N.Strauber

N.Strauber

Filip Šára

Česko

49 bodů

Moje komentáře

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
  • 9.4.2009  17:36
  21 gramů (2003)
  *****

  Film číslo 500 by měl být nejen kvalitní, ale i významný a něčím výjimečný. Film, na který se hned tak nezapomene. Říkal jsem si, že důstojný zástupce pro hodnocení č. 500 by mohlo být 21 gramů - a jako vždy jsem měl pravdu. ;-) Skvělí herci - především Naomi Watts, ale kupodivu ani Sean Penn, který není žádný můj oblíbenec, mi nevadil. A Benicio Del Toro mi připomněl Javiera Bardema z filmu Tahle země není pro starý, a to nejen kvůli fyzické podobě. Navíc i jejich role se poněkud lišily. Avšak motel umí oživit vzpomínky a navodit různé představy... Největším plusem filmu je ale jeho děj - fakt, že kvůli jedné tragédii propletené osudy několika lidí nejsou zobrazovány chronologicky, filmu ještě přidává na působivosti. Že Iñárritu zvolil tento způsob vyprávění, tak si ode mě nevyslouží pokárání za umělou samoúčelnost nebo zmatenou nepřehlednost. Ne, naopak - chválím ho, protože zápory na tomto snímku zkrátka nejsou. Navíc je dobré, že se film ve svém průběhu snad ještě zlepšuje.

  • 28.2.2011  23:23
  83. Annual Academy Awards (TV pořad) (2011)
  ***

  Přímo na místě to bylo spíš za 4*, ale s odstupem malého času... Chyběl tomu větší nápad, větší švih - a větší vtipnost. Stálo však za to ceremoniál vidět, výsledky mě povětšinou potěšily a vysloveně nelibě nesu jen hudbu pro Facebook a vedlejší afektovanou herečku Melissu Leo. Avšak hodnotím především pořad. Pravda, kdyby Natálka nedostala Oscara, asi jdu ještě dolů... :-) A zase kvůli tomu, že jsem to viděl na velkém plátně, hvězdičku přidávat nebudu - za exhibici tří českých pouťových vyvolávačů na HBO, kteří se domnívají, že se nesmí odmlčet, taky žádnou nestrhávám. Co se týká moderátorů... ehm ehm ehm... Asi především proto jen ty 3*. Z Anne Hathaway alespoň místy vyzařovala radost, kdežto pan Franco tam byl snad omylem. Za to, co tam dělal (či spíš nedělal), bych mu odebral oscarovou nominaci. Bylo vidět, že ho to spíš otravuje. Nominovaný herec by stejně podle mě neměl moderovat, je to trochu nesmysl... And the winner is... KIRK DOUGLAS!

  • 3.1.2009  22:55
  Amistad (1997)
  *****

  Opravdu jsem nečekal, že mi tento Spielbergův velkofilm přinese až tak silný zážitek srovnatelný s Věznicí Shawshank. Lépe to dopadnout nemohlo - film je podle skutečných události, ale ačkoli je to někde uváděno jako případné alibi a někdy zůstane opravdu jen u snahy převést na plátno skutečnost, ale toto není ten případ. Vše, o čem vyprávěl daný snímek (nešlo jen o zápas nešťastných Afričanů s americkým soudním systémem, ale o vykreslení problému otrokářství - nejen v USA - a hrozící občanské války obecně) bylo ukázáno naprosto věrohodně, přesvědčivě a působivě. Herci byli vesměs velmi dobří, ale nejvíc mezi nimi vyčníval (nikoli prostorem, ale hereckým uměním) Anthony Hopkins, který svůj výkon završil svělým závěrečným a rozhodujícím výstupem v soudní síní.

