N.Strauber

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 21.1.2015  14:39
    Birdman (2014)

Když se nad tímto filmem zamyslím, je pravděpodobně nejen nejlepším snímkem roku 2014, ale lze řadit i k tomu nejkvalitnějšímu, co jsem v životě viděl. Mohl bych na něj pro jeho zábavnost jít ještě několikrát, což se mi nestává - a pokaždé bych si všiml nového detailu. Birdman má elektrizující divadelní (a přesto filmově akční, čemuž napomáhá i hudba) atmosféru, ale krom pozoruhodného psychologického dramatického příběhu s prvky komedie odvedla nejdůležitější práci sledující kamera. Celý film budí dojem jednoho kontinuálního záběru. Podtrhuje to jeho autentičnost a vtažení diváka do děje, ač tam jsou momenty, které se (mírně řečeno) nestávají úplně běžně. :) Snímek má takové tempo, že nemůže nudit. Někteří diváci si tak ani nemusí povšimnout komplikovanosti děje a četných narážek. Poslední záběr zvyšuje mé hodnocení za 100 na 110 %. :) Birdman je jakoby nenápadně inovativní dílo, jelikož se to nesnaží dávat okázale najevo. Je i humorně kritický k určité společnosti. Michael Keaton, bývalý Batman, předvedl ve svých 63 letech svůj životní výkon, ke kterému ho dotlačil (snad) jistý vítěz Oscara za nejlepší režii, Alejandro González Iñárritu. Úžasný zážitek.

• 8.1.2013  18:12

WALTZ - WALTZ - CHRISTOPH WALTZ!!!

• 5.10.2012  10:46
    Ve jménu vlasti (TV seriál) (2011)

Když i KevSpa hodnotila hned po pilotním díle.... :-) Rozporuplné postavy s tajemstvím, stoupající napětí a až neobvyklé probuzení zájmu o další dění - na to, že jsem zatím viděl jen pilotní epizodu.

• 28.7.2012  00:19

Proč to tu ode mě mělo jen 2*...??? Třetí díl mě donutil tento první po několika letech zkusit podruhé, tudíž zaslouženě zvyšuju o 3*. Zvláštní, jak mi dřív Nolanův styl neseděl...

• 23.12.2011  23:25
    Audience (TV film) (1990)

Hra mě příjemně překvapila, byť na nejvyšší hodnocení jako taková není, avšak Landovský.... :-)

• 15.11.2011  23:34

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků... Nicméně asi to není film pro každého. Přesto bych ho rád spoustě lidem doporučil. Max von Sydow je tu fantastický, avšak minimálně výborné je v tomto severském (jinde by snad něco takového ani být natočeno nemohlo) dramatu úplně vše. Škoda, že zde není alespoň TOP 20... Tím končím a dále s dovolením odkazuju na příspěvek uživatelky Faidry.

• 15.10.2011  02:08

Tak konečně i mě Al Pacino svým herectvím dostal. Těším se na Leara!

• 6.10.2011  00:31

Tento film jen potvrzuje, jak je často pozitivní o filmu kromě názvu, režiséra a obsazení nevědět nic, ignorovat nejen oficiální text distributora, ale přehlédnout i zde uvedené žánry - pak mě mohlo překvapit i to, co většina lidí věděla či tušila předem. Pokud jde člověk do kina čistě jen jako zvědavý filmový fanoušek a nikoli jako recenzent, není ani nutné o filmu cokoli předem vědět, zvlášť když dokáže nalákat pouhé jméno režiséra. Pravda, někdy se i dávno před premiérou lačně podívám na trailer, jindy si maximálně prolétnu prvních pár slov obsahu a nic víc - nebo ani to ne. Těžko říct, proč je to někdy tak a někdy tak. Ale to je jedno, Půlnoc v Paříži asi není nejlepší, ale rozhodně jeden z nejkrásnějších filmů roku 2011. Velmi doporučuju, Woody Allen zajísté skoro každého potěší. Owen Wilson možná vypadá krapet srandovně, špatný herec to ale opravdu není - a každopádně si musím doplnit mezery u Marion Cotillard, skoro nic jsem s ní neviděl. Vlastně totéž i u Allena....

