Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 115)

Ali a královny (2021)

Pekné, no najmä exotické. Indonézska dramédia zasadená do New Yorku. Zápletka vcelku vydarená, prevedenie na môj vkus príliš teatrálne (ale taká je väčšina aziatských filmov), no posolstvo v závere veľmi príjemná bodka za celým filmom. Ali bol sympaťák, no zároveň naivka, takže o to viac s ním človek súcitil. Aj keď sa v jednej fáze príbehu zachoval veľmi nepekne voči tým, kto ho podporil a prichýlil, ale napokon tento impulzívny skrat aspoň napravil. 3* sú tak akurát! Btw. Taký dobrý rendang by som si veru dal :)

Asi se zblázním (2021)

Popis k filmu síce predznamenal teatrálnu záležitosť, no napokon musím uznať, že to bolo vcelku vydarené a moje obavy ohľadom prehnanej teatrálnosti (ktorú fakt nemusím) sa našťastie nenaplnila. Koncept filmu výborný, a hoci to bolo miestami predvídateľné, tak ani v tomto ohľade to nebola napokon až taká prekážka. Postavy boli sympatické, dialógy mali dôvtip, bola tu dráma, bola tu romanca, dokonca aj pointa veľmi príjemná, takže celkový dojem bol viac než dobrý. Španielom sa tento film skutočne vydaril, a páčil sa mi oveľa oveľa viac ako Toc Toc, čo je tiež španielsky film (avšak skôr konverzačka) s podobným zameraním psychických porúch. Každopádne, Loco por ella si zaslúži 4*.

plakát

Baggio: Božský copánek (2021)

90 minút na pozoruhodný životný príbeh talianskej legendy Roberta Baggia? Tak to je fakt málo a obrovská škoda! Pretože to malo všetky predpoklady pre to, aby bol z toho vynikajúci športový film. Štýl akým to bolo natočené sa mi veľmi pozdával, a to najmä kompozícia, ktorá sa uberala nielen tým futbalovým smerom, ale ide aj hlbšie do rodinného či psychologického zázemia. Takže z tohto pohľadu spokojnosť. Ale veľmi veľa vecí Robertovej športovej kariéry zostalo opomenutých, a skôr sa to celé sústredilo na jeho neúspešné zlomové momenty a trápenie po zraneniach ako na všetky tie obrovské úspechy, vďaka ktorým si vyslúžil veľkú slávu. Potom to vyznieva akoby celú kariéru len bojoval o priazeň a uznanie... Aj keď áno, tá penalta vo finále MS 1994 zostane navždy spätá s jeho menom (hoci penalty vtedy nedali aj Baresi a Massaro, ale to nikto nerieši). Andrea Arcangeli zahral Roberta vynikajúco! Rád by som dal viac ako 3*, ale bohužiaľ, chýbalo tomu dosť.

Blaženost (2021)

Mike Cahill doteraz u mňa zabodoval obomi predchádzajúcimi psyho-scifi-drámami Another Earth a I Origins. A tak som sa celkom tešil, čo si pre nás pripravil tentokrát, obzvlášť keď som zbadal to hviezdne herecké obsadenie. O to väčšie bolo sklamanie. Tento krát sa mi Mike do vkusu netrafil, ale že vôbec! Po pozretí filmu som vyčkal ešte pár dní, aby sa mi to v hlave rozložilo (tak ako jeho predchádzajúce dva skvelé filmy), ale tentokrát ma to proste nechytilo. Celé mi to prišlo skôr ako nejaké feťácke poletovanie v paralelnom svete, kde nebolo nič reálne. Čudné, bizarné, prepálené... Dúfam, že Mike Cahill nepôjde aj nabudúce týmto smerom. 1*

plakát

Breaking News In Yuba County (2021)

Takéto satirické veci s čiernym humorom mám fakt rád, takže Yuba sa mi vcelku páčila. Len škoda, že to miestami išli až do takého tragikomického absurdna, ktoré by za normálnych okolností asi len tak ľahko neprešlo. Ale námetovo, aj po scenáristickej stránke to bolo fajn, a rozhodne som sa pri tomto nenudil. Spád to malo skutočne svieži, postavy boli svojské, dialógy s dôvtipom. Nebyť tých niektorých absurdných scén a zlomov, tak by som dal aj viac - no takto je to na také solídne 3*.

