• Romantický

Zloděj drahokamů (2023)

Zaujímavý dokument o preslávenom zlodejovi Geraldovi Blanchardovi, ktorý dokázal ukradnúť snáď čokoľvek (a ešte sa pri tom stihol aj natočiť). Zo štýlu tohto dokumentu mám pocit, akoby sme mali Blancharda obdivovať za jeho kreativitu a dômyselnosť, no mne osobne bolo ľúto všetkých okradnutých. Neuveriteľné, ako dlho tento hajzlík unikal polícií, no ešte smutnejšie bolo, že keď ho chytili, tak ho najprv čoskoro pustili, a potom, keď už mal za sebou skutočne škandalózne lúpeže, dostal pomerne smiešny trest. Prezentácia dokumentu bola obstojná, ale kompozične sa mi to až tak nepáčilo.

Mafia Mamma (2023)

Podľa popisu to síce nepôsobilo až tak vábne, ale zo zvedavosti som sa na to pozrel. A napokon to bolo veľmi milé prekvapenie. Aj keď si viem do role neohrabanej dedičky mafiánskeho rodu predstaviť aj lepšiu voľbu ako Toni Collette, napokon bola celkom znesiteľná. Až na niekoľkto prepálených a akčných scén to bolo až prekvapivo vydarené. Bolo tu množstvo sarasticko-ironických narážok, dôvtipných scén, takže si to zachovalo príjemný komediálny dojem takmer po celú dobu. Takémuto filmu dám bez problémov aj 4*

Susidka (2022)

Typická predvídateľná záležitosť o naschváloch a zmene sukničkára na slušného a ideálneho muža. Samozrejme, za všetkým stojí stávka medzi Petrom a Olegom, ktorej obeťou sa stane nevinná Veronika. Tá bola snáď jedinou priaznivou súčasťou celého filmu, lebo všetky ostatné postavy mi boli fakt protivné. Zopár scénok bolo fajn, ale príliš sa tu tlačilo na pílu, a to nikdy nie je dobré. 2*

Ehrengard: Umění svádět (2023)

Základ príbehu vyzeral vcelku nádejne a zaujímavo. Ale ako náhle do deju zasiahlo utajované tehotenstvo novej princeznej, tak to začalo byť také pribrzdené a dejovo teatrálne. Páčila sa mi tá historická atmosféra, pôsobivé scenérie a kostýmy, a celkovo výprava, ale celý dej filmu bol až príliš sústredený okolo takej detinskej komiky, ktorá je skôr príznačná pre rozprávky. A to je škoda, lebo spočiatku to vyzeralo fakt plné potenciálu. 2*

Happy Ending (2023)

To akože celý vzťah Luny a Minka bol založený len na sexe? Tak to potom asi fakt nemá zmysel, aby zostali ďalej spolu... Je mi jasné, že film bol postavený výlučne na tomto, ale na môj vkus to bolo tým pádom poriadne plytké - dejovo, dialógovo, ale aj v realistickom poňatí. Bolo tu zopár dobrých scén a dialógov, ale to je tak akurát všetko. 2* sú tak akurát.

Den matek se ruší (2023)

Námetovo to nebolo zlé, ale veľmi mi tu prekážala tá intenzívna teatrálnosť, ktorou sa v tomto prípade Mexičania vyrovnali aj majstrom teatrálnosti z ázijských filmov. Ale scenár sám o sebe by vôbec nebol na zahodenie, keby to celé bolo poňaté trochu viac dramaticky a menej komediálne. Téma tu bola pomerne vážna, takže keď už tu chceli miešať humor, tak tu by skôr pomohol nejaký ten sarkastický tón. Nuž, aspoň na 1* to bolo, ale inak bieda.

Apolonia, Apolonia (2022)

O tejto umelkyni som predtým veru nepočul, no ak by som s jej tvorbou prišiel niekedy do kontaktu, určite si spomeniem na tento dokument. Apolonia je skutočne svojská osoba, a vďaka rozsiahlemu časozbernému zámeru jej kamarátky ju za tých 13 rokov celkom dobre spoznáme. Prekvapilo ma, že jej tvorba je pomerne nestabilná, a skáče od štýlu k štýlu, dokonca aj v rôznych kompozíciách a formách. Nie som síce fanúšikom tohto typu moderného umenia, ale dokument ma celkom bavil, teda určite aspoň na 3*

Hladová generace (2018)

Výstižná "komédia", hoci ja by som na to skôr nahliadal ako na drámu. Film mal dobrú myšlienku, ktorá je v podstate aj dosť aktuálna, keďže mnoho vysokoškolsky vzdelaných ľudí má reálny problém uplatniť sa na trhu práce. Škoda, že to bolo ladené skôr do žánru komédie, keďže táto téma by si zaslúžila proste niečo viac. Navyše, postava Zoe bola totálne premotivovaná, a niet divu, že svojim spolubývajúcim išla na nervy. Aj keď, tí spolubývajúci boli tiež poriadne lemry! Nuž, dávam 3*, ale predovšetkým za ten kvalitný námet. Potenciál to malo väčší.

The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (2023)

Tak toto bola poriadna katarzia! Na prvý pohľad to vyzerá len ako taká symbolická púť Harolda naprieč Anglickom, no za touto cestou sa skrýva oveľa viac. Všetko sa dozvedáme prostredníctvom viacerých flashbackov počas Haroldovho putovania - a veruže to boli skutočne drsné spomienky. Chudáka Harolda mi bolo strašne ľúto. Film mal silné posolstvo, no dlhotiahle zábery z chôdze anglickým vidiekom či mestečkami ma trochu pôsobili príliš lyricky. Chápem zámer, ale ja som skôr na epickejšie spracovanie. 3*

Rozhodně nejsi zvaná na mou bat micvu! (2023)

Pozerám, že Sandlerovci sa tu celkovo činili a v jednom filme sa tu u Friedmanovcov stretla celá rodinka (akurát Jackie bola na výmene manželiek). Film je to po scenáristickej stránke pomerne jednoduchý, ale zároveň adresný. Je to skvelé zrkadlo reflektujúce dospievanie dievčat, medzi ktorými vznikajú rôzne konflikty, žiarlivosť, ohováranie, klebety, a napokon aj kyber šikana. Razom sa z BFF môžu stať úhlavné nepriateľky, presne tak ako to bolo medzi Stacy a Lydiou. Takže napriek jednoduchosti celého scenáru to považujem za vcelku vydarený film, vrátane trefných dialógov a rivality ústredných postáv. Za mňa 4*