• 5.10.2011  10:23

HLAVNĚ JE POTŘEBA SI PŘED ZHLÉDNUTÍM O SNÍMKU NEPŘEČÍST IDEÁLNĚ ANI SLOVO!! - Od Almodóvara jsem do včerejška viděl jen film Vše o mé matce před třemi roky, který se mi jednoduše řečeno nelíbil, udělil jsem s třesoucíma rukama 3* a napsal tvrdší komentář. Je jasné, že se každý film, i ty, co řadím mezi své nejoblíbenější a podle mě nejlepší, nemusí automaticky po všech stránkách vyloženě LÍBIT, jde o to, aby zaujaly a nechaly v člověku nějaký dojem. Aby byl film zážitek, i když se nám něco nemusí pozdávat a můžeme si myslet, že režisér lehce zešílel. Kdybych však preferoval pouze samé příjemné a zcela normální filmy, nemohl by být jeden z mých nejoblíbenějších režisérů cvok z Dánska Lars von Trier. Ne vždy je nutné se s postavami ztotožňovat nebo k nic pociťovat sympatie - někdy to vadí a někdy ne, těžké uspokojivě vysvětlit proč. S tímto filmem jsem však v podstatě žádný výraznější problém, který by mě donutil snížit hodnocení, neměl - nebo možná při vysvětlení počínání měl, ale s ohledem na "charisma" filmu, příběh (obzvláště silné momenty při pohledu z okna a také před závěrečnými titulky...), sled scén, zajímavou vizuální stránku a práci s kamerou, herce a dojmy i pocity (kterými se při hodnocení řídím především), to nedovolují. Umění Almodóvara dokazuje i skutečnost, že méně schopný tvůrce by i s prakticky stejným scénářem vyrobil něco, co by působilo mnohem přehnaněji, neuvěřitelně a směšně. Překvapil navíc i Banderas, kterému se zřejmě hraje lépe, když se nemusí soustředit na angličtinu. Byť se jedná o rozdílné režisérské i lidské osobnosti a každý točí něco úplně jiného, napadlo mě srovnání, že Pedro Almodóvar je do jisté míry Lars von Trier Pyrenejského poloostrova. Jeho filmy, resp. tento film, samozřejmě nedýchá chladným drsným severem, přesto mi přišlo, že atmosféra a nálada je místy podobná, pouze v jiném prostředí a podmínkách.

• 28.8.2011  22:13
    Pan Bobr (2011)

Mel Gibson by měl Jodie Foster poděkovat za poskytnutou příležitost - kterou až nečekaně skvěle využil. Předvádí (z dosud viděného) jeden z nejlepších hereckých výkonů roku. Další devízou snímku je samozřejmě zajímavý a hlavně originální námět, který může, dokud film nezhlédneme, působit až bizarně (problémové "Statečné srdce" s maňáskem). Film je především dobře napsané, natočené, zrežírované a zahrané drama s tragikomickými prvky. Hlavním žánrem však určitě není komedie, jak je z nějakého důvodu výše uvedeno. Zvláštní, že se nedostal do našich kin, byť původně měl někdy začátkem července - především i s ohledem na spoustu blbostí, kterých jsou kina plná. A že by nemohl do žádného kina a vůbec by nevydělal? Vysokorozpočtový blockbuster (přiznávám, že zrovna tento anglický termín nemám rád) ještě nezaručuje spokojenost diváků a automatické astronomické tržby; rovněž stejně tak jdou aspoň do některých kin i ještě mnohem komornější a nezávislejší díla než toto. Navíc zde mám dojem, že jména Gibson a Foster by snad dokázala diváky přilákat.

