Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 077)

Kábulské vlaštovky (2019)

Vynikajúci príbeh zasadený do ťaživej atmosféry talibanského Kábulu. Dva páry, dva rôzne pohľady na režim a postupné prekrývanie osudov nastavili naozaj pôsobivú kompozíciu pre kvalitnú dejovú líniu s tragickou zápletkou. Animácia síce nebola žiadny Pixar, ale ten by sa mi k tomuto žánru ani nehodil. Práve naopak, tento štýl mi k tomu absolútne pasoval a prostredie tu bolo vykreslené v realistickej podobe. Takže z mojej strany celkovo spokojnosť a tento film dokáže človeka rozhodne chytiť za srdce. Napriek všetkému si myslím, že z tohto by bol perfektný hraný film, ktorý by dokázal na človeka vplývať ešte intenzívnejšie a adresnejšie (snáď niekedy).

Wazir (2016)

Waw, dosť dobré! Tak toto celkom milo prekvapilo, keďže spočiatku som mal o tom dosť zmiešané pocity, obzvlášť keď sa dopredu prebíjala tá akčná esencia, ktorú ja vôbec nemusím. Ale postupom času sa príbeh menil na fascinujúcu hru na mačku a myš, a tá symbolická metafora so šachom ťahala celý film výrazne vpred. Bolesť po strate dcér spojila dvoch mužov v boji proti spoločnému nepriateľovi. Po celý čas sa tu vyskytovali rôzne mysteriózne impulzy, ktoré boli napokon aj finálnou pointou celého deju. Vynikajúci scenár, kvalitné herecké obsadenie, a čo ma veľmi tešilo, tak kopu symbolizmu a metaforických odkazov. Jediné, čo mi prekážalo, boli tie akčné scény, ale napriek tomu, zaokrúhľujem na 5*.

Černý Mercedes (2019)

Pomerne dlho mi trvalo, kým som sa v deji vôbec zorientoval a tak nejako si uvedomil, kto je kto. Možno to bolo spôsobené tým, že je to podľa knihy a "preklopiť" to komplexne do filmu býva často komplikovaná úloha, ale naozaj som v tom bol stratený. Potom som sa už zorientoval, ale aj tak ma to napokon nejako obzvlášť nenadchlo a prišlo mi to také celé prehustené. Ten nesympatický slizký eSeSák vo mne vyvolával po celý čas strašnú averziu. No nič, Poliaci majú kopu skvelých historických filmov, ale tento by som k ním určite nezaradil.

Pracující dívky (2020)

Film, ktorý mal vďaka svojej téme obrovský potenciál, avšak podľa mňa zostal viacmenej nevyužitý. Trojica zaujímavých žien s tromi životnými osudmi, ktoré žijú vo svojich tajných identitách "neviestok" v bordeli, aby sa dokázali vôbec uživiť a potiahnuť svoje rodiny. Vôbec som ich neodsudzoval, skôr mi ich bolo ľúto... Dejová línia však zostala ďaleko za potenciálom a celé mi to prišlo také nevýrazné, bez zásadných zlomov v deji. Možno to bol zámer, ale s takýmto námetom sa dalo spraviť určite niečo viac. Každopádne, človek sa určite pri sledovaní nenudil a na hranicu priemeru to jednoznačne dosiahlo... Len škoda, že nie aj vyššie.

Monster (2018)

Aj keď to spočiatku vyzeralo ako taká béčková súdna dráma o nespravodlivosti a predsudkoch, napokon sa z toho vykľul celkom zaujímavý film. Rozbeh bol slabší, v podstate nič výnimočné, ale postupom času a odkrývaním reálneho pozadia inkriminovanej situácie. Záver bol silný, a v doterajšej atmosfére filmu aj dosť prekvapujúci (teda aspoň pre mňa). Aj keď vidím, že ľuďom sa táto black agitácia až tak nepozdáva, za mňa solídne 4*.

