kajas

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
    • 20.4.2018  21:52
    Vlasy (1979)

Vzhledem k tomu, že s životním stylem hnutí hippie se úplně neztotožňuji, nemohla jsem se do příběhu dlouho "zakousnout" a hlavní postavy mi byly sympatické vlastně jenom odporem k válkám. Písničky ale nezněly vůbec špatně a závěrečných deset minut (umocněných songem "Let the Sunshine In") na mě hodně zapůsobilo. Nadšením jsem tedy zrovna neskákala, ale na druhou stranu je hezké cítit takovou tu vlasteneckou hrdost na to, že se rodák z naší malé zemičky tak dobře uchytil v zámoří.

• 14.4.2018  23:01

Nebýt volného lístku do kina od kamarádky a současné slabší nabídce filmů, nechala bych si "Králíčka Petra" s čistým svědomím ujít. Po jeho zhlédnutí vám taky můžu poradit, abyste za návštěvu kina rozhodně neutráceli, i když... může se vám líbit realistická animace zvířátek (mně taky), můžete si užít zajímavé obsazení zvířecích i lidských rolí (české znění bylo taky slušné), já jsem ale měla problém už se základní myšlenkou celého příběhu. Přijde mi tak nějak normální, že se lidem nelíbí, když jim armáda králíků a dalšího zvířectva sežere veškerou úrodu, tudíž mi Petr a jeho rodina vlastně lezli na nervy skoro stejně jako hlavnímu "záporákovi". Dětem se tahle taškařice bude asi líbit, ale nevím, jestli autorka knižní předlohy měla opravdu takový záměr.

• 14.4.2018  19:59

Williamsova hudba vytahuje tuhle krásně natočenou nudu alespoň do lehkého nadprůměru. Závěrečné "zmrtvýchvstání", jak zmiňují i další uživatelé, bylo dost trapňoučké.

• 8.4.2018  20:09
    Psycho (1960)

Alfred Hitchcock natočil desítky filmů, ale co si budeme povídat, jeho jméno je nejčastěji spojováno právě s "Psychem". A já jsem tuhle klasiku mezi filmovými horory viděla právě dnes poprvé. Horor je podle mě žánrem, který mezi filmy zastarává nejvíce, protože dnešní diváci se prostě nevylekají tak snadno jako před padesáti lety. Pokud jste navíc dopředu obeznámeni s pointou a tušíte tak, jak to s blondýnkou s hrozivým obočím dopadne, nemá vás moc co překvapit. Za podívání tenhle snímek ale rozhodně stojí. A hudební doprovod Bernarda Herrmanna je opravdové psycho.

• 4.4.2018  21:08

Je pravděpodobné, že jste nikdy neslyšeli o bytosti jménem Tommy Wiseau (záměrně píšu bytost, protože jsem po zhlédnutí tohohle filmu přesvědčená, že prostě musí pocházet z jiné planety). Wiseau každopádně před 15 lety natočil film, který je ve Spojených státech naprostým kultem pro svou neúmyslnou špatnost - "The Room". Nemálo jsem zírala, jak dokonale Franco vystihl Tommyho dikci, pohyby a celou jeho pozoruhodnou osobnost. Pokud jste "The Room" viděli, musíte vidět i tohle. A pokud jste "The Room" neviděli, budete ho chtít vidět. Dost dobré.

• 1.4.2018  23:30
    Pokoj (2003)

Plná palba nebo odpad? Takhle radikální nebudu, protože mi "The Room" jako celek nepřišel ani geniálně příšerný, ani příšerně příšerný. Rozhodně je ale nudný, zbytečný a každý divák si v něm najde něco tragického - mě "uchvátily" erotické scény a doprovodná hudba. Wiseau asi nebude úplně normální člověk.

• 1.4.2018  23:03
    Řachanda (2016)

Docela by mě zajímalo, podle čeho tvůrci vybírali název. Asi to bylo těžké, protože mně samotné nebylo příliš jasné, o čem pohádka vlastně vypráví. A co mi vadilo? Ukřičené postavy, odpudiví lesní "skřítci", téměř nuloví záporáci (polepšená princezna se asi nepočítá)... slabota, velká slabota, to už radši Troškovy pohádky. V nižším hodnocení mi brání Hrušínského král a docela povedená paní lesa v podání Cibulkové.