• 18.7.2011  21:43

Dokonalé! Nikdy jsem po žádném HP-filmu nebyl tak absolutně spokojený. Nelze nic vytknout, nic podstatného nebylo odbytu, nic nepodstatného nebylo zbytečně natahováno - pravda, ono tam ani nic takového nebylo. První film, u kterého jsem byl nervózní, ač jsem samozřejmě věděl, jak to dopadne. David Yates režijně roste a jsem nesmírně zvědavý na jeho další propjekty. Vyrostli i herci... Alan Rickman překonal sám sebe (a to je co říct) a byl bych moc rád, kdyby ho oscarová Akademie konečně přestala nepopchopitelně ignorovat.

• 10.5.2011  22:01

Klad číslo jedna: občas mi herec pokazí film, Robertu Pattinsonovi se to naštěstí nepodařilo. Zde to pro mě je normální průměrný mladý herec, jakých je spousta. Dokonce si dovedu představit, že by za nějakých 60 let mohl vypadat jako Hal Holbrook - obsazení ústřední postavy ve starším vydání se tedy typově povedlo. Nicméně Reese Witherspoon je herecky lepší (než Pattinson) a já osobně se budu radši koukat na ni. :-) Ale jak už tu mnozí napsali, nejlepší je Christoph Waltz. Je nesmírně potěšující, že jeho mimořádný výkon pod velením pana Tarantina očividně fakt nebyla náhoda. Těším se na další role tohoto Rakušana - byť Tři mušketýry vyhlížím s obavami. Každopádně už u mě má Waltz společně s Hopkinsem za rok 2011 oscarovou nominaci. :) A nesmím zapomenout na slonici, ta předvedla taky hodně kvalitní výkon. Zkrátka se jedná o velmi pěkný a příjemný film. Za "Valčík" hvězdička navíc.

• 29.4.2011  15:35
    Thor (2011)

Branagh je génius! Nestává se často, abych měl po skončení filmu chuť dát si ho znova. Neskutečně živý snímek, který nabízí prakticky vše, co může filmové umění nabídnout - příběh, napětí, zábavu, úchvatnou vizuální stránku, akci, hudbu, dobře napsané dialogy... a především perfektní herecké výkony, což bude hlavní zásluhou zajímavého režijního vedení Kennetha Shakespeara Branagha. Soustředí se hodně na postavy a jeho divadelní a dramatická zkušenost filmu obrovským dílem pomáhá a vyzdvihuje ho až do... atmosféry Asgardu. Vynikající Anthony Hopkins, prožívající svůj nejlepší herecký rok za poslední dekádu, majestátně deklamující své božské repliky s nádechem shakespearovské tragédie nesmírně potěší, ale zase samozřejmě až tak nepřekvapí. Jenže působivé herecké (i hlasové) výkony podávají i mnozí další. Opět se dokazuje důležitost režiséra pro herce - a Branagh herecké profesi rozumí, vždyť ji sám hojně provozuje. Nemohli usadit na řežisérskou stoličku nikoho lepšího, Branagh a komiks je zvláštní kombinace - a vznikl z toho zvláštní film, jiný - ale právě v tom nejlepším slova smyslu. Vrátím-li se k hercům, velikou pochvalu zaslouží sympaťák Chris Hemswirth v titulní roli Thora, Natalie Portman nemůže zkazit žádný záběr (i kdyby nic nedělala) a borec na konec Stellan Skarsgård je prostě svůj jako vždy. P.S. Fakt počkejte na konec titulků, zamává na vás Samuel L. Jackson a společně se Stellanem připraví a navnadí na další filmová díla z produkce Marvelu, především The Avengers. Mám ale obavy, že s jiným režisérem už to nebude takový zážitek. Nevím, jak může dopadnout spojení všech hrdinů. Možná tam bude víc akce (což nepovažuju za automatický klad) a otázkou je, co se stane s příběhem. P.P.S. Byl jsem na 2D a jsem přesvědčen, že nejen, že 3D nemůže nabídnout více, ale spíše méně. Tady by navíc nebylo potřeba ani od pana Camerona. A rozhodně si vyčíhejte původní znění a titulky, minimálně kvůli hercům je to zapotřebí. ----- Kenneth Branagh má ode mě předběžnou oscarovou nominaci za režii, snímek by si jich však klidně zasloužil více. Nemám opravdu co vytknout, snad jen, že to nemělo 4 hodiny. :-) 100 %!

