• Romantický

Sublet (2020)

Popis neznel síce nejako extra vábivo, ale napokon sa z toho vykľula celkom fajn dráma s veľmi sympatickou ústrednou dvojicou, medzi ktorou fungovala zaujímavá chémia. Nie som žiadnym nadšencom agendy LGBTI, ale v takejto podobe mi to až tak neprekážalo. Skôr mi vadilo také mierne klišé na záver a citeľná lyrizácia deju, ktorý sa vyvíjal dosť nenápadne. Zato po dialógovej stránke to bol určite nadpriemer. Škoda, že si tak nedali záležať aj na epickosti a dramatizácii deju! 3*

Schumacher (2021)

F1 sledujem od roku 1996, takže som síce nebol pri zrode Schumacherovej slávy, ale pri jeho najväčších úspechoch a hegemónii Ferrari som už nechýbal. Ale úprimne poviem, že som fandil asi ktorémukoľvek Schumiho konkurentovi, len aby nevyhral on. Proste som ho nemusel a vždy mi jeho arogancia na trati prekážala, aj keď samozrejme uznávam jeho talent a kvality. Dokument som si pozrel najmä ako fanúšik F1. Po ten rok 2000 to bolo zmapované relatívne dobre, a potom to vyznelo štýlom "a tak sa z Michaela stala hviezda", no a z nasledujúcich rokov to bolo veľmi biedne. Žiadna zmienka o jeho "nosičovi vody" Barrichellovi? Nič o rivalite s Alonsom alebo Montoyom? Toto tam absolútne chýbalo, a mám pocit akoby to obdobie kariéry po roku 2000 úplne opomenuli. Navyše, všetci sme čakali, že sa dozvieme aj nejaké pikošky, zaujímavosti, a najmä aktuálne informácie o jeho aktuálnom stave. Takže z tohto pohľadu trochu sklamanie. Dokument by bol skvelý, keby sa volal "Schumacher Part I." a v dohľadom období by nás čakal "Schumacher Part II." - no bohužiaľ, takto mám z toho zmiešané pocity. 3*

Láska bez bariér (2018)

Kedysi patrili francúzske komédie medzi svetové TOPky, ale v posledných rokoch je to skôr taký priemer. Tout le monde debout však bolo veľmi svetlou výnimkou a konečne prišla z Francúzska nápaditá a kvalitná komédia s kopou irónie a dôvtipu. Aj keď vo svojej podstate bolo pozadie deju smutné, tak to prevedenie pôsobilo uvoľneným a úsmevným dojmom. Ja osobne som sa dobre zabavil, aj keď mi bolo pochopiteľne ľúto Florence, ktorá sa narozdiel od Jocelyna nemohla len tak hocikedy postaviť z vozíka. Každopádne, romantická komédia ako sa patrí. Originálne, dôvtipné, ironické ... 4*!

Voyeuři (2021)

Zaujímavý erothriller, ktorý bol sám o sebe lákavý už len námetom voyeurizmu. A napokon to bolo lepšie ako som čakal. Od samotného začiatku ma to upútalo a pôsobilo to dosť tajomne. Potom sa dej síce trochu ustálil a jediné, čo gradovalo, bola posadnutosť Pippy a Thomasa ohľadom ich susedov. Veľký zlom (na tej výstave) bol vynikajúci, a parádne tu bol využitý moment prekvapenia. Ten záverečný revenge-twist bol podľa mňa dosť prehnaný a vôbec mi to nepasovalo do inak fundovaného konceptu celého príbehu. Sydney Sweeney si tu zahrala dosť odvážnu a zároveň naivnú rolu - a veruže bola najjasnejšou hviezdou celého filmu! Nebyť toho prepáleného konca, mohlo to byť aj na plný počet, ale tak či tak na solídne 4*.

Indoo Ki Jawani (2020)

Potenciál tam bol, keďže principiálne a námetovo to bolo vcelku nádejné... ale to teatrálno-stupídne prevedenie to úplne celé zahrabalo pod úroveň priemeru. Zápletka s nádychom sarkazmu a irónie osudu pôsobila schopne, no prihlúple správanie hlavnej "hrdinky" spôsobilo úplný úpadok filmového zážitku. Prekvapujúcou prednosťou celého filmu boli dialógy s esenciou irónie a dôvtipu - a aspoň tie to ako tak zachraňovali. Škoda, že sa to isté nedá povedať aj o kompozícii a deji tejto "drámy". Viac ako 2* tomu dať nedokážem.

