Tequila

kinofil, divadelník, právník

homepage

<< předchozí 1 2
    • 20.11.2017  15:25
    The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál) (2017)

Dokonalé vykreslení reálií 70's NY, komplexnost pojetí tématu komercializace sexu ve všech jeho odstínech, nejednoznačnost a hloubka postav, to všechno je zcela bezchybné, jak jsme u tvůrce formátu Davida Simona zvyklí. Tentokrát mi však trochu chyběl výraznější dramatický oblouk. Nejméně do 5. epizody jsem měl pocit, že stále sleduji expozici, dějové linky hlavních postav (dvojitý Franco, Gyllenhaal) spolu téměř nesouvisely a poslední díl budil spíše dojem předčasného konce někdy v polovině sezóny. Pátou hvězdu si proto ještě ponechávám v rezervě a hodnocení případně upravím v závislosti na vývoji další řady, u které navzdory výtkám chybět určitě nebudu.

• 22.3.2016  11:37

Ještě větší porno, než předchozí díly (tzn. solidní akce přerušovaná strašlivou vatou v celkově tupém podání). Z filmu si odnáším: V autě lze přežít VŠE, autem lze zabít VŠE.

• 22.2.2016  10:10

Ano, měl to být asi islandský pokus o Bláznivou střelu. Jenže zatímco v Bláznivé střele je poměr dobrých a mimózních/ trapných vtipů cca 10:1, tady je to asi tak 1:20 ve prospěch trapnosti. Jakýkoli gag, který není úplně strašný, navíc tvůrci ještě několikrát zopakují a spolehlivě tak zavraždí poslední zbytky humoru. Asi třikrát dosáhne blbost tak surrealistické úrovně, že se opravdu zasmějete. Většinu času však máte chuť teleportovat se ze sedačky do nejbližší hospody a litujete, že jste si do kina nevzali demižon slivovice na otupění smyslů. Avoid like plague!

• 22.2.2016  09:57

Dramaturgicky vzácně nezvládnutý film, který místo silného příběhu o vzestupu a pádu nabízí monotónní sled historek z podsvětí bez jakéhokoli dějového oblouku. Postavy nemají žádný vývoj, voiceover je naprosto nefunkční, milostná linka zbytečná a femme fatale tuctová a nevýrazná. Hardy je výborný a navzdory matnému scénáři se mu podařilo vtisknout oběma bratrům určitý osobitý charakter. Bohužel to nestačí na záchranu filmu, který selhává v tom nejpodstatnějším, když přes svůj název není schopen ani naznačit, v čem byli Krayovi vlastně legendární. Soudě podle tohoto snímku (který se ani nesnaží ukázat, jak vůbec získali svůj vliv) bych se mohl oprávněně domnívat, že šlo o dvojku (charismatických) psychopatů, co měli jen štěstí, že dali náhodou v hospodě přes držku těm správným lidem.

• 15.2.2016  18:01
    Vzmuž se (2015)

Nevěrohodná historka plná absurdních náhod, stylově roztříštěná, s nesympatickou hrdinkou (nepochopil jsem, čím si měla získat divákovo srdce - zda totální sociální stupiditou, emoční vyspělostí pětiletého fakana či hlasitým vřískáním) a otřesným závěrem plným patetických klišé (ještě bych pochopil jeden sentimentální proslov před početným publikem, ale TŘI po sobě ???). Jestli je tento film v žánru rom-com považován za kvalitativní nadstandard (soudě dle průměrného hodnocení), pak mi nezbývá než konstatovat, že je na tom žánr jako celek hodně špatně. Inteligentní britský humor si tentokrát vzal dovolenou a nezachrání to ani nezvykle matný Simon Pegg.

• 25.11.2014  12:36
    Spása (2014)

Přes skvělé obsazení, vypiplaný (skoro až vyumělkovaný) vizuál a ultradrsnou brutalitu film ve výsledku působí spíše dojmem zkratkovité, předvídatelné a nepříliš dobře vygradované rodokapsové historky s 2D panáky místo postav. Zábavná žánrová jednohubka, která se ale s majstrštyky jako Unforgiven či The Proposition vůbec nemůže měřit.

• 25.11.2014  12:23
    Cesta (2014)

Nekompromisní, syrové, minimalistické, nedořečené a díky tomu silné.

• 10.7.2014  13:27

Nechápu, co tam dělá ten otravný vřískající černoch, jehož dementní projev působí v téhle jinak vyklidněné nostalgické oddechovce jako pěst na oko. Bez něj by to bylo na 4 hvězdy.