• 1.4.2011  08:31

Asi jsem viděl jiný snímek - vtipný, odsýpající, nenudící... A zároveň vůbec ne hloupý, když uvážím, jaké blbosti se v tomto žánru natočily a mají hodnocení minimálně nad 60 %. Toto mi přijde neskutečně podhodnocené. I to mě donutilo dát plný počet. Herci jsou výborní (ani Owen Wilson není špatný), všichni mají velký komediální talent. Samozřejmě nejen komediální. Doufám, že Jack Nicholson (i bez něj bych nedal méně než 4*!) nehodlá na další film čekat do osmdesáti... :-) Chudák James L. Brooks, kdo ví, jestli vzhledem k celkovému "úspěchu" filmu ještě bude moct něco natočit...

• 18.3.2011  21:46
    Obřad (2011)

Výborně natočený snímek, který opravdu není jen samoúčelným hororem. Film nastaví od začátku zvláštní atmosféru, byť se člověk podvědomě už těší, až se konečně zjeví Anthony Hopkins. Obřad vůbec není špatný, ale i zde se ukazuje, co dovede vynikající herec provést s filmovým dílem. Ale nevadilo mi tam nic, ani hlavní herec. A Alice Braga navíc hezky vypadá. Začínám mít pocit, že když je za kamerou Seveřan, je to zárukou mé spokojenosti. :-) Do kina jsem se samozřejmě vypravil kvůli Hopkinsovi a ten mě potěšil svým možná nejlepším výkonem za uplynulých deset let. Zde si dovolím odkázat na poslední tři řádky komentáře uživatelky Bobšule. :)

• 20.2.2011  19:30

Balet není můj oblíbený sport. :-) Jenže pan Aronosky bude očividně schopný..., no, nebudu ho snižovat, geniální režisér, takže na tom absolutně nezáleží. Musím dohledat jeho další tvorbu, zatím jsem viděl pouze taktéž neuvěřitelné Requiem za sen. Troufám si však tvrdit, že je Aronofsky mistrem atmosféry, emocí a napětí, které nastolí ihned, byť se třeba vlastně ještě vůbec nic neděje. Už tedy asi vím, jakému filmu bych udělil Oscara. Avšak ještě jasnější je to s herečkou v hlavní roli. Natalie Portman mě překvapila - ačkoli se jedná o rozdílné role, Aronofsky z ní dostal něco podobného jako Trier z Emily Watson ve filmu Prolomit vlny. Pro mě jeden z nejlepších a nejsilnějších hereckých výkonů - opravdu nejen ve 21. století. Zde je Oscar tak naprosto samozřejmý, že mám trošku obavy, že ho možná nedostane... Ale musí!!