• 30.3.2018  20:08

Spielberg netočí špatné filmy. Jeho tvorbu (a neviděla jsem zdaleka všechno) bych ale rozdělila na snímky, které jsou po řemeslné stránce naprosto bezchybné, a na snímky, které jsou řemeslně bezchybné a ještě mě zasáhly přímo do srdce. Vzpomínáte na chvíli, kdy jste poprvé viděli umírajícího E. T.? Nebo když jste se poprvé vtělili do kůže návštěvníků Jurského parku a nevěřícně zírali na ty dokonalé dinosaury? A přesně takové pocity jsem měla při sledování "Ready Player One". Při jeho hodnocení nelze použít jiné slovo než "nabušený". Nabušený odkazy na asi trilion videoher a filmů (od "Občana Kanea" přes "Osvícení" k "Železnému obrovi"), nabušený přehlednými akčními scénami, bombastickým soundtrackem a... vy ještě nesedíte v kině? Co největší plátno a hlavně titulky (v rádiu jsem zaslechla dabovanou upoutávku a Marka Rylance česky fakt nechcete).

• 30.3.2018  19:33
    Dabing Street (TV seriál) (2018)

Patřím mezi menšinu lidí, kteří se dabingu zastávají, troufám si tvrdit, že znám hodně našich dabérů, a byla jsem proto upřímně zvědavá, jak si Dejvice s takovým námětem poradí (divadelní hru jsem neviděla). A zklamání bylo nakonec větší než u "Čtvrté hvězdy". Počáteční díly nasadily laťku, která už nebyla překonána. Ráda si zavzpomínám na pohřební řeč pana Bartošky i na všechny výstupy pánů Preisse a Krobota, ale to je vše. Přehození výhybky z čistokrevné komedie k dramatu mi vůbec nesedlo. Velká škoda.

• 29.3.2018  20:28

Čekala jsem film o velkém tenisovém zápase jako v nedávném "Borg/McEnroe", ale scénář se rozbíhá na tolik stran a zabývá se tolika tématy, že z tenisu toho ve výsledku moc nevidíte (a když už se dočkáte nějakého utkání, není zdaleka na takové úrovni jako ve zmiňovaném "Borgovi" nebo ve "Wimbledonu"). Vynechala bych tedy netradiční milostný trojúhelník a další menší zápletky, tím pádem bych krátila stopáž a pak bych byla spokojenější. Emmě s Carellem jinak nemám co vytknout.

• 26.3.2018  19:25

Lahůdka pro opravdové fajnšmekry. Turci v jistém období svojí kinematografie totálně ignorovali autorská práva a znesvětili tak nejen Lucasovy SW a Indyho, ale třeba Ramba nebo Čelisti. Nevím, jestli byly horší triky, střih, scénář plný perel typu "Jsem unavený jako mrtvola." nebo úroveň hereckých výkonů. Ve všech ohledech se jednalo o diletanství nejvyššího stupně, ale prvních patnáct minut jsem proplakala smíchy a bavila jsem se vlastně celou dobu. Takže prostě nerozhodných 50%.

• 25.3.2018  19:24

Linklatera znám hlavně jako režiséra snímků, ve kterých není tolik důležitý příběh, ale spíše proměna hrdinů v čase (to platí jak pro trilogii "Před úsvitem", tak pro oscarovku "Chlapectví"). Jeho nový film mě proto svým poselstvím mile překvapil. Tři veteráni (neplést s Werichovou pohádkou) se sice také sejdou po letech, ale řeší spolu závažnější problémy než postavy předchozích Linklaterových snímků - tragické úmrtí v rodině a kritiku americké armády. Herecké výkony byly skvělé, oblíbila jsem si hlavně sprosťáka Sala (Bryan Cranston ze seriálu "Breaking Bad"). Rozhodně by bylo záhodno trochu krátit, ale ve výsledku jsem vlastně spokojená. Nečekala jsem od téhle návštěvy Febiofestu na poslední chvíli nic a dočkala jsem se sympatické podívané, ve které nechybí zábavné ani dojemné okamžiky.

