Případ: Ponorka (2020) (seriál)

Paradnej atmosfere velmi pomaha imersivna a do deja vtahujuca kamera. Vykony a bezny civilny i pracovny zivot zucastnenych su snimane akoby na skrytu kameru, nezucastnene. Pripad ma zaujal, nepoznal som jeho skutocne pozadie a ani to, ako dopadol. Nasadenie sil a prostriedkov, vedcov, potapacov, spravy koronera, rodinne vazby a vztahy vysetrovatelov i obeti mi prisle absolutne uveritelne a velmi dobre podane. Naviac, nalady zucastnenych, frustracie, usielie, sklamania, vobec cela psychologia je podana bez odporneho vydieracstva, uplne inym stylom, nez na aky ste mozno zvyknuti z inych produkcii. Urcite odporucam. Silne stvorhviezdie. Niektore casti su na plny pocet. 85%

Případ: Ponorka - In dubio pre reo (2020) (epizoda)

V epizode som v uvode zachytil znamy song od Agnes Obel, ked sa hlavny vysetrovatel vratil domov k zene. Takisto v zavere. Kto mate radi vyborne vokalistky, odporucam tuto dansku klaviristku. K epizode. Vyborne vysvetlenie niektorych zakladnych pravidiel sudnej moci a prokuratury. Ich pochopenie by velmi prospelo obcanom u nas. Aby neveril bludom a dokazal sa orientovat i v zucasnych sudnych medializovanych pripadoch bez zbytonych emocii. V tomto pripade jedinym "superom" prokuratora v Dansku bola len samotna obhajoba obvineneho. Co ak by sa jednalo o pripad, ze vinnik by bol "kamarat/komplic" nejakeho politika, ktory ma "oporu" v generalnom prokuratorovi, ako napriklad u nas, a tento by, tak ako dnes 30.11.2022, pouzil § 363 a obvinenie "legalne zrusil", kym by sa vobec dostalo k sudu. Ano, okrem samotnej vybornej epizody je jej vnimanie u mna skreslene aj tym svinstvom z generalnej prokuratury, co sa dnes na Slovensku stali. 85%

Případ: Ponorka - Celý člověk (2020) (epizoda)

Klobuk dolu pred dlhotrvajucim enormnym nasadenim potapacskeho timu. Snad to dostali riadne zaplatene. Zhnusenie a sok z aktivit najdeny v notebooku podozriveho som citil bytostne i ja.

Wednesday (2022) (seriál)

Velmi pekne pozlatko v inak predvidatelnej teenagerskej stredoskolskej fantasy-komedii. S povodnou weird rodinkou tento film takmer nic nema. Akoby tvorcovia dali uplnem bokom originalne charaktery. Ortega si to s goth-mejkapom celkom ide, svedci jej to a vdaka milo afektovanej spolubyvajucej Enid a 5-prstej "VECI" som to dokazal dopozerat az do konca. Zvysni clenovia rodiny boli sklamanim, zvlast Zeta-Jones. Oproti povodnemu-milemu stvarneniu, uplne mimo. Zaverecna epizoda ma sklamala svojou detinskostou a neoriginalitou. Ano, bude vam to pripominat mnohe sceny zo znamych uspesnych kuskov...Potter, Carrie, genericka-stredoskolska dramicka. Moc originality to nepobralo, ale "pozlatko" je to blyskave. Mladsiemu publiku sadne. Nan je napriklad cieleny i "stylovy tik-tokovy tanecek" samotnej Wednesday. Absolutne vsak odporoval povahe samotnej Wednesday, ktora niecim takymto predsa opovrhuje a nikdy by to nerobila. Je jasne, ze do toho museli pindat produkcni, ze to chcu pre mlade publikum. :) V ramci celeho serialu ma teda najpozitivnejsie oslovili scenky s VECou, a to nema ani hlas, ani tvar. To vypoveda mnohe. Slaby priemer. 45%

Znamení (2002)

Po 20tich rokoch som si dal reprizu z BlueRay-a a Signs je stale vynikajucim filmom. Gibson v jeho najlepsich chvilach, mala Abigail Breslin zlaty drobec a Phoenix slubny a uz vtedy uspesny herec. Jeden z najlepsich filmov vyjadrujuci myslienku, ze "veci" sa nedeju bez dovodu. A ta zaverecna scena. Pecka. Silne stvorhviezdie. Vyborna atmosfera, o ktorej si mnohe horory poslednych rokov mozu nechat iba zdat. Odporucam. Reziser Shyamalan at his best.

Wednesday - Něco za nic (2022) (epizoda)

"I will find you" - Wednesday..."...and I will kill you" -.Liam Neeson. :) Teenagerska detektivka. Bavila ma asi len cute vydesena Enid. Inak je vyvoj deja dost citatelny a moc ma dianie v tejto epizode neprekvapovalo.

Případ: Ponorka - 1280 metrů (2020) (epizoda)

Wow, ked clovek sleduje tu preciznost, spolupracu, vedecke postupy a nasadenie, az sa mi nechce verit v ten rozsah. Neviem, nakolko je toto standardom v skandinavskych krajinach, ale u nas sa k takymto prostriedkom pri komplikovanych veciach dostavaju zrejme len silne medializovane pripady, na ktorych skore vysetrenie je zrejme kladeny vyznamny "tlak". To je vsak len moja domnienka na zaklade stavu v spolocnosti i v zlozkach u nas. Na strane druhej, vobec som sa necudoval uprimnosti a transparentnosti vysetrovatelky, ktora pochybila. Su tym znami verejni funkcionari i politici zo Skandinavie uz dlhe roky. Inak az civilny zaver a angazovanost vysetrovatelky a jej sefa po tyzdnoch neuspechov, ked zadriemali v cakarni, dal uzasnu vypoved. Akym sposobom su filmovane tieto sceny...tento autenticky styl z "obdalec" atmosferu vystihne omnoho vernejsie. Vyborna filmarcina a i atmosfera - frustracia, nadej, ocakavanie, zadostucinenie, nervozita, sok....

Wednesday - Co člověk zasévá, to smrtka sklízí (2022) (epizoda)

Zatial najslabisa epizoda. Zeta Jones s "manzelom" to rozhodne nevylepsili a linia mi prisla ako tuctovy rodinny TV film pocas sobotneho popoludnia. Podany pribeh ma neoslovil. A ani modry umrlci prst. :) Pobavila opat VEC so sicitnou "rukou" na vazenskom skle.