• Romantický

Palmeras en la nieve (2015)

Kvalitný historický film s prvkami drámy i romantiky - z exotického prostredia Rovníkovej Guiney ostrova Bioko (resp. z koloniálnych čias známy pod názvom Fernando Pó). Veľmi pôsobivá atmosféra so zaujímavou zápletkou a spádom ako sa na pravú španielsku drámu patrí! Navyše celý film sa odohráva na podklade reálnych historických súvislostí, čo ešte viac pridalo na kvalite. Začiatok patril kolonizátorom, medzi ktorými však neboli zákonite len nadradení egoisti, ale aj ľudia, ktorí si domorodé obyvateľstvo ctili a udržiavali relatívne priateľské vzťahy. Na to sa akosi zabudlo, keď kolonializmus padol a pod rúškou nezávislosti mali domáci zrazu mániu pomstiť sa všetkým belochom a vyhnať ich kade ľahšie. Bohužiaľ, na celoplošný extrém vždy doplatia ľudia, ktorí sú najmilší a najviac empatickí. Vždy to tak bolo, je, aj bude... Vždy na všetko doplatia nevinní.

Rodinka Bélierových (2014)

Veľmi príjemne ladený film o hluchonemej rodine a dievčati, ktorá v sebe objavila spevácky talent, ktorý sa snaží zúžitkovať v miestnom zbore a zároveň sa uchádzať o miesto na hudobnej škole v Paríži. Námet vyznieval ťažkopádne a trochu som sa obával, že tam bude kopa pátosu ako to často pri téme postihnutí býva, ale opak bol pravdou. Napokon to bola svieža dramédia s typicky francúzskym dôvtipom, sympatickými postavami a ako bonus boli k tomu zvučné melódie speváckeho zboru, ktorých by som ja osobne zniesol aj oveľa viac. Najväčšou chybičkou krásy však bola predvídavosť celého príbehu. Ale inak celkom fajn!

OK Kanmani (2015)

Nič extra, práveže na indické pomery veľmi slabučké. Taký obyčajný príbeh, navyše dosť predvídateľný a bez nejakých výraznejších zlomov v deji. A aj keď už to chvíľu vyzeralo nádejne, že príde nejaká zápletka, tak sa to zas utriaslo (až príliš ľahko) do zabehnutých koľají. Pritom minimálne rodinné zázemie vytváralo celkom snubný potenciál nejakých komplikácií. Ale nič z toho nebolo. Ešte aj Dulquer v hlavnej úlohe mi moc nesedel, na môj vkus až príliš sebavedomá postava. Takže napokon dosť sklamanie...

Rezavý meč (2015)

Mňa by tak strašne zaujímalo ako sa to vlastne v skutočnosti stalo. Ale obávam sa, že toho sa asi ani nedočkáme. 5 rokov trvalo indickým orgánom, kým tento prípad uzavreli, a to s dosť kontroverzným výsledkom plným nezrovnalostí a pochybností, v podstate rovnako ako tomu bolo aj počas toho sporného vyšetrovania a interpretácií rôznych vyšetrovacích zložiek (tak ako bolo dobre prezentované aj vo filme). Tento prípad vyvolal v Indii obrovské vášne a neutíchajúce debaty - nielen ohľadom potencionálnych vinníkoch, ale aj ohľadom kompetencií polície, vyšetrovacích postupoch, či samotnom verdikte bez jednoznačných dôkazov. Film výrazným spôsobom konfrontuje skutočné udalosti v chronologickom poradí, a postupne nám predstavuje oba scenáre, ku ktorým dospeli dva rôzne vyšetrovacie teamy. Formát výborný, aj keď miestami trochu subjektívne nabádajúci k jednej z týchto verzií, čo mierne otriaslo objektívnym charakterom tohto filmu (aj keď zrejme účelovo, a z pochopiteľných dôvodov). Rovnako je škoda, že sa do filmu nedostali všetky okolnosti tohto kolosálneho prípadu (na to by bol asi lepší skôr nejaký 5-hodinový dokument)... Zostáva jediná otázka. Boli skutočne odsúdení tí správni? (podľa mňa Nie!). Pre záujemcov odporúčam detailný popis všetkého, čo sa týka tohto kontroverzného prípadu: 2008 Noida double murder case (Zdroj: wikipedia).

Nejlepší šance (2014)

Podľa popisu to znelo viac ako lákavo, no napokon musím konštatovať, že to bolo obsahovo dosť slabučké a nevýrazné. India tu bola odprezentovaná ako krajina zlodejov, podvodníkov a agresívnych ľudí, čo zas až tak jednoznačne neplatí (hoci existujú tam aj také nástrahy). A čo sa týka toho "strácania sa a hľadania sa" v Indii, to akože neexistujú telefóny, že sa medzi sebou ľudia nedokážu spojiť a hľadajú sa ako blbí? Pritom som nemal pocit, že by sa film odohrával v nejakej pred-roamingovej doby (čomu nasvedčuje aj telefonát v German Bakery). Takže trochu nedomyslené podľa mňa... Ale snaha o vytvorenie drámy prepletených medziľudských vzťahov bola evidentná, len akosi to nevyšlo.

