Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 115)

Luca (2021)

Pixar je úžasný, tá animácia je fakt svetová - ako vždy! Čo sa týka príbehu, bolo to originálne, nápadité, s typickým dôvtipom (aj s dvojzmyslami), ale napriek tomu ma to nedokázalo upútať natoľko ako predchádzajúce Pixarovky. Kulisa rybárskeho mestečka bola ale veľmi vydarená, a samozrejme aj postavy boli sympatické (až na toho blbečka na Vespe). Pointa bola príjemná, aj keď si myslím, že tak trochu naivná - čo mi akosi nepasovalo k celkovému kontextu príbehu. Ale OK, beriem to, animáky proste musia mať happyend. Celkový dojem je priaznivý, ale ako som povedal, na staršie Pixarovky sa to až tak nechytá (tam bol originálnejší príbeh, aj lepšie posolstvá).

plakát

Breaking News In Yuba County (2021)

Takéto satirické veci s čiernym humorom mám fakt rád, takže Yuba sa mi vcelku páčila. Len škoda, že to miestami išli až do takého tragikomického absurdna, ktoré by za normálnych okolností asi len tak ľahko neprešlo. Ale námetovo, aj po scenáristickej stránke to bolo fajn, a rozhodne som sa pri tomto nenudil. Spád to malo skutočne svieži, postavy boli svojské, dialógy s dôvtipom. Nebyť tých niektorých absurdných scén a zlomov, tak by som dal aj viac - no takto je to na také solídne 3*.

Ještě jedna věc (2018)

Prvotne to vyzeralo ako klasické klišé o hľadaní a nájdení strateného dieťaťa, ale napokon sa z toho vyvinul naozaj príjemný film, ktorý svojim spôsobom prekvapil. Keď už sa to rútilo do beznádejného klišé, tak prišiel zásadný zvrat - a razom to bol ako nový vietor do plachiet upadajúceho scenára. Najväčšiu zásluhu na dobrom pocite z filmu mal rozhodne nesmierne sympatický Dylan - takú pozitívnu a obdivuhodnú postavu som už dlho nezažil. Žiaľ, to isté sa o jeho dcére povedať nedá - tá sa správala miestami dosť nevďačne. Škoda toho slabšieho začiatku a čiastočne nevýrazného jadra, no určite si to minimálne tie 3* zaslúži!

Má Amanda (2021)

Moderná konverzačka na tému kamaláska, medzi dvojicou Amanda a TJ. Ako základ to znie sľubne, no prevedenie a samotný tok deju ma akosi nezaujal a ani nebavil. Celý čas sa to točí okolo toho istého - okolo nerozlučného puta medzi ústrednou dvojicou a ich neúspechmi vo vzťahoch a láske. Všetko speje k očakávanému záveru, keď napokon ... No aspoň ten záver nebol až také klišé. Ako mi bol TJ počas celého filmu nesympatický, tak na konci si to vcelku vyžehlil. Dávam 2* (hlavne za ten záver).

plakát

A jestli neumřeli, žijí dodnes (2020)

Nič proti poetickým filmom, ale toto bolo fakt už príliš... Keby chcel niekto, aby som mu prerozprával o čom bol tento film, tak by som v podstate nevedel. Celé to bolo o akomsi neustálom doťahovaní medzi ústrednou dvojicou, ale v konečnom dôsledku sa v tom dosť ťažko orientovalo - najmä kvôli tomu lyrickému podtónu a mdlému prevedeniu. A tak bolo napokon tým najlepším z celého filmu tie vsuvky z rozprávky (škoda, že ich bolo tak málo). A pritom si myslím, že sa na tom základe, ktorý je v popise filmu, dalo celkom dobre pracovať. No v tomto prevedení to bola bieda...

plakát

Rosa pietra stella (2020)

Táto utečenecko-prisťahovalecká tématika sa v talianskej kinematografii už objavuje čoraz častejšie. Niektoré kúsky boli skvelé, niektoré priemerné, a bohužiaľ, zopár dosť slabučkých. Tento film patrí medzi tú poslednú kategóriu. Postava Carmely mi prišla ako dokonalá alibistka, ktorá sa utápa vo svojich neúspechoch, a namiesto toho, aby s tým niečo robila, tak ide do riskantnej hry so zásterkou pomoci. Sociálne drámy mám rád, ale toto ma akosi nechytilo a bolo mi ľúto akurát tej malej dcéry, ktorá za nič nemohla a doplatila akurát tak na svoju alibistickú mamku...

Taková moje láska (2021)

To si akože niekto seriózne myslí, že takýto klišovitý film bude mať v roku 2021 nejaký úspech? Akoby už beztak nebolo dosť tých kadejakých filmov podľa Astrid a Rosamunde... Síce sa postavy a kulisy menia, ale v podstate je to stále o tom istom. Tu boli aspoň tie kulisy pekné, ale inak to bolo to najtypickejšie klišé od začiatku do konca. A že by tomu aspoň tie postavy alebo dialógy pomohli, to sa veru povedať nedá. Takže aspoň skromná jedna hviezdička, za to ostrovné exotické prostredie...

Poslední léto (2019)

A to chcelo byť čo? Love Actually, nejaká "pomaturitná edícia"? Lebo presne tak nejako to vyzeralo... Vo svojej podstate to nebolo zlé, jednotlivé dejové vetvy boli zaujímavé a s potenciálom, ale vo väčšine (ak nie v úplne všetkých) príbehoch to vyvrcholilo do takého prvoplánového klišé - a to je tá úplne najhoršia esencia celého filmu. Nehovorím, že sa všetko malo skončiť nejako tragicky, ale hromadný happyend tomu skutočne neprospel. A pritom mali tie dejové vetvy vcelku vydarené zápletky... o to väčšia škoda. Bohužiaľ, za toto viac ako 2* nedám, aj keď to vyzeralo sľubne a malo to oveľa väčší potenciál.

Otcovství (2021)

Je to pekné, ale mám pocit akoby som to už kdesi videl. A veruže áno, Jersey Girl bolo v podstate o tom istom - ten istý základ, tá istá zápletka, viacmenej rovnaká pointa, dokonca aj žánrovo to išlo v tej istej línii. Takže pre mňa to pôsobilo ako také déjà vu. Napriek tomu, film ako taký sa mi páčil, Kevinovi Hartovi táto rola vcelku sadla. Celé to pôsobilo, napriek smutným okolnostiam na začiatku filmu, veľmi povzbudivo a motivačne, najmä vďaka dobrým dialógom a viacerým dojemným scénkam. Každopádne, takúto situáciu by veru zažiť nechcel nikto!

Řekni mi kdy (2020)

Vo svojej podstate to malo vcelku príjemnú atmosféru, ktorej najväčšou prednosťou bol samozrejme ten mexický závan. Ale po dejovej stránke to nebolo skutočne nič extra a všetko to išlo cez prvoplánovú šablónu. Aspoň že hlavné postavy boli sympatické, dialógy s občasným nádychom irónie mali príjemný dôvtip, a aj soundtrack s mexickými songami bol výborný. Tie miesta z Mexico City mohli byť aj obsiahlejšie podané, s nejakým kontextom, prečo práve tieto miesta starký vybral pre svojho vnuka - určite by to filmu dodalo nejaký extra rozmer. Každopádne, aspoň na tie 3* to je, avšak určite nie pre dejovú líniu, ale hlavne vďaka tej mexickej esencii a sympatickej ústrednej dvojici.