JJ+E (2021)

Hmmm, hoci to už podľa popisu pôsobilo ako desné klišé, dal som tomu šancu dúfajúc, že to napokon bude predsa len obohatené o nejaké nové esencie. Ale bohužiaľ, mission failed! Toho JeyJeya mi najprv bolo aj čiastočne ľúto, že ho stiahli na zlé chodníčky tupí kamoši, ale napokon sa vyfarbil aj on. Chuderka Elisabeth, celkom sympatická dievčina, ktorá podľahla "čaru" zdanlivo skromného a oddaného chalana. Ale inak typický scenár plný klišé, a hoci tam bola snaha o vytvorenie nejakého prekvapenia, tak to napokon vypálilo dosť prvoplánovo.

Perské lekce (2020)

Po dlhej dobe vynikajúci film, ktorému som ochotný dať 5*! Dejovo jednoduché a relatívne priamočiare bez akejkoľvek retrospektívy, no napriek tomu skvelé od začiatku do konca. Pôsobí to síce trochu neuveriteľne, ale to prevedenie je viacmenej realistické a aj kulisy, kostýmy a výprava vyzerá viac než dobre. Tou najväčšou prednosťou je však samotný dej a zápletka o fiktívnom Peržanovi, ktorý si chcel zachrániť život jednou malou lžou, na ktorú sa nabalovali ďalšie a ďalšie klamstvá v podobe vymysleného jazyka. Originálne, miestami dokonca vtipné, a predsa za veľmi smutných okolností koncentračného tábora. 5*!

Jaká je cena života (2020)

Zaujímavý film, u ktorého by som vyzdvihol najmä ten filozofický rozmer, vďaka ktorému je tento príbeh o to viac adresnejší a pozoruhodnejší. Filozofická otázka "Akú cenu má život?" sa tu nesie prakticky celým filmom, a hľadanie odpovede je viac než ťažké. Tejto advokátskej kancelárii, ktorá dostala za úlohu vyčísliť hodnotu životov, rozhodne nezávidím. Vytvoriť vzorec, ktorý určí kategórie a hranice odškodnenia, v takejto otázke, to pôsobí možno ako hyenizmus, ale na druhú stranu, lepšie ako keby pozostalí nedostali nič. Ale chápem, v tejto situácii sa zdá byť všetko bezcenné... Čo sa týka filmu, bolo to emocionálne vypäté, ale žiadna citová vydieračka. Takže podľa mňa vcelku vydarené a najmä pútavé. Herecké obsadenie výborné, dialógy kvalitné, príbeh silný, akurát miestami sa mi to zdalo až príliš zamotané v tej vetve o hasičovej rodine (jednej aj druhej). Ale beriem, že aj toto bolo treba k dramatizácii príbehu. Každopádne, zaslúžené 4*. Btw. To by bola zaujímavá filozofická úloha aj napr. na stredných alebo vysokých školách - Akú cenu má ľudský život?

Opravdová láska (2020)

Typická novodobá romantická "dráma", ktorej jedinou prednosťou bolo umelecké prostredie. Isaiahove obrazy neboli vôbec márne, hoci tá plastickosť tvárí bez detailov sa mi až tak nepáčila (ale vždy lepšie ako tie moderné abstraktné maľby). Čo sa týka príbehu, nebolo to nič extra. Klasický scenár: náhodné stretnutie, iskra, sex, vzťah, rozchod, znovu stretnutie, znovu iskra, ... atď. Dialógy slabučké, dráma žiadna. Takže max 2* (aj to najmä za to prostredie umenia, výstav a maľovania).

12 nezdolných sirotků (2021)

Typický športový šablónovitý príbeh o outsideroch, ktorí sa vďaka svojmu odhodlaniu a tréningu dostali na úroveň ostatných a dotiahli to až k triumfálnym úspechom. Takže z tohto pohľadu to nebolo nič unikátne originálne, ale zato keď to pojmem ako sociálnu drámu, tak to stálo za to. Svojich charakternom mi to pripomínalo film McFarland, ale toto malo predsa len intenzívnejší dosah. Akurát tie dialógy mohli byť trochu lepšie - tam vidím obrovské rezervy. Ale každopádne, ako motivačný film á la Disney to fungovalo na výbornú. Tesné 4*.