• Romantický

Taxi Teherán (2015)

Zaujímavá idea, aj formát, ktorý dokonca vyvolával pocit autenticity, hoci predsa len to bolo miestami trochu strojené a neprirodzené. Ale tento koncept rozhodne zaujal! Slávny perzský umelec Jafar v roli taxikára sa potuluje teheránskymi ulicami a v jeho aute sa postupne striedajú rôzni ľudia, ktorí tvoria rozmanitú mozaiku iránskeho hlavného mesta. Celé to pôsobilo fakt prirodzene a do toho charizmatický Jafar, ktorý bol stredobodom celého filmu. Mne sa osobne najviac páčila pasáž s jeho neterou, a najmä ten rozhovor o nečistom realizme a reálnej realite - taká morálno-filozofická debata, ktorá však prispela k celkovému posolstvu tohto diela.

Rebarbora (2014) (TV film)

Ak film dokáže vyvolať nejaké silnejšie emócie (samozrejme okrem zhnusenia), tak to stojí za to. V tomto prípade to bolo najmä dojatie, ktoré dosiahlo v závere absolútne emočné vypätie a v očiach sa mi dokonca zjavili slzy (dojatia) a telom sa mi prehnali zimomriavky (v pozitívnom zmysle slova). A to bol na prvý pohľad v podstate klišovitý rodinný film s očakávaným vývojom. Ale tá idea, s ktorou prišli Siems a Winnie, tak to dodalo celému filmu neuveriteľné čaro! Obzvlášť, keď sa v labyrinte náklonnosti a odcudzenia ocitli aj oni samotní. Ale toto bola fakt kvalita! Dojatie v závere naozaj neopísateľné!

Demolice (2015)

Jake Gyllenhaal ma baví stále viac a viac. Nie je to len zaujímavými rolami, ktoré stvárňuje, ale aj samotným hereckým prejavom a tou charizmou, ktorú vyžaruje. Po úlohe sociopata vo filme Nightcrawler tu je ďalšia bizarná rola - tentokrát melancholicko-psychopatický Demolition-man, ktorý sa po svojom vysporiadáva s tragickou udalosťou. Väčšinou sa mi nepáči, keď film príliš prerastá do poetiky, ale v tomto prípade to vytváralo práveže naopak vysoko pozitívny aspekt. Naomi Watts tiež prispela ku kvalite, a v neposlednom rade určite aj prísny otec Chris Cooper. Fakt, treba uznať, že to stálo za to, a treba určite pochváliť aj soundtrack. No ešte jedna vec by ma dosť zaujímala - kto jazdí v tom kombi?

Americká reportérka (2016)

Takže W.T.F. podľa knihy založenej na skutočných udalostiach? Popis k filmu a taktiež zohľadnené prostredie, kde sa to celé odohrávalo sľubovalo skvelý film, na ktorý som sa tešil. Bohužiaľ, vysoké očakávania naplnené neboli. Atmosféra zákulisia afgánskej vojny z tohto reportérskeho uhlu pohľadu ma síce bavila, ale v podstate zápletka dosť nevýrazná a tým pádom aj dejová línia dosť oslabená. No to bezhlavé vrhanie sa do nebezpečných situácií počas vojenských misií mi prišlo fakt prehnané, neuvážené a najmä bezohľadné voči okoliu. Na mieste tých vojakov by som tým reportérom riadne vynadal a poslal ich kade ľahšie, keby sa mi ta počas prestrelky drbali pod nohy len aby ulovili nejakú senzáciu. Najsympatickejšia postava celého filmu - jednoznačne tlmočník Fahim (Christopher Abbott).

Ztrácení (2014)

Atraktívne prostredie dievčenskej školy so zaujímavou zápletkou, ale napokon som skôr sklamaný a prvotné nadšenie ustúpilo po tom ako sa fyzicky z deju vytratia Abbie. Potom už to bolo také kadejaké, často až príliš podivné. Pritom všetkom som očakával aspoň nejakú skvelú pointu, ale ani tá sa napokon nekonala. Čakal som od toho ďaleko viac, obzvlášť keď si predstavím akými veľkými možnosťami disponoval tento základ v pozoruhodnom prostredí. Škoda toho.

