• Krátkometrážní
  • Sportovní
  • Životopisný

Čarodějův učeň (2012)

Pokusím se hodnotit film a ne Adama: Film zpočátku předčil všechna očekávání. Nadprůměrná první polovina ve stylu zahraničních lezeckých dokumentů mě nadchla. Trochu mi jen chybí nějaká originalita - nijak to nevybočuje z řady podobných kousků. V druhé části film postupně ztrácí drive a závěr zabil zbytky dobrého pocitu. Před shlédnutím filmu jsem raději nic nečekal. Pěkné obrázky, dobrá angličtina, výborný sestřih scén ze současnosti i minulosti, začaly měnit můj názor, že velkolepé dokumenty o Adamovi by měly ještě chvíli počkat. Pak ale přichází druhá část, kdy cimrmanovské opakování momentu očekávání a momentu zklamání překročí únosnou mez a já sledoval víc hodinky než Adama. A rádoby originální konec definitivně zazdil celý dobrý dojem. Chvíli jsem pak musel vzpomínat, že ta první půlka byla opravdu dobrá, a že to není jen youtube video z několika týdnů strávených s výborným lezcem - i když nutno podotknout, že to pravděpodobně byly jedny z dokumentaristicky nejatraktivnějších týdnů v kariéře AO. Tři hvězdičky dávám jako průměr mezi výborným začátkem a slabším koncem.

Skály, sny a vzpomínky (1990) (TV film)

Slavní horolezci ze "Skaláku" Radan Kuchař, Karel Cerman, Olda Kopal, Bohouš Svatoš a Jirka Mašek vzpomínají na své vrcholné lezecké výkony a ukazují, že ani po šedesátce nevěší lano a krabiny na hřebík. Vyprávění na zahradě je prokládáno historickými snímky z hor a aktuálními záběry pětice protagonistů v akci - především při nacvičování prvních kroků Porcalovy stěny na Větrník. Bez zajímavosti nezůstává ani lezecké vybavení a způsoby jištění, které na počátku devadesátých let tito klasici používali. Možná trochu škoda, že se autoři do osmnácti minut snažili vtěsnat zbytečně moc úhlů pohledu - výsledek je sice všeobjímající, ale na můj vkus příliš klouže po povrchu.