• Romantický

Malá lež (2019)

Ďalší preceňovaný film s viacerými nomináciami na prestížne filmové ceny. Pre mňa absolútne nezáživné a jadro filmu mdlé, dokonca by som povedal, že až nudné. Jediné dobré na tom celom bola azda tá globálna pointa, do ktorej bola akoby zaobalená celá kostra príbehu natočenom podľa skutočného klamstva (tento oxymoron bol skutočne hybnou silou celého filmu - a za je aj tá moja 1*). Bohužiaľ, príbeh samotný je v podstate pomerne monotónny. Keď si predstavím koľko skvelých filmov sa v Ázii točí, tak toto nedosahuje ani len ich priemernú úroveň. Takže fakt nechápem, prečo akurát tento kúsok dosiahol na filmovej scéne taký komerčný úspech (asi to bude tou koprodukciou USA-China)...

Tum Mile (2009)

Zaujímavá zápletka na pozadí povodní (ktoré sa skutočne v roku 2005 v Mumbai odohrali). Nebyť tohto originálneho prostredia a konceptu dvoch rôznych časových rovinách (spomienky a súčasnosť), tak by to nestálo takmer za nič. Tieto dve skutočnosti film aspoň trochu zachraňovali. Takého egomaniaka ako bol Akshay, to sa len tak nevidí - a táto postava ma po celý čas strašne iritovala (či už v rovine spomienok alebo súčasnosti). Na druhú stranu, Sanjana bola úplne milá a určite oveľa empatickejšia ako tamten sebecký afektovaný tĺk. V podstate, od začiatku bolo jasné, kam sa film bude poberať, takže najzaujímavejšou časťou filmu boli napokon tie flashbacky. No a ten záver, to bol fakt zbytočne preexponovaný extrém...

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Mám z tohto filmu rozporuplné dojmy. Bez poznania kontextu vtedajších pomerov Hollywoodu a prípadu Tate-LaBianca, je to dosť komplikované na celkové vnímanie a pochopenie, o čo tam vlastne ide. Pre nadšencov a pamätníkov, ktorí žili v tejto dobe "zlatého veku Hollywoodu", to bude asi oveľa fascinujúcejšie, ako pre nás, nezainteresovaných. Napriek tomu, atmosféra filmu bola nesmierne zaujímavá a očarujúca, to treba uznať. Priznám sa však, že vo filme som sa takmer nedokázal vôbec zorientovať. Až po dodatočnom štúdiu o Manson Family a obrovskom škandále z roku 1969 som konečne pochopil celý kontext... Každopádne, pre mňa je to celé nesmierne preceňovaný film, ktorému sa venuje až príliš veľká pozornosť. Áno, herecké obsadenie je fakt hviezdne, aj režisér, ale zas až také famózne to rozhodne nie je (teda aspoň pre mňa nie). Mimochodom, pre mňa bolo dosť prekvapivý, že Brad Pitt dostal vo filme toľko priestoru, zatiaľ čo Leo bol vo filme takmer neviditeľný.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Woodey dokáže vždy prekvapiť - niekedy tým pozitívnym spôsobom, ale občas je to taká melancholická márnotratnosť. A Rainy Day in New York bol bohužiaľ ten druhý prípad. Postavy nevýrazné, dejovo mdlé, dialógovo slabučké, takže za mňa žiadna sláva. Akurát tá upršaná newyorkská atmosféra bola celkom príjemná. Ale to je skutočne málo na to, aby ma nejaký film nejako obzvlášť oslovil. Celý čas som akosi dúfal, že sa scenár kdesi zlomí a celé to nadobudne nejaké inšie smerovanie a zásadný obrat zápletky, ale nič...

Králíček Jojo (2019)

Perfektné! Tragikomická smutno-pekná dojemná satira - asi takto by som označil tento pozoruhodný a nesmierne originálny film. Na prvý pohľad možno komédia, ale keď tak človek číta medzi riadkami, tak je to presne ten typ filmu, ktorý v sebe ukrýva obrovskú symboliku a množstvo skrytých odkazov. Ja som bol spočiatku filmu síce trochu skepticky, ale musím uznať, že čím ďalej sa dej a zápletka rozvíjali, tak priamo úmerne rástol aj môj záujem a filmový zážitok. Roman Griffin Davis v úlohe chlapca Jojo, bol naozaj vynikajúci! Samozrejme, aj všetci ostatní. Za mňa zatiaľ jeden z TOP filmov roku 2019! P.S. Ten koniec bol fakt roztomilý.