Chůvák (2015)

Očakával som niečo na štýl The Sitter, a zas až tak ďaleko od predpokladu som nebol, aj keď tento nemecký Nanny ma bavil o niečo viac. Aj keď sa tá klasická šablóna tam bola pomerne dosť citeľná a vývoj deju prakticky dosť priamočiary a predvídateľný. Na druhú stranu, fajn postavy (najmä chúvak Rolf), a niektoré scénky mali veľmi príjemný sociálny rozmer. Bohužiaľ, komédie v tom bolo dosť máličko, aj keď snahy o humor tu boli - lenže to bol dosť prízemný humor. Ale tak aspoň na tie 3* by to bolo!

Fan (2016)

Shahrukh Khan, to je taký indický Chuck Norris. Tentokrát si strihol rovno dvojrolu, v ktorej stvárnil bollywoodsku celebritu a zároveň aj svojho posadnutého fanúšika, ktorý mu chcel naservírovať poriadnu odvetu za jeho hviezdne maniére a namyslenosť. Po dejovej stránke celkom fajn, aj keď začiatok slabší. Potom ako došlo ku stretu postáv, poriadne sa to rozbehlo a prišiel skvelý vpád. Tie akčné naháňačky ma teda moc nebrali, ale dramatická stránka filmu dosť kvalitná. Najlepšie na tom bolo samozrejme to posolstvo a zrkadlo, ktoré si postavy navzájom nastavili, aby videli seba v tom najtemnejšom podaní. Hodnotenie niekde medzi 3 a 4*, ale na indické filmy mám slabosť (najmä kvôli anti-klišovosti), tak zaokrúhlujem k tým 4*.

Léto (2015)

Nie je tých filmov s LGBTI tematikou už predsa len nejak veľa? Nuž čo, asi je teraz taká doba... Občas už mi to ide na nervy a miestami mám pocit, že táto téma už pomaly nemá čo ponúknuť, ale potom príde film ako práve "La belle saison" a vtedy mám pocit, že potenciál tejto "klišovitej" témy ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Spočiatku som sa obával, že to bude len ďalšia typická lesbická fádnosť o dvoch dievčinách, ktoré zlákala túžba po vzájomnom vzplanutí (a veruže prvá tretina/polka tomu dosť nasvedčovala), ale po tom ako sa dej zlomil a zo slobodomyseľného Paríža sa celá lesbická Láska presunula na vidiek, film nabral na obrátkach a napokon bol pre mňa veľmi milým prekvapením. Krásne v tom vynikol celý kontrast liberalizmus vs. konzervativizmus, mesto vs. dedina, a taktiež silná dilema, ktorá neustále prenasledovala Delphine. Fakt dobré! (škoda že ten začiatok bol taký slabší, resp. šablónovitý).

Kung Fu Panda 3 (2016)

DreamWorks robí parádnu prácu, hoci z tých animákov "na pokračovanie" ma oveľa viac bavil Shrek a Madagascar, ale aj toto si v podstate drží svoj štandard počas všetkých 3 dielov. Má to v sebe ten typický dôvtip, dobré dialógy, dokonca aj zápletku, akurát tá kung-fu tematika v znamení bojových scén ma až tak nikdy nebavila. To je dôvod prečo prvé dva diely dostali odomňa 3*, a rovnako to bude aj v tomto prípade. Aj keď to nie je len taký obyčajný priemer, ale zas na čisté 4 to predsa len nebolo. Pozerateľné, milé, aj sa dá pri tom oddýchnuť a zabaviť, ale to je tak všetko.

Pan Dokonalý (2015)

Dosť ma v žánrovom zaradení filmu odrádzalo to slovo "akčný", ale našťastie práve tento akčný element pomohol k tomu, aby to nebola len taká obyčajná klišovitá romantická komédia. A samozrejme charizmatická dvojica Sam & Anna tiež prispeli k tomu, aby to bolo nad hranicou priemeru, hoci zas až tak perfektné to nebolo. Dejový rámec dosť nezaujímavý, ale zato tie hlášky, ktorými boli pretkané tie akčné scény, tak tie nemali chybu! Na nich som sa slušne pobavil. Škoda, že to isté nadšenie sa nedá vyjadriť aj z deju tohto filmu. Ale určite tie 3* si to zaslúži.