• 17.4.2014  17:55

Film tak dovedně balancuje na hranici totálního braku a vizionářské geniality, že se můj názor na něj měnil v průběhu sledování prakticky každou minutu. Výsledný dojem je ale nakonec rozhodně pozitivní, protože něco tak šíleného a v dobrém slova smyslu ujetého tu dlouho nebylo. Navenek akčňák s hollywoodskými hvězdami, ale v jádru typicky korejská úchylárna.

• 26.2.2014  11:25

Škoda, že léta očekávaný team-up legend se uskutečnil zrovna v tak nemastné-neslané, lacinně vyhlížející a koule postrádající podívané s uspávající druhou třetinou a tuctovou akcí, z níž si den po shlédnutí nelze vybavit jedinou memorabilní scénu (snad s výjimkou Arnoldova německého blábolení). Na úroveň přijatelné oddychovky to zvedá pouze charisma ústřední dvojice a s jiným obsazením by to byla béčková nuda na jednu hvězdu.

• 24.2.2014  10:29

Zatímco předchozí díly byly jen nudně blbé, tady už to místy dosahuje úrovně "vtipně až geniálně debilní".

• 29.1.2014  11:07

Místy skvělé frky a geniální závěr, bohužel ale také spousta hlušiny. Jako většina komedií od tohoto tvůrčího týmu je to asi o půl hodiny delší, než by bylo adekvátní.

• 17.1.2014  15:19
    Kontakt (1997)

70%. Dobře vystavěné a často fascinující, na můj vkus však až příliš okázale hlubokomyslné a sladkobolné místy až na hranici kýče.

• 8.1.2014  09:26
    Volte mě! (2012)

Na jeden vydařený fór připadá deset otřesně trapných a "feel-good" závěr je příšerný.

• 27.8.2013  08:34
    Hořící keř (TV film) (2013)

Díky suverenitě režie a skvělé formální stránce můj dojem nakonec převážil ke slabším 4 *. Kéž by byly všechny díly tak dramaturgicky sevřené, jako poslední část. V počátcích vyprávění odbíhá do nepodstatných odboček, chybí mu fokus a obsazení nesmyslně pohledné a mladé Pauhofové do role postavy, které ve skutečnosti bylo téměř 40, mě rušilo celou dobu.

• 2.1.2013  10:03
    Požáry (2010)

Nevěrohodná a konstruktem smrdící šestáková historka maskovaná za umění zasazením do syrového prostředí fiktivního blízkovýchodního konfliktu. Pro mě papírem šustící, manipulativní a polopatický kýč, ve kterém neživotné postavy trousí šroubovaná rádobyhluboká moudra, a který o reálném světě a reálných problémech nevypovídá vůbec nic.

• 26.6.2009  10:44

Sympatický loutkový masakr sršící nápady, kterému dle mého soudu v dosažení dokonalosti brání jediná věc: velmi nezáživná, monotónní až vyloženě nudná hudba. Několikrát jsem si pomyslel, že kdyby ta či ona masakrální scéna byla doprovázena náležitě úderným hudebním doprovodem (viz např. geniální soundtracky filmů jako Chicken Run či Team America) namísto syntetizátorového hučení, byl by už tak skvělý výsledný dojem ještě o třídu lepší.

• 6.7.2005  02:32

Ty dvě hvězdičky jsou za zajímavou pocitovou stopu, kterou ve mě film zanechal. Jako bych umřel sám. Bohužel za 90 minut mého života to nestálo.

• 24.10.2003  13:20

Technicky dokonale, ale ve srovnani s Toy Story (1,2) je pribeh hodne ridky, neoriginalni a tezovity. Ozivuji jej povedene vtipky a filmove reference (nejzjevnejsi je asi Shining), ale to mi nezabranilo se chvilemi radne nudit. Plus - zaver je az prilisny sentimentalni dojak bez odpovidajiciho nadhledu, ktery mel napriklad Slepici ulet - ten je u me ostatne co mnozstvi napadu, kvality pribehu a filmovych odkazu jasnym vitezem. A to ani nemluvim o veledilech jako "Princezna Mononoke" nebo "Cesta do fantazie", ktere v oblasti rodinne zabavy pohrbivaji "Nema" 10 metru pod sebou.

