Válečný kůň (2011)

Film mal byť zrejme poctou všetkým zbytočne zabitým koňom počas vojen. Stal sa však len nepodarenou kópiou výborného http://www.csfd.cz/film/10632-krasavec-beauty/, jedná sa totiž o takmer identický scenár. Black Beauty sa však dokázal vyhnúť lacnému sentimentu, na druhej strane citové vydieranie vo Vojnovom koni nepozná, tak ako film, hranice, BOJLER ALERT ak dal vojenský lekár posledné lieky koňovi, koľko ranených vojakov muselo zahnúť?

Umírající zvíře (2008)

Podľa mňa dosť nevyvážený film. Postarší pán profesor, síce pekne reční o literatúre a opere ale inak je citový mrzák (vo vzťahu k synovi ešte niečo horšie). Zaľúbi sa do študentky a zákonite to skončí, tak ako skončí. Potiaľ celkom fajn, v závere nás však nečaká tá, podľa názvu čakaná elégia, ale žiaľ melodráma ako z pera buď Steelovej alebo Pilcherovej, vyberte si.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Kto chce Jacksona kritizovať, dôvody si nájde. To, za čo na iných tvorcov pľujem síru pekelnú, teda nedodržanie knižnej predlohy, dokážem Jacsksonovi odpustiť, nakoľko jeho poňatie a stvárnenie Stredozeme ma vždy dokáže očariť. Páči sa mi aj to, ako z útlej, občas nudnej knižky, dokázal natočiť to, čo natočil. Aj tomu, kto knihu nečítal, musí byť jasné, čo je pridané. Legolas mi nevadil, aj keď 12 rokov a 10 kg Orlando neschoval. Najlepší moment, asi stretnutie v Dol Guldur (scéna nie je pridaná, nachádza sa v Dodatku B!!!) a príchod trpaslíkov do siení Ereboru. Najvtipnejší moment, synček Gimli (v kine to zjavne nik nepochopil) a Kiliho liečenie, by som kľudne nahradila behom trpaslíkov po peknej planine za zvukov epickej hudby.

Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970)

Detské filmy režisérky Šimkovej mám rada, Krakonošovi som dokonca udelila bez váhania plný počet. Tento ma však ničím nezaujal, dokonca som deťom ani nerozumela, nakoľko sa medzi sebou nerozprávali, ale len po seba kričali, vysmievali sa a robili si zle (viem, deti sa tak bežne chovajú). Dojemná starostlivosť o chorého koníčka na záver to žiaľ už nezachránila. Na druhej strane z etnologického hľadiska, zaujímavé zachytenie života v horách.

Tajemství historie (2007) (seriál)

Ak by som mala vybrať najväčšie záhady histórie ja, tak by sa tam neocitla určite ani jedna z uvedených. Sériu by som nazvala skôr "Zopár konšpiračných teórií XX. storočia". Divák sa asi nič nového nedozvie ale aspoň si opráši v hlave to, čo už niekde inde videl alebo čítal.

Vesmírná Odysea - Putování po planetách (2004) (TV film)

Tak neviem, akoby tvorcovia sami nevedeli či chcú točiť, či Star Trek alebo seriózny dokument. Od BBC som čakala viac ako nezaujímavo fabulovaný scenár, druhotriednych hercov, ktorých akoby riadil sám Nigel Marven.

Croodsovi (2013)

Od Millerovcov som sa tak dobre nenasmiala na žiadnom filme, tobôž animovanom. Niektoré scény som si dokonca musela pustiť 2-krát a čo je podstatné, deťom sa to rovnako páčilo rovnako, ako mne. Takže doporučujem. A kto v tom hľadá realitu a píše, že takto to predsa v dobe kamennej nebolo, je ehm, sorry za výraz, blbec.

Zambezia (2012)

V animákoch minimálne 100x požutý, strávený a opätovne použitý motív komplikovaného vzťahu usadlého otca a syna, túžiaceho po dobrodružstve. Jeden z filmov, u ktorých od začiatku viete ako dopadne a žiaľ aj tak dopadne.Nezachraňuje to ani slušná, farebná animácia, ani fakt že to pochádza z JAR, kde by som čakala možno viac nápadu a vtipu.

Bolek a Lolek mezi horníky (1980) (seriál)

V r. 1980 bol pravdepodobne v Poľsku medzi dospievajúcimi chlapcami, minimálny záujem o štúdium na baníckych učilištiach, tak sa siahlo po obľúbených postavičkách 2 bratov (asi by to vyznelo divne keby sfáral Macko Uško alebo psík Reksio). Lolek a Bolek sa museli prestať flákať po svete, prázdninách, Divokom Západe a iných imperialistických destináciách a šup, zachraňovať národné hospodárstvo.

Warrior (2011)

Chalani sa mohli pobiť niekde za mestom alebo v krčme, ale zasa by za to nedostali 5 melónov. Jediné čo mi bránilo dať maximum, bolo príliš silné tlačenie na pílu, čo sa týka citového vyžmýkavania diváka ("ak prehráš prídeš o dom..."). Nicka Nolteho som ešte tak dobre hrať nevidela. Za omyl kastingu považujem obsadenie Kurta Angleho do úlohy Koby, čo sa fyziognómie týka, skôr by ma presvedčil, že je Krovák ako Rus.