Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 071)

Asi se zblázním (2021)

Popis k filmu síce predznamenal teatrálnu záležitosť, no napokon musím uznať, že to bolo vcelku vydarené a moje obavy ohľadom prehnanej teatrálnosti (ktorú fakt nemusím) sa našťastie nenaplnila. Koncept filmu výborný, a hoci to bolo miestami predvídateľné, tak ani v tomto ohľade to nebola napokon až taká prekážka. Postavy boli sympatické, dialógy mali dôvtip, bola tu dráma, bola tu romanca, dokonca aj pointa veľmi príjemná, takže celkový dojem bol viac než dobrý. Španielom sa tento film skutočne vydaril, a páčil sa mi oveľa oveľa viac ako Toc Toc, čo je tiež španielsky film (avšak skôr konverzačka) s podobným zameraním psychických porúch. Každopádne, Loco por ella si zaslúži 4*.

Blaženost (2021)

Mike Cahill doteraz u mňa zabodoval obomi predchádzajúcimi psyho-scifi-drámami Another Earth a I Origins. A tak som sa celkom tešil, čo si pre nás pripravil tentokrát, obzvlášť keď som zbadal to hviezdne herecké obsadenie. O to väčšie bolo sklamanie. Tento krát sa mi Mike do vkusu netrafil, ale že vôbec! Po pozretí filmu som vyčkal ešte pár dní, aby sa mi to v hlave rozložilo (tak ako jeho predchádzajúce dva skvelé filmy), ale tentokrát ma to proste nechytilo. Celé mi to prišlo skôr ako nejaké feťácke poletovanie v paralelnom svete, kde nebolo nič reálne. Čudné, bizarné, prepálené... Dúfam, že Mike Cahill nepôjde aj nabudúce týmto smerom. 1*

Bílý tygr (2021)

Knihu som síce nečítal (leží mi doma v poličke), takže neviem porovnať, ale film považujem rozhodne za vydarený. Aj keď to nebol ten typický Bollywood, no potešilo ma, že India tu bola prezentovaná so všetkými svojimi esenciami (podobne ako to bolo pri Slumdog Millionaire), takže už len toto samo o sebe zohralo veľkú rolu. Príbeh o chudákovi zo zapadákova, ktorý sa po schodíkoch dôvery a slúženia prepracoval do vyššej spoločnosti, bol skvelý, dramatický a plný nečakaných zvratov. Aj keď to malo aj zopár slabších fáz, ale ako celok to bolo skutočne vydarené a s využitým potenciálom. Ten záver ma trochu zamrzel, čakal som lepšiu pointu. Každopádne, zaslúžené 4*.

Cherry (2021)

Štýl s rozprávačom v prvej osobe á la Forrest Gump mám vcelku rád, takže to považujem za veľké pozitívum celého filmu. Čo sa týka deju, tak mám z toho zmiešané pocity. Prvá polovica filmu bola fakt skvelá a celé to pôsobilo ako irónia osudu zaobalená do sarkastického štýlu. Zlom prinieslo najmä to drogové obdobie, ktoré bolo výraznou brzdou v rozvoji deja, a čiastočne to ťahalo dej dole až do samého konca. Záverečné "bankové" obdobie opäť prinavrátilo môj záujem a napokon hodnotím film ako celok viacmenej nadpriemerne. Tom Holland bol v úlohe Cherryho naozaj vynikajúci, a aj vďaka nemu a jeho hereckému prejavu sa mi film páčil ešte o kus viac ako keby tam bol ktosi iný. Škoda tej drogovej "etapy". 4*

Chytla nás vlna (2021)

Hneď ako som si prečítal, že sa to odohráva na Sicílii, tak som sa na to vrhol. Sicílska atmosféra bola rozhodne veľmi príjemná, aj keď som očakával, že toho jachtingu a letného tábora tam bude o kus viac. Film mal na môj vkus až príliš rýchly spád, hoci po dejovej stránke to bolo naozaj dobré. Život je strašne nefér :( Viete si to vôbec predstaviť, že jedného dňa vás prestanú poslúchať svaly a vy postupne strácate všetky životné ideály? Ja veru nie. Pri takýchto filmoch si človek uvedomí, aké má šťastie, že je relatívne zdravý. Čo sa týka ústrednej dvojice, trochu ma sklamalo správanie Lorenza, keď sa dozvedel o stave Sary. Keď si predstavím ten potenciál, aký v sebe tento film mal, tak celkový dojem je viacmenej vlažný. Akurát na 3* (malo to na viac)

