Sirotek (1981)

Klasická bollywoodská perla, ve které se kromě sci-fi mísí snad všechny žánry, na které si vzpomenete: muzikál + taneční (jak taky jinak, tyto prvky obsahují všechny indické filmy), drama, komedie, romantický, krimi, akční, sociálně filozofický... Umíte si tohle všechno představit v jednom celku? To byste prostě museli vidět. :-) Film pojednává o chlapci, který vyrůstal s nedbalým otcem, o němž se až v dospělosti dozvěděl, že není jeho vlastním. Na základě toho se chystá vypátrat skutečné rodiče. Nejprve neustále (pokud možno zpěvmo) vyzdvihuje výhodu, že je sirotek, zejména ve chvílích jakkoli nebezpečných, kdy se zaplete s nějakými bandity - jakožto sirotek nemající rodinu ani žádné bližní nebude v případě něčí ztráty či ublížení po nikom truchlit a nikdo nebude truchlit pro něj, proto před nikým nemá zábrany a prosadí si vždycky svou; bandity hravě zlikviduje (přezpívá a přetancuje). V průběhu dloooouhého, přitom jednoduchého příběhu, když objeví lásku, vyzdvihuje pro změnu její přednosti - jak je krásné mít někoho, na kom nám záleží. A nakonec když najde rodinné zázemí a smíří se se skutečným otcem, vyzpívá do celého světa, jak je fajn a důležité mít rodinu a být s nimi za dobře. Tenhle legračně/vážný snímek na mě svou až divadelní lehkostí a zároveň srandovní, přesto působivou charakteristicky bollywoodskou primitivností zapůsobil natolik, že si jej budu pamatovat ještě po dlouhá léta a budu mít přátelům, kteří z indické produkce nic neznají, vždy o čem vyprávět. :-)

Futurama (1999) (seriál)

Prostředí, v kterém se Futurama odehrává, ani postavy mi k srdci nepřirostly tolik jako Simpsni, jinak je to v podstatě stejně dobrá "prdel". :-)

Záhady Egypta (1998)

Podobně jako ve většině IMAX dokumentů je i v tomto forma komentáře zaměřena na nejširší spektrum diváků, tedy tak, aby vše, co se v něm vypráví, bylo srozumitelné i divákům mladším, v aktuálním tématu neznalejším, případně natvrdlým, méně chápavým apod. Zde je tato forma vypravování šikovně zamaskována tím, že je zaměřena jakoby pro malou vnučku Omara Sharifa, který jí přednáší o tajemstvích starobylého Egypta, jeho civilizaci, historických památkách a archeologických objevech a provází ji různými okázalými místy, kterých se jeho vypravování týká. Dominantou snímku však - stejně jako u většiny IMAXů - není pochopitelně doprovodný komentář ani žádné herecké výkony postav, ale obrazová stránka. A ta za zmínku vážně stojí! Snímek je plný nejrůznějších nádherných záběrů na známé majestátné stavby Egypta, ale také okolní Nilu, jeho pramen a prostředí kolem toku. Třeba letecké záběry nad hladinou rozbouřeného Nilu nebo nad obrovskými přírodními kaňony je něco, na co jen tak nezapomenete. Do plynoucích rozmanitých obrazů jsou občas vsunuty vydařené dobové scény (otroci stavějící pyramidy, ukládání těla faraóna Tutanchamona do hrobky, objevení jeho hrobky apod.). Vše doprovází fantastická hudba od Sama Cardona, která zní po celou stopáž filmu. Vřele doporučuji!

Kutil Tim (1991) (seriál)

