• Romantický

Na love (2022) (pořad)

Spočiatku som trochu nechápal princíp a pravidlá tejto hry, ale napokon som si to vcelku obľúbil. A to hlavne preto, že vedomostných súťaží je u nás pomerne málo, takže ma to celkom potešilo - len škoda, že po pár týždňoch dostala táto show stopku pre nízku sledovanosť (ale to asi dosť vypovedá aj o slovenskom publiku, ktoré si asi radšej pozrie Hornú Dolnú alebo inú stupiditu). Mne Vincze v roli moderátora vôbec neprekážal, a aj lovci mi prišli vcelku sympatickí. Akurát občas to naťahovanie a zbytočné mudrovanie okolo ma až tak nebrali.

Muž se železnou maskou (1998)

Nie som žiadny milovník mušketierov, ale tento film sa mi celkom pozdával. Výborná zápletka, aj to historické prostredie z čias Ľudovíta XIV., ktoré tu bolo zobrazené prostredníctvom naozaj vydarenými kulisami, kostýmami, a koniec koncov celou výpravou. Tajomný muž v maske poriadne zamiešal karty, a napokon zaujímavá retrospektíva doslova rozbehne kolotoč so zápletkou dvojičiek a zámeny identít. Škoda, že sa to v jednom momente tak seklo, a následne sa až príliš dlho zdržujeme v jednej scéne únikovej cesty zo zámku. To trochu stlmilo moje celkové nadšenie, ale inak som sa rozhodne nenudil a film som si užil.

Invaze: Operace Mincemeat (2022)

Waw, o takejto operácii som doteraz veru nepočul. Takže som bol z toho celkovo prekvapený, že Británia pristúpila k takejto dezinformačnej hre, ktorá napokon znamenala veľký obrat vo vojne. Téma filmu bola rozhodne Top! A musím uznať, že aj spracovanie sa mi celkovo páčilo, hoci sem tam sa tam objavili také hluché pasáže, ktoré trochu brzdili dobre nastavené tempo. Ale inak super, vrátane výpravy, hereckého obsadenia a vojnovej atmosféry, do ktorej to bolo celé zaobalené. Inak, tento nápad s falošným špiónom bol celkom chytrý, no muselo to byť riadne napätie, či Nemci na to napokon skočia. 5*

Nebezpečné známosti (2022)

Dielo Les Liaisons Dangereuses od Choderlosa de Laclosa je úžasné. Aj viaceré filmové prevedenia považujem za vcelku vydarené, dokonca aj modernú verziu Cruel Intentions (z roku 1999). Avšak táto francúzska neoliberálna verzia bola fakt mimo! Nemám nič proti modernizácii klasiky, ale toto jednoducho nevyšlo. Pritom základ filmu pôsobil obstojne, no postavy a ich herecké náprotivky mi vôbec nesadli, no a po dejovej stránke to už bola fakt pohroma (hoci scenár sám o sebe nebol až tak zlý). Nuž, snáď, keď sa niekto ďalší pustí do Nebezpečných známostí, tak to dopadne lepšie.

Main Prem Ki Diwani Hoon (2003)

Aj keď som pravý Bollywood fanúšik, tak tento film ma bohužiaľ až tak neoslovil. Herecké obsadenie síce skvelé, no scenár dosť priemerný, a postava Prema číslo I, ktorého hral Hrithik, mi išla nehorázne na nervy. Neznášam takýchto teatrálnych šašov, ktorí totálne otupujú akékoľvek snahy o dramatické podanie príbehu. Prem číslo II (Abhishek) už bol o niečo solídnejší, a celkovo mi aj k Sanjane viac pasoval svojim temperamentom. Nuž, ale napokon sme sa dočkali takého hollywoodskeho rozuzlenia, čo ma teda vôbec nepotešilo. Ale čo už. Inak po vizuálnej a muzikálovej stránke veľmi príjemné, to treba uznať!

