(mOnkey)

Česko
Netalentovaný decibelový maniak

• 2.6.2010  22:30
    Pan Nikdo (2009)

S Nemem jsem si utvořil nebývale silné pouto a jeho životní etapy prožíval s ním. Tedy i jeho několikeré životy. Příběh k nám promlouvá nebývalou silou a obsahuje silné existencionální motivy a otázky, na které ale já bohužel nejsem schopen uspokojivě odpovědět. Jednotlivé aspekty, které jsou přítomny, se mísí dohromady, jenže nevím, jestli výsledek působí spíš jako guláš (segedínský, ten mám moc rád), anebo koprovka (tu už mám rád o poznání méně). V životě si jednoduše musíme vybrat, a i když to ne vždy bývá lehké, pomyslné misky vah se nakonec vždy přikloní na tu správnou stranu (nebo tomu tak aspoň bývá). Možná, že tomu tak bylo i u Nema, možná taky ne. Až to zjistím, rozhodně vám dám vědět. Pokud se neozvu, znamená to, že jsem ještě nenašel pravdu. A nebo jsem se ještě nerozhodl. Teď si ovšem jdu dát porci výtečného guláše. // Už pár dní mi Mr. Nobody nedává spát, a tak jsem se na něj musel podívat znovu. Dvakrát jasno v tom ale stále nemám, ta otázka věčnosti ve mně hlodá jako červík a v noci se mi o tomhle filmu pravidelně zdá. Tím, že jsem se mu nakonec rozhodl udělit čtyři hvězdičky, si nepřipadám ani za mák chytřejší, ale v tuto chvíli je to pro mě jediné možné východisko. Uvidíme, jak s mými pocity zamíchá ještě letní kino projekce. Zatím 85%

• 2.6.2010  13:01

Úžasný dokument, kterému trochu ubírá nepřehlednost, ale vše bohatě vynahrazuje krásnými záběry vesmíru i Měsíce samotného. Plus samozřejmě komentáře jednotlivých aktérů jsou velmi poučné a poutavé.

• 30.5.2010  13:10
    Štamgast (1987)

Každý může být alkoholik. Každý může být i abstinent. Ale být ochlastou chce talent. Tak tahle a další památná moudra ze sebe souká Charles Bukowski prostřednictvím Henryho Chinaskiho alias Mickeyho Rourka. Příběh o básníkovi utápějícím se v alkoholu má tu výhodu, že člověk se s ním snadno dokáže sžít, vždyť podobnými útrapami si procházím párkrát do týdne. Jako odysea jednoho ztroskotance dobré, jako film s jakoukoliv vyšší výpovědní hodnotou už bohužel nikoliv.

• 8.5.2010  21:34
    Kick-Ass (2010)

Mám takové tušení, že z Kick-Ass se prakticky okamžitě stane instantní kultovka. Nejde totiž rozhodně o obyčejný superhrdinský příběh, jakých se za poslední roky vyrojily mraky. Kick-Ass je jiný. Je důmyslný. Přesto, že cílí převážně na mladší publikum, které ulítává na sociálních sítích a seriálech (popkulturními odkazy je nahuštěný - ale v tom nejlepším slova smyslu - při hlášce "Say hello to my little friend" jsem šel do kolen), nebojí se ani konfrontace se starším publikem. Tam, kde ostatní superhrdinové doplácejí na své superschopnosti, si hlavní hrdina Dave vytváří ze svých slabin přednosti. Je to obyčejný kluk, jakého můžete znát ze sousedství, miluje komiksy a marně se snaží najít si holku. Jo a chce změnit svět. Matthew Vaughn vhání do zatuchlého žánru tolik potřebný kyslík. Inspiruje se ostatními, zdatně kombinuje zaběhnuté postupy se svými vlastními vizemi, ale hlavně je osobitý a svůj. Už dlouho se mi nestalo, abych měl ihned po projekci tak silné nutkání film zhlédnout znovu. Nemalou měrou se na tom podepisují herci v čele s mladým Aaronem Johnsonem(!), Chloe Moretz(!!), ale taky Nicolasem Cagem(!!!). Představovačky jednotlivých superhrdinů jsou kapitola sama o sobě, ale po úvodním stylově neohrabaném Kick-Assově výstupu za doprovodu Prodigy by mě ani ve snu nenapadlo, jak lehce jej zastíní Hit-Girl se svým krvavým baletem - pochopitelně opět s kvalitním hudebním zázemím. Hudební složka se ostatně celá náramně vydařila a celým snímkem prostupuje jako nůž máslem, a to i tehdy, když na sebe kupí jednu akční scénu = hudební motiv za sebou. Za mě tedy maximální spokojenost a tímto slavnostně přísahám, že jestli se tenhle rok objeví ještě něco lepšího, sežeru svý vlastní boty! // Podruhé už to bohužel takový nářez není, na povrch vyplouvají drobné nedostatky, taky dost zamrzí menší množství bojových scén, i tak se ale jedná o našlapanou podívanou. 85%