• 18.7.2003  14:09

Když už film s piráty, osobně bych raději nějakou poctivou historickou řezničinu, než pohádkově laděné, humorem odlehčené dobrodružství. To ale nic nemění na tom, že v kategorii nezávadné rodinné zábavy patří film rozhodně k vydařeným kouskům. Zručně zrežírovaná (byť logicky poněkud vyměklá) akce, skvěle načasované vtípky i nějaká ta romantika, to vše je zkombinováno v tom správném poměru a obaleno náležitě velkolepou výpravou. Johny Depp pojal svou roli s patřičným nadhledem (expresivní mimika + přehnaná gestikulace) a skvělým smyslem pro nadsazenou situační komiku. Strhává na sebe veškerou pozornost a s úspěchem drží snímek i ve slabších momentech. Také Geoffrey Rush si padoucha labužnicky užívá, z půvabů Keiry Knightley vám vypadnou oči a vůbec celé herecké obsazení je mimořádně šťastné. Škoda jen, že je film - vzhledem k jednoduchosti zápletky a přímočarému, řídkému ději - evidentně příliš dlouhý, místy ztrácí potřebný tah a trochu se vleče. Možná díky tomu trvalo dost dlouho, než se rozplynul můj prvotní pocit, že Piráti nemají ten správný říz. Kdybych to viděl v deseti, jsem nadšením bez sebe, takhle jde o zábavný, přes zdařilé digitální efekty příjemně „starosvětský“ dobrodružný kousek, který mi připomněl bijáky mého mládí.

• 2.7.2003  15:47
    Hulk (2003)

Možná jsem divný, ale já Hulka pokládám za jednu z vůbec nejlepších comicsových adaptací. Pro mě film fungoval a emocionálně mě dokonale angažoval. Postavy jsou věrohodné, skvěle zahrané, ani v první části jsem se nenudil, dlouhá expozice mi naopak umožnila ponořit se do příběhu a o to více si vychuitnat působivé finále s úžasným dramatickým nábojem. Když například srovnám závěrečný výšplecht Green Goblina ve Spidermanovi na téma "spolu ovládneme svět" s podobně laděným projevem Bannerova otce, šlo v prvním případě o trapnou karikaturu, zatímco tady, díky skvělému Nicku Noltemu a hlavně díky tomu, že děj k něčemu takovému celou dobu směřoval, že dialogy jsou tu mnohem lépe napsané a vývoj postav skvěle vystavěný, šlo o strhující scénu. Problém Hulka vidím pouze v tom, že ho ocení jen ti, co za a) mají blízko ke comicsové kultuře a překousnou výraznou stylizaci a až mytickou nadsázku a zárověň b) neočekávají jen povrchní akční spektákl, ale jsou ochotni nechat se vtáhnout do vnitřního světa hlavních postav a spoluprožívat jejich příběh. Chyba byla možná v tom, že reklamní kampaň dělal z filmu něco, čím není. Film sám je ovšem možná nevděčné, ale pro mě skvělé, odvážné dílo.

• 1.7.2003  14:34
    Město bohů (2002)

Neuvěřitelná síla ! Vizuálně vynikající, dějově strhující, šokující přesvědčivou a syrovou výpovědí, skvěle podané v nejlepší Scorseseho vypravěčské tradici. Nabité energií a emocemi. Pro mě suverénně nevětší zážitek roku, okamžitě se řadí do mé osobní absolutní špičky. Nechápu, z jakých důvodů tomu byl někdo v Cinemě schopen dát nebetyčně chabých a urážlivých 80 procent.

• 10.6.2003  10:47

Otřesný zážitek. Takové zklamání od Carpentera nepamatuju. Čekal jsem přirozeně béčko, ale béčko hravé, zábavné, atmosferické. Čeho se mi však dostalo? Chabých, necharismatických postav (trochu to zachraňoval jen Ice Cube), trapných dialogů, mizerného příběhu maskovaného samoúčelným hopsáním v časových rovinách a v neposlední řadě chaotické, špatně natočené akce. Vše korunoval idiotský závěr.

• 10.6.2003  10:37
    Princezna ze mlejna 2 (2000)

Možná to není odpad, ale jen nevkusně infantilní, uřvaná, nosný příběh postrádající historka určená k výplachu dětských mozků. Ale tohle hodnocení je osobní. Dělal jsem promítače právě v době premiéry a věřím, že nikdo nemůže tento film nenávidět víc než já, který jsem si čertíkovo kvílení vytrpěl asi dvacetkrát !

