Simpsonovi ve filmu (2007)

Simpsonovi uz ztratili dech pred pomerne davnou dobou, tocit 19 (zatim) sezon a drzet si kvalitu uzasne zabavy asi neni prilis realne. Simpsonovi ve filmu prisli bohuzel prilis pozde, v dobe kdy jsou tvurci jiz znacne vyzdimani a rozhodne ne ve forme. Snaha byla, udajne mnohalete pripravy, nicmene vysledek je v podstate prodlouzeny dil lehce podprumerne serialove epizody. Je to hezke, roztomile a rozhodne ne zoufale spatne, nicmene big screen Simpsonum proste nesedl. 4/10

Interview s upírem (1994)

Z nejakeho duvodu je vetsina filmu s upirskou tematikou neuveritelne uboha. Interview je ale jedna ze vzacnych vyjimek. Cele je to pojato temer dokumentarne a lehce epicky, coz ma pravdepodobne na svedomi predloha autorky Anne Rice. Z celeho filmu je mozna az prilis citit feministic feeling dane predlohy, postradajici akci a komplexnost. Na druhou stranu mozna je to take jeden ze zachranych bodu proc se z toho nestala slatanina typu Blade. Tom Cruise je v roli Lestata excelentni, Banderas plni dobre svoji mysteriozni roli a Brad Pitt si take odehral sve v ramci moznosti. Mlada Kirsten Dunst tam byla ale vskutku na presdrzku. Styl, design a kostymy jsou na vybornou, zejmena bych pochvalil upirske divadlo. Velmi dobry vampire flick. 8/10

Muž v ohni (2004)

"Revenge is a meal best served cold." Spolu s The Last Scout nejlepsi film Tonyho Scotta. Ultrastylovy, dynamicky, depresivni narez. Man on Fire ma koule a umi s nimi patricne zachazet. Tony si tady skutecne vyhral s editaci, s filtry, jeden z hlavnich duvodu proc to tak jede je prave jeho rezie. Dalsi obrovska vyhoda filmu je famozni herecke obsazeni. Deprimovany a nasrany Denzel Washington v jedne ze svych nejlepsich roli, veteransky guru Christopher Walken, roztomila Dakota Fanning, vsechno sedlo. Cely film navic ukazkove podporen fantastickou hudbou - Harry Gregson Williams + Nine Inch Nails + Lisa Gerard, co chtit vic? Nejlepsi scena filmu je velmi intenzivni az klipove nasnimany Washingtonuv nocni depresivni suicide pokus za doprovodu sebedestruktivniho NIN mixu. "A man can be an artist at anything, food or whatever if you’re good enough at it. Creasy's art is death, and he's about to paint his masterpiece!" 8/10

Miami Vice (2006)

Cas od casu se objevi film tvarici se buhvijak kvalitne, vseobecne pozitivne hodnoceny, ale se mnou osobne silne nekompatibilni. Miami Vice je presne ten pripad - uz dlouho jsem nevidel tak unudlenou zoufalost a nezbyva mi, nez kroutit hlavnou nad zdejsimy nazory - uzasna akce? Kde? Dyt tam byla 1 naprosto trapna prestrelka a jinak se tam nedelo vubec, ale VUBEC nic! Dal jsem tomu 2 sance. Poprve jsem se u toho tak nudil, ze neslo jinak, nez to po pulhodine zabalit, napodruhe jsem se zakousl do dreva a vydrzel to az do konce, ale bylo to silene utrpeni. Colin Farrell sice nepatri k mym favoritum, ale ok, jeste beru, jak ale muze nekdo dojit k zaveru, ze obsadi Jamieho Foxxe jde uplne mimo me, takhle hnusneho, slizkeho, nesympatickeho herce byste pohledali opravdu jen stezi. Na celem filmu jsou jen 2 pozitivni veci - vyborna hudba a nadherna Gong Li. Jak mohl Mann natocit neco tak chytlaveho a zabavneho jako Collateral a hned na to dat dohromady tuhle bezcenou kravinu vazne nechapu, stejne jako zdejsi hodnoceni. 3/10

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Velmi kvalitni zakonceni serie, ktere ale nema na to dohrabnout se na 5*. Bitvy megalomanstejsi nez kdy predtim (wow, ty sloni!!!), vsechno to pekne finishuje, narozdil od predchoziho dilu to ma seriozni tempo, ale celkove to neni uplne ono. Opet strasne prudi Glum, i kdyz ne tak jako minule. Director's cut prinesl nektere velmi klicove sceny - smrt Sarumana, noveho demonickeho vyjednavace. Celkove se i pres vsechny nedostatky jedna pravdepodobne o nejlepsi zfilmovanou trilogii. "The Age of Men is over. The Time of the Orc has come." 8/10