• 20.3.2018  21:41
    Tomb Raider (2018)

Nehrála jsem původní počítačovou hru a neviděla jsem filmy s Angelinou (nejsem zrovna její fanynka). Zato jsem fanynka Alicii a byla jsem upřímně zvědavá, jak se tahle něžná (a skvěle hrající) dívčina vypořádá s akční postavou. Přiznám se, že více mě bavily "civilní" scény z Londýna, než se Lara vydá hledat tajemný japonský ostrov. Třeba cyklistická honička byla vážně dobrá. Dění na ostrově také pěkně utíká a dává vzpomenout na dobrodružné bijáky, které všichni dobře známe - od Indyho přes "Mumii" až třeba k "Lovcům pokladů". Přesto mi ve výsledku něco chybělo, respektive někdo. Laře by se hodil sympatický parťák, se kterým by se mohla špičkovat (třeba mladý Brendan Fraser, chápete). Ale chápu, že se musí respektovat herní předloha. Podruhé tedy vidět nemusím, ale pokračování bych se nebránila.

• 18.3.2018  11:04

"...and he sit just quietly and smell the flowers." Ve své krátkosti a roztomilosti vlastně lepší než celovečerní verze. Skoro 4*.

• 18.3.2018  01:00

Letos se oscarových nominací dočkaly dva filmy o složitostech dospívání a hledání vlastního já. Zatímco ale v "Lady Bird" je homosexualita součástí jedné z vedlejších kapitolek, zde má tato problematika stěžejní význam a posouvá příběh dopředu. Líbila se mi použitá metafora s románem o rytíři, který neví, jestli promluvit (a vyznat lásku), nebo raději zemřít. Oba hlavní protagonisté byli skvělí a jejich letní romance uvěřitelná. Co už mě bavilo méně? "Výplňové" scény mající za cíl dostatečně vykreslit atmosféru poklidného italského městečka poloviny 80. let. Stejný příběh by se dal odvyprávět za méně než dvě hodiny.

• 17.3.2018  22:36

To nebyl film, to bylo mučení. Mučení plné odpudivých lidských charakterů, které se chovají nesnesitelně, amorálně a hlavně nereálně (jak se proboha může docela obyčejná ženská zamilovat do romského pasáka, který u ní v konzumu nakupuje chlast a kartony cigaret?!). Absolutně jsem nepochopila, co chtěl tímhle snímkem pan režisér sdělit. Není mi sympatický svým sebestředným vystupováním a už vůbec ne svou tvorbou. "Cestu ven" si s radostí nechám ujít.

• 15.3.2018  22:13

Pamatujete si na pecku "Černá labuť" s Natalií Portman? Tady je hlavní hrdinka také baletka (respektive bývalá baletka) a taky se tu dočkáte ošklivé scény s odstraňováním kůže z těla (hodně sugestivní mučení, to mi věřte). Tím ovšem veškerá podobnost končí. Snímek vypráví spletitý dramatický příběh z prostředí ruských a amerických tajných služeb, ve kterém nechybí násilí ani nahota (která ale rozhodně nemá za cíl diváka vzrušit). A Jennifer je fantastická jako vždy.

• 15.3.2018  21:17
    25. Český lev (TV pořad) (2018)

Oscarům se kupodivu politická agitace téměř vyhnula, o naší nejznámější filmové ceně bohužel totéž říct nemůžu. Opravdu mi nepřijde vhodné narušovat významnou kulturní událost kritickými komentáři směrem k hlavě státu (demokraticky zvolené, to je asi potřeba připomínat), proto jsem byla šťastná za každou děkovnou řeč, která se tomuto aktuálnímu trendu vyhnula. Jinými slovy, díky za Pavla Nového a také za báječnou Adelu, která moderovala snad ještě lépe než loni. Co se týče výherců, neměla jsem, snad až na herce ve vedlejší roli (Fingerovi jsem lvíčka přála víc), žádné výhrady.

• 11.3.2018  10:31
    Ferdinand (2017)

Ucházející animák, který poměrně vážnou tematiku (býčí zápasy, jatka) značně zjednodušuje a idealizuje pro nejmenší diváky. Titulní zvířecí postavička je sympatická, Ferdinandovi přátelé a pomocníci už tolik ne. Také bych možná trochu krátila, přes 100 minut utáhne málokterá pohádka. Musím ale pochválit originální znění (německý přízvuk koní byl perfektní) a nápaditost tvůrců při některých scénách - už jste někdy viděli taneční battle býků a koní?