• 7.5.2010  20:27

Šarmantní Gregory Peck v roli náhodného milionáře, který zažívá spoustu vzrušujících (převážně komických) situací v komedii o tom, že peníze nejsou to, co dělá z člověka opravdového boháče.

• 16.4.2010  22:49
    Bunny a býk (2009)

Tak za prvé, zpracování je jednoduše fantastické a hlavně nepůsobí samoúčelně. Co už mě ale potěšilo o poznání méně, je veskrze průměrný příběh. Od pánů Fieldinga, Ayoadea a Barratta jsem se toho taky moc nedočkal (ani k tomu ostatně neměli příliš prostoru), ale rozhodně jsou jejich epizodní roličky silným lákadlem pro všechny fajnšmekry a obdivovatele britského humoru. Škoda, že je ho tak málo a že obsazení zůstalo někde na půli cesty nevyužito - těmhle šoumenům by jednoduše slušel nabitější příběh (ať už z dějového či hláškujícího hlediska; naštěstí to aspoň zčásti zachraňuje dokonalá forma). 65%

• 10.4.2010  17:44

Bruce Campbell tímhle počinem reflektuje svoje (nezaslouženě) upozaděné postavení v Hollywoodu na úkor větších "hvězdiček". Upřímný pohled na jednu kariéru plnou béčkových fláků nám tu podává s nadhledem sobě vlastním, takže na nudu se nedostává. Bruce je navíc pořád děsnej frajer! 75%

• 4.4.2010  00:34

Zwickův Krvavý diamant je žánrově i herecky pestrý snímek, který drží pohromadě nabitý scénář, kompaktní děj a překvapivě vyrovnané tempo, které nepolevuje ani v závěru. Ten obsahuje trochu toho povinného patosu, ale tady mi to ani příliš nevadilo. Vedle již tradičně fantastického Lea DiCapria a Jen Connelly vyniká rovněž Djimon Hounsou. Podle očekávání vynikající podívaná. 85%

• 3.4.2010  11:03
    Jiphaengja (2009)

Vězeňské drama tentokrát z druhé strany barikády, než jsme zvyklí. Mladý Jae-kyoung nastupuje jako dozorce do věznice, kde několik trestanců čeká na popravu. Dramatická složka není tak silná jako u jiných snímků podobného ražení a ani hlavní postava neprojde nikterak zásadním vývojem. Hnacím motorem se tak stává samotný příběh odsouzených, nikoliv okolní prázdná vata bezduchých postav bachařů. 65%

• 2.4.2010  22:20

Nikdy neotvírejte dveře, které nemáte. Některá tajemství ve vašem životě by měla raději zůstat skryta. 70%

• 1.4.2010  22:07
    Yoga hakwon (2009)

Šestnáctistá čtyřicátá osmá variace mysteriózních asijských duchařin. Já jich nicméně viděl jen hrstku, takže jsem ani nebyl příliš přesycen. Atmosféru to má dobrou a to přesto, že se první polovinu absolutně nic neděje (pár spiritualistických náznaků neberu v potaz). Ansámblu vévodí téměř samé herečky, a tak díky tomu, ale i kvůli samotné povaze Yoga Hakwon jsem si téměř jistý, že se látky nějakým způsobem onedlouho chopí i američtí filmaři. Tentokrát to ani nebude na škodu. 65%

• 1.4.2010  17:09
    Shinbu sueob (2004)

Tak trochu jsem čekal, že po scénáristické stránce nepůjde o žádný zázrak, ale bohužel mě to minulo i emocionálně. Ústřední dvojice netvoří nijak harmonický pár, ale na Ji-won Ha se aspoň zase pěkně kouká. Okoukaná romance bez šťávy a špetky nápadu. 60%

• 27.3.2010  22:03
    Mechanik (2004)