Bílý tygr (2021)

Knihu som síce nečítal (leží mi doma v poličke), takže neviem porovnať, ale film považujem rozhodne za vydarený. Aj keď to nebol ten typický Bollywood, no potešilo ma, že India tu bola prezentovaná so všetkými svojimi esenciami (podobne ako to bolo pri Slumdog Millionaire), takže už len toto samo o sebe zohralo veľkú rolu. Príbeh o chudákovi zo zapadákova, ktorý sa po schodíkoch dôvery a slúženia prepracoval do vyššej spoločnosti, bol skvelý, dramatický a plný nečakaných zvratov. Aj keď to malo aj zopár slabších fáz, ale ako celok to bolo skutočne vydarené a s využitým potenciálom. Ten záver ma trochu zamrzel, čakal som lepšiu pointu. Každopádne, zaslúžené 4*.

Cherry (2021)

Štýl s rozprávačom v prvej osobe á la Forrest Gump mám vcelku rád, takže to považujem za veľké pozitívum celého filmu. Čo sa týka deju, tak mám z toho zmiešané pocity. Prvá polovica filmu bola fakt skvelá a celé to pôsobilo ako irónia osudu zaobalená do sarkastického štýlu. Zlom prinieslo najmä to drogové obdobie, ktoré bolo výraznou brzdou v rozvoji deja, a čiastočne to ťahalo dej dole až do samého konca. Záverečné "bankové" obdobie opäť prinavrátilo môj záujem a napokon hodnotím film ako celok viacmenej nadpriemerne. Tom Holland bol v úlohe Cherryho naozaj vynikajúci, a aj vďaka nemu a jeho hereckému prejavu sa mi film páčil ešte o kus viac ako keby tam bol ktosi iný. Škoda tej drogovej "etapy". 4*

Chytla nás vlna (2021)

Hneď ako som si prečítal, že sa to odohráva na Sicílii, tak som sa na to vrhol. Sicílska atmosféra bola rozhodne veľmi príjemná, aj keď som očakával, že toho jachtingu a letného tábora tam bude o kus viac. Film mal na môj vkus až príliš rýchly spád, hoci po dejovej stránke to bolo naozaj dobré. Život je strašne nefér :( Viete si to vôbec predstaviť, že jedného dňa vás prestanú poslúchať svaly a vy postupne strácate všetky životné ideály? Ja veru nie. Pri takýchto filmoch si človek uvedomí, aké má šťastie, že je relatívne zdravý. Čo sa týka ústrednej dvojice, trochu ma sklamalo správanie Lorenza, keď sa dozvedel o stave Sary. Keď si predstavím ten potenciál, aký v sebe tento film mal, tak celkový dojem je viacmenej vlažný. Akurát na 3* (malo to na viac)

Dívka ve vlaku (2021)

Originál The Girl on the Train z roku 2016 sa mi páčil, na čom mala však veľkú zásluhu vynikajúca Emily Blunt. Bol som zvedavý, čo prinesie indická verzia द गर्ल ऑन द ट्रेन. Spočiatku mi to prišlo ako snaha za každú cenu kopírovať originál a pôsobilo to akosi teatrálne a mdlo. Mira bola až prehnane paranoidná a neovládateľná. O to viac ma prekvapilo, keď sa dej postupne začal odlišovať od pôvodného filmu a išiel si čiastočne svojou líniou, hoci atmosféra a charakter filmu zostal zachovaný. Indická verzia nestagnovala, práve naopak, rozbehla sa do skvelého tempa, ktoré sa vyrovnalo a občas aj predčilo samotný originál. Sem tam síce trochu prihlúple správanie hlavných postáv, ale ako celok veľmi dobré. Takže napriek slabšiemu začiatku hodnotím remake až 4*, a to najmä vďaka tomu, že to nebola bezduchá kópia, ale samostatný dejový vývoj s kvalitnou pointou!

Holá sebeúcta (2021)

Dokument sám o sebe nie je zlý. Prezentácia pole dancingu ako splynutia cvičenia a terapie je celkom dobrá kombinácia, ktorá môže so sebou prinášať aj efekt tzv. "znovuzrodenia" (tak ako tu bolo prezentované). Verím, že mnohým ženám takéto "lekcie" môžu pomôcť k nadobudnutiu sebavedomia, ale to neustále omieľanie feministických mantier už bolo občas fakt otravné. Neviem, či to bola podmienka, ale nebyť toho, dokument by tým nijako neutrpel. Každopádne, celkom fajn pohľad "do zákulisia" pole dancingu, ktorý sa stáva čoraz populárnejší. Dokonca je možné, že ho uvidíme o pár rokov aj na Olympiáde (len dúfam, že súťažiace budú mať nejaký dôstojnejší odev, a nie žiadne štetkovské handry).