Dámská jízda (2017)

Zozačiatku to vyzeralo ako fakt skvelá komédia, veď už samotná Amy Schumer bola dostatočnou predzvesťou toho, že to bude mať ten správny feeling. A až do chvíle, kým nedošlo k tomu únosu, tak to skutočne bolo nadpriemerné a zábavné. A potom úroveň skvelej komédie padla pod náporom hlúpeho akčného spádu. Aj keď je pravda, že aj naďalej si to udržalo ten zábavný štýl, na ktorom sa dalo často zasmiať, ale po dejovej stránke to už nebolo ani zďaleka také dobré ako na začiatku. Takže celá tá akčná zápletka bola z môjho pohľadu skôr na škodu ako na úžitok.

Po čem muži touží (2018)

Námet, aký tu už bol viacero krát a v rôznych obmenách, takže o nejakej originalite nemôže byť reč. Takže zostávalo dúfať aspoň v nejaké kvalitné prevedenie s dobrým humorom, zápletkou a pointou. Žiaľ, zostalo len pri dúfaní, keďže film bola čistá šablóna, sem tam nejaký závan dôvtipu, no a absolútne očakávaná pointa. Samozrejme, nečakal som nič prevratné, ale aspoň niečo o kus výraznejšie a menej prvoplánové. Napriek tomuto recyklovanému námetu tam určite potenciál na to bol. Takže tak.. nanajvýš 2*!

Fall in Love at First Kiss (2019)

Začiatok a koniec výborný... Ale to jadro? Hrozné! To neustále opovrhovanie láskou dievčaťa, ktoré išlo až za hranicu vlastnej sebaúcty, to bolo naozaj veľmi hnusné od "pána dokonalého". Až mi bolo ľúto, že tá dievčina nechala sebou takto zaobchádzať tak pomerne dlho. Aj keď, áno, na konci sa dozvedáme, prečo tomu tak bolo. Ale aj tak... Škoda, že na konci sa dievčina nevzbúrila voči tomu a nedala tomu machrovi košom - to by sa mi oveľa viac rátalo. Ale OK, to by asi už nebolo ono. Každopádne, napriek sľubnému začiatku, to bolo v tendenčne okázalom teatrálnom jadre celé utopené. 2*

Henryho deník (2017)

Spočiatku ma príbeh o dvoch bratoch celkovo zaujal a v podstate ma to aj bavilo. Ale po tom ako sa dej zlomil do tej krimi zápletky, tak postupne môj záujem upadal. Určite bolo treba, aby sa konečne príbeh konečne pohol nejakým smerom (predsa len, už to zostávalo v takej monotónnej slepej uličke), ale toto nebolo zrovna to, čo by ma potešilo. Celé mi to prišlo ako prílišné tlačenie na pílu, nehovoriac o tom, že to, k čomu Henry svoju matku nabádal, bolo absolútne prehnané a o morálnosti celého činu ani nehovorím. To ako vážne Henryho nič fundovanejšie nenapadlo? A že génius... Odhliadnuc od toho, film mal dobrý spád, relatívne originálny scenár (aj keď je škoda, že tu nebol zvolený nejaký racionálnejšie vyzretý spôsob "pomsty"), takže aspoň z tohto pohľadu sa to udržalo na hranici priemeru.

Lví král (2019)

Príbeh, ktorý je v podstate už kultový, dostal novú modernejšiu podobu. Doba pokročila, s ňou aj možnosti v kinematografii a technológii, a tak stála pred tvorcami obrovská výzva (a pred divákmi a kritikmi obrovské očakávanie). Výsledok je absolútne FANTASTICKÝ! Vizuálna podoba nového Lion Kinga je vynikajúca - od samotnej podoby zvierat, cez ich naturalizmus, až po ich pohybovú autenticitu. Príbeh bol samozrejme zachovaný (tam sa s iným ani nerátalo), ale veľmi dobre boli zvládnuté aj ostatné súčasti tohto filmu - dialógy, originálny dabing, vznešené kulisy, staré dobré hudobné aranžmá s nezabudnuteľným Can you feel the love tonight,... Takže niet čo vytknúť. Ja osobne som z novej verzie nadšený! 5*