Ty čtyři hvězdy jsou tentokrát převážně za vizuál, protože scénárista se poměrně slušně flákal. Rádoby šokující vyprávění, jehož pointu ti zdatnější odhalí za 20 minut (aspoň už vím, kde bral Scorsese inspiraci pro svůj Shutter Island), zaujme hlavně zajímavým zpracováním a hrátkami s kamerovými filtry (no dobře, Bale je taky slušný). Nicméně i přes slabší příběh se na to moc pěkně kouká a druhá půlka má slušný spád. Akorát tak může mrzet, že tvůrci celkem nehezky uráží divákovu inteligenci polopatickým dovysvětlováním všeho, co jsme si mohli přes hodinu sumírovat v hlavě sami. 75%

• 20.3.2010  11:36

Parádní komorní nezávislák (těžko mluvit o komedii, když primárně to o humoru není, i když hlášky i scénky jsou mnohdy velmi vtipné; a romantice, když základní schéma tomu absolutně neodpovídá). Joseph Gordon-Levitt a Zooey Deschanel se skvěle doplňují a hlavně se na ně pěkně dívá, on je neuvěřitelný sympaťák a ona přirozeně krásná. Režisér Webb oplývá zřejmě velkou fantazií a invencí, protože neustále hýří skvělými nápady (scénka očekávání X realita je jednoduše dokonalá). Potěší i četné odkazy na filmové klasiky a jednoduše nařvaný soundtrack. Největší překvapení uplynulého roku. // Tím, že po druhé projekci půjdu na plný počet, jsem si byl prakticky jistý, ale proč si nepočkat (navíc v originálním znění), že ano? V hybridním žánru, který jsem si soukromě nazval romantickou tragédií, totiž 500 dní se Summer jednoduše nemá konkurenci, a pokud bych se na ni díval jako na „romantickou komedii“ - kterou ovšem v žádném případě není - pak je podle mě tou nejlepší, jaká se za posledních 20, možná 30 let urodila. No fakt. Když začal Tom zpívat Train in Vain od The Clash, měl jsem v tom jasno. 90%

• 9.3.2010  23:54
    Avatar (2009)

Tohle že má být nejdražší a zároveň nejvýdělečnější film historie? Sorry, ale to neberu. Titanic měl aspoň jakous takous výpravu, ale Avatar je oproti ostatním Cameronovým blockbusterům jako uplakané děcko, které se mermomocí dožaduje pozornosti. A když to nejde jinak, snaží se vsadit vše na jednu kartu, konkrétně na vizuál. To by mi ani tak nevadilo (vždyť po technické stránce se jedná o extratřídu), ale já mám pořád radši, když se můžu u filmu pobavit, když mi nabídne zajímavý děj a ne tu hromadu splašků, na které údajně Cameron pracoval několik let. Inu, asi se chlapec hodně fláká, protože podobně propracovaný příběh jsem minule sepsal na hajzlíku. Herci by nebyli špatní, jen je většina z nich až trestuhodně nevýrazná (nemyslím modrásky, ti se nedají dost dobře hodnotit), oproti tomu hlavní kápo nejspíš utekl z béčkového akčňáku, jinak si jeho "herectví" neumím vysvětlit. Co mi ale přišlo nejvíc úsměvné, byla závěrečná bitva mezi lidmi a Na'vi, která sice byla plná destrukce a výbuchů, přesně jak jsem očekával, ale natočena tak k uzoufání fádním způsobem, že kdybych nevěděl, že se jedná o Avatar, nejdražší film historie, sotva bych tomu uvěřil. No nic, Jime, tohle prostě není pohádka pro mě. 40%

• 6.3.2010  22:35
    Moulin Rouge (2001)

Jakožto obrovský fanda muzikálů musím vyjádřit zklamání nejhrubšího kalibru. Moulin Rouge je sice optimisticky veselým snímkem, ale zároveň i snímkem děsivě rozvleklým a hlavně obludně nezábavným. Taneční čísla jsou opravdu rozmáchlá co do počtu lidí na place, jenže choreograficky daleko zaostávají za klasikami žánru jako Singin' in the Rain nebo My Fair Lady. Takže i přes přehršel barviček působí Moulin Rouge až nepatřičně odtažitě a díky karikovaným vedlejším postavám, které ale nejsou vtipné, směšně. No a k tomu soundtracku se raději ani nebudu vyjadřovat - humus dekády!