Než skončí válka (2019)

Z kaluže do blata, či z blata do kaluže? Každopádne, výborný námet na film, očami váženého pána Miguela de Unamuna. Vynikajúco vystihnutý kontrast medzi socialistickým a fašistickým režimom, pod ktorým sa postupne Španielsko ocitlo. Prvotné nadšenie postupne strieda ďalšie sklamanie a rýchle vytriezvenie. Aj keď sa režim zmenil, tak utrpenie zostalo - akurát kulisy a herci sa zmenili. Popravde, asi každý racionálne premýšľajúci človek by sa postavil v tej chvíli za zmenu. Akurát tá bublina splasla až príliš rýchlo, a potom si Španieli pekne počkali do roku 1975. Čo sa filmu týka, atmosféra Salamancy sa mi páčila, o to viac, že som si toto mesto mohol užiť aj na vlastné oči. Dejová línia bola na môj vkus príliš málo dynamická, miestami to pôsobilo trochu neurčito, ale cieľ film určite splnil, keďže hneď po ukončení som sa vrhol na čítanie dejín "prerodu" Španielska :) Takmer 4*, ale predsa len k tomu niečo viac chýbalo... (takže 3*)

Pan Jones (2019)

Tak to už áno! Oveľa lepšie ako som prvotne očakával. Životný príbeh Garetha Jonesa a jeho zvedavosť nám odkryla tajomstvo sovietskeho "úspechu" v čase globálnej hospodárskej krízy. Akosi nikomu nešlo do hlavy, že zatiaľ čo sa celý svet trápi v kríze, tak ZSSR sa prezentuje suverénnym progresom. To, čo sa dialo v tom čase na Ukrajine, bolo jedno z hnusných stalinistických zverstiev, ktoré ešte aj dnes dokážu priaznivci ZSSR pokojne obhajovať (resp. ignorovať). Ale späť k filmu. Kompozične výborné, a hoci bol dej pomerne priamočiary, tak si to držalo kvalitu takmer po celý čas (s výnimkou zopár hluchých fáz). Ukrajinské putovanie bola slušná depresia :( A čo sa mi veľmi páčilo, tak určite to, že sa vo filme objavil aj Eric Arthur Blair (alias George Orwell), ktorého Animal Farm patrí medzi literárne klenoty 20.storočia. Takže celkovo, super film, až na tie spomínané hluché fázy a občas až príliš strohé dialógy. Ale na 4* to určite bolo.

plakát

Neboj, daleko neuteče (2018)

Pozoruhodný film o chlapovi, ktorý si siahol na svoje dno, a až jeho zdravotný bankrot v podobe ochrnutia z neho dokázal stvoriť mentálne príčetného a zodpovednejšieho človeka. Bohužiaľ, aj takéto príbehy píše samotný život, a niektorí až po takejto tvrdej lekcii konečne pochopia, o čom to celé je. Johna mi bolo ľúto, ale jeho vnútorná premena bola skutočne obdivuhodná. Akurát tie jeho karikatúry mi neprišli akosi vôbec vtipné, a to mám iróniu či sarkazmus celkom rád. Miestami mi dej prišiel síce trochu strnulý, akoby sa to miestami "zaseklo", ale ako celok mierny nadpriemer. A samozrejme, nedá mi nevyzdvihnúť zas a znovu skvelý herecký výkon, Joaquin Phoenix je proste nezmar! 3*

Papíroví pavouci (2020)

Paper Spiders mali vcelku nádejný potenciál, keďže zápletka príbehu bola viac než zaujímavá a rovnako aj ústredné postavy paranoidnej mamy a ustráchanej dcéry. Bohužiaľ, scenár zaostal za očakávaniami a akosi dej po chvíli zostal v akejsi slepej uličke, odkiaľ sa to vymotal až tesne pred koncom. Takže jadro filmu bolo celé v tej istej rovine, akurát v eskalujúcej intenzite paranoidnej maminky. Úprimne, oveľa viac ma bavila dejová línia utiahnutej Melanie a jej problémov (nielen s vlastnou matkou), tam sa aspoň niečo dynamického dialo. 3*

Poslední přání (2021)

Môže byť! Námet originálny a nápaditý, hoci po dejovej stránke až príliš rozprávkové a idealistické. Každopádne, ako oddychovka s pekným posolstvom, dôvtipom a vzájomnou spolupatričnosťou, to bolo vcelku vydarené. Páčili sa mi aj tie Sardarine flashbacky, hoci kľudne by ich mohlo byť aj viac, lebo tématika Partition 1947 je aj po tých desiatkach rokoch stále silná a kontroverzná. Odhodlanie jej vnuka bolo sympatické, miestami až dojemné, no zároveň patetické. Ale celkovo to bol príjemný film, aj keď na nejaký výrazný nadpriemer to nebolo. 3* sú tak akurát.