  • 15.4.2009  21:55

  Jelikož budu maturovat mimo jiné i z dějin umění a je určitá pravděpodobnost, že si vytáhnu surrealismus, nehodilo by se dát nižší hodnocení. :-)

  • 27.2.2008  12:35
  Anna a král (1999)
  *****

  Přiznávám, že jsem si tento film půjčil především kvůli Chow Yun-Fatovi - a získal jsem novou oblíbenou herečku jménem Jodie Foster, kterou jsem až do tohoto filmu neprávem přehlížel. Její výkon byl naprosto fantastický a Chow (byť nejvhodnější herec, který mohl hrát siamského krále, jehož děti měla Jodie učit) neměl žádnou šanci ji v tom pomyslném hereckém souboji porazit. Opět nerozumím těm nevysokým hodnocením, já byl z tohoto nádherného, působivého a silného filmu opravdu nadšený. Navíc mám rád i filmy z asijské minulosti. Ale nemůžeme mít všichni stejný názor, to by tu potom byla nuda...:-) Ovšem zbytečně dlouhý a barevný tento film fakt nebyl!

  • 18.3.2009  22:34

  Fantastický Walter Matthau v nádherné komedii, která zachycuje příběh tří různých lidí, kteří po sobě obývali apartmá v hotelu Plaza. Těžko říct, která z těch tří rolí byla lepší - ve všech mohl dosyta uplatnit svůj mimořádný herecký a komediální talent. Celkové zábavnosti snímku hodně pomohl i vynikající Cupákův dabing - po dlouhé době musím českému dabingu vyseknout opravdu pořádnou poklonu. A nesmím zapomenout i na práci scénáristy, protože pochybuju, že herci všechny ty repliky odříkávali z hlavy. :-)

  • 23.12.2011  23:25
  Audience (TV film) (1990)
  *****

  Hra mě příjemně překvapila, byť na nejvyšší hodnocení jako taková není, avšak Landovský.... :-)

  • 28.12.2008  21:52
  Austrálie (2008)
  *****

  Tak po tomto úžasném filmu si už opravdu tak jistý nejsem, že Temný rytíř je pro mě film roku. Naprosto nádherný film - Bazi Luhrmannovi dlouhá pauza určitě neuškodila (o to víc se těším na Moulin Rouge, což jsem ještě neviděl). Herci byli vynikající a především Nicole Kidman do své role perfektně padla a svoji lady Ashley ztvárnila dokonale. Ona se vůbec hodí do filmů tohoto stylu a z minulosti. I Hugh Jackman jako honák (Drover) byl výborný. Ale nejpříjemnější překvapení musel všem přinést Brandon Walters jako malý Nullah - na svůj herecký debut může být právem pyšný. Ale nikdo z těch, kteří se na filmu podíleli, se opravdu nemusí stydět. Ve filmu najdeme úchvatné záběry na australskou krajinu (skvělá práce s kamerou) a hezkou hudbu. Ovšem hlavním pozitivem je příběh samotný. Kdyby se jednalo o klasickou love story, tak by se sice stále jednalo o snímek kvalitní, ale ničím výjimečný. Zakomponovat do toho problémy dětí původních obyvatel (konkrétně míšenců) kvůli odtrhávání od matky a násilné asimilaci do bělošských rodin na "převýchovu" - toto a způsob podání tento veolkofilm povyšuje. A aby toho nebylo málo, tak se děj odehrává na počátku druhé světové války, která má později na příběh také velký vliv. Zkrátka a dobře: mně se film strašně moc líbil a všem doporučuju. S délkou není problém a skoro každý by se měl do příběhu hned od začátku bez problémů a výhrad ponořit.

  • 27.2.2008  00:33
  Batman (1989)
  *****

  Souhlasím s neskromným prohlášením Jacka Nicholsona, který svůj výkon označil za umělecké dílo. Jeho kreace byla opravdu neskutečná, není možné Jokera ztvárnit lépe a hlavně kvůli němu musím dát 5*. Navíc je to první film s Nicholsonem, který jsem viděl - ale myslím, že v té době jsem zase nevěděl, že ten šklebící se pán je Nicholson. :) Ale vůbec celkové provedení je na velmi vysoké úrovni a Michael Keaton je ideální představitel Batmana. Tim Burton zkrátka před 19 lety ukázal, že nebude úplně špatným režisérem :)

  • 28.7.2012  00:19

  Proč to tu ode mě mělo jen 2*...??? Třetí díl mě donutil tento první po několika letech zkusit podruhé, tudíž zaslouženě zvyšuju o 3*. Zvláštní, jak mi dřív Nolanův styl neseděl...

