sa to tak zhrnie, tak dosť bieda.

Balerína (2016)

Téma plnenia detských snov a prostredie historického Paríža, kde sa táto rozprávočka odohrávala, sa mi celkom pozdávali. Len škoda, že je to robené čisto pre detské publikum, a tak to celé pôsobí až príliš naivne a miestami veľmi absurdné, resp. hlúpe. Napriek peknému vizuálu, ktorý sa môže rovnať americkým animákom, a spomínaných predností však tomu chýbala ešte jedna dôležitá vec - a síce dôvtip, ktorý je pre mňa osobne pri animovanej tvorbe dosť dôležitý. Takže tak. 3*

Touha po životě (2015)

Ejha, tak to bolo dosť zaujímavé podanie - prostredníctvom trpkých osudov štyroch žien. Miestami to možno pôsobilo trochu feministicky, no väčšinou to zaváňalo silným realistickým dojmom. Trochu ma mrzí, že niektoré scény akoby neboli dotiahnuté úplne do konca, no škoda aj tej cenzúry, hoci pre Indov sú už samotné erotické scény viacmenej tabu. Ale inak jeden z tých filmov, počas ktorého človek sympatizuje s hlavnými postavamim a zároveň to celé donúti človeka zamyslieť sa nad osudmi utláčaných žien, na ktorých sa neprávom vyvršujú nadradení muži.

Zpívej (2016)

Pekné, no na môj vkus až príliš infantilné. Mnoho nových animákov sa dokázalo prezentovať oveľa vyspelejším humorom, ktorý často staval aj na rôznych dvojzmysloch a narážkach, ktoré inak pochopia deti a inak dospelí. Bohužiaľ, Sing nebol zrovna tento prípad. Tu bol ten humor do veľkej miery zväčša len detinský a toho vyspelejšieho tam bolo ako šafránu. Ale na druhú stranu to bolo aspoň po vizuálnej animovanej stránke naozaj pekné, a aj tie hudobné čísla celkom veselé. Celé by sa to dalo popísať tým klasickým "nenadchne, ale ani neurazí". Oproti iným novým animákom to ale dosť zaostávalo...