• Romantický

Cena za slávu (2014)

No fuj, to čo bolo za hnus? Odhliadnúc od poslednej pol hodiny, ktorá bola nesmierne nechutná a asi 10 krát ma naplo na vracanie, tak až do tej poslednej fázy to pôsobilo veľmi zaujímavo. Prvá polovica mi prišla ako veľmi nádejný základ pre skvelú zápletku, no keď sa do toho vniesli tie hororové scény, tak moje nadšenie prudko upadlo. Kiežby sa žánrové zameranie radšej tiahlo v thrillerovej rovine, určite by to tomuto filmu viac prospelo. Dávam 1* za veľmi sľubný začiatok a po celý čas vynikajúcu Alex Essoe - aj keď tá jej premena bola dosť nechutná.

Cesta (2014)

V podstate dosť nudný a monotónny film z nejakej "postapokalyptickej" budúcnosti o chladnokrvnom mužovi, ktorý je posadnutý svojim autom (aj keď na konci sa dozvieme, že prečo). No a o tomto bol vlastne celý film. Sem tam nejaké krviprelievanie, k tomu vznik nevšedného priateľstva a očakávaná pomsta na záver. Určite by som však z tohto základu očakával niečo viac epické, no bohužiaľ ani len chabé dialógy toto už nezachránili. Vlastne neviem aký mal tento film vlastne posolstvo, lebo pochybujem, že tí štyria "gangsteri" by sa nepozreli ani raz do kufru toho kradnutého auta... Jedna hviezdička je priam adekvátna!

Cesta do Palomy (2014)

Fajnová atmosféra. Aj keď filmy o motorkároch ma nikdy nejako neokúzlili, tento mal čosi do seba. Hoci sa celá kostra filmu točila predovšetkým okolo motoriek, no hlavná idea bola o inom. Aj keď by som určite uvítal nejakú lepšiu dramatizáciu niektorých scén, aspoň tak ako tomu bolo pri tej záverečnej. Na druhú stranu treba pochváliť, že množstvo hluchých miest bolo skvelo vyplnených príjemnou atmosférickou hudbou a krásnymi prírodnými scenériami, cez ktoré Wolf a Cash prechádzali. No a narozdiel od iných motorkárov, títo dvaja boli naozaj sympaťáci, ktorým sa nedalo nefandiť. Celkovo teda spokojnosť, aj keď až na 4* to nie je.

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

Toto že vyhralo Oscara? OK, investigatívny charakter celého dokumentu bol naozaj pôsobivý, ale celé mi to príde ako volanie o senzáciu. Hádam si nikto nemyslel, že v dnešnej dobe technologického modernizmu nie sú ľudia pod dohľadom a nesledujú nás na každom kroku? Jáj, aké naivné! NSA vždy disponovala dômyselnými systémami a ako bolo aj v dokumente spomínané, chtiac nechtiac nás tak monitorujú aj „necielene“. A čo? Kto nerobí nič nekalé, tak sa nemá v podstate čoho obávať. A kto sa chce vyhnúť sledovaniu, tak stačí ignorovať všetku techniku a hneď ste ťažšie vystopovateľný. No problem. Takže čo sa týka dokumentu, nič extra. A čo sa týka Snowdena, vlastne priniesol na svetlo sveta len to, o čom už beztak všetci videli (aj keď nie až tak v konkrétnej podobe).

Co by kdyby (2014)

Obrovská vykrádačka August: Osage County. Fakt netuším čo chcel týmto Shawn Levy dokázať, ale vyzerá to tak, že sa pokúšal o nejaký koncept rodinnej satiry, no akosi nevyšlo. Ten rodinný kruh bol tak tak strašne prehustený kadejakými problémami, tajomstvami a výčitkami, až to napokon bola obrovská nekonzistentná spleť o všetkom a o ničom. Nehovoriac o tom, že mnoho tých akože ironických scén vyznievalo dosť trápne. Herecké obsadenie síce fajn, no po scenáristickej stránke dosť priemerné. Stačilo by nejako osekať všetky tie problémy a pri nižšom počte sa zamerať na ne viac do hĺbky. Menej je v tomto prípade niekedy viac...

Co jsme komu udělali? (2014)

Po toľkých chválach som čakal určite niečo lepšie, no možno moje očakávania boli napokon až príliš prehnané. Základ bol síce vynikajúci a aj po scenáristickej stránke to malo nábeh na skvelú komédiu, a to najmä vďaka celému konceptu štyroch sestier a ich etnologicky odlišných známostí. Lenže potenciál tu v mnohých smeroch bol dosť premrhaný, aj keď možno sa obávali, že by to celé mohlo pôsobiť príliš rasisticky a diskriminačne. Tie všetky narážky boli často príliš light. Dalo sa na tom síce občas zasmiať, ale myslel som, že to bude jedna z tých nezabudnuteľných francúzskych komédií, kde sa človek smeje od začiatku do konca.