Ted K (2021)

Zaujímavá postavička, tento "génius" Theodore Kaczynski. Neuveriteľné, ako môže niekomu tak nadmerne inteligentnému zrazu prepnúť a jeho inteligenčný potenciál sa premietne do takejto paranoje. Škoda, že príbeh je zameraný čisto už len na tú fázu ekoterorizmu, a nevidíme čo bolo pred tým a ani po tom (to by bolo rozhodne zaujímavé). Namiesto toho tu máme 2-hodinové utápanie sa v Tedovom "aktivizme" proti spoločnosti. Dej vôbec nepôsobí svižne, skôr sa to len tak ponúro a ťažkopádne ťahá, a v konečnom dôsledku až nudí. Takže mňa tento film rozhodne neoslovil. Na tému "odstrihnutia sa" od spoločnosti radšej Into the Wild.

Mé srdce už někomu patří (1999)

Pekné, páčilo sa mi to! Aj keď zápletka bola viacmenej klasická, to prevedenie tomu dodalo parádny feeling. Milostný trojuholník Nandini - Sameer - Vanraj sa vyvíjal zaujímavo, a efekt "presýpacích hodín" tomu dodal fakt dobrý spád. Film mal vynikajúcu výpravu - od úžasných kostýmov až po veľkolepé kulisy a scenérie, vrátane "talianskej" Budapešti, ktorú som si celkom užíval (hoci to pôsobilo tak trochu ako faux pas). Soundtrack taktiež vydarený. Ale predovšetkým ma bavil ten príbeh a jeho spracovanie, no a chválim aj dobré dialógy, ktorým nechýbal dôvtip a ani pekné metafory. Koniec možno trochu klišé, ale napriek tomu ma to dojalo. 4*

Mé srdce touží (2001)

Celkom fajn dramédia o troch nerozlučných kamarátoch, ktorých cesty sa časom rozídu a každý ide svojou cestou. Každý z nich má úplne iné vnímanie Lásky, takže tu máme tri rôzne pohľady na Lásku, čo napokon spôsobí aj roztržku medzi kamarátmi. Dejová línia bola svieža, sem tam vtipná, inokedy zas vážna, a to celé spestrené príjemnými muzikálovými vsuvkami. Herci boli výborní, no ich postavy sa mi až tak nepozdávali, predovšetkým postava Akasha, ktorý sa správal ako taký alibistický ignorant. Ale našťastie, aj jeho napokon "osvietilo"... Až na zopár závanov klišé to bol rozhodne nadpriemer, čomu dopomohli aj kvalitné dialógy. 4*

Utéct (2021)

Príbeh sám o sebe bol dobrý a pútavý, ale mne osobne sa toto animované spracovanie vôbec nepáčilo. Oveľa radšej by som na základe tohto "monológu" uvítal hraný film alebo klasický dokument. Toto síce pôsobilo svojim spôsobom originálne, ale na moju strunu to bohužiaľ nezahralo. A pritom je táto téma taká zaujímavá. Zo všetkého ma napokon najviac zaujali tie autentické zábery, ktoré tu však pôsobili zväčša len ako také "premostenia" v Aminovom rozprávaní. 2*

Brothers (2015)

Tomuto filmu som sa dlhodobo zámerne vyhýbal, z jednoduchého dôvodu. Mám apatiu voči bojovým športom, nemôžem si pomôcť, ale nikdy som tomu mláteniu sa v klietkach či ringoch neprišiel na chuť (a to som globálne celkom všestranný športový priaznivec). Ale napokon som sa zo zvedavosti na Brothers pozrel, dúfajúc, že MMA bude len vo vedľajšej dejovej línii. Bohužiaľ, nebolo! A hoci bol dejový rámec oveľa obšírnejší a mal aj svoju "rodinnú" dejovú líniu, predsa len dostali tie krvilačné a násilné bitky v klietke až príliš veľa priestoru. Niekto si možno práve vďaka tomu tento film užil, ale ja rozhodne nie. Oveľa viac ma bavil začiatok filmu, kde bola aj tá retrospektíva, ktorá rozdelila bratov. Ale inak uznávam, že vizuál bol skutočne namakaný! Najviac z celého filmu ma však potešila item girl Kareena, a jej výstup Mera Naam Mary Hai. Ale za film ako taký to na viac ako 2* bohužiaľ nevidím...