• 19.2.2011  22:30
    Bílá vdova (2000)

Moc příjemná britská (toto je třeba zdůraznit, pochybuju, že by něco takového natočili jinde) komedie, kterou bych rozhodně každému doporučil. Byť spíše než komedie, i když se několikrát více či méně zasmějeme, se hodí napsat humorný film. Snímek je svižný, nenudí a opírá se o prvotní dobrý a ne zcela typický nápad - stačí si přečíst obsah. Z filmu přímo čiší nadhled a ani občasné pěkné záběry na okolní krajinu nejsou na škodu. Ovšem nebylo by to ono, kdyby hlavní roli neztvárnila skvělá, sympatická a jako vždy velmi přirozená Brenda Blethyn, jeden z nejlepších výhonků britské herecké školy. :-)

• 27.11.2010  12:54
    My z Kačerova (TV seriál) (1987)

Po registraci na ČSFD jsem dodatečně ohodnotil plno v minulosti sledovaných věcí - nevím, proč ne tohle, když to v dětství u mě patřilo k tomu nejoblíbenějšímu. Myslím, že i ze současného pohledu by to dopadlo podobně, jako když filmu přihodím hvězdičku za nějakého herce - tak tady za Skrblíka. :-)

• 16.10.2010  23:43

Neuvěřitelný film, byť se neodvažuju říkat "tarantinovský", když jsem od tohoto režiséra zatím viděl nepochopitelně jen dva filmy, za což se mu co nejhlouběji omlouvám.

• 29.9.2010  23:06
    Hamlet (1948)

Filmařsky rozhodně nejlepší Olivierův shakespearovský počin s neopakovatelnou atmosférou.

• 23.9.2010  20:23
    Karate Kid (2010)

Překvapení ve všech ohledech! Dokonce si troufám přijít s myšlenkou, že by si Jackie Chan zasloužil svou první oscarovou nominaci - a dál se uvidí, jaká bude konkurence.

• 2.9.2010  22:51

Kdy jindy má člověk při hodnocení filmu přihlédnout k době vzniku, než u počinu z roku 1902...?

• 9.7.2010  23:10
    Slipstream (2007)

Asi jsem stejný magor jako Anthony Hopkins, ale mně se to FAKT líbilo......... :-) Jedná se o zajímavý experiment a Tonda prokázal, že má všestranný talent.

• 17.6.2010  12:47

Nerozumím ničemu... Toto geniální dílo by mělo logicky patřit k snímkům, kdy mají jásat jak diváci, tak kritici i různé akademie. Především ale diváci. Plno blbostí má stokrát vyšší tržby a nikdo neví proč. 70% pro tento film mi přijde jako hodnocení vyloženě umrněné. Nechápu nic. Proč se tu třeba tolika lidem nelíbila Gwyneth Paltrow...??? Za trest si ji dám konečně do TOPky! :-) Neměl jsem v plánu psát komentář, ale musím vyjádřit alespoň svůj údiv. Toto je přesně novátorský a originální přístup, který žánr sci-fi potřeboval. Akorát bylo zbytečné sem cpát Angelinu Jolie, jinak opravdu nemůžu vytknout nic, ani příběhu. Každý záběr je pastvou pro oči - alespoň tedy podle mého názoru. Doporučuju každému, kdo chce vidět něco nového, ale z nějakého důvodu se tohoto snímku obává a hledí na něj se zbytečnou nedůvěrou. P.S. Laurence Olivier by měl určitě radost, co s ním provedli 15 let po jeho smrti. :)

• 9.6.2010  00:41
    Othello (1965)

Sir Larry zde předvádí možná nejlepší herecký výkon, co jsem kdy viděl. Myslím, že i kdybych neuměl anglicky ani slovo, tak si tuto shakespearovskou adaptaci užiju - a samozřejmě nejen díky Olivierovi.

