Moudrost traumatu (2021)

Pro toho, kdo o tematice duševního traumatu už aspoň trochu něco ví, nepředstavuje dokument nic objevného. Film přitom spíše než důkladným pojednáním o samotném tématu prezentuje především Dr. Gabora Matého a působí jako výkladní skříň jeho praktik, metod, poznatků, názorů a především jeho osobnosti. Vytváří tak dojem, jako kdyby byl Dr. Maté jediným odborníkem zabývajícím se touto problematikou. Vzhledem k tomuto pojetí je skoro až s podivem, že se film nejmenuje The Wisdom of Maté. Kromě povrchního nastínění samotné problematiky se však film odvažuje nahlédnout na celou věc také globálněji - systemicky, holisticky, celospolečensky. V tomto spektru pak vyznívá jako kritika odlidštěnosti celé naší (tj. západní, nyní již globalizované) kultury - kritika společnosti nemocné zvráceným kapitalismem, materialismem, konzumerismem, institucionalismem... Představuje náš svět jako monstrózní produkt kolektivního traumatu, svět, kde masová deprivace se stala normou a kde epidemie duševních poruch nabobtnává do nekontrolovatelných a navíc i nereflektovaných rozměrů. Prezentují se zde i určité projekty snažící se jít proti trendům doby, kdy nejpostiženější jedince místo společenské ostrakizace se snaží léčit a opečovat jejich nenaplněné bazální potřeby. Nicméně sám Dr. Maté střízlivě uznává, že na poli globálních standardů se v tomto ohledu ničeho výrazně nového směrem ke "zcitlivění" naší společnosti nejspíš nedožije.

Mountain Gorilla (1992)

Gorily v mlze v čistě dokumentární podobě typické pro IMAX.

Muž bez tváře (1993)

Velmi zručně natočené drama, které svým příběhem a zpracováním skutečně umí zaujmout, upoutat pozornost a rozdmýchat emoce. Filmu hodně pomáhá také vydařená, procítěná hudba Jamese Hornera.

Nádherná Zelená (1996)

Komedie, která mě vlastně přivedla do poněkud depresivního rozčarování.

Na dotek (2004)

Divadelní hru jsem viděl dříve než tento film a oproti skvělé hře film pokulhává. Postrádá tu správnou výraznost, trefnost a jakousi důvěryhodnost. Nicméně to neznamená, že se nejedná o vcelku povedené drama. V dialozích asi 60x opakované "miluju tě!" vyřčené každou vhodnou i nevhodnou chvíli, s vytřeštěnýma očima a zaťatýma pěstičkama, se sice brzy stalo nepříjemnou otřepanou a vlezlou frází a samotné postavy by muselo otravovat, ale tak to asi mezi některými lidmi chodí. U citlivých povah může příběh probudit nepříjemné a možná i bolavé pocity, ovšem právě o tom to je.

Nadpřirozené jevy ve světle vědy (1999) (seriál)

Zajímavý dokumentární seriál z produkce BBC a Discovery snažící se vědeckou metodou nahlížet na známé záhady světa i tajemné události kolem nás, které oficiálně zpravidla bývají zařazeny do šuplíku "výmysly, fabulace, omyly či náhody", třebaže jejich existence je leckdy nepopiratelná a až příliš zarážející. V některých případech se to vcelku daří, seriál poodkrývá tradiční mysteriózní mlhu, jež případy obestírá, a nastiňuje zhruba nejpravděpodobnější rozumné vysvětlení (např. zombie). V některých případech se to naopak dařit nemůže, neboť náš někdy zaslepený rozum je na mnohé dění ve světě a vesmíru stále příliš krátký nebo jednoduše nelze k uspokojivému poznání získat dostatek potřebných informací. Nicméně tento nadmíru pozoruhodný námět ještě automaticky nedělá z dokumentu i stejně pozoruhodnou podívanou - svým zpracování se mi zdál poněkud strohý a nepřikoval vás do křesla tak, jako to uměl Svět tajemných sil A. C. Clarka.

Naladit se (2008)

V rámci cyklu "Pražské Brány 2009" v pražském kině Světozor film uveden pod názvem "Naladit se". Dokument bohužel vůbec nenabízí to, co slibuje, o žádném zkoumání fenoménu channeling nepojednává, zhola celý se skládá jen z výpovědí médií poskládaných do tematických částí. Samotné výpovědi jsou zpravidla zajímavé a přínosné, jenže jelikož dokument nepřináší prakticky žádné bližší podrobnosti o channelingu jako takovém, o schopnostech účinkujících lidí, jejich příčinách a případném dosavadním dopadu toho, co říkají, na ostatní, jejich místy horlivé vyprávění v transu se zavřenýma očima bohužel nepůsobí zrovna přesvědčivě.

Nauka o snech (2006)

Nikdy bych si byl nepomyslel, že lze tak věrohodným a citlivým způsobem znázornit ty nejniternější pocity, které člověk chová v hlubokém nitru a s nimiž mnohdy sám v sobě úspěšně či neúspěšně zápasí. Ovšem jedná se o výsledky natolik osobních prožitků a zkušeností, že není vůbec divu, když některé diváky musí tento film minout, poněvadž jednoduše to, o čem se zde pojednává, vůbec neznají. Nemluvě o jedinečném vypodobnění snů a snové atmosféry, které stejně tak mnoho lidí prostě nezná, neboť sny k jejich nesmírnému ochuzení nemívají nebo si nikdy žádné nepamatují. Nad tímto filmem nikdy nepřestanu žasnout!

Návrat do budoucnosti (1985)

Legenda legend, klasika klasik, unikát unikátů. Marty McFly a doktor Emmett Brown zůstanou v mém srdci navždy, stejně jako přání svézt se někdy DeLoreanem s indukčním kapacitátorem rychlostí 88 mil za hodinu. :)