• 8.3.2018  19:51

Bruce je kabrňák, to všichni víme. Každý z vás má jistě v oblibě aspoň jeden film s tímhle drsňákem s pleškou (u mě vede "Armageddon" a "Smrtonosná past 3"). Začátek tohoto filmu vám tedy nejspíš nebude na Bruceův charakter sedět. Jeho postava je uznávaný chirurg, který se vzorně stará o manželku a dceru, nemluví sprostě a rozhodně nerozdává rány na potkání. Když je ale jeho žena zavražděna a dcera skončí polomrtvá v nemocnici (žádný spoiler, toto se dočtete i v oficiální synopsi filmu), Bruce se rozhodne nenechat to jen tak. Podle internetových videí se naučí manipulovat s pistolí, pak nasadí kapuci a vyrazí čistit chicagské ulice. A mě to šíleně bavilo (i když jsem musela několikrát odvrátit zrak od plátna - lití brzdové kapaliny na obnažený nerv je fakt lahůdka).

• 7.3.2018  08:57
    Oscar 2018 (TV pořad) (2018)

Kimmel rozhodně není můj šálek kávy, nudil mě a doufám, že příští rok už pro moderování osloven nebude. Na druhou stranu jsem ocenila, že zdaleka ne všichni předávající a vítězové zmiňovali tu katastrofální kampaň #metoo a filmové hvězdy něžného pohlaví se až na výjimky oblékly do krásných barevných šatů. Nejlepší hudební číslo patřilo písni, která nevyhrála, ale jinak v podstatě nemám k vítězům výhrady. Z oceněných celovečerních snímků jsem viděla všechny (až na cizojazyčnou kategorii) a Tvář vody mě opravdu zaujala nejvíce. Tak zase za rok.

• 4.3.2018  15:30

"What does "Svoboda" mean? I know it´s popular name." "It´s "freedom"." "OMG, are you kidding me? That´s crazy, that´s too perfect." Hokej je asi to poslední, co zajímá pětileté holčičky, takže o tomhle historickém sportovním milníku naší země jsem se dozvěděla s docela velkým zpožděním. Kupodivu si ale přesně vybavuji, co jsem dělala, když ve zprávách běžela reportáž o tragickém úmrtí Ivana Hlinky (letní výlet na Šumavu, ale to není důležité). No, a teď už vím, proč Hlinku všichni zbožňovali. Skoro 5*.

• 4.3.2018  13:09

Děti nemůžou za svoje rodiče. Proto jsem nejmenší hrdiny tohoto snímku za jejich chování nijak neodsuzovala a vlastně jsem se nemohla rozhodnout, jestli mám být ráda, že si tak užívají žhavé floridské léto, nebo je mám hrozně moc litovat. Nejlepší na celém filmu je fakt, že režisér a scenárista v jedné osobě do většiny rolí obsadil neherce a dosáhl tak v podstatě dokumentární autentičnosti. Dafoe hraje pěkně (bavil mě hlavně při konfrontaci s pedofilem), ale na Oscara to v současné konkurenci není. Největší hvězdou je malá Brooklynn Prince, jejíž závěrečné slzičky rozpláčou málem i vás. Skoro 4*.

• 3.3.2018  20:35
    Borg/McEnroe (2017)

Mám ráda Shiu a taky se čas od času podívám na nějaké tenisové utkání, takže mi tenhle snímek, nenápadně skrytý v programu kin mezi "Star Wars" a dramaty s oscarovými ambicemi, nemohl uniknout. V jedné scéně si John McEnroe stěžuje otci, že během rozhovorů nikoho nezajímá on sám, ale jeho největší soupeř Borg. To je zároveň největší problém celého filmu, protože postavě Borga (jeho dětství, vztahu s trenérem atd.) je věnováno neúměrně větší množství času. Na stěžejní finále Wimbledonu 1980 je ale radost pohledět.

• 2.3.2018  18:28

Začíná se mi potvrzovat pravidlo, že čím méně se na nějakou marvelovku těším, tím více jsem nakonec nadšená. Bombastický poslední Thor sice překonán nebyl, ale Marvel tímhle projektem šel trošičku do rizika (žádný Captain, Iron Man nebo Thor, žádné megahvězdy v hlavních rolích) a diváci ho právem odměňují vysokou návštěvností. Wakanda je stát, který se může chlubit nejenom nejkrásnějšími západy slunce a ultramegahustým vývojovým střediskem, ale také statečnými obyvateli a sympatickým vladařem. Mytologie této země je vykreslena moc pěkně ("hry o trůny" ve vodopádech byly top), konečně taky jednou nevybuchovaly mrakodrapy ve světových metropolích a líbili se mi i záporáci (vidět Andyho "Gluma" Serkise s lidskou tváří vždycky potěší). A IMAX to samozřejmě všechno umocnil. Super.

