Medvědi (2001)

Poněkud odměřeně pojatý dokument o životě medvědů, který nepřináší nic objevného, ale alespoň objektivně seznamuje se životem těchto tvorů a referuje o nutnosti jejich ochrany a zachování životního prostředí, v němž žijí.

Tajemství Mayů (1995)

Zajímavý IMAX dokument poodkrývající tajemství historie Mayů, jejich památek a odkazu, k jehož poznání dnes moderní věda jen velmi obtížně skládá mozaiku poznaků vycházejících z toho mála nejasných fragmentů, které po této významné civilizaci původních obyvatel Střední Ameriky zbyly. Zaručeně nejlepší část je rekonstrukce objevení hrobky krále Pakala v r. 1952 (se známým záhadným sarkofágem proslaveným díky Dänikenovi, který v něm vidí mayského "kosmonauta"), kdy má divák doslova pocit, že dýchá studený zatuchlý vzduch vycházející ze stovky let uzavřených prostor.

S.O.S. Planet (2002)

Netradiční mix okázalé vizuální IMAXové podívané a ekologického dokumentu upozorňující na základní globální ekologické problémy a nezaujatě prorokující o tom, jaká nevyhnutelná zkáza čeká naši planetu a lidstvo, bude-li pokračovat ve své dosavadní bezohledné likvidaci vlastního prostředí. Spíše než o dokument se však jedná o jakousi přednášku zabalenou do hávu přitažlivých počítačových animací, které jsou však zbytečné v případech, kdy ukazují např. život běžných zvířat zasažených neblahou lidskou činností, protože hloupě vyznění dokumentu znevažují. Přírodymiluvného či standardně informovaného člověka dokument ničím neobohatí, jen se mu tradičně udělá zle z pomyšlení, jaké bezcitné hrůzy vůči přírodě mají lidé na svědomí a jak takřka bezradní jsou jinak smýšlející jednotlivci proti těmto praktikám a celému zhoubně zaměřenému světovému hospodářskému systému popírajícímu skutečné zájmy a potřeby lidí a všech živých tvorů. V podstatě podoba tohoto filmu je záměrně přizpůsobena laické veřejnosti nebo školákům, pro něž může představovat jistý informační přínos ve formě vábné grafické podívané, což pochopitelně není na škodu, takže bych tento dokument i přes svou plochou neodbornost nezatracoval.

Austrálie: Země za hranicemi času (2002)

Austrálie, země zaslíbená. Obratnou a poutavou metodou nás tento IMAX dokument seznámí s krásami a zajímavostmi přírodního bohatství našeho nejmenšího, nejploššího a nejsuššího kontinentu, země nekonečných rovin, pouští i deštných pralesů a domova jedinečné fauny a flóry nemající jinde na Zemi obdoby.

Mountain Gorilla (1992)

Gorily v mlze v čistě dokumentární podobě typické pro IMAX.

Mimozemšťané v akci 3D (1999)

Celý tento prapodivný patos vypadající jako intro jakési infantilní adventury nemající hlavu ani patu záměrně stojí a padá na jediném - vizuální stránce - a ta ať už je jaká chce, nemůže vynahradit vše ostatní, o co je divák v podstatě více ochuzen než obohacen. Půl hodiny po opuštění kina už si zaručeně nikdo nevzpomene, za co utratil tu nezanedbatelnou částku nutnou ke vstupu do IMAXu.

