• Romantický

Judgementall Hai Kya (2019)

Príbehy neustálej hry na mačku a myš mám obvykle rád, ale toto ma proste až tak nezaujalo. Ani neviem, ktorý z dvoch ústredných protikladov (Bobby vs. Keshav/Shravan) mi išiel viac na nervy. Samozrejme, zahrané to bolo znamenito, o tom sa nehádam. Ale tie postavy mi prišli nehorázne protivné! A celkovo mi nepasoval ten "vnútorný svet" Bobby - tie jej traumatické prízraky a kadejaké šváby na každom kroku. Možno by to bolo lepšie bez toho... Čo sa týka scenáru, tak kostra príbehu bola fakt nadpriemerná, akurát tie všetky okolnosti a postavy, to nebola moja šálka čaju. Aj preto len 2*.

Shimla Mirchi (2020)

Nemal som žiadne veľké očakávania, ale napokon vcelku fajn. Zaujímavé postavy (aj k ním prislúchajúce herecké obsadenie), obstojný scenár s množstvom vtipných momentov (a minimum teatrálnosti), a ako bonus atraktívne prostredie horskej Shimly. Čím ďalej, tým viac ma Rajkummar Rao baví, hoci som ho spočiatku až tak nemusel (možno sa to mohli aj tie postavy, ktoré hral). No a Rakul Preet Singh (Naina) bola priam očarujúca, veľmi pekná a sympatická žena :) Čo sa týka scenára, tak to bolo miestami trochu príliš prekombinované, ale ja osobne mám rád filmy, kde sa hlavní hrdinovia čím ďalej, tým viac zamotávajú vo vlastnej sieti. Takže aj toto sa mi páčilo, akurát na 4*.

Všem klukům: P.S. Stále tě miluju (2020)

Niektoré sequele sú naozaj užitočné a priam potrebné. A potom sú tu také, pri ktorých by vôbec nevadilo, keby ani neboli. A to je presne prípad o All the Boys I've Loved Before - Part II. Do veľkej miery to bolo skutočne bezobsažné, a to zaujímavé bolo bohužiaľ len v menšine. Ale áno, bolo tam aj zopár dobrých scén a dialógov, to nepopieram. Akurát ako celok to nebolo nič extra a je to rozhodne jeden z tých slabších (zbytočných) sequelov. Tým najlepším napokon bola opäť postava večne dilematickej a hanblivej Lary Jean, tak ako to bolo aj v kmeňovom filme. Skromné 2*.

Spare Room (2018)

Človek by po tom úvode očakával absolútne tuctovú romantiku bez akéhokoľvek vybočenia z klasickej línie. A napokon viacmenej prekvapenie. Bolo to celkom vydarené a hoci to bolo občas také "pilcherovské", tak do veľkej miery to nebolo vôbec prvoplánové. Oceňujem, že tvorcovia zbytočne netlačili na pílu a malo to v sebe takú prirodzenosť, sprevádzanú viacerými dilemami, pocitmi viny a morálnymi výkyvmi postáv. Napriek tomu si myslím, že film mal ešte niekoľko potenciálnych rezerv (najmä v dejovej línii toho nestabilného a trápiaceho sa Arrowa vo vzťahu k tej dievčine, a aj v tom závere, ktorý bol na môj vkus taký impulzívny). Ale celkovo hodnotím skôr nadpriemerne, na hranici 3 a 4 hviezd (ale bližšie k trom).

Last Christmas (2019)

Milé prekvapenie, ktoré spomedzi toho obrovského spektra rôznorodých vianočných filmov, určite vyniklo. Je to jeden z tých filmov, pri ktorom očakávate, že sa na vás skôr či neskôr vyvalí obrovské klišé, a napokon sa namiesto toho zrodí skutočne pekné posolstvo. To by však na komplexný úspech filmu bolo predsa len príliš málo. Našťastie, veľkú rolu v celkovom dojme zohrala aj veľmi sympatická ústredná dvojica Kate & Tom (Emilia Clarek a Henry Golding). A mňa osobne potešil aj veľmi príjemný humor s kopou svojského dôvtipu a dvojzmyslov. Takže v rámci kategórie vianočných filmov určite nadpriemer!

