Prokletý ostrov (2010) odpad!

To, že film je nezmyselne dlhý a často nudný, to by som ešte zniesol a dal aspoň jednu či dve hviezdičky za herecké výkony , občasné napätie , spomienky US vojaka na oslobodenie koncentráku Dachau a pod. Ale že ten film nemá logiku, to sa odpustiť nedá. Hlavný hrdina (Leonardo de Caprio) sa pomiatol potom, čo mu žena zabila 3 deti a potom čo ju zastrelil. To sa divák dozvie až na konci. No prečo mu žena zabila deti, to vysvetlené nie je. Film je šialene popreplietaný pravdou a nepravdami a halucinačnými bludmi a spomienkami na Dachau a spomienkami na ženu a pozabíjané 3 deti, že sa v tom nevyzná ani divá sviňa. Prínos filmu na mňa ako  diváka nulový. Chcem ho čo najskôr vymazať z pamäte, ako by som ho nikdy nebol videl. A možno aj bolo vo filme spomenuté, prečo mu (Capriovi) žena zabila deti, ale v tej spleti reality, halucinácií a spomienok a množstva nudných a nelogických scén, som to prehliadol. A je mi to vlastne jedno, zbohem a šáteček.

Aladinova nová dobrodružství (2015)

Pobavil som sa. Viac než pre deti to bola rozprávka pre dospelých, keďže sexuálnych aj teplých narážiek tam bolo viac než dosť, ale všetko s mierou a humorom. Oceňujem zmiešanie deja zo súčasnosti s rozprávkovým dejom, postavy v reále zo súčasnosti sú aj v rozprávke o Aladinovi. Príbeh vyrozprávaný ako rozprávka deťom v nákupnom centre na Vianoce, a deti s rozprávačom-prezlečenom za deda Mráza občas interaktívne reagujú a navrhujú riešenie v príbehu, ktorý rozprávač občas preruší.  Dobré efekty, atraktívne exteriéry ako paláce a ich výzdoba, kostýmy, dobré hudobno-tanečné prvky, všetko. Rýchly dej, vtipné vsuvky, striedanie súčasného deja s rozprávkou, Spomeniem aj niektoré vtipy: Ako ked vysmädnutému Aladinovi na púšti konečne prinesie vodu v nádobe  nápomocná žena  a tesne pred Aladinom sa potkne a vodu vyleje do piesku, potom obdobne muž , nakoniec príde teplý kúzelník a donesie mu vodu a niečo pod zub a povie , že je to hamburger z Mekáča. Alebo ked slúžka a maliarka maľuje princeznú, človek očakáva, čo za krásna maľba to bude, a namaľovaná je primitívna detská kresba. Alebo zlý vezír plánuje , že ked sa stane vládcom Bagdadu, dá zbúrať juhozápadnú časť, a ked sa synovec spýta, že načo, tak že tam postaví moderné nákupné centrum, lebo nakupovať v bazári ho už nebaví. A ked sa synovec spýta, čo s ľuďmi, vezír odpovedá, že im postaví náhradné bývanie. Synovec je tým milo prekvapený  a vezír na to - že len žartujem, samozrejme, že ľudí vyženiem a predám do otroctva. Príbeh končí šťastne ako v rozprávke, tak aj v reále.  Dávam plný počet hviezdičiek za nápaditosť a pobavenie.

Cesta do Tvojzemí (2022)

Úchvatné dielo za ktorým vidno kvantum práce a dovednosti a súčasne  úchvatne bez zmyslu. Veľký obdiv počítačovým animátorom, ktorých prácu však znivočili autori príbehu, deja, postáv, dialógov,  jedným slovom "tvoriví umelci" bez šmrncu a talentu. Celý na naše pomery veľkofilm je tak prepadák.  Moja recenzia bude nesúrodá ako tento animovaný film. Väčšinou nádherná grafika, totálne katastrofálny dej, nádherné scény, totálne nevýrazné charaktery postáv, nádherné vizuálne detaily, super technické zariadenia, z väčšej časti som nerozumel pointe, v 3/4 filmu zrazu niečo vysvetlené ohľadom svietiaceho srdca, krásne farby srdca, ide sa zo scény do scény z nejakého dôvodu,  ktorý väčšinou nemá dôvod, rozťahané, nudné,  vidno kvantum práce, úsilia tvorcov, no nenadchne, divák neutrúsi slzu dojatia, chýbajúce napätie, celkovo ani neviem o čom to bolo a čo tým chcel básnik povedať. Film je poskladaný ako automobil z rôznych typov a druhov áut, detailovo nádherné prvky auta ale celkovo človek nevie, na čo ten automobil je určený, automobil ide do terénu , lebo má nejaké prvky z JEEPu, ale zrazu uviazne, lebo má nízky podvozok z Audi, ale nič sa nedeje, vytiahne ho báger a ide sa ďalej, sice neviem kam a prečo, ale ideme, nakoniec niekam dôjdeme, ani nie je to cieľ, lebo ten automobil-film ani nemá cieľ, ale chvalabohu sme došli, tak to ideme osláviť, ale vlastne ani neoslávime, lebo vlastne ani nie je čo osláviť, tak nič, vypneme motor, zaspievame si záverečnú titulkovú pesničku a tešíme sa, že je koniec. Dielo hodnotím 1 hviezdičkou, 5 hviezd za animáciu, mínus 4 hviezdy za umelecký dojem, teda vyšla jedna biedna hviezdička.

Tři přání pro Popelku (2021)

OTRAS. Táto  nórsko-litovská Popelka z r.  2021 a legendárna česká Popelka 1973   je ako legendárna trilógia Winnetou 1965 a seriál Winnetou 2016. Nedá sa to vôbec porovnať -  ani hercami, ani hudbou, ani fantáziou, ani dejom, ani vtipom, ani kostýmami, ani interiérmi, ani exteriérmi, ani ...  Podobne ako nový Winnetou tak aj nová severská Popoluška úplný nepodarok, paškvil, brak, otras.  Jediným malým plusom je celkom pohľadná predstaviteľka popelky a nezabitie dravého vtáka, ale to zďaleka nepostačovalo. A homosexuálny bozk princových poskokov v závere filmu bolo päsťou do oka, ktoré divák mal ako tak  pootvorené pri pozeraní tohto paškvilu. Aropó, nepostrehol som, žeby bol využitý aj tretí oriešok na tretie prianie si šiat ...