Sedona: The Spirit of Wonder (1998)

IMAX dokument pojednávající o historii a současnosti města Sedona v Arizoně či spíše celé tamější oblasti, která je významná především dávným hojným osídlením původními obyvateli Severní Ameriky. Proto jako vypravěč se nám hned na začátku představí jeden z potomků Indiánů hrdě recitující o zapomenutých časech jeho otců. Kromě standardní dokumentární přednášky uvidíme poměrně četné relativně zajímavě se tvářící dobové scény, u kterých jsem se ovšem nemohl ubránit dojmu, že působí značně vykonstruovaně a nevěrohodně, jako když oblečete neohrabané statisty do indiánských nebo kovbojských oděvů a natáčíte jejich nezdárné pokusy o demonstrace běžných osadnických činností. Vše tak postrádá jakoukoli dynamičnost a v porovnání s např. žánrově velmi podobným ale brilantním Grand Canyon: The Hidden Secrets nebo neméně povedeným Zion Canyon "IMAXového veterána" Kietha Merrilla je Sedona jen dětskou podívanou. Po obrazové stránce má však dokument zaručeně co nabídnout, dosytosti si vychutnáte úchvatné letecké záběry nad rozsáhlými kaňony, skalisky a prériemi nádherné panenské krajiny.

D´Artagnan a tři mušketýři (2005) (TV film)

Popravdě kdyby tenhle výtvor neměl nic společného s veleznámou literární předlohou, která byla již předtím mnohokrát a lépe zfilmována, možná by nebyl výsledný efekt tak tragický, jenže divák se těžko ubrání srovnání se vším, co už viděl či četl, a oproti tomu tahle fraška nemá šanci. Milady jako zlá čarodějnice.. eh, to fakt ne! :-)

Amazon (1997)

Kieth Merrill dobře ví, jak natočit dokument tak, aby uměl oslovit široké vrstvy diváků a zároveň žádnou z nich nenudil, což není zdaleka jednoduché. Stejně tak dobře ví, jak a čím vyplnit omezenou minutáž IMAX formátu, aniž by měl divák pocit, že je výsledek nuceně zkomprimovaný nebo se z toho důvodu nestačí zaměřit na nic zajímavého do hloubky. Sledujeme cesty dvou medicinemanů - jeden zástupce původního obyvatelstva, potomek Inků, druhý "západní" věděc - kteří se vypraví do povodí Amazonie kvůli hledání léčivých rostlin, jež je možno najít pouze v určitých oblastech rozlehlých amazonských pralesů. Kromě ohromně rozmanité fauny a flóry se seznámíme s několika kmeny domorodců zapadlých v dosud netknutých koutech pralesů a se dozvíme něco o historii objevování Amazonie. Trochu mě zarazilo, že všechny obrázky zprvu z And včetně jejich obyvatel, pak povodí amazonské divočiny a zvířat včetně šelem a predátorů, jsou natolik hezké a vlídné, přívětivé, atraktivní, hýřící mnoha barvami, svěžestí a čistotou, až vypadají skoro naaranžovaně a vyumělkovaně, jako když pozorujete zvířata v kleci či ryby v akváriu a v případě tamějších původních obyvatel Potěmkinovy vesnice, přestože všechny záběry pochopitelně vznikaly přímo v džungli a v horách. Divocí panteři jen roztomile neškodně vrčí jako přerostlé kočičky usmívající se do kamery, piraně se vesele prohání ve vodě mezi bezstarostně se koupajícími zvířaty i lidmi, všichni domorodci, z nichž někteří vypadají skutečně výstředně a nezasaženě jakýmkoli modelem civilizovaného chování, jsou nadmíru přátelští, pokojní a ke všem včetně cizinců, s nimiž se bezpochyby příliš často nesetkávají, velice mírumilovní a jen čekají, kdy se můžou se všemi obejmout a poplácat po zádech... Takže ve výsledku nemáte pocit, že sleduje vizitku divoké, zrádné i když nádherné džungle, jako spíše narafičeného safari, jinými slovy přednáší nám jen jednu tvář divočiny. Další, co mi chybí, je, že zde nepadne ani zmínka o tom, jaké zkáze oblastem Amazonie hrozí z důvodu neutuchajícího bezohledného mýcení zalesněných oblastí. Přesto všechno se jedná o jeden z povedenějších IMAX dokumentů, který je kromě poutavého naučného obsahu, mnoha úchvatných přírodních záběrů z And a Amazonie a velmi pěkné doprovodné hudby obohacen i o drobnou dějovou linii.