• 30.5.2010  02:16

Upozorňuju, že dříve jsem viděl ten nový paskvil, kterému jsem dal o tři hvězdičky méně. A jsem přesvědčený, že zvláště když oba snímky i s přihlédnutím k době vzniku porovnáme, nejedná se o nespravedlivé hodnocení. Toto je především krásný film s až nepochopitelnou atmosférou, který diváka chytne a už nepustí. Zásluhu na tom má příběh, který nepoůsobí nesmyslně, působivé záběry, herci a triky podstatně starší, než celý film, které ale tím spíše mají své kouzlo a hodí se sem. Ve zpracování z letošního roku jsou efekty zajisté na vyšší úrovni, má to avšak jeden háček: alespoň ve 3D vlastně nejsou vidět. :) Dívat se na tento starý Souboj Titánů ve slunečních brýlích, máme tu stejný "3D účinek" jako u toho nového bezkrevného zpracování. Stejně je to zvláštní, Avatar ani Alenka po nasazení 3D-brýlí nezčernaly, kdežto Titáni ano... :-) To už jsme se ale dostali jinam. Ještě k hercům: ansámbl si celkově zaslouží pochvalu, byť ten hlavní, Harry Hamlin, mi zvlášť ze začátku připomínal Marka Hamilla ve SW (což zas taková pochvala není), ale nakonec jsem ho akceptoval spíš než Sama Worthingtona, kterému asi neřekli, že už nehraje v Avatarovi, ale v jiném filmu. Ach jo, proč pořád skáču z roku 1981 do roku 2010...? Nevíte...? Už radši skončím, je hluboká noc, 2 hodiny 16 minut; je čas jít spát. Akorát dodám, že nemohli vybrat dokonalejšího a vhodnějšího herce pro nejvyššího boha než Dia herectví Laurence Oliviera. Sice by bylo nejstylovější, kdyby byl Zeus jeho poslední rolí, avšak je ale samozřejmě dobře, že pak žil ještě 8 let a objevil se v dalších filmových dílech.

• 8.4.2010  22:52

Nemohu hodnotit životní dílo Martina Scorseseho, jelikož jsem toho od něj viděl jen velmi málo - kromě tohoto snímku ještě Taxikáře, Barvu peněz, Gangy New Yorku a Skrytou identitu. Jisté však je, že z těchto filmů se mi právě tenhle líbil úplně nejvíc. Byl jsem vyloženě nadšený a byť Scorseseho nemohu chválit jako autora nápadu, musím se klanět naprosto špičkovému zpracování. Film vyniká dokonale stísněnou, místy téměř hororovou atmosférou, kterou skvěle dokresluje i hudba. Všechny herce, které povětšinou více (Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley, Max von Sydow) či méně (Mark Ruffalo) dobře znám také musím hodnotit jen a jen kladně. Ohledně DiCapria je nesporné, že se vypracoval na jednoho z nejlepších mladých (pod 40 let) herců. Kingsley se do svého psychiatra jako herec, který je prost všech možných grimas, perfektně hodil, no a von Sydow - to je prostě herecká legenda a dokazuje to i na velmi malém prostoru. Nejvíc mě ale překvapila Michelle Williams svým vskutku působivým výkonem, že jsem se vždy těšil a byl zvědavý, kdy a jakým způsobem se zjeví příště - to vše možná taky proto, že jsem ji doteď vlastně neznal a nic s ní neviděl. No a závěr filmu je také velice zajímavý - tedy aspoň pro mě, protože na rozdíl od některých jiných lidí to beru jako plus.

• 3.2.2010  23:17
    Project A 2 (1987)

Řekl bych, že už chápu, proč je v knize "1001 filmů, které musíte vidět než umřete" zrovna tento Jackieho snímek. :-)

• 19.1.2010  00:35
    Slídil (1972)

Po všech stránkách geniální! Film mě dokonce donutil si v duchu zapolemizovat nad tím, zda Oscar pro Branda za Kmotra byl správná volba. Michael Caine a především Laurence Olivier odvedli naprosto špičkové výkony, k čemuž jim samozřejmě velmi vydatně pomáhal i scénář. Byť se jednalo nejen žánrově o něco naprosto odlišného, tak prostředím, atmosférou i některými momenty mi tento snímek připomněl Vraždu na večeři.

• 19.11.2009  23:31

Není to o tolik lepší než první díl, ale musím aspoň jednomu z nich dát 5* - celkový součet 9* si toto zpracování zaslouží. :)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6