Comet (2014)

Pamätáš si ako si vždy povracal vankúš na tú chladnú stranu? Tak nejak fungoval náš vzťah. Neustále prevracanie a otáčanie, hľadajúc rovnováhu... Celý film bol ako puzzle, ktoré si musí človek postupne poskladať, aby mu to napokon dalo dokopy príbeh v správnom poradí na chronologickej časovej osi. Formát teda rozhodne zaujímavý, aj keď na môj vkus občas až príliš roztržitý, a tak sa v tom miestami naozaj obtiažne orientovalo. Ale v konečnom efektne to stálo za to, a najmä v závere, keď sa kruh pomaly ale isto uzatváral, ma to bavilo úplne najviac. Hoci napokon vlastne ani nevieme, či to všetko bolo naozaj, či to bol len sen, predstava, vízia, alebo čo to vlastne bolo? Nevadí, práve tá mystika tomu dodala tú potrebnú originalitu a v podstate aj dramatický efekt. A som rád, že Justin Long po dlhšej dobe konečne hral v niečom kvalitnom (hoci aj v Ask Me Anything ma celkom bavil).

Committed (2014)

Milá konverzačka, ktorá pôsobilo naozaj veľmi prirodzene. Akurát som tam čakal nejaké väčšie a zaujímavejšie zlomy. A vlastne napokon tam bol zlom len jeden jediný (teda odhalenie Evinho príbehu), ale vlastne ani to nijako výrazne nezmenilo smerovanie príbehu. No a akosi som čakal, že aj Georgov príbeh bude napokon mať v sebe nejaký inší podtext. Takže napriek prvotnému nadšeniu zostali moje očakávania nenaplnené. Ale tak aspoň za tie 3* to bolo.

Co s láskou (2014)

Typická "sparksovka", až to človeku už časom akosi zovšednie. Tak ako aj v ostatných filmoch podľa Sparskovej predlohy, aj tu hrali hlavnú rolu klasické veličiny: silná Láska vs. neprajný osud, konfrontácia minulosti a prítomnosti, napokon vyúsťujúca do zlomového (väčšinou tragického) záveru, ktorý by mal pôsobiť vysoko prekvapivo. Bohužiaľ, to najlepšie už má Sparks asi za sebou, ale tak stále je to aspoň taký lepší priemer, aspoň čo sa týka žánru romantickej drámy. Čo sa týka priamo The Best of Me, bol som úprimne zvedavý na zápletku a všetky okolnosti, ktoré budú príbeh sprevádzať. Napokon to nebolo v podstate nič prevratné, ale tak ušlo to. Navyše postava Dawsona mi prišla dosť nesympatická, hoci to nemal v živote ľahké, už len kvôli debilnej "rodine", v ktorej vyrastal. Ale načo tá zbytočná pomsta? Prečo tá ignorácia Amandy, ktorá bola očividne ochotná čakať a navštevovať ho? Čo si akože Dawson myslel, že tou svojou ignoráciou Amande pomôže k lepšiemu životu? To bol až taký tupý, že si neuvedomil, že ona sa ho vzdať nechce a chce byť jeho oporou? Toto jeho pseudo obetovanie bolo fakt "úchvatným" príkladom márnotratnosti... K tomu asi len toľko: Niekedy nás ľudia opúšťajú preto, lebo nám nechcú ublížiť. Ale neuvedomujú si, že svojou neprítomnosťou nám ubližujú zo všetkého najviac.

Cukr-blog (2014)

Úmysel bol dobrý, ale záber príliš široký a efekt viacmenej nepresvedčivý. Všetko, čo bolo v dokumente prezentované boli väčšinou len domnienky a sugestívne teórie kadejakých ľudí z rôznych odborov a kútov sveta. Ale len máločo bolo podložené aj nejakým dôkazom. Režisérka sa snaží navodiť investigatívnu atmosféru a putovaním za odkrytím tajomstva "bieleho jedu". Áno, niektoré fázy dokumentu boli naozaj výborné, najmä z pohľadu, že sa táto téma režisérky výsostne osobne týka, ale v mnohom to bolo až príliš prehnané a nedôsledné. Kto by mal záujem rozšíriť obzory o cukrovom lobby a reálnych efektoch cukru na ľudský organizmus, odporúčam radšej austrálsky dokument v podaní Damona Gameaua - That Sugar Film.

Ovládací panel
200. nej uživatel Slovensko