• Romantický

Z popela (2024)

Napriek slabším hodnoteniam to bolo pre mňa o to väčšie prekvapenie. Saudi milo prekvapili zaujímavou coming-of-age drámou z prostredia dievčenskej školy. Malo to v sebe všetko, čo by človek od kvalitnej drámy chcel - zaujímavú sieť medziľudských vzťahov, závisť, žiarlivosť, šikanu, predsudky, vzdor, skrat v správaní, pocit viny, prekvapivý obrat, etc. Samozrejme, malo to zopár chybičiek, a niekoľko nelogických súvislostí, ale ako celok super, vrátane záverečnej scény, keď sa dozvieme, ako to teda v skutočnosti celé bolo. Pôvodne som chcel dať 4*, ale dám plný počet (už len kvôli tým hejterom arabskej produkcie)

Air: Zrození legendy (2023)

Zaujímavý film o zrode legendárnej značky Air Jordan, ktorá bola vôbec prvou personalizovanou športovou značkou v histórii. Keď sa tak nad tým zamyslím, tak to bol skutočne obrovský risk, vzhľadom na to, že v čase Jordanovho draftu nebol ani len jednotkou draftu. Nike zariskovalo a vyplatilo sa. Mohlo to však skončiť aj poriadnym fiaskom (predstavte si, že by takúto kampaň spravili v NHL napr. na "legendárne" jednotky draftu akými boli Nail Yakupov alebo Patrik Štefan). Film ma celkom bavil, najviac však tá rivalita medzi Nike, Adidas a Converse. Osobne mi však prišlo to extrémne vtieranie sponzorov v pretekoch o zaistenie si budúcich potenciálnych hviezd mimoriadne nevkusné. A tie hviezdne maniére vysokopostavených draftovaných hráčov bolo tiež na zamyslenie. Herecké obsadenie super, a celkom ma prekvapilo, že postava Michaela Jordana bol v tomto filme v totálnom úzadí. Moje dojmy sú tak na hranici 3 a 4*, ale asi skôr tie tri...

Alibi na klíč: Den D (2023)

Sequely zvyknú parazitovať na úspešných prvých dieloch, a tak je tu vždy obava, či to vôbec bude stáť za to. Námet Alibi.com mal však dosť dobrý potenciál, a tak sa na tomto podklade dalo v pohode natočiť aj vydarené pokračovanie. Áno, celé sa to síce točí okolo svadby, ktorá je komplet celá zmanipulovaná, a vďaka pribúdajúcim komplikáciám sa všetko o to viac komplikuje. Opäť skvelé postavy, svojský humor, vtipné scénky, aj keď miestami zbytočne prepálené a teatrálne. Ale inak skvelé, dokonca by som povedal, že lepšie ako "jednotka". 4*

Americká fikce (2023)

Zaujímavý film s dobrým námetom, ktorý sa vezie na vlne čierneho humoru (doslovne). Spisovateľ Monk prežíva autorskú krízu, a keďže je znechutený aktuálnou populárnou tvorbou, napíše totálne pokrytecký román, ktorý sa však nečakane stane bestsellerom. Veľmi dobre tu bolo vystihnuté to, že medzi ľuďmi si väčšiu popularitu získajú povrchné a nenáročné veci, na úkor hodnotných a kvalitných diel. Aj keď celý film vyznieva skôr sarkastickým štýlom, keď sa tak človek nad tým zamyslí, tak je to priama reflexia reality. Takže z tohto pohľadu skvelé, aj keď ten záver v štýle absurd drámy sa mi až tak nepáčil. 4*

Anatomie pádu (2023)

Na tento film som sa veľmi tešil, obzvlášť po toľkých chválach a prestížnych oceneniach. Ale napokon mám z toho dosť zmiešané pocity. Úvod filmu ma síce chytil, ale potom celé to nekonečné vyšetrovanie bez konkrétneho záveru, a navyše nesympatická Sandra, ktorá pôsobí dosť pochybným dojmom. Ani mi jej nebolo ľúto, keď ju tam vláčili po súdoch. V závere som očakával nejaké rozuzlenie - ideálne scénu, ktorá by odhalila, ako to skutočne celé bolo. Ale nič... Takže celkovo skôr sklamanie (resp. nenaplnené veľké očakávania). 2*