• 28.2.2018  19:37

Je mi samozřejmě jasné, co se Spielberg snažil natočením tohoto filmu sdělit. Hlavní myšlenka "tisk má sloužit lidu, ne vládě" je jednou z postav dokonce explicitně vyslovena. Minimálně první hodina filmu je ale opravdu nezáživná a divák musí dávat bedlivý pozor, aby se ve jménech všech redaktorů alespoň trochu zorientoval. Druhá polovina už zaujme více, herci mají větší možnost ukázat, co v nich je (nominaci na Oscara bych přesto viděla raději u Hankse než u Streepové), ale nic naplat, předloňský "Spotlight" byl lepší.

• 26.2.2018  10:07

Nečekala jsem, že se mi "Loki" bude líbit v roli dobrodruha, ale Hiddleston to zvládl skvěle. Reillyho postavu jsem ocenila až v samotném závěru, který mě skoro dojal k slzám. Záběry z ostrova fantastické, Kong správně majestátní, a... víc nebylo podstatné. Zkrátka sympatická blbinka, ze které si druhý den nevybavíte jedinou kloudnou scénu.

• 25.2.2018  14:03

Daniel Day-Lewis nemá na svém kontě mnoho filmů, ale v podstatě za každý svůj výkon byl vynášen až do nebes. Přiznám se, že jsem ho nyní viděla "v akci" poprvé a se všemi pochvalnými komentáři na jeho adresu se naprosto ztotožňuji. Poprvé jsem se také setkala s tvorbou P. T. Andersona a těžko říci, jestli je lepší režisér, scenárista nebo kameraman. Každopádně natočil z filmařského hlediska precizní snímek, ve kterém se vynikající herecké výkony snoubí s dalšími důležitými složkami (kamera, výprava, čarokrásná hudba) v naprosté symbióze. Obzvlášť mě fascinovala práce se zvukem, který dokázal krásně zdůraznit rozdíly mezi pedantickým Reynoldsem snídajícím v naprosté tichosti a jeho femme fatale labužnicky pochrupující toust. Chválím, chválím, ale u tak perfektních filmů mívám většinou problém s emocemi (naposledy třeba u Spielbergova "Mostu špiónů") a je tomu tak i teď. Hlavní hrdinové nemají zrovna sympatickou povahu, vlastně nevíte, jestli jim máte fandit. Také mi trošičku chyběl hlubší náhled do Almina života před tím, než odešla k Reynoldsovi. Pro tu audiovizuální nádheru ale snímek rozhodně doporučuji.

• 23.2.2018  22:04
    Vzteklina (TV seriál) (2018)

Podle diváckých, potažmo kritických ohlasů jsem čekala větší pecku. Téma je hodně zajímavé, ale řádění vzteklých zvířátek mě bavilo více než druhá polovina seriálu. Taky mi dost vadilo degradování místní kriminálky na neschopné pablby, co se místo koblih cpou pizzou a nudlemi. Třetí hvězdičku tak přihazuji hlavně za méně okoukané obsazení (i když Nohovi šišlavého Ádu z "Okresního přeboru" už stejně nikdo neodpáře), ve výsledku mě nejvíc bavila postava soudní lékařky.

• 23.2.2018  13:28

Ve Varech mi tenhle snímek unikl a teď mě trochu mrzí, že jsem si ho neužila ve festivalové atmosféře. Nejedná se o klasickou komedii, která by vás dostala do kolen, nad dialogovými vtípky se většinou jenom pousmějete, ale scénář je prostě boží. Střet dvou odlišných kultur je zde charakterizován hlavně bojem hlavního hrdiny s tradicí dohodnutých svateb, tedy s náporem svobodných slečen, co "jedou náhodou kolem". Mezi Kumailem a Emily to správně jiskří, mnohem důležitější je ale Kumailův rozvíjející se vztah s rodiči jeho vyvolené. Ty hrají Holly Hunter a Ray Romano (pamatujete na seriál "Raymonda má každý rád"?) a rozhodně si je oblíbíte. Ve filmu je dostatek úsměvných i dojemných momentů a třešničkou na dortu je samozřejmě fakt, že scénář napsali skuteční Kumail a Emily podle vlastního životního příběhu. Skoro 5*.

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59