• 5.3.2010  17:29

Největší vadou na kráse tohoto dokumentu, mapujícího bouřlivý život jednoho z nejvýznamnějších frontmanů Rock'N'Rollové scény, je jeho stopáž. Hodina je prostě na člověka Joeova formátu setsakramentsky málo. Na Joea Strummera zde vzpomínají jednak jeho kamarádi z běžného života, jednak přátelé z hudebních kruhů. Nových informací sice tento dokument přináší poskrovnu, ale ta hudební vystoupení jsou přesto stejně dravá a živelná jako za starých časů, kdy z Klešáků byla sice cítit mladická nerozvážnost, ale přesto z jejich hudby čišela čirá láska a nadšení. 75%

• 7.2.2010  11:39

Na první pohled nesourodé typy žen se setkávají, aby mluvily o svých problémech. Místy vtipné, často absurdní, ale hlavně dost utahané. Většina hlášek se honosí sexuálním podtextem (což není na škodu) a dialogy umí být dvousečné, protože když životní moudra pronáší prostitutka, můžete se buď za břicho popadat, nebo nevěřícně kroutit hlavou. Aspoň že na ty baby se pěkně kouká. 50%

• 24.1.2010  00:00

Dr. Parnass kdysi dávno uzavřel sázku se samotným ďáblem, ve které stálo, že jeho prvorozené dítě uzme tento pekelný pán a jako protiobchod bude Parnass mlád, aby mohl být s ženou, kterou miluje. Když ale nastane den šestnáctých narozenin jeho dcery a ďábel si přijde pro svou odměnu, rozhodne se Parnass o svou dceru bojovat. Náš pekelník je naštěstí shovívavý a rád si hraje - proto přijde s novou nabídkou - dceru získá ten, který jako první získá pět lidských duší. Ocitáme se tak ve světě, který ovládá lidská představivost a hravost, ale ve kterém je třeba bojovat se svým osudem.

• 19.1.2010  18:43

Ty vole! Tohle dobrodružství Spongeboba a jeho kámoše Patricka je nadupané hláškami a hlavně vtipnými scénkami až k prasknutí. Praštěná dvojice se vydává hledat korunu místního vládce, kterého sužuje problém s pleší (taková koruna by se mi na můj... ehm... problém taky hodila). Přitom zažívají různorodá dobrodružství a potkávají řadu zajímavých individuí. Já se s chutí vysmál hlavně Davidu Hasselhoffovi, který patří k mým nejoblíbenějším terčům posměchu (a za sebou tak nechává i zahanbeného Chucka Norrise). Takže dobrý!

• 17.1.2010  00:01
    Happy end (1967)

Mohlo by se zdát, že Happy end je poněkud zpátečnický. Ovšem i přes svůj jednoduchý příběh svým divákům po celou dobu servíruje několikachodové menu humoru, na čemž mají lví podíl hlavní představitelé - především tedy Vladimír Menšík jakožto Bedřich Frydrych. Námět je velmi originální, realita pokřivená a surrealistická: milenci pomáhají manželům s gruntováním bytu, jateční zvířata jsou vypouštěna do volné přírody apod. Co ale vyniká hlavně (kromě hereckých výkonů), jsou dialogy, které mají dvojí metr, ale úsměvné jsou pochopitelně především z pohledu, z jakého sledujeme Bedřichův životní příběh. Všemu tomu absurdnu nasazují korunu Menšíkovy komentáře, které vtipně glosují neustálé dění kolem. 85%

• 10.1.2010  11:06
    Veselé obludy (TV seriál) (1994)

Tři ohavná stvoření, která trávila většinu svého života na smetišti, a která budila odpor i soucit zároveň (příroda se na nich skutečně vyřádila). Tohle že má být pohádka pro děti? Rozhodně ano!

• 9.1.2010  17:52

Ale no tak! Ovšem, že je to pitomé. Ale co taky čekat od adaptace hry, která nemá prakticky žádný příběh a jediným Mariovým cílem je záchrana princezny Peach. Přiznejme si, že to mohlo být ještě daleko horší, nikdo tu (naštěstí) neskáče houbičkám po hlavě ani nesbírá zlaté mince. Překvapí účast Dennise Hoppera v roli fašistického übervládce Koopy, která byla nejspíš možná jen díky drogám, které mu museli producenti nenápadně nasypat do čaje (jeho blbost, má si dávat pozor). Dokonce se tu mihne i můj oblíbenec z mariovského universa Yoshi (i když čert ví, jestli to je vůbec on - není totiž ani zdaleka tak roztomilý jako ve hře). I tak bude ovšem rozumnější, pokud si místo sledování tohoto filmu zahrajete jakoukoliv Mario hru, protože i přes na první pohled infantilní vzhled se zpravidla jedná o kousky s vynikající hratelností. Až jsem zase dostal chuť zaskákat si po planetkách v Super Mario Galaxy.

