Zóna zájmu (2023)

Tohle šlo mimo mě. Film se má zaobírat banalitou zla. Obyčejnými lidmi kteří z pověření rozkazů konali neobyčejně odporné činny. Ale film jde v této snaze tak daleko, že za celých 100 minut nabídne asi jen pět minut, které jsou divácky zajímavé. Zbytek je denní rutina. To, že k té denní rutině se semtam ozve střelba nebo že jde černý kouř z pecí, které se nachází za zdí domu... to funguje tak deset minut (a možná že jako krátký film by to bylo působivější). Ačkoliv z toho settingu "život v domě vedle koncentračního tábora" by mohly vycházet různé situace, které by postavy vedly k nějakému přemítání, nic takového se neděje. Němečtí okupanti se nezajímají o to, co se děje vězňům v táboře, a diváka zase nezajímá, co se děje německým okupantům. Kruh se uzavřel. Ještě jsem myslel, že moje rozčarování pramení z nenaplněných očekávaní - koneckonců na film jsem se velmi těšil už od nadšeného přijetí v Cannes. Ale filmem stejně nezaujata byla i přítelkyně, která o filmu nic nevěděla. Až mi přijde, že ty nadšené výkřiky spíše značí "podívejte jaký jsem intelektuál vyžívající se v avantgardním, nepřístupném (rádoby)umění", než aby lidi prostě přiznali, že tenhle nezajímavý film.. je prostě jen to, nezajímavý.

Suzume (2022)

Asi jako většina, budu Suzume kvalitativně řadit mezi Your Name a Weathering... I když rozjezdem mi přišla nejpomalejší ze tří, od chvíle cestování mě to již chytlo a nepustilo. A pak, emočně nejintenzivnější scéna, ještě samotným před koncem (ale to musíte znát jisté datum).. 85 - 90 %

Jen ať je to chlapec (2023)

Subjektivní problém s postavami, které se nechovají racionálně, nemají jasné priority, neví co chtějí a co jsou ochotné obětovat (a tím si ničí život). Natočené to ovšem je velmi dobře. Ženám se to asi bude líbit více. 7/10

Rudý anděl (1966)

Zde výjimečně škoda karlovarského publika, které nezvlada 60 let starý film a směje se jeho topornym dialogům, což kazí zážitek.

Netvor (2023)

Se budu opakovat, ale nejlepší u toho filmu je si nic nezjistovat a nečist. Jak se mi to dnes vymstilo u Minulých životů, kde jsem nejen věděl, o čem film je, ale viděl i trailer. Zde jsem netušil vůbec nic a naprosto me to semlelo. To, kolik film ukáže nebo neukáže, jak moc je doslovný a kolik zůstane v náznacích, pro mě ideální. Husí kůže několikrát v průběhu, v závěru oněmělý. Jak píše JFL, po opuštění sálu jsem měl náladu se jen mlčky procházet ulicemi nočního města.

Cesta draka (1972)

Chápu že hodnotit film 50 let po jeho vzniku.. Jestli v době svého uvedení to bylo napínavé drama, dnes to je spíše komedie; asi bohužel.

Monika (2022)

Pomalé, jakoze opravdu pomalé; o půl hodiny zkrácené by to pořád bylo příliš dlouhé. Zároveň vidím problém v tom, že film klouže po povrchu a nejde do hloubky, a to doslova. Více dává na odiv práci plastických chirurgů, než abychom se dozvěděli o minulosti postav.

Minulé životy (2023)

Očekávání jsou špatná, aaano? Čekal jsem, že dostanu emocionální pecku, která mě naprosto semele. Jenže tomu něco chybělo. Možná, pro někoho paradoxně, větší tlak na pilu v závěru. Více emocionální věta, záběr, doslovnost. Ale jinak velmi příjemně strávený čas a oceňuji, že trailer neprozradil úplně vše.

Byt č. 10-01 (2023)

Asi nejsem cílovka, možná nedocenim všechny detaily, které ve filmu byly. Jsou tam momenty, které chytnou za srdce, ale na dvouhodinový film jich není dostatek. Problém mám se i vcítit do hlavní hrdinky, jejího chování a rozhodnutí. 7/10

Blažiny lekce (2023)

Doporučuji si o filmu nic nečist, i malé zmínky mohou vést k přemýšlení a odhaleni, co bude dál. Za sebe jen řeknu, intenzivní a výborně zrežirovane.

Ovládací panel
97 bodů