Doktorspiele (2014)

Klasická šablónovitá teenage komédia. Nijako obzvlášť neprekvapí, ale na druhú stranu sa dalo na to aspoň pozerať a nebolo to preplnené typickými absurdnými trápnosťami ako tomu zvykne bývať pri tomto žánri. Áno, občas sa tu vyskytli aj hlúpe zvraty v deji, ale na viacerých dialógoch a scénkach sa dalo aj trochu zasmiať (pri niektorých aj viac ako len trochu). Aj keď tá náhla strata Andiho záujmu o príťažlivú Katju mi prišla dosť podivná (reálne by sa toto s najväčšou pravdepodobnosťou zrejme nestalo). Aj Lilli bola sympatická, ale vlastne po jej príchode žiadna iskra medzi ňou a Andim neprebehla, a potom zrazu? Ale čo už, aj tak to bolo lepšie ako väčšina filmov tohto žánru.

Princezna (2014)

Z takejto bohémskej "rodinky" mi je na grc. Ani neviem kto mi vadil viac: či rozmaznaná dievčina "ja nebudem chodiť do školy" Adar, nevďačný chlapec "ja som nezávislý dementík" Alan, otecko "ja si môžem robiť čo chcem a s kým chcem" Michael, alebo mamička "ja som flegma" Alma. Fakt úžasná štvorka! Ale súťaž o moju nesympatiu vyhral s prehľadom dlhovlasý dementík Alan, ktorý sa v novej rodine správal akoby bol pán tvorstva. Ale celkovo, dosť podivná bola celá domácnosť. A ak mal tento film za cieľ poukázať akí podivní ľudia existujú, tak potom bol cieľ úspešne splnený. Ale inak mi tento bohémsky "klenot" nedal v podstate nič.

Jaffa (2009)

V podstate romeo-juliovská "romanca", avšak bez vášní - teda aspoň bez tých vonkajších. Príbeh, prostredie a postavy celkom fajn, akurát že v tom chýbali väčšie emócie, ktoré by sa prejavovali aj navonok. Navyše, okrem jedného jediného zlomu sa film niesol v podstate priamočiarom tempe, čo je v tomto prípade obrovská škoda! Myslím, že s takýmto typom filmu o zakázanej láske by sa dalo pohrať aj oveľa viac, obzvlášť keď sa odohráva na hrane viacerých protipólov : politický - Izrael vs. Palestína, náboženský - judaizmus vs. islam, spoločenský - vyššia trieda vs. nižšia trieda. Preto len 3*.

Čas beznaděje (2014) odpad!

Jedným slovom, Hrôza! Od chabého scenáru, cez nudný dej, až po samotného hlavného "hrdinu" (ktorý sa však celkom reálne ponášal svojim alibizmom na väčšinu bezdomovcov). Myslím, že na tému bezdomovectvo by sa dal vytvoriť aj zaujímavejší a dramatickejší film... Inak, nič proti bezdomovcom (hoci si za svoj sociálny status často môžu úplne sami), ale doslova ma vytáča (či už v tomto filme alebo aj v realite) absencia akejkoľvek sebareflexie a snahy o to, aby sa vyhrabali z biedy. Ale mnohým asi vyhovuje, že sa štát o nich musí (bohužiaľ!) postarať, tak načo sa potom snažiť, keď môžu žiť na úkor štátu? Samozrejme, pod zámienkou bezďáckeho motta "niet čo stratiť". Zaujímavé, že na jedlo peniaze nie sú, ale na alkohol sa vždy nájdu. A čo tak si nájsť aspoň nejakú robotu (hoci aj podradnú) a tým pádom by nemuseli otravovať ostatných, aby im prispeli na život? Aha, zabudol som, že väčšina bezdomovcov nemá doklady, ktoré im asi boli odňaté zároveň s ich dôstojnosťou a sebareflexiou... A presne o tom bol tento film (a bohužiaľ je to dosť častý jav aj v našej spoločnosti). Vás to neserie? Lebo mňa áno, a veľmi! Preto Odpad...

Hlasitější než bomby (2015)

Divné... Námet síce veľmi zaujímavý, v podstate aj zápletka, ale ten poeticko-retrospektívny formát mi absolútne neimponoval. A to mám retrospektívne drámy celkom rád, lenže keď to má aspoň nejaký ucelenejší koncept a nie takáto miešanina - jedna spomienka sem, do toho prítomnosť, potom zas nejaká spomienka z úplne iného časového spektra - a napokon je z toho jeden obrovský bordel. Ale inak to mohol byť veľmi dobrý film, stačilo sa len trochu krotiť s tým poetizmom a časovo nekonzistentnou retrospektívou.