  • 27.2.2008  12:30

  Byl jsem zvědavý, jak bylo toto historické téma zpracováno. Nakonec jsem ohodnotil slabšími 4*. Filmu nemám co vytknout, ale také nemůžu nic pochválit. Prostě to bylo udělané. Je to film, který člověk jednou vidí a vzápětí na něj zapomene a už ho víckrát vidět nemusí. A od Skarsgårda jsem čekal víc - resp. jsem čekal, že bude mít lepší roli.

  • 17.1.2009  22:54

  Na tento snímek Dennise Hoppera jsem se netěšil, ale byl jsem "jen" zvědavý. A i když jsem měl předem obavy, jestli mi ten styl sedne, tak teď je z mého hodnocení vidět, že asi moc námitek nemám. Je to nepochybně originální a na svou dobu i odvážný a hodně kritický film. Ze začátku má člověk pocit, že sleduje dokument (výborná kamera). Poté začne film mírně stagnovat, ale naštěstí se k Hopperovi a Peteru Fondovi připojí Jack Nicholson a jízda nabere mnohem větší obrátky. Ve druhé polovině se ale začne ukazovat, že i když tam ze začátku přinese Nicholson větší veselí, že to vlastně jen nějaká bezstarostná jízda opravdu není. Film dostává hlubší rozměr, má i velkou myšlenku - nejen Nicholsonovo mluvení o svobodě (výborný scénář, během jehož psaní měli jeho autoři určitě hlavu naprosto jasnou), ale především konec, který tomu nasadil korunu a leccos ukázal....

  • 21.1.2015  14:39
  Birdman (2014)
  *****

  Když se nad tímto filmem zamyslím, je pravděpodobně nejen nejlepším snímkem roku 2014, ale lze řadit i k tomu nejkvalitnějšímu, co jsem v životě viděl. Mohl bych na něj pro jeho zábavnost jít ještě několikrát, což se mi nestává - a pokaždé bych si všiml nového detailu. Birdman má elektrizující divadelní (a přesto filmově akční, čemuž napomáhá i hudba) atmosféru, ale krom pozoruhodného psychologického dramatického příběhu s prvky komedie odvedla nejdůležitější práci sledující kamera. Celý film budí dojem jednoho kontinuálního záběru. Podtrhuje to jeho autentičnost a vtažení diváka do děje, ač tam jsou momenty, které se (mírně řečeno) nestávají úplně běžně. :) Snímek má takové tempo, že nemůže nudit. Někteří diváci si tak ani nemusí povšimnout komplikovanosti děje a četných narážek. Poslední záběr zvyšuje mé hodnocení za 100 na 110 %. :) Birdman je jakoby nenápadně inovativní dílo, jelikož se to nesnaží dávat okázale najevo. Je i humorně kritický k určité společnosti. Michael Keaton, bývalý Batman, předvedl ve svých 63 letech svůj životní výkon, ke kterému ho dotlačil (snad) jistý vítěz Oscara za nejlepší režii, Alejandro González Iñárritu. Úžasný zážitek.

  • 28.3.2009  21:53
  Byl jednou jeden... život (TV seriál) (1987)
  *

  Je to nesnesitelné... Jednou jsme se na to dívali ve škole při biologii. Podruhé to bylo, když několik lidí přesvědčilo fyzikáře, ať nám to pustí. On nechtěl, protože je to prý pro malý děti, ale nakonec svolil. Já mu po deseti minutách oznámil, že jestli to nevypne, že odejdu. "Máte pravdu, to se fakt nedá vydržet," řekl a vypnul to. Já to dříve hodnotit nechtěl, ale když jsem se dnes tak rozjel v hodnocení dříve viděných věcí, tak si nenechám ujít příležitost, jak tomuhle aspoň symbolicky snížit to nehorázně vysoké hodnocení.