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Bez jakekoliv diskuse nejslabsi dil cele trilogie. Spojovaci dil mezi jednickou a trojkou, ktery se tahne velmi pomalu, schazi mu potrebne tempo a obzvlast v Director's Cut uz skutecne misty nudi. Diky pridanym scenam se ale dozvite spoustu zajimavych veci, o kterych jinak nemate poneti (pokud jste necetli knihu) napr. ze Aragornovi je 87. Finalni bitva o Helm's Deep nezachrani vsechny ty nudne story lines, ktere maji tenhle dil drzet, navic uz ve vetsi nez nezbytne mire zacina prudit Glum, ktery je nejotravnejsi postava cele sagy. Zdaleka nejlepsi element Two Towers? - Enti! "The Ents are going to war. It is likely that we go to our doom. The last march of the Ents." 6/10

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jednoznacne nejlepsi dil LOTR trilogie, bez debat, neni to muj nazor, je to fakt. Nejpoetictejsi, nejzajimavejsi, nejzabavnejsi, nejemotivnejsi, nejlepsi herecke vykony, nadherne lokace, nejlepsi scenar, nejlepsi hudba. Ano, nejsou zde zadne megalomanske bitvy jako v dalsich dilech, ale ja si radsi dam ty mensi a o to propracovanejsi, jako napr. bitka v dungeonu. Moment s Gandalfem je jeden z nejemotivnejsich vubec, jeste jednou musim zminit masterpiece Howarda Shorea, ktery je proste dechberouci, dalsi 2 dily byly uz jen neco podobneho v blede modrem. Director's Cut navic pridal spoustu zajimavych scen, ktere to celkove dohrably az na maximalni hodnoceni. "And some things that should not have been forgotten were lost. History became legend; legend became myth." 10/10

Apokalypsa (1979)

"I love the smell of Napalm in the Morning." Zrejme nejlepsi valecny film historie, kteremu konkuruje jedine Kubrickova Full Metal Jacket. Vlastne je FMJ asi i ma oblibenejsi, precijen na tamni vycvikovy military camp s ultimatnim hlaskonosem serzantem Hartmanem se proste nezapomina, ve druhe pulce ale FMJ trosku oslabne, naopak Apocalypsa s blizicim se koncem fantasticky vrcholi. Tohle je navic typictejsi war movie a od Kubricka mam v TOP 10 uz Eyes Wide Shut. Zaroven se jedna o nejlepsi film Coppoly, ponekud slabsi a neuveritelne precenovany Godfather se na tohle vubec nehrabe. Apocalypse Now je skutecna definice epickeho filmu, ktery je sice dlouhy pres 3 hodiny, ale vsechno to ma svuj smysl. Je to atmosfericka vypravna kampan do stredu kambodzske jungle v srdci Vietnamske valky. Je to psychologicky narocna a mentalne vycerpavajici jizda, ktera konci fascinujicim finale v rezii colonela Kurtze v podani Marlona Branda. Temnou valecnou atmosferu dotvari skvely Moog based soundtrack Carmine Coppoly. "Horror and moral terror are your friends. If they are not then they are enemies to be feared. They are truly enemies." 10/10

Jackie Brown (1997)

Jackie Brown je sice Tarantinuv ponekud slabsi kousek v porovnani s Pulp Fiction, nebo Reservoir Dogs, nicmene stale je to kvalitka. Cele to ma trosku pomalejsi tempo a nevyhne se to dutym pasazim, ale napr. finalni analyza akce z ruznych pohledu, nebo De Niro s amokama to vynahrazuji. Tradicne skveli herci, zejmena duo Samuel L. Jackson - Robert De Niro, povedeny vyber songu, celkove kompaktne pusobici kvalitni flick. 7/10

Vymítač ďábla (1973)

Hororova klasika, ktera obsahuje vse co spravny horor obsahovat ma. Skvele jak po vizualni, tak po audio strance. Kultovni sceny, fantasticky posedla Linda Blair, vyborny priest veteran Max von Sydow. Desive momenty v prvni tretine, brutalni sceny v nemocnici uprostred a nakonec finalni maskar v podobe exorcismu. Od absolutniho hodnoceni exorcistu deli misty ne uplne optimalni strih a podivne skoky v deji v cele s obcasnymi scenami znacne o nicem, ktere to trosku brzdi. "Fuck Me" 9/10