• Romantický

Hollywoodská klišé pod palbou (2021)

Idea tohto dokumentu je vynikajúca, a keď som sa do toho pustil, tak som bol v podstate nadšený. Len škoda, že to bolo celé také akoby z rýchlika, že všetko len rýchlo rýchlo, jedno cez druhé, občas absolútne bez kontextu... takže to do veľkej miery výrazne ovplyvnilo celkový dojem z tohto dokumentu. Ale inak, bolo to podané so svojským humorom, a dokonca sa človek popri tom dozvedel aj kopu zaujímavostí z histórie. Mimochodom, tie BLM reči si mohli odpustiť... Každopádne, obrovská škoda tej kompozície a príliš zbesilého tempa. 3*

Návod na dokonalou rodinu (2021)

Joj, toto je ohromná škoda, že film s takým dobrým základom a námetom nedokázal poriadne využiť svoj obrovský potenciál! "Rodinka úžasných" bola akosi úžasná len na sociálnych sieťach, no inak to tam dosť škrípalo. Miestami to bolo síce komické, ale komédia to rozhodne nebola. Skôr tu dominoval konflikt medzi otcom a dcérou, ktorý vyústil až do dramatických okolností. Film mal určite zmysel, a predovšetkým výborný námet, ktorý bol v podstate reflexiou reality, ale napriek tomu si myslím, že to malo určite na viac. Snáď sa tohto námetu chytí aj niekto iný a spraví to lepšie.

Broken Diamonds (2021)

Zaujímavý námet, ktorý rozhodne lákal na potenciálne pozoruhodnú zápletku. Ale v konečnom dôsledku, akosi ma to napokon nezaujalo a prišlo mi to pomerne fádne a zápletka by sa dala charakterizovať ako "slepá ulica". V podstate sa to celý čas motalo v tej istej zápletke a dileme, akurát v jemných obmenách, ktoré vyplývali zo Cindynho aktuálneho duševného stavu. Určite som čakal niečo oveľa lepšie, zaujímavejšie a dramatickejšie.

Crown Heights (2017)

Bohužiaľ, takýchto prípadov bolo, je, aj bude stále vo svete veľa :( A aj sfilmovaného alebo knižného spracovania sa mnohé z nich dočkali. Crown Heights je typickým predstaviteľom tohto námetu, ktorý ničím nijako obzvlášť nevyniká a miestami to pôsobí zbytočne ťažkopádne, hoci pri tej bezvýchodiskovej situácii je to vlastne pochopiteľné. Zachrániť to mohli nejaké retrospektívne ozrejmenia situácie, alebo aspoň kvalitnejšie dialógy. Ale nemám z toho nejaký extra výnimočný filmový zážitok - existuje kopa oveľa lepších filmov na túto tému nespravodlivo odsúdených ľudí, ktorí strávili roky v base čakaním na spravodlivosť.

Čtyři dobré dny (2020)

Och, tak to bolo drsné! Mať takúto dcéru, tak to musí byť poriadna psychická trauma. Postava matky Deb si zaslúži rozhodne obrovský obdiv, lebo tá dilema, či opäť pomôcť chronickej klamárke a manipulátorke, hoci je to vlastná dcéra, to musí byť proste masaker. Mila Kunis zahrala feťáčku Molly skutočne vierohodne, hoci táto postava si určite žiadne sympatie nezaslúži. V niektorých momentoch mi bolo do plaču aj za samotnú matku, ktorá sa zas a znovu zľutovala nad svojou zúboženou dcérenkou. Ako psychologická dráma to bolo obstojné, ale viem si predstaviť aj o kus epickejšie a kompozične vyváženejšie. 3*

A dýchejte klidně (2018)

Dejový rámec s originálnym námetom bol výborný a plný potenciálu. Len škoda, že to točili Islanďania, takže dej pôsobí lyricko-chladne a dialógy sú veľmi biedne. A pritom, presne tento námet aj s príslušnou spleťou osudov, mal vynikajúci potenciál na to, aby z toho vznikla parádna sociálna dráma s kvalitným spádom a psychologickým rozmerom. Nuž, akosi nedokážem prísť islandskej kinematografii na chuť :( 2*