Zdaleka se nejedná jen o "klasickou rodinnou zábavu". Seriál nabízí přehlídku skvěle, s nadsázkou a humorem, vykreslených důvěrně známých vztahů: 1) manželský, potažmo muž-žena (Tim - Jill, se zdůrazněnou lehkou úsměvnou mužskou ješitností), 2) pracovní (Tim - "flanelový" Al), 3) otcovský+mateřský/rodinný (Tim+Jill - jejich kluci, s opět perfektně odvedenými rozdílými přístupy, ukazujíc jak ohromně důležité jsou obě tak protichůdné role rodičů v rodině), 4) sousedský (Taylorovi - Wilson), 5) vztahy k vlastním profesím a věcem (Tim - jeho auto, které staví, případně celá jeho sbírka nářadí souvisejíc s jeho pro něj paradoxně ne/vhodnou profesí, kde neustále uplatňuje svou ne/šikovnost) a dalších a dalších... A z tohoto těžící lítají tam vtipy jako perly jeden za druhým, přičemž nikdy se nejedná jen o bezduchou legraci, ale vždy za tou inteligentní zábavností, podobně jako v MASHi, se skrývají jistá drobá poselství poukazující nejen třeba na různé úrovně jakési vyspělosti či moudrosti postav, přičemž právě proto jsou tak důvěryhodné. Výběr hlavních představitelů byl taky bezesporu bezchybný (v čele s pro tuto roli jako stvořeným Timem Allenem) stejně jako jejich herecké výkony, úroveň kvality/zábavnosti/smyslupnosti taky v podstatě nikdy neklesla, někdy skoro bych řekl s rostoucími dětmi se dokonce i také zvyšovala, a tak jednoduše není tomuto vpravdě povedenému sitcomu takřka co vytknout.

Magic of David Copperfield VI: Floating Over the Grand Canyon, The (1984) (TV film)

David sedí na úpatí Grand Canyonu v meditační pozici... představení začíná... po určité chvíli se stává neuvěřitelné... v zachování oné sedící pozice se vznese, napřed jen kousek nad zem... chvíli levituje... ovšem pak se vrhne vstříc do vzdušného prostoru obrovského kaňonu... A tak si tam tak poleduje. No, nechť si o tom každý myslí své, ale vypadá to úchvatně.

The Magic of David Copperfield XII: The Niagara Falls Challenge (1990) (TV film)

David se nechal svázat řetězy, zavřít do železné konstrukce, kterou pověsili na hořící vor, a s tím vším vplul do Niagarských vodopádů, kam spadl. K tomu hrála mj. hudba z Vetřelců a jiné známé filmové melodie. :-)

V (1984) (seriál)