  • 19.2.2011  22:30
  Bílá vdova (2000)
  *****

  Moc příjemná britská (toto je třeba zdůraznit, pochybuju, že by něco takového natočili jinde) komedie, kterou bych rozhodně každému doporučil. Byť spíše než komedie, i když se několikrát více či méně zasmějeme, se hodí napsat humorný film. Snímek je svižný, nenudí a opírá se o prvotní dobrý a ne zcela typický nápad - stačí si přečíst obsah. Z filmu přímo čiší nadhled a ani občasné pěkné záběry na okolní krajinu nejsou na škodu. Ovšem nebylo by to ono, kdyby hlavní roli neztvárnila skvělá, sympatická a jako vždy velmi přirozená Brenda Blethyn, jeden z nejlepších výhonků britské herecké školy. :-)

  • 14.11.2009  22:58
  Caligula (1979)
  *

  Nevylučuju, že třeba za 10 let si pustím tu kratší verzi a třeba budu hodnotit líp.

  • 9.3.2009  10:41

  Tak takhle mimojiné taky vypadala ranější tvorba velkého herce, komika a šílence Petera Sellerse... :-) Ten jeho inspektor mi někoho trochu připomínal...:-)

  • 4.4.2009  22:41

  Někdo se zbláznil... Pár momentů bylo sice dobrých, ale jinak se jednalo o výplody chorých mozků. A když jim natáčení dělalalo takové problémy, tak se na to měli vykašlat, protože toto veledílo rozhodně nikomu v kariéře nepomohlo. Chtěl jsem dát 3* aspoň kvůli Sellersovi, ale prostě nemůžu - zvlášť když tady předvádí o něco slabší výkon než obvykle (což je ale dáno i jeho "blbou náladou" během filmu, z jehož natáčení odjel). Navíc jsem si myslel, že parodie nebo komedie by měly být vtipné a nenudit. Neměl jsem zahazovat 200Kč, ale koupit si jiný film.

  • 2.9.2010  22:51

  Kdy jindy má člověk při hodnocení filmu přihlédnout k době vzniku, než u počinu z roku 1902...?

  • 30.6.2010  18:08

  Jediná osoba, která odvedla výkon nad 3*, je Vanessa Redgrave. Jinak to chce trpělivost a smysl pro nadhled - pak se vám tento až příliš příjemný film může líbit.

  • 27.2.2008  12:25
  Dost (2002)
  ***

  Jennifer Lopez je hezká. Ale rozhodně není nejlepší herečka. Což bych jí klidně odpustil, kdyby si nevybírala tak nudné filmy...

  • 18.1.2009  22:31

  5* za Sellerse, za nápad, za Sellerse, za režii a za Sellerse.

  • 15.6.2010  13:41
  Drákula (1979)
  ****

  Chtěl jsem dát původně 5* a pánové Langella a Olivier by si to zasloužili, avšak nehodnotíme jen herce, byť jsou pro mě ve filmech jedním z nejdůležitějších aspektů. Německá verze je v porovnání k době vzniku působivější (1922) a Coppolova z roku 1992 zase (rozhodně nejen vizuálně) propracovanější a naplněná větší tvůrčí invencí - a barevností. :-) Gary Oldman se navíc na rozdíl od Franka Langelly pro tuto roli narodil, kdežto chudák "Nixon" ji musel kompletně zahrát. :) Typově byl tedy Oldman lepší volbou, kdežto u Van Helsinga nelze nic namítat nikde - je docela symbolické, že v tomto filmu si ho střihl Sir Laurence a o 13 let později jeho "nástupce" Sir Anthony. Vrátím-li se čistě jen k právě hodnocenému filmu, tak celkově musím herce, příběh i amtmosféru pochválit, avšak není možné dávat 5* jen proto, že se mi film líbil. Vždyť 4* také znamenají výborný (ale ne dokonalý) film a sem sednou lépe. Snímek měl slušné tempo a dařilo se mu udržovat správné hororvé napětí, ale problém je, že neskončil na konci (resp. konec se nacházel jinde) a především nezačal od začátku. Tvůrcům se zřejmě nechtělo do Rumunska. :-D