• 25.12.2009  14:49

Film, jenž se v mnoha momentech snaží zbytečně dramatizovat (Dillingerův příchod na policejní stanici) a jenž nedokáže budovat atmosféru a vyvolat potřebnou porci napětí, i když se o to usilovně snaží. Mann je vcelku šikovný režisér, umí si udržet pozornost, ale jeho filmy postrádají osobnost, tvůrčí invenci, kterou by jim vtiskl a díky které by byly na první pohled rozeznatelné. Takhle se i přes daleko akčnější pojetí nemůže "umírněnějším" (do obrovských uvozovek) snímkům jako Goodfellas či Casino ani zdaleka rovnat.

• 23.12.2009  21:47

Co se stane, když si podivínský milionář pan Twain pozve na večeři pět nejvýznačnějších detektivů současnosti a oznámí jim, že o půlnoci bude jeden z nich zabit? Nic jiného, než že se soukromá očka musejí připravit na vraždu, ke které onedlouho nevyhnutelně dojde. Když se nakonec obětí stane samotný pan Twain, na povrch vyplouvají zajímavá fakta o jednotlivých účastnících "vražedné večeře", a podezřelými se tak stávají všichni. Podaří se nakonec vypátrat, kdo stojí za tajemnou vraždou, a odnést si tak milion dolarů, který byl přislíben hostitelem tomu, kdo případ rozluští? To vám neřeknu. Co vám ale můžu říct už teď, je, že se při vyšetřování rozhodně pobavíte! // Napodruhé musím přitlačit, taková černohumorná lahůdka se nevidí každý den. 90%

• 14.12.2009  20:44

Co napsat k tomuhle výpravnému (bez deseti minut) čtyřhodinovému spektáklu, abych mohl vyjádřit, jak brilantní kus to je? Slovy nepopsatelná podívaná, jaká se vidí párkrát za život. Mě připravila o hlas a málem mě i udusila, protože jsem celou dobu prakticky nedýchal! Tak a teď mi zbývá už jen vybrat odpovídající obrázek a plácnout ho na tričko, aspoň tak se chci Davidu Leanovi za jeho úctyhodnou práci odvděčit. // Jen krátký, ale pro mě důležitý dodatek po projekci na festivalu v Karlových Varech - nejkrásnější film, jaký jsem kdy viděl.

• 13.12.2009  17:31
    Le Mans (1971)

Jako (náhodný) pozorovatel motorsportu vám tvrdím, že sledovat tenhle snímek je asi tak zábavné, jako dívat se na přímý přenos dvacetičtyřhodinovky v Le Mans nebo jakéhokoliv jiného úmorného okruhového závodění (konkrétně mě napadá třeba NASCAR), a to bez zvuku. No a to je velká bída, přátelé. 35%

• 31.10.2009  15:00
    Haze (2005)

Moderní forma trýznivého inferna, vyznačující se nebývalou naturalističností, porcí napětí, utrpení a soucítění zároveň. Hlavní symptomy vyskytující se během sledování: zrychlené dýchání a vyšší tepová frekvence, kousání nehtů, nezvyklé obličejové grimasy a pocuchání už tak křehkých nervů. 85%

• 29.10.2009  21:45

A máme tu dalšího vraha. K poznávacím znamením patří: neurvalost, absolutní neúcta ke starším, trudomyslnost, neuváženost a, což značně komplikovalo vyšetřování, nevýraznost a hanebná nestydatost. Jeho jméno zní FILM!

• 25.10.2009  23:18

Přenádherná Fantasy pohádka, kterou mírně sráží její předvídatelnost a výrazně slabší druhá polovina (bohužel včetně finále). I tak ovšem dokáže udržel vaši pozornost po celých 120 minut, a to hlavně díky skvělé výpravě, okouzlující hudbě a úžasné kameře, která z výšky krouží nad zalesněnou anglickou krajinou. De Nirova rolička teplého kapitána Shakespeara vyloženě potěšila a dokázala, že Bobby ještě nepatří do starého železa. 85%