• Krátkometrážní

Umění lhát (2009)

Přestože měl Ricky k dispozici 90 minut, myslím že těch pár vteřin S. Merchanta opět ukázalo, kdo je z téhle dvojice opravdový (komediální) génius. Kdo zná dobře Rickyho asi není překvapený scénářem a Rickyho filozofováním nad lží a náboženstvím. Na jednu stranu jsem rád, že se Ricky prosadil v Hollywoodu (viz Extras, Red nose day 2007, etc.), ale přece jen to při celovečerácích trochu skřípe. Doufejme že Cemetery Junction i pod taktovkou Smerche dopadne lépe. PS: Je až neuvěřitelné jak moc mi i starší Ricky přípomíná Davida Bowieho (hlavně ve scéně odjezdu autem z nemocnice).

Kouř (1990)

Škoda že nebylo víc peněz na zvukovou stopáž, která je u muzikálu docela důležitá. Ovšem ten humor. Ten to vynahradí. Potěší roličky Najbrta a Vávry. Výborný výkon Duška a "Lennona" Burdy. A opravdu musel Čtvrtníček hrát při ztvárňování své rozmazlené role? Jeho "vracení" tácu hrachovky je nezapomenutelné.

Kluci jsou zpět (2009)

Owen opět nezklamal a zahrál velmi dobře. Film je o vytváření pout mezi otcem a syny. A to, že jsem se na konci dočkal doslovného Pouta ( Samskeyti ) bylo velmi milým překvapením.

Annie Hallová (1977)

Woody Allen, smradlavý New York a film co se zároveň tváří jako vysvětlující dokument (BTW: kdybych točil filmy, tato forma by byla mojí nejoblíbenější - má však i své zápory, které Woody bravurně eliminuje tím, že je zároveň i herec, komik, ironik a sarkasta). Člověk by jen těžko hledal autora s dialogy na tak vysoké intelektuální a zároveň zábavné úrovni. Jistě, že všem nemusí sedět Allenovo opakující se neurotické herectví, ale pro mě vše vynahrazuje svým humorem. Jinak překládat Allenovy narážky (vtip v každé druhé větě - někdy slovu) do češtiny a přiblížit se originálu je prakticky nesplnitelný úkol.

První rána (1996)

Výborná reklama na "víceúčelové" štafle.

Avatar (2009)

(Viděno 2D s titulky, ehm s vraždící 15-ti min. pauzou). Přečíst většinu zdejších komentů by asi zabralo větší časovou stopáž než samotný film. Přesto i já sem něco napíšu. Schválně jsem se vyhýbal trailerům a recenzím, protože vím, že v posledních letech ukazujou zbytečně moc. Přesto jsem zaznamenal onu raketovou oblíbenost zde na ČSFD. Avatar z Her na hrdiny (BTW : zde se doslova "překvapivě" stává z avatara Jakesullyho hrdina) jak jej známe například od Blizzardu (ano i se svítícíma stopama) je zde zasazen do nádherné přírody měsíce Pandora (už jsem zmínil Blizzard?). Můj mozek se dokázal kochat přírodou (a současně se divit, co za různé mutanty a křížence může vzniknout v hlavách vývojářů), ale také jasně upozorňoval na "děj", vyvíjející se přesně tak, jak 90-92 % populace (podvědomě) očekává. Přesto i na mne tento "Cameronův Megamix" občas silně zapůsobil a ukázal tak na zručnost režiséra. V jistém smyslu je Avatar skutečně výjimečný. Sehnat tolik peněz na natočení filmu - to je skutečně výjimečné.

Ivan Moravec (2002) (TV film)

Výborný dokument o jednom z předních českých klavíristů.

Interpol: Live Eurockeennes (2005) (koncert)

Přestože Interpolu sluší klubová scéna daleko víc než obří festivaly, tento koncert se opravdu povedl. Paul byl zase jednou za čas ve slušné pěvecké formě a dokonce i PDA zde zní PDA-ejácky (čestná výjimka z let 2004-2005). Je mi jasné, že v Čechách se takové atmosféry nikdy nedočkám, ale alespoň ten samotnej Interpol by sem už mohl dorazit.

Nathan Barley (2004) (seriál)

Doufám, že se tento Morrisův kousek zachová pro příští generace, aby měli přehled o nástupu 21. století i s jeho nástupem Idiotů, kteří přetváří své okolí. Občas ovšem Chris tlačí až moc na pilu.