  • 10.1.2009  22:53
  Duna (1984)
  **

  Lynchi, cos to provedl?? Jak jsi mohl TOHLE natočit po Sloním muži?? Když pominu toporné herecké výkony (s výjimkou Maxe von Sydowa, který ale stejně hned zmizel), nudu a podivnou práci s kamerou, tak pořád zbyde ještě plno věcí, které si zaslouží kritiku. Dřevěné místnosti..., uniformy jak z 1. světové války..., pobíhání sem a tam..., létající tlouštík..., osedlaný červ... atd... A hlavně: chvílemi zmatený a nelogický děj. Sice jsem se u toho docela nasmál, ale nepředpokládám, že by bylo Lynchovým záměrem natočit parodii na sci-fi. Přesto jsem byl po většinu filmu ochoten dát celé 3*, ale zmatený imperátor točící se s periskopem, plešatá královna, která si plete, na čí je vlastně straně, šílený Sting, který nechápavým divákům musí šestkrát oznámit, že "ho zabije", nepochopitelný déšť na konci a má závěrečná snaha o přemýšlení nad Dunou, mě ujistilo, že 2* bohatě stačí. Nebyla to katastrofa, vydržet se to dalo, byl tam nápad..., ale to je tak všechno.

  • 2.5.2009  23:01
  Dvanáct (2007)
  *****

  Moje první setkání s Nikitou Michalkovem. Myslím, že společně s Larsem von Trierem se jedná o jednoho z nejzajímavějších současných evropských režisérů.

  • 27.11.2008  13:08

  Dívali jsme se na to při dvouhodinovce angličtiny a já, i když jsem se ze začátku šklebil, že budeme zírat na animovaný film, musím nakonec dát 4* - ale tedy především za ten Orwellův nápad (alegorie na komunismus pomocí lidsky se chovajících zvířat). Ale pojmout jeho Animal Farm tímto způsobem rozhodně nebyla špatná myšlenka a v divákovi to zanechá přesvědčivý dojem. Pustili jsme si to v originále a bez titulků, ale fakt, že jsem nerozuměl úplně všemu (především kvůli horší zvukové kvalitě) nijak nesnižuje hodnotu díla a nevadilo mi to. Mimochodem, jedna z hlavních zvířecích postav - nebudu psát která - mi trochu připomněla populárního předsedu jisté naší oranžové politické strany...:-)

  • 7.12.2008  21:39
  Funebrák (1932)
  *

  0,6* K tomu nemám co dodat. Snad jen, že to má naprostou absenci scénáře a kdyby to byl první Burianův film, co jsem viděl, tak by byl i poslední. Dalo strašnou práci to vydržet do konce - málem jsem odešel už po 20 minutách, když Burian převážně jen žral nebo chodil. K ostatním hercům se snad radši ani vyjadřovat nebudu - potěšil jen Šlégl, ale než jsem si vůbec uvědomil, že je to on, tak zmizel. :) Tragédie...

  • 10.4.2009  23:30
  Gran Torino (2008)
  *****

  Nedokážu napsat žádný objevný, dokonce ani plnohodnotný komentář... Snad jen, že jsem pochopil zdejších 92% a nechápu trestuhodné opominutí Americké filmové akademie - minimálně nominace byly povinností. Panu Eastwoodovi můžu vzkázat, že se klidně může ještě mnohokrát před kamerou objevit (i když už asi chce stát jen za ní), protože se podle mě nedá určit, jestli je lepší herec nebo režisér. Skvělý filmový zážitek!

  • 29.9.2010  23:06
  Hamlet (1948)
  *****

  Filmařsky rozhodně nejlepší Olivierův shakespearovský počin s neopakovatelnou atmosférou.

  • 16.10.2010  23:43

  Neuvěřitelný film, byť se neodvažuju říkat "tarantinovský", když jsem od tohoto režiséra zatím viděl nepochopitelně jen dva filmy, za což se mu co nejhlouběji omlouvám.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6