• Romantický

Jednou se potkáme (2020)

Priznám sa, že agenda LGBTI vo filmovom priemysle už mi ide trochu hore krkom, takže od filmov s touto témou skôr bočím. Ale tu ma zlákal popis filmu, ktorý znel vcelku lákavo a navyše téma amerického sna v sebe niesla určite potenciál. Celkovo sa mi príbeh pozdával, avšak tá kompozícia plná retrospektív a neustálych prelínaní časových línií, to by som fakt oželel a radšej by som v tomto prípade uvítal chronologickú následnosť. Práve táto kompozícia mi to celé akosi sprotivila a nedokázal som si film až tak plne vychutnať. A to je škoda, lebo čo sa týka príbehu a postáv, malo by to celkom úspech. Takto bohužiaľ max 3*.

Černý víkend (2019)

Ďalší zo série filmov "stretla sa celá rodina". Tentokrát na dilematickú tému eutanázie, avšak s typickou schémou, ktorá ráta s odkrývaním množstva tajomstiev, prerieknutí a nevšedných rodinných vzťahoch. Po hereckej stránke to bolo celkom fajn, avšak príbeh ma akosi nepohltil a nejako som nedokázal sympatizovať so žiadnou z postáv. Nikto si asi nevie predstaviť, že by stál pred takouto dilemou, takže o to ťažšie to musí byť pre samotných aktérov. Najväčšou prednosťou takýchto filmov by však mala byť konverzačná línia, a tá sa mi zdala nanajvýš priemerná. 2*

V rytmu srdce (2021)

Skvelé! Aj keď to podľa popisu vyznieva ako ťažkopádny príbeh, ktorý bude hrať na city, tak napokon to bolo veľmi veľmi vydarené. Najväčšou prednosťou celého filmu je samozrejme svojský dôvtip, ktorý ladne odľahčoval inak dosť náročnú dilemu sympatickej Ruby a jej hluchonemej rodiny. Videl som aj francúzsky originál La Famille Bélier, ale v americkom podaní sa mi to páčilo ešte o kúsok viac. Malo to taký lepší feeling, aj to rybárske prostredie sa mi pozdávalo viac. Zaslúžené 4*!

Tajný deník brazilské studentky (2021)

Originálne, nápadité a s obrovským potenciálom, ktorý tu bol prítomný od samotného začiatku. Aká škoda, že sa napokon z toho vykľul šedý priemer s prvoplánovým dejom a s kopou klišé. A pritom sa na tom dalo celkom vyryžovať oveľa oveľa viac. Ale zas, na druhú stranu, celkom to ušlo, sem tam tam bol aj nejaký vydarený dôvtip, ale väčšinou to bolo fakt prvoplánové. Ale ako oddychovka to ušlo, no na viac ako 2* to nie je...

Patong Girl (2014)

Super! Spočiatku to síce pôsobilo ako tuctový rodinný film zasadený do thajskej exotiky, Avšak, keď do príbehu zavíta "femme fatale" Fai, tak postupne film naberá skvelý spád. A napokon bola z toho zaujímavá dramédia, ktorá však najviac u mňa zabodovala scénkou v autobuse do Isanu. To fakt nemalo chybu! Ale inak celkovo, vydarený film, ktorý napokon vyznel dosť originálne. Ako sa vraví: Láska je Láska! 4*

Růže z Bombaje (2019)

Vyzeralo to lákavo, a myslel som, že už len samotné indické prostredie je zárukou úspechu, avšak napokon mi to prišlo celé také priemerné. A pritom základ príbehu bol celkom zaujímavý a tá iskra medzi postavami dala dobrý základ príbehu. No napokon mi to prišlo také nerozvinuté, nedostatočné, a celkovo tomu chýbal lepší spád, pestrejší kontext, a aj na dialógoch si mohli dať viac záležať. Čo sa týka animácie, nebol to síce môj štýl, ale napokon sa mi to celkom pozdávalo. 3*

Viník (2021)

Celý čas som mal taký "deja vu" pocit, že mi je tento príbeh akosi povedomý a že som to už niekde videl. A veruže áno - pred 3 rokmi sme to tu mali v dánskom prevedení : Den skyldige. Už samotný originál mi prišiel taký akosi priemerný, no a v tomto prípade to nedokázal vytiahnuť na vyššiu úroveň zachrániť ani sám Jake Gyllenhaal, ktorý zvykne vo filmoch žiariť. Rovnako ako v origináli, aj tu mi vadilo viacero nelogických situácií a nepáčilo sa mi ani to zbytočné tlačenie na pílu. Škoda, že tento remake nebol viac autonómny, ale tak aspoň tie 2* si to zaslúži.

Sweetness in the Belly (2019)

Zaujímavý príbeh z exotického prostredia, avšak s veľmi triviálnou ústrednou dejovou líniou. Po skvelom úvode v Etiópii prichádza trochu rozpačitá fáza filmu odohrávajúca sa v UK, kde sa príbeh ocitá v akejsi slepej uličke a točí sa to stále okolo toho istého. Takže z tohto pohľadu to bolo trochu sklamanie, keďže príbeh mal vcelku veľký potenciál. Navyše, akosi mi chýbal kontext v tom, ako sa vlastne Lilly ocitla zrazu v Etiópii, keď dovtedy žila v "kláštore" v Maroku. 2*

Sedmnáct (2017)

Filmy z prostredia dospievania ma zvyknú baviť, a to najmä vďaka rozmanitému potenciálu zápletiek, ktoré sa tu núkajú. Bohužiaľ, "17" neprinieslo so sebou nič takého zaujímavé, čo by tu doteraz ešte nebolo. Zápletka slabučká, priamočiara, a mal som pocit, že sa to až príliš snaží kopírovať podobné americké žánrovky. Chýbala tomu európska osobitosť. Celé to bolo také nevýrazné, vrátane dialógov a dejových zvratov. Na viac ako 2* to veru nevidím...

Zkouška ohněm (2018)

Typický film z justičného prostredia na tému "nespravodlivo odsúdený muž dostal trest smrti". Už je to trochu obohraná platňa, akurát postavy, kulisy a okolnosti sa vždy menia. Cameron bol zmrd, a takého je naozaj ťažké obhájiť, obzvlášť keď bolo celé spektrum kontextu, ktoré mu na jeho obhajobe moc nepridali. Vo väzení prichádza fáza precitnutia a zo satanistu sa stáva pokorný a milý muž, ktorý vzbudzuje dôveru a pocit nevinnosti. Ale bol tento človek skutočne až taký nevinný ako sa nám to snaží tento film prezentovať? To sa už veru nedozvieme. Každopádne, človek sa rozhodne pri sledovaní Trial by Fire nenudil, herecké obsadenie bolo obstojné, boli tu silné epické fázy, dialógy patrili k tým lepším, akurát mi tam dosť chýbalo viac z toho súdneho procesu. Celkovo je to však na max. 3 hviezdy.

Ovládací panel
200. nej uživatel Slovensko