Dívka ve vlaku (2021)

Originál The Girl on the Train z roku 2016 sa mi páčil, na čom mala však veľkú zásluhu vynikajúca Emily Blunt. Bol som zvedavý, čo prinesie indická verzia द गर्ल ऑन द ट्रेन. Spočiatku mi to prišlo ako snaha za každú cenu kopírovať originál a pôsobilo to akosi teatrálne a mdlo. Mira bola až prehnane paranoidná a neovládateľná. O to viac ma prekvapilo, keď sa dej postupne začal odlišovať od pôvodného filmu a išiel si čiastočne svojou líniou, hoci atmosféra a charakter filmu zostal zachovaný. Indická verzia nestagnovala, práve naopak, rozbehla sa do skvelého tempa, ktoré sa vyrovnalo a občas aj predčilo samotný originál. Sem tam síce trochu prihlúple správanie hlavných postáv, ale ako celok veľmi dobré. Takže napriek slabšiemu začiatku hodnotím remake až 4*, a to najmä vďaka tomu, že to nebola bezduchá kópia, ale samostatný dejový vývoj s kvalitnou pointou!

Holá sebeúcta (2021)

Dokument sám o sebe nie je zlý. Prezentácia pole dancingu ako splynutia cvičenia a terapie je celkom dobrá kombinácia, ktorá môže so sebou prinášať aj efekt tzv. "znovuzrodenia" (tak ako tu bolo prezentované). Verím, že mnohým ženám takéto "lekcie" môžu pomôcť k nadobudnutiu sebavedomia, ale to neustále omieľanie feministických mantier už bolo občas fakt otravné. Neviem, či to bola podmienka, ale nebyť toho, dokument by tým nijako neutrpel. Každopádne, celkom fajn pohľad "do zákulisia" pole dancingu, ktorý sa stáva čoraz populárnejší. Dokonca je možné, že ho uvidíme o pár rokov aj na Olympiáde (len dúfam, že súťažiace budú mať nejaký dôstojnejší odev, a nie žiadne štetkovské handry).

plakát

Judas and the Black Messiah (2021)

Celkom dobré, ale pre človeka, ktorý nie je až tak zainteresovaný do problematiky Čiernych panterov a osoby Freda Hamptona, to bude zrejme dosť náročné na plnohodnotné pochopenie kontextu a konkrétnych udalostí konca 60tych rokov. Ja síce nejaký prehľad o vtedajších historických súvislostiach mám, ale tiež som sa v tom občas strácal a mám pocit, že mi potom ušlo aj nejaké to "čítanie medzi riadkami". Škoda, poznajúc lepšie túto problematiku, asi by som si to užil viac. No odhliadnuc od toho to bolo vcelku dobre natočené, najmä po vizuálnej stránke. Aj keď neviem úplne zhodnotiť objektivitu spracovania, tak budem dúfať, že sa tvorcovia čo najviac držali faktov. Aj keď, v súčasnej dobe eskalácie hnutí typu BLM to vyznieva ako taká skrytá podpora (či to sa len mne zdalo?). 3*

Land (2021)

Na môj vkus až príliš lyrické, no napriek jednoduchej zápletke to bolo skutočne emotívne (aj keď často skôr pod povrchom). Celý dej dopĺňajú prekrásne scenérie, na ktoré je radosť sa pozerať, hoci zima mi z toho bola už len na pohľad. Trápenie Edee dominovalo celému filmu, k čomu sa po čase pridal aj tajomný Miguel. Tamtá scéna keď Edee zišla z hôr do toho mestečka a navštívila Miguela, to boli riadne zimomriavky. Kiežby bol film viac extrovertný a epickejší, veľmi by to tomu celému pomohlo. Každopádne, určite lepšie ako velebený film Nomadland (ktorý sa nesie v podobnom štýle traumatickej depresie).

Letní kemp (2021)

Och, tak to bola ako reklama na klišé! A pritom to prostredie letného tábora malo vcelku fajn perspektívu na to, aby mal film nejakú lepšiu zápletku. Ale bola to úplne klasická romantická schéma, bez prekvapení, a plná rôznych ťažkopádnych klišé. Väčšina pesničiek bolo slabučkých, no niektoré sa ešte ako tak dali. Nuž, škoda toho, myslím si, že tento námet mal určite na viac ako na túto povrchnú romancu. Tým najlepším z celého filmu bola napokon Kat Conner Sterling (postava Presley), ktorej to v tých okuliaroch celkom seklo. 1*