Animal (2023)

Ach jaj! Aj keď patrím medzi milovníkov Bollywoodu a celkovo indickej produkcie, tento akčný kúsok sa mi vôbec netrafil do vkusu. Keď si predstavím len čisto kostru scenáru aj s príslušným dejom a zápletkou, tak to je ešte ako tak celkom fajn (možno dokonca nadpriemer). Ale ten premrštený akčný vizuál plný násilia, bitiek, súbojov a pomstychtivosti - to bolo fakt na mňa príliš. A tie masakre, kde hlavný "hrdina" vyvraždí celú armádu, to je niečo, čo ma fakt odrádza. Navyše, aj hlavná postava Vijaya v podaní Ranbira Kapoora, mi prišla absolútne nesympatická a arogantná. Nuž, toto nebola moja šálka kávy. Ale možno nejakému milovníkovi akčných filmov plných prehnanej hyperboly sa to páčiť bude... Mne nie. 1* za scenár

#annaismissing (2023)

Aj keď sú filmy s obdobnou tématikou už viacero, tak #annaismissing bolo napokon skutočne kvalitným dielom tohto žánru. Nástrahy internetu môžu skutočne prinášať aj takéto príbehy, a tak sa zrejme neoplatí zahrávať sa s osudmi iných ľudí. Anna chcela byť za hviezdu, snažila sa spoločnosť očistiť od kadejakých podlých živlov, a napokon sa to celé zvrtlo proti nej. Príbeh má v sebe kus drámy, krimi, thrilleru, a páčilo sa mi, že to nebolo vôbec plytké, ale malo to aj psychologický rozmer. Za jedinú podivnosť považujem snáď len to, že vlastná dcéra takto postavila proti vlastnému otcovi (aj keď si to za svoje aktivity reálne zaslúžil). 5*

Asteroid City (2023)

Áno, Wes má proste svoj štýl, ale mám pocit, že mnoho ľudí sa toho už presýtilo - a ja tiež. Asteroid City je tým najslabším filmom, čo som od neho videl. Námetovo to nie je na zahodenie, ale čo sa týka scenára a dejovej línie, to bolo dosť nezáživné. Sem tam nejaký fajn dialóg, ktorý to aspoň trochu oživil, ale ako celok ma to proste nechytilo a ani nebavilo. A pritom herecké obsadenie bolo áčkové! Len čo z toho, keď je scenár biedny? 1 hviezda za námet + pár dobrých dialógov.

Barbie (2023)

Prekvapivo dobré! Môj prvotný pocit bol síce taký, že to bude len taká rozprávočka plná prízemného humoru, ale napokon z toho bol celkom dobrý film s posolstvom, aj keď zaobaleným do feministického pozlátka. Každopádne, k úspechu filmu rozhodne prispelo aj kvalitné herecké obsadenie, a taktiež štýl ironického humoru, ktorý sa niesol celým filmom. Scenár síce až tak nadpriemerný nebol, ale napriek tomu to bol celkovo taký lepší priemer, 3*

Bastard (2023)

Vzhľadom k tým vysokým hodnoteniam som sa o to viac tešil. Ale napokon mám z toho zmiešané pocity. Ludvig mi prišiel ako totálne posadnutý človek, ktorý si za každú cenu išiel svoje. Áno, treba oceniť jeho húževnatosť a nezlomnosť, ale tá jeho neústupčivosť sa mu napokon poriadne vypomstila. Vizuálne vydarené, dialógovo slabšie, dejovo miestami dosť chudobné. Aj ten Schinkel bol inak poriadne narcistický debko, ale vďaka nemu mal film aspoň lepší spád a bol kvalitnou kontrou voči Ludvigovi. Za mňa dokopy tak na 3*