Yeh Ballet (2020)

Ďalší z obrovského množstva filmov s konceptom talentovaných ľudí, ktorí sa zrodili v obzvlášť chudobných podmienkach. Tentokrát v hlavnej úlohe balet, zasadený v indickom prostredí mumbajských slumov. Dej samozrejme dosť predvídateľný (inak by asi takýto motivačný film nemal zmysel), ale napriek tomu veľmi zaujímavý, aj keď tam bolo určite ešte množstvo rezerv. Základom úspechu bolo už samotné indické prostredie, v ktorom sa celý film odohrával. A veľké plus bolo aj to, že tá ústredná línia mala aj kopu rôznych vetvičiek, ktoré tomu dodalo ešte väčšiu pestrosť. Popri sledovaní tohto filmu som si však uvedomil aj to, že svet je plný talentov, akurát ich často nemá kto objaviť. Našťastie, toto nebol Asifov a Nishuov prípad :)

Bharat (2019)

Bharat mi priniesol dosť zmiešané dojmy. Film mal viacero rôznych fáz, ktoré nie sú rozhodne rovnakej kvality a miestami to pripomínalo jedno veľké teátro, na ktoré ja bohužiaľ nie som. Úvod príbehu bol výborný, avšak nasledujúce fázy (cirkus, ťažba ropy a nákladná loď) nedosahovali ani len hranici priemeru, pretože to bolo plné afektu, heroizácie a mnohých trápnych momentov, ktorými to chceli tvorcovia asi zatraktívniť (ale týmto sa im to isto nepodarilo). Tá záverečná fáza (hľadanie Bharatovej rodiny prostredníctvom TV show na pakistansko-indickom pohraničí) bola absolútne vynikajúca a aspoň čiastočne vyžehlila predchádzajúce nedostatky. Bolo to veľmi emotívne, a pri niektorých scénach pri znovu stretnutiach stratených rodín som si aj poplakal. Je to jednoducho nepredstaviteľná radosť, keď sa dlhoročný smútok opradený nádejou razom zmení na erupciu radosti. Koncept príbehu, ktorý nám vlastne rozpráva starý Bharat, bol plný potenciálu - len škoda, že prostredná časť filmu bola taká biedna (teda aspoň pre mňa). Ako rád by som dal aspoň 4* (ten záver by bol aj na 5), ale to by som si v podstate protirečil. Takže 3*.

Sexy Jexi (2019)

Asi každý, kto videl Her (Oscar za najlepší pôvodný scenár v roku 2014), si spomenul práve na tento originálny a zaujímavý kúsok. Princíp filmu Jexi je prakticky veľmi podobný, akurát v menej dramatickom a viac komediálnom prevedení. Ale aj keď ústredná téma bola do veľkej miery vykrádačkou Her, tak musím uznať, že film ma bavil a komediálnu esenciu tomu dodávali predovšetkým nápadité a vtipné dialógy (hoci niektoré boli zbytočne teatrálne). A čo sa deju týka, aj tam bolo z času na čas zbytočné tlačenie na pílu a niektoré veci boli fakt infantílne a prvoplánové, ale našťastie ich nebolo až tak veľa. Koncept filmu bol teda predovšetkým zakorenený v tej komédii, takže za mňa napokon celkom fajn. Adam Devine má veľmi príjemný herecký prejav (teda na filmy takéhoto typu). Len škoda, že Rose Byrne v tomto celom účinkovala len v hlasovej forme.

Le Jeu (2018)

Pre toho, kto videl fantastický taliansky originál Perfetti sconosciuti, to bude asi len ničím výnimočné déjà vu vo francúzskom šate. Kto však originál nevidel (a ani jeden z remakov), tak bude rozhodne nadšený. Nič v zlom, ale takmer do bodky okopírovať celý film bez štipky vlastnej originality a nejakého aspoň čiastočného zásahu do scenára, to je fakt bieda. Navyše, keď to porovnám so španielskym remakom Perfectos desconocidos, tak táto francúzska verzia mi príde ešte o kus slabšia. Vôbec nemala taký temperament ako by si to zaslúžilo. Ani po hereckej stránke žiadna sláva... Každopádne, scenár je samozrejme skvelý, rovnako aj celá idea tohto filmu, o tom ani len nepolemizujem. Ale hodnotiť niečo ukradnuté, to asi nie je úplne ono...

Vir Das: For India (2020) (pořad)

Vcelku vydarené - nie všetko, ale väčšina áno :) Pre toho, kto nemá k Indii žiadny vzťah a ani len základné poznatky o histórii, kultúre a reáliách, to bude asi dosť nepochopiteľné a nezaujímavé. Ale pre mňa ako milovníka Indie to bolo skutočne širokospektrálna dávka irónie a sarkazmu. Bohužiaľ, občas to bolo zbytočné tlačenie na pílu (ale tak to už pri stand-upoch býva). Každopádne, Vir Das je sympaťák, a už samotná indická angličtina to krásne celé rozohrala. Bola tu naozaj kopa trefných narážok a kontextu "medzi riadkami", ktorý žiaľ asi väčšine ľudí bez poznania tohto kontextu unikne. Úprimne pobavilo, a dokonca aj to stručné vysvetľovanie pre sekciu Non-Indians malo často veľmi zábavný podtext.