Rok konopí (2012)

Řemeslná kvalita je na úrovni podprůměrného televizního dokumentu. Film má co do závažnosti tématu hodně na srdci, ale nezvládá to prezentovat na úrovni přijatelné pro kino-publikum. Více by se hodil buď do televize nebo na nějaké okrajové tematické festivaly. Navíc, pokud bylo cílem tvůrců oslovit mainstreamovou veřejnost (což by se podle uvedení do kin dalo očekávat), měli klást větší důraz na vědecká fakta a menší na hlášky typu: "tady všude, kde teď roste řepka olejka, by mělo růst konopí".

Havran (2012)

Slušné béčko s překvapivým množstvím krve a nepřekvapivým rozuzlením. Rozhodně nečekejte "mysteriózní gotickou detektivku", ale dívat se na to dá. Pravidelní čtenáři navíc mohou být okouzleni svou inteligencí, zatímco budou dekódovat jednotlivé Poovy povídky. A John Cusack s kamarádem mývalem to zvedají o třídu výš.

Můj vysvlečenej deník (2012)

Předlohu neznám, ale z filmu tak čiší snaha o českou Juno, že je to až zoufalé. Hlavní hrdinka a vypravěčka (takže se jí těch sto minut vážně nezbavíte) je dobře obsazena, ale bohužel nemá ve scénáři napsány ani chytré, ani vtipné věty. O všech ostatních postavách netřeba mluvit, protože jsou to buď stereotypy nebo karikatury stereotypů. Pokud jste sotva odrostlí středoškoláci, bude vás navíc štvát, že jde o další zdánlivě poučenou "cestu do hlubin študákovy duše" (viz hrůzný Gympl).

Dům snů (2011)

Co začíná jako slušný thriller s hororovým nádechem, končí jako silně podprůměrné béčko. Herci se snaží, ale na zakrytí děr ve scénáři to nestačí. Škoda - první polovina filmu ukazuje, že Sheridan má, i v pro něj nezvyklém žánru, na víc.

Hodinka s tebou (1932)

Muzikál, který kromě slovního humoru pracuje také se stereotypem obsazování herců do stejných nebo podobných rolí (Maurice Chevalier) a sebevědomou narací, která z diváka a jeho (ne)mravního chování činí tvůrce příběhu. Chevalier se v písni ptá: "What would you do?" a hned si odpovídá "I did the same, what you would do." Potenciální nevěra tudíž stojí a padá s divákovou mravní integritou. Chytré, vtipné a klasicky hollywoodské...

Přehlídka lásky (1929)

Sofistikovaně vtipný film se skvělými herci a krásnou výpravou.

Anna Boleynová (1920)

Výpravný film nabízí nádherné kostýmy i dekorace, které ale nepůsobí tak přeplácaně jako například v Sumurunovi. Oproti hollywoodskému zpracování (naposledy třeba Králova přízeň) je zde král Jindřich výhradně zápornou postavou a Anna zase hraje více chudinku než svůdnici. Ocenit lze zejména pečlivost a řemeslnou kvalitu, s jakou je film natočen. Doporučuji shlédnout na Youtube, kde je k dispozici kolorovaná verze s anglickými mezititulky.

Nidžúši no hitomi (1954)

Příběh mladé učitelky mě absolutně neoslovil hned z několika důvodů. Z počátku to vypadá na typické průkopnické téma - mladá žena, moderní oblečení a ještě ke všemu kolo! Děti učí lidové písně místo nudných školních cvičení. Když však přijdou těžkosti, učitelka začne plakat a do konce filmu již nepřestane. Žádná rada pro žáky nebo dokonce pomoc - "Když se budeš cítit špatně, přijď ke mě domů a já si s tebou popláču." Film je konvenční jak to jenom jde, může být emocionálně vyčerpávající pro slabší povahy, ale toho pláče je prostě příliš mnoho, aby po dvou hodinách vyvolal nějakou silnější odezvu. Vidím v tom kandidáta na nejuplakanější snímek v historii kinematografie a nevyužitou šanci na hezký pacifistický film ze zajímavého prostředí.

Hrdinové (2006) (seriál)

Stávka scenáristů velmi poznamenala konec druhé série tohoto jinak perfektního seriálu. Pokud bychom hodnotili na základě první řady, bude to na plný počet. Druhá hodnocení sráží o jednu hvězdičku, kterou snad získají zpátky "Villains". (Nejlepší díl: Five Years Gone)

Pokémon (1997) (seriál)

Smutné jaké perly se dostanou na nejspodnější dno ČSFD... Ale vážně, Pokemoni jsou sice infantilní, kýčovití a variuje se zde jeden příběh pořád dokola. Na druhou stranu dětem a dětinským starším se to líbí a tak nevidím důvod, proč je zatracovat.