• Romantický

Ukradené jméno (2021)

Po prečítaní popisu je asi každému jasné, o čo tu pôjde, a vyznieva to zrejme dosť neoriginálne, ale napokon to bolo pre mňa veľmi milé prekvapenie. Výborné herecké obsadenie, atmosféra zázemia prvej svetovej vojny, vydarený dejový rámec a v neposlednom rade neustále dilemy Nélie alias Eléonore. Mňa osobne najviac bavil nielen samotný dej, ale aj ten psychologicko-etický rozmer, v ktorom sa zmietala hlavná postava. Za mňa teda celkom vydarené, hodné 4*

Přání (2023)

Na scéne animákov je už pomerne ťažké zaujať niečím novým, čo tu ešte nebolo. Ale mám pocit, že Wish bol presne ten typ animáku, ktorý bol originálny a celý koncept sa mi celkom pozdával. Zaujímavý dejový rámec so sympatickou hlavnou hrdinkou, milým dôvtipom, motívom priania a rafinovanou negatívnou postavou - to všetko prispelo k atraktivite tohto filmu. Trochu mi prekážala Ashina naivita a sem tam nejaká zbytočná infantilita, ale inak to bolo milé a v podstate aj mierne nadpriemerné. Nebyť tej silnej predvídateľnosti, dal by som aj o hviezdu viac. Takto 3*

Man on the Run (2023)

O chalpovi menom Jho Low som v živote nepočul, takže ako absolútne nezainteresovaný človek som bol zvedavý "kto to je?". Dozvedel som sa kopu zaujímavých vecí, až je to desivé, ako sa úplne nepodstatný človek dokázal takto dostať do popredia a vydobyť si meno aj vo svetovom showbiznise. Škoda, že sa všetky tie veľké hviezdy odmietli do dokumentu akokoľvek vyjadriť. Čo sa týka dokumentu, tak musím uznať, že pre nezaintersovaného človeka je pomerne ťažké sa v tom celom zorientovať a dosť mi tu chýbal nejaký tutoriál k tomu, kto je kto a čo sa to vlastne dialo? Na môj vkus to bolo dosť neprehľadné a tým pádom divákovi uniklo poriadne veľa súvislostí a kontextu (tak ako napríklad aj mne). 2*

Cézanne a já (2016)

Ani som netušil, že tieto dve významné umelecké osobnosti mali k sebe tak blízko. Už od detstva boli títo dvaja nerozluční priatelia, no postupom času zažilo ich priateľstvo rôzne turbulencie, po ktorých nastali nezhody a odlúčenie. Bolo zaujímavé sledovať ich kariéry a aj to, ako ich v reálnom čase vnímala verejnosť. Dnes už vieme, že obaja sú svetoznámi vo svojom umení, ale vo svojom období to až tak jednoznačné nebolo. Pekný dobový vizuál, aj výprava globálne. Akurát mi tu chýbala väčšia dramatickosť - a niektoré veci boli pre mňa trochu nezrozumiteľné, chýbal mi k tomu kontext, no a niektoré skoky v čase boli na môj vkus až príliš veľké... Ale celkovo samozrejme lepší priemer = silné 3*

Polite Society (2023)

Táto indická vzťahová akčná komédia vo mne vyvolala zmiešané pocity. Samotný scenár tohto filmu mal podľa mňa celkom dobrý potenciál na kvalitnú vzťahovú drámu, s prvkami trpkej irónie. Ale tie akčné vsuvky a prihlúple teatrálne výpady to celé pokazili. A pritom to malo naozaj fajn zápletku, rovnako aj postavy, na ktorých sa dala poskladať celá mozaika manipulácie, intríg a snahy zvrátiť tajomné plány. Veľká škoda, že žánrovo to išlo úplne mimo mňa. Až mi je to ľúto, ale na viac ako 2* (najmä za nadpriemerný scenár) to bohužiaľ nemalo.

Šesté dítě (2022)

Spočiatku to síce malo nábeh na komédiu, no postupne sa to našťastie zmenilo na poriadne trpkú sociálnu drámu, ktorá pôsobila zároveň vcelku realisticky. To, čo spočiatku vyzerá ako nemiestny návrh sa zmení na možnosť zrealizovať nesplnený sen o dieťati. Výborná atmosféra, rovnako aj dialógy, realistická dejová línia, a taktiež postavy, ktorým by som ten príbeh celý uveril. A kto by čakal prvoplánový happyend, tak bude asi prekvapený. Veľmi dobré, Francúzi u mňa týmto zabodovali. 4*

Přízraky v Benátkách (2023)

Uznávam, že títo noví Poirotovia v podaní Kenneth Branagh majú skutočne krásny vizuál - ale to je zďaleka jeho najvyššia prednosť týchto inovovaných verzií. Po Orient exprese a Níle sme zavítali do Benátok. Po scenáristickej stránke to bolo vcelku vydarené, aj dejový rámec sa mi veľmi páčil. Avšak ten hororový feeling, ten mi pokazil celkovú radosť z tohto filmu. Proti mysterióznym filmom nič nemám, ale také to duchovno a hororové záblesky, to fakt nemusím. Každopádne, vizuál to opäť výrazne vyžehlil a na tie 3* to je úplne jednoznačne (nebyť tej hororovej esencie, tak by to bolo aj na 4*)

Díky a promiň (2023)

Zozačiatku ma to celkom bavilo, ale ako dej plynul ďalej a ďalej, tak ma to akosi prestalo baviť. Niektoré absurdné momenty tomu vôbec neprospeli, a myslím si, že daný námet by bol vhodný skôr na drámu ako na tlačenie do žánru komédie. Posolstvo bolo síce pekné, ale celé to bolo utlačené tým občasným absurdným správaním Lindy, hoci ani Sara nebola úplne ideálna. Nuž, je to tak na 2*

Pět rande naslepo (2024)

Námetovo sa mi to celkom pozdávalo, ale napokon to bolo akési teatrálne a ukričané. A pritom by sa na tomto motíve dalo postaviť celkom fajn film, stačilo by menej tej "komédie" a ladiť to skôr do dramatickej rovine. Tým najlepším z celého príbehu bola napokon tá Liina tradičná čajovňa, ktorá sa mi veľmi páčila a do takej čajovne by som si išiel celkom rád posedieť. Nuž, pozerať sa na to dalo, nebolo to úplne márne, ale tá početná teatralizácia tomu dosť ublížila. 2*

Z popela (2024)

Napriek slabším hodnoteniam to bolo pre mňa o to väčšie prekvapenie. Saudi milo prekvapili zaujímavou coming-of-age drámou z prostredia dievčenskej školy. Malo to v sebe všetko, čo by človek od kvalitnej drámy chcel - zaujímavú sieť medziľudských vzťahov, závisť, žiarlivosť, šikanu, predsudky, vzdor, skrat v správaní, pocit viny, prekvapivý obrat, etc. Samozrejme, malo to zopár chybičiek, a niekoľko nelogických súvislostí, ale ako celok super, vrátane záverečnej scény, keď sa dozvieme, ako to teda v skutočnosti celé bolo. Pôvodne som chcel dať 4*, ale dám plný počet (už len kvôli tým hejterom arabskej produkcie)