Na různých místech Země přistály obrovské mimozemské koráby, nikdo zpočátku nevěděl, s jakými záměry. Po prvním kontaktu plných nejistot s (jak jinak) představiteli americké vlády vyšlo najevo, že mimozemšťané dorazili s přátelskými úmysly navázat vztah s lidstvem, pro vzájemnou spolupráci, výměnu znalostí, technologií atd. Co bylo pro lidstvo nejvíce překvapující, příslušníci mimozemské civilizace vypadali zcela jako lidi, jen hůře snášeli ostré světlo, takže většinou nosili tmavé brýle. Vmísili se mezi lidi, spřátelili se a žili mezi námi, jejich obrovské talíře většinou zůstaly viset nad městy po celé Zemi. U lidí samozřejmě jejich infiltrace vyvolávala rozporuplné názory, někteří mimozemšťany s vřelostí přijali jako bratry, někteří k nim nikdy nedokázali chovat důvěru a agresivně je odmítali. Jejich globální tiché vniknutí na Zemi a mezi lidi vypadalo až příliš podezřele mírumilovně. Ti, kteří chovali obavy před úmysly vyspělé "bratrské" rasy, se nakonec později přesvědčili, že jejich obavy byly bohužel oprávněné. Postupem času několik lidí totiž zjistilo šokující skutečnosti o záměrech mimozemšťanů - pod rouškou přátelské symbiózy zabrali Zemi, která jim bude sloužit jako "farma" a nicnetušící lidé pro ně představují potravu! Kromě toho mimozemšťané nevypadají tak, jak se jeví, ve skutečnosti jsou to nehezcí slizcí zelení dvounozí tvorové připomínající plazy, kteří autenticky lidského zjevu docilují pouze oblečenou umělou lidskou kůží po celém těle. Na základě tohoto otřesného zjištění vznikla odbojová organizace, která se mimozemšťanům postavila, nejprve nenápadně, aby nevzbudila pozornost, zabývajíc se především zjišťováním informací o mimozemšťanech, případně různými sabotážemi, později i otevřenými útoky. Ne všichni mimozemšťané byli charakterem takříkajíc z jednoho těsta. Mnoho obyčejných mimozemských "pěšáků" nebylo v době příletu na Zemi vůbec obeznámeno se skutečnými cíly jejich rasy a nevěděli původně, co se za návštěvou Země skrývá, jejich společenství mělo pod palcem zákeřné vedení, které pracovalo nejprve na vyjednávání s lidmi a jejich infiltraci, současně bokem na pomalých diskrétních únosech lidí (těla unášeli a ukládali do lodí, kde z nich pak vyráběli potravu) a poté i na odvetách proti odboji, z čehož se nakonec v době, kdy se odboj pro ně ukázal jako nebezpečný, stala jejich hlavní činnost. Jelikož tichá válka s lidmi nastala až po určité době, co se už mimozemšťané pohybovali na Zemi, několik z nich mezitím navázalo s lidmi skutečné přátelské vztahy a vzájemné sympatie a později přestoupilo na jejich stranu, jelikož nabyli přesvědčení, že lidstvo a jejich krásnou modrou planetu, kterou obdivovali, nechtěli zničit. A někteří dokonce i když naoko zůstali mezi svými, spolupracovali s lidským odbojem a donášeli jim informace, které v době války byly pro přežití odboje osudově důležité. Symbol "V", který se začal objevovat vystříkaný červenou sprejovou barvou na různých místech měst a jejich ulic, představoval "Vítězství" (v aj. Victory), jako výzva pro všechny civilisty, aby procitli, nepodléhali a hlavně se pak postavili proti mimozemšťanům, kteří představovali zkázu lidstva... Toť stručná zápletka seriálu. Zní to zřejmě trochu hloupě a kdybych tohle četl a sám seriál neznal, skepticky bych se pochechtával. Ovšem světe div se, ono to funguje. Seriál si skutečně dovedl poradit s tímto delikátním, nesnadno zpracovatelným námětem poměrně dobře a celá jeho struktura a forma dopadla pozitivně a víceméně věrohodně. V hereckých rolích se zde objevilo několik mých oblíbenců (Robert Englund, Michael Ironside), kteří odvedli stejně jako většina ostatních herců uspokojivý herecký výkon, a i třeba klasický "béčkař" Marc Singer sem vhodně zapadl a snažil se. I když se seriál chvílemi trochu protahoval (počet dílů při stejném objemu zápletek a vyhrocení by klidně mohli zkrouhnout na třetinu), skončilo to chválabohu v rozumné míře a v rozumnou dobu a také rozumným rozuzlením. A lidstvo se opět může poučit z toho, z čeho díky mimozemské hrozbě na chvíli otevřelo oči – jak zlepšit vztahy mezi lidmi samotnými, jelikož jsme všichni součást jednoho celku, a jak zacházet s celou naší planetou, kterážto je takový vzácný, nenahraditelný a oslňující klenot, že přitahuje pozornost i z dalekého vesmíru. :-)

Filadelfský experiment (1984)

Na tomto snímku je nepochybně nejpozoruhodnější fakt - byť to může vypadat opravdu fantasticky - že prvotním záměrem filmařů bylo nastínit skutečné události, k nimž (údajně) došlo při tajném experimentu, který americké vojenské námořnictvo provedlo 12. srpna 1943 s torpédoborcem DE 173 Eldridge (mimochodem loď v těch letech ve službách námořnictva skutečně působila a po válce byla prodána Řecku pod novým jménem Leon). Kam až v ději filmu můžou sahat jisté možné historické reálie a co je jen koření zplozené scénáristickou fantazií, není zcela zřejmé, v každém případě se ze snímku stává zajímavý pokus o zfilmování jedné legendy z neobjasněných záhad moderních vojenských tajemství, o kterých se veřejnost zřejmě nikdy nedozví skutečnou pravdu. Příběh jako takový je poměrně netradiční a poutavý, takže lze doporučit ke zhlédnutí.

Around the World in 80 Days (1989) (seriál)

Dokumentární seriál o putování herce Michaela Palina po stopách Philease Fogga ze známého stejnojmenného Verneova románu. Seriál je založený na tom, aby se zhruba dodržela známá projetá trasa panem Fogem a byla překonávána podobným způsobem a stejnými dopravními prostředky jako kdysi. Jen žádnou indickou princeznu, pokud vím, si z těch cest Michael nepřivezl. :-) Je to krásné a poučné; kéž by si taky mohl takhle člověk vycestovat a objet svět.