Sublet (2020)

Popis neznel síce nejako extra vábivo, ale napokon sa z toho vykľula celkom fajn dráma s veľmi sympatickou ústrednou dvojicou, medzi ktorou fungovala zaujímavá chémia. Nie som žiadnym nadšencom agendy LGBTI, ale v takejto podobe mi to až tak neprekážalo. Skôr mi vadilo také mierne klišé na záver a citeľná lyrizácia deju, ktorý sa vyvíjal dosť nenápadne. Zato po dialógovej stránke to bol určite nadpriemer. Škoda, že si tak nedali záležať aj na epickosti a dramatizácii deju! 3*

Schumacher (2021)

F1 sledujem od roku 1996, takže som síce nebol pri zrode Schumacherovej slávy, ale pri jeho najväčších úspechoch a hegemónii Ferrari som už nechýbal. Ale úprimne poviem, že som fandil asi ktorémukoľvek Schumiho konkurentovi, len aby nevyhral on. Proste som ho nemusel a vždy mi jeho arogancia na trati prekážala, aj keď samozrejme uznávam jeho talent a kvality. Dokument som si pozrel najmä ako fanúšik F1. Po ten rok 2000 to bolo zmapované relatívne dobre, a potom to vyznelo štýlom "a tak sa z Michaela stala hviezda", no a z nasledujúcich rokov to bolo veľmi biedne. Žiadna zmienka o jeho "nosičovi vody" Barrichellovi? Nič o rivalite s Alonsom alebo Montoyom? Toto tam absolútne chýbalo, a mám pocit akoby to obdobie kariéry po roku 2000 úplne opomenuli. Navyše, všetci sme čakali, že sa dozvieme aj nejaké pikošky, zaujímavosti, a najmä aktuálne informácie o jeho aktuálnom stave. Takže z tohto pohľadu trochu sklamanie. Dokument by bol skvelý, keby sa volal "Schumacher Part I." a v dohľadom období by nás čakal "Schumacher Part II." - no bohužiaľ, takto mám z toho zmiešané pocity. 3*

Láska bez bariér (2018)

Kedysi patrili francúzske komédie medzi svetové TOPky, ale v posledných rokoch je to skôr taký priemer. Tout le monde debout však bolo veľmi svetlou výnimkou a konečne prišla z Francúzska nápaditá a kvalitná komédia s kopou irónie a dôvtipu. Aj keď vo svojej podstate bolo pozadie deju smutné, tak to prevedenie pôsobilo uvoľneným a úsmevným dojmom. Ja osobne som sa dobre zabavil, aj keď mi bolo pochopiteľne ľúto Florence, ktorá sa narozdiel od Jocelyna nemohla len tak hocikedy postaviť z vozíka. Každopádne, romantická komédia ako sa patrí. Originálne, dôvtipné, ironické ... 4*!

Voyeuři (2021)

Zaujímavý erothriller, ktorý bol sám o sebe lákavý už len námetom voyeurizmu. A napokon to bolo lepšie ako som čakal. Od samotného začiatku ma to upútalo a pôsobilo to dosť tajomne. Potom sa dej síce trochu ustálil a jediné, čo gradovalo, bola posadnutosť Pippy a Thomasa ohľadom ich susedov. Veľký zlom (na tej výstave) bol vynikajúci, a parádne tu bol využitý moment prekvapenia. Ten záverečný revenge-twist bol podľa mňa dosť prehnaný a vôbec mi to nepasovalo do inak fundovaného konceptu celého príbehu. Sydney Sweeney si tu zahrala dosť odvážnu a zároveň naivnú rolu - a veruže bola najjasnejšou hviezdou celého filmu! Nebyť toho prepáleného konca, mohlo to byť aj na plný počet, ale tak či tak na solídne 4*.