• 10.6.2003  10:27
    Kung Fu: Legenda pokračuje (TV seriál) (1993)

Velká pitomost, jen co je pravda, navíc akce opravdu mizerné úrovně, ale seriál pro mě má určitý půvab díky naivitě a ničím nemírněné demenci některých momentů - znáte například epizodu, v níž Kane vstoupí do černobílého filmu (!) a naváže dialog se zemřelým hercem?

• 30.5.2003  18:25
    Vetřelci (1986)

Zářný příklad dokonale zvládnutého sequelu, který přistupuje k látce novým, osobitým a svěžím způsobem, ale zároveň využívá nejlepší prvky originálu. Jestliže jednička patří do zlatého fondu hororu, pak dvoce se podařilo stát se stěžejním dílem akční sci-fi a nepochybným zdrojem inspirace pro další zástupce žánru. Přes značnou délku drží film napětí od začátku do konce, disponuje skvěle vyprofilovanými charaktery, hustou atmosférou a nouze není ani o výborné hlášky. Podle mě nejlepší Cameronův kus.

• 23.5.2003  17:58

Zraje jak víno!

• 22.5.2003  12:58

Jako nekritický uctívač originálu musím s politováním konstatovat, že dvojka je pro mě zklamáním gigantických rozměrů. Především trpí syndromem nových Starwars - snahou do detailu a didakticky dovysvětlit a ukázat vše, co bylo v jedničce zahaleno tajemstvím. To možná poskytuje fandům dostatek příležitostí k analýze, ale zcela ničí a boří původní mystérium a symboliku, kterou si mohl každý sám nalézat. Já nepotřebuji vědět, jak přesně a do detailu fungují které typy programů a už vůbec nechci vidět Sion a nějaké politické intrikaření radních (připomínající Jedi council). Já chci, aby film pokládal zajímavé otázky a postavy aby se někam vyvíjely. Toho se dočkáme až na konci. Do té doby ale musíme protrpět "děj" připomínající počítačovou adventuru (najdi postavu A, ta tě pošle k B, ta tě pošle k C..) a plný proti jedničce neskutečně didaktických a těžkopádných úvah, které nahlas nemusely být vůbec vyslovovány (vrchol - debata Nea s radním ve strojovně). Celek postrádá spád a vypravěčskou obratností je na míle vzdálen dokonalé kompozici originálu, vzhledem k řídkosti děje by mohla být stopáž poloviční a nemohu se zbavit dojmu zbytečnosti DVOU sequelů (mimo důvodu komerčního, ovšem). A akce? Jistě, skvělá, profesionální práce, ale adrenalin ve mě (způsobem srovnatelným s jedničkou) rozmumpovala jen automobilová honička, zbytek akce je sice esteticky dokonalý, ale jaksi syntetický, umělý, bez dramatického náboje a bez jasného účelu. Ve scéně s agenty Smithy jsem byl znechucen místy strašlivě evidentní "počítačovostí" Nea. Méně je někdy více, ocenil bych raději něco méně "revolučního", co by nepřipomínalo videohru. Tím originál netrpěl. A v bojových scénách mě často šokovala špatná, tupá, nevhodně zvolená hudba. Opravdu cool, nejen vizuálně, ale především emocionálně silné scény, lze počítat na prstech jedné ruky. Jistěže hardcore znalci se budou ohánět tím, jak má každá i zdánlivě zbytečná replika hluboký význam. Ale hodnotíme film, ne seminární práci. Nezáleží jen na obsahu, ale také na jeho podání a to má ke genialitě a lehkosti daleko a ani Revolutions na tom nic nezmění.

• 20.5.2003  19:35

Vizuální stránka sice velkolepá, ale co úžasného jinak na tomto snímku jeho příznivci shledávají, je mi záhadou. Pro mě neoriginální slátanina motivů ze starších (a lepších) děl žánru , která navíc nemá jasno v tom, zda chce být seriózní sci-fi nebo infantilní pohádkovou historkou pro diváky do deseti let (nesnesitelný Tucker či vojáci legračně zmrzlí v ledničce naznačují druhou variantu). Povrchně efektní guláš.

• 19.5.2003  18:46
    Vřískot 3 (2000)

Oproti vynikajícím předchůdcům je trojka zklamáním. Nedostává se jí v dostatečné míře potřebného nadhledu, nepřináší nic nového a některá "překvapivá" odhalení jsou spíš k pláči ("Pro případ, že umřu, jsem vám tu nechal kazetu, ve které vám vysvětlím, jak přežít třetí díl..." Co to má